Štúr si zaslúžil viac… – vyhlásenie SNS

Slovenská národná strana od začiatku tohto roku už niekoľkokrát upozorňovala, že 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra by mal dôstojne osláviť ŠTÁT, celá spoločnosť, všetky relevantné politické strany, keďže súčasná slovenská štátnosť, súčasné slovenské národné bytie je výsledkom jeho teoretickej práce i praktickej politiky. Bol to Ľudovít Štúr, ktorý vypracoval modernú slovenskú národnú ideológiu, a bol to opäť on, ktorý ako vedúca postava Slovenského povstania rokov 1848 – 1849 zdvihol zástavu boja za slovenskú suverenitu a národnú rovnoprávnosť, dokončeného až 1. januára 1993.

Zdá sa však, že v našom prepolitizovanom mikrosvete sa nevieme ani pri takejto osobnosti zbaviť úzko straníckeho videnia, ba dokonca ignorantstva a nezáujmu. Vládnuci SMER pochopil štúrovské jubileum ako vynikajúcu príležitosť na stranícko-politickú agitáciu v predvolebnom čase, počas ktorej sa štylizoval do pozície jediného pokračovateľa myšlienok Ľ. Štúra, a predstavitelia opozičných strán, či už kresťanských, liberálnych alebo aj obyčajných myšlienok si ani len nepovzdychli. Tak sme mohli byť svedkami trápneho „príležitostného zasadnutia“ NR SR v Myjave, na ktorom sa zúčastnil len nepatrný zlomok poslancov, ktorí asi pri naháňaní „kšeftov“ úplne zabudli, komu môžu vďačiť za svoj súčasný blahobytný život.

Ale ani vládnemu SMER-u sa nepodarilo dokumentovať, že štúrovské myšlienky sú nejako hlboko zakorenené v ich myšlