Vyhlásenie SNS k udeleným štátnym vyznamenaniam

Slovenská národná strana si uvedomuje symbolický význam udeľovania štátnych vyznamenaní, najmä tých, ktoré sa udeľujú z príležitosti vzniku Slovenskej republiky.

Nespochybňuje a ani nechce spochybniť podiel niektorých z ocenených v zápase s minulým režimom (napr. Dalma Špicerová, Rudolf Sikora, Oleg Pastier), ale nemôže ani prehliadnuť skutočnosť, že mnohí z nových nositeľov vysokých štátnych vyznamenaní aktívne vystupovali proti všetkým aktivitám smerujúcim k vyhláseniu suverénnej a samostatnej Slovenskej republiky.

Nemôžeme prehliadnuť, že pán Holländer ako nominant Slovenskej republiky do federálneho Ústavného súdu neprišiel po vzniku samostatnej SR budovať jej novú štátnosť, ale prijal občianstvo ČR a pracoval v jej prospech.

Rovnako nemôžeme nevidieť, že podpisy p. Somolányovej, Porubjaka, Sikoru i Valka sú pripojené na dokumenty, ktoré odsudzovali deklaráciu o suverenite, odmietali prijímanie legislatívnych dokumentov podporujúcich slovenskú národnú a štátnu suverenitu a v konečnom zmysle i slovenskú štátnu samostatnosť.

Rovnako nás mrzí, že z príležitosti vzniku Slovenskej štátnosti nebol vyznamenaný nikto, kto sa o túto štátnosť zaslúžil či už pred jej vznikom alebo neskôr. Pán prezident tým, že vyznamenal len jemu a jeho poradcom blízkych ľudí, dal nedobrý signál, ktorý si mnohí občania môžu vysvetliť, že nechce byť prezidentom všetkých Slovákov a na suverenite Slovenskej republiky mu nezáleží.

Slovenská národná strana by očakávala najmä od tých, ktorí aktívne vystupovali proti vzniku samostatnej a suverénnej Slovenskej republiky a ktorí sa aj dlho po jej vzniku nevedeli zmieriť s jej existenciou, žeby z príležitosti preberania vysokých štátnych vyznamenaní od tohto štátu povedali slovenským občanom aspoň „Prepáčte, mýlili sme sa“. Ale od držiteľov jedinej pravdy a strážcov politickej korektnosti priznanie omylu asi nemožno očakávať. Po skúsenostiach s politickými reprezentantmi tohto štátu za posledné roky si budú musieť Slováci počkať minimálne do nasledujúcich volieb, aby bola aspoň morálne honorovaná práca za národ, nie proti jeho vitálnym záujmom. SNS v svojej ďalšej politickej činnosti sa o to bude intenzívne usilovať.

Anton Hrnko

podpredseda SNS

 1. yoss 10. januára 2016 / 12:00

  velmi spravne a potrebne vyhlasenie. vyzera to, ze strana SMER rezignovala na narodne noty, alebo maju ine starosti a tak musi prist SNS, ktora to zacne akcentovat – je to priestor, ktory je otvoreny, staci vstupit. madarov treba nechat na pokoji, aby bol klud, ale hentych skodcov okolo nasho uzernickeho prezidenta, tych treba po vytahovat a komentovat ich bludy. Szomolanyova bola v tej bande okolo Gala, Simecku, Kuseho, Tatara, Zajaca – a Oleg Pastier nema od nich daleko, vid projekt Fragment, kde uprednostnuje kozmopolitnych az protislovenskych autorov (Chmel, Kadlecik, Simecka, Kasarda, Gindl, Vasova, Strpka) – nie je na nom nic na ocenenovanie

 2. Jožo 10. januára 2016 / 12:38

  Tono,
  SNS musí vyjsť z tieňa SMERu. Tí sú tak pyšní, intorvertní a arogantní, že by bolo hriech to nevyužiť v predvolebnej stratégii SNS.
  – poukázať na protislovenskú činnosť Fica, Kaliňaka, Lajčáka a Glváča v oblasti obrany bezpečnosti SR,
  – zvýrazniť protislovenskú činnosť hlavného veliteľa OS SR Kisku a jeho podporu čecho-slovakistických živlov
  Strategický cieľ predvolebnej aktivity musí byť dvojciferné číslo, treba chodiť po dedinkách a mestách, tak ako to robil Fico v roku 2006, 2010 a 2012.

 3. yoss 10. januára 2016 / 12:46

  Jozo,
  ciste megalomanstvo. prikryvat sa mozte len takou perinou, na aku mate. Slovensko nie je namornou a pozemnou velmocou s vyspelou fungujucou ekonomikou – ale rozkradnutym, zdevastovanym statom, ktory ako tak preziva ako montovna pre nadnarodne spolocnosti. a nasa 12000 armada? ubrani akurat tak Myjavske kopanice…

 4. Pavol 11. januára 2016 / 11:37

  …aj predseda vlády sa pri odovzdávaní vyznamenaní na tej stoličke krútil. Žeby prezident vládu obišiel? Má na to právo, ale bolo by to minimálne nezvyklé. A čo komisia, ktorá podľa zákona má posudzovať návrhy? V nej je aj zástupca menovaný ministrom kultúry.

 5. Miro 14. januára 2016 / 23:24

  Jozo,
  ak SNS vyjde z tiena Smeru, sotva vojde do vlady 🙂

 6. yoss 15. januára 2016 / 11:23

  SMER ma v sebe aj narodniarske linky, lenze na to v poslednom case akosi zabudaju. pokial sa SNS podari dosiahnut vyrazny uspech, je tu sanca, za otoci kormidlom. ako je zname, na otocenie kormidla netreba vela sily. ale zacat vo velkom kritizovat stranu SMER za ich chyby, ktore zcasti vyplyvaju s vazalskeho postavenia Slovenska, by bolo este vacsou chybou…

 7. Tučko Bombička 15. januára 2016 / 12:23

  Miro, SNS možno nebude vo vláde, aj keď z tieňa Smeru nevyjde…

  Yoss, je trochu zvláštne, že ste si to nevšimli počas jesene, pretože to bolo také okaté, až no. Akonáhle začal Smer trochu pritvrdzovať rétoriku ohľadom utečencov, šla SNS-ka dole. Napíšem to ešte raz a natvrdo, podľa mňa Smer skrátka prenechal SNS agendu, ktorá jej koniec koncov aj prirodzene patrí. Kedy sa tak v Smere rozhodli, netuším, ale som presvedčený o tom, že to bolo vedomé rozhodnutie, nie nejaká náhoda. Možno to národniarske krídlo nie je v Smere dosť silné, alebo možno kalkulujú na voľby a na vytvorenie potenciálneho spojenca.

 8. yoss 15. januára 2016 / 12:30

  Tucko,
  obavam sa, ze to skor suvisi s personalnymi zmenami v strane SMER, presadilo sa kozmopolitne kridlo…

 9. yoss 15. januára 2016 / 15:16

  je vobec niekto na Slovensku, kto sa vazne zaobera geopolitikou? v Polsku odstartovali velke zmeny podobne ako predtym v Madarsku, chyba k tomu akykolvek fundovany komentar. dobre informovany politolog Pjakin predpoveda, ze Cesko a Slovensko sa budu musiet v zaujme sebazachrannych mechanizmov opat zjednotit:

  Další otázka ze Slovenska od Petera. V jednom svém videu z minulého roku jste mluvil o budoucím sjednocení Česka a Slovenska. Proč si to myslíte? Co by mělo Česko a Slovensko motivovat ke sjednocení?

  Kolín je bude motivovat. Kolín! To je samozřejmě myšleno obrazně. Tyto všechny procesy… Jak se říká, dáte si i nohu za krk, abyste přežili a Česko se Slovenskem již mají zkušenosti ze společného soužití. Sledujte jednání Visegrádské čtyřky a vše pochopíte…

 10. homo.sk 16. januára 2016 / 22:51

  Tak,pán Hrnko,veľmi by ma zaujímal Váš názor na tieto dva linky,ktoré tu dal pán Yoss a pán Miro.Hlavne o tom zjednotení spoločného štátu.Jeto vôbec možné z hľadiska medzinarodného práva?

 11. Anton Hrnko 16. januára 2016 / 23:08

  Myslím, že k tej druhej som sa už vyjadril neraz i na tejto stránke. Nikdy! Len skrachované firmy menia svoje štíty. Ak si p. Fico myslí, že SR je skrachovaná firma, tak ja rozhodne nie! Ako hovorila kedysi maďarská iredenta Nem, nem, soha! Teda nikdy.

  No a názor dnes niektorými obdivovaného p. Piakina ma zaujíma rovnako ako podobné názory niektorých slniečkárov! Nech si splieta svoje sny o boľšom sojuze a nám nech dá pokoj. Nie jeho geopolitické fantazmagórie budú určovať osudy slovenského národa, ale len a len výlučná vôľa nás všetkých. Slovensko a Česko na to, aby mohli spolupracovať, nemusia vykopávať rozložené mŕtvoly z hrobu!

  Stačí takáto odpoveď?

 12. homo.sk 17. januára 2016 / 11:01

  Ďakujem,pán Hrnko.

 13. yoss 17. januára 2016 / 12:35

  presne tak, pan Hrnko. preto, dufam, sa SNS dostane do vlady a zacne vyrazne tvrdit narodnu notu, lebo v tejto chvili to vyzera tak, ze slovaci su postupne vykorenovani zo svojich tradicii, zo svojho tradicneho systemu hodnot. ked to takto pojde dalej, o nejakych 10-20 rokov uz nebude co branit ani na com stavat. aj napriek vzniku samostatneho Slovenska v roku 1993 nenastalo budovanie potrebneho narodneho povedomia bez ktoreho stat neprezije politicke otrasy a budu si ho chciet zaclenit ci uz poliaci, madari do svojho Medzimoria, alebo cesi do svojho Ceskoslovenska. toho prazdneho natriasania, aky sme dobri a ako vsetko vybudujeme a vyriesime bolo uz za Slotu viac ako dost…

  pokial ide o Pjakina, je to politolog, ktory dlhodobo disponuje vybornymi informaciami, bolo by chybou ho podcenovat v style, ze ja nemam rad spenat, dajte mi rizek. politiku Polska a Madarska vo svojom poslednom clanku privital aj Chelemendik, takze nejaky projekt tu je a asi sa postupne realizuje. takze treba prestat spinkat na vavrinoch, ako sipkove ruzenky…

 14. yoss 17. januára 2016 / 13:01

  Miro,
  mozme sa kludne bavit aj o Stalinovi, ale najprv si budete musiet pozriet, kto alebo co boli trockisti. na zaciatok si precitajte Solzenicyna „Dvesto rokov spolu“, „Dvesti let vmeste“…

 15. Lukáč 18. januára 2016 / 0:09

  Dnes som sa zúčastnil pietnej spomienky na Ľ. Štúra v Modre a mám zmiešané pocity.
  Potešilo ma, že prišlo pomerne dosť ľudí /odhadujem okolo 1200/, aj štylizovaný historický sprievod bol pekný, veľa vencov…Na druhej strane bolo, na môj vkus, v programe príliš
  veľa citátov z dobovej tlače a literatúry v češtine, ale hlavne nebola tam oficiálne žiadna
  slovenská vlajka /ani historická, ktorú používali štúrovci počas revolúcie v r.1848-9/.
  Asi ju v čase Štúrovho pohrebu nemohli použiť kvôli maďarizácii, ale prečo sa bojíme
  používať vlastnú zástavu teraz, keď už konečne máme svoju republiku, to nechápem.
  Možno tie negatíva, čo tu uvádzam súvisia s tým, že režisérom programu bol Silvester Lavrík, ktorý v minulosti nie ráz v Sme písal protislovenské a protificovské články.
  Usporiadateľmi podujatia boli mesto Modra, SNM, ECAV, s „podporou MK“.
  Ale, ako sa hovorí „nezahynieme, kým sa nájde aspoň jeden spravodlivý /odvážny/“.
  A skutočne tam hrdo /za oficiálnym sprievodom/ , v dave ľudí, kráčal pán s menšou
  slovenskou zástavou na dlhej tyči, vysoko nad našimi hlavami.
  Z oficiálnych prejavov na cintoríne zaujal len minister Maďarič, stručne, pokojne, s intelektuálnym nadhľadom zhodnotil život a prácu Ľ. Štúra a jeho význam pre náš národ.

 16. štúrovec 2016 19. januára 2016 / 21:16

  Tak.

 17. štúrovec 2016 20. januára 2016 / 12:05

  Pre Joža: Ak si si nevsimol, tak pan Hrnko stoji v bezpecnostnych a obrannych otazkach na strane Fica, Glvaca a aj NATO. Ja som uz mal tu cest na tychto strankach diskutovat s panom Hrnkom ohladom NATO. Je jeho zastancom. Ja nie!

 18. Mária 24. januára 2016 / 11:59

  Ohľadne vyznamenaných Kiskom , prvých aj týchto “ ostatných“ sa s A.Hrnkom nedá nesúhlasiť. Úprimne nechápem NA ČO je Szomolányiovej a pod. takéto vyznamenanie? Na iný názor k vzniku a existencii SR majú právo, ale ak sú aspoň trochu zásadoví a konzistentní vo svoji postojoch tak predsa nemôžu takéto vyznamenanie prijať ? O prezidentovom výbere vyznamenaných prvých si ľudia myslia svoje. Je to pri niektorých menách nielen istá dehonestácia najvyšších št. vyznamenaní SR, ale akoby až cielená provokácia.

 19. Anton Hrnko 26. januára 2016 / 19:39

  Yoss,
  myslím, že zle hodnotíte situáciu, lebo vychádzate len z kusých správ, ktoré vydala TASR a ostatné médiá. Už v sobotu predseda Danko na tlačovej besede povedal, že chápe požiadavky pedagógov, ale mali by povedať, odkiaľ na to vziať peniaze, V dnešnom vyhlásení, ktoré len čiastočne zosumarizovala TASR predseda SNS ukázal, aj kde treba peniaze na podporu školstva vziať. A to by tí, ktorých nám ukazujete v druhom linku, len ťažko podporili. Preto Vám odporúčam pozrieť si vyhlásenie v originálnej podobe na stránke SNS (www.sns.sk). žiaden gambit v politike SNS sa nekoná, nepripravuje a ani nebude. SNS je v svojich postojoch konzistentná. To, samozrejme, neznamená, že nekritizuje veci, ktoré kritizovať treba. SNS nie je hinduistického vierovyznania a posvätné kravy neuznáva!

 20. Miro 26. januára 2016 / 23:18

  Pan Yoss,
  ani netusite, ako presne ste buducu vladu opisali, aj ked to nebol vas ciel! 😀
  „vyzera to, ze SNS…chce tvorit vladu s pravicovym zlepencom?“

 21. Anton Hrnko 26. januára 2016 / 23:21

  Miro,
  nechcem sa vás dotknúť, preto na tento komentár nezareagujem ako obvykle. Sladké sny!

 22. Miro 26. januára 2016 / 23:58

  Pan Hrnko,
  pokojne zareagujte. Aspon zistime, ci ste to pochopili tak, ako som to myslel.

 23. yoss 28. januára 2016 / 12:05

  trochu tej geopolitiky od Jana Carnogurskeho
  http://www.hlavnespravy.sk/jan-carnogursky-aky-azimut-si-vybera-polsko/736478
  (nie je jasne, odkial je ten komentar, na jeho blogu na SMEckarni by mu to asi nedovolili uverejnit, maximalne niekde na FB)

  Slovenská vláda pozoruje, čo sa deje vo Varšave so skrytými sympatiami a česká vláda nepôjde proti severnému susedovi. Slovenské sympatie môže narušiť len spôsob, akým si lieta Viktor Orbán ponad Slovensko do Poľska a slovenského predsedu vlády Fica do biznisu zatiaľ nezasväcujú.

  neverim, zeby si Orban a Kaczynski az tak dobre rozumeli, v kazdom pripade tu vznika urcity velmi potrebny politicky tlak na novu vladu, aby sa emancipovala a zacala vo vacsej miere sledovat slovenske zaujmy ako tomu bolo za posledne styri roky nesplnenych slubov a nevyuzitych prilezitosti…

 24. štúrovec 2016 28. januára 2016 / 21:04

  Yoss – Presne tak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *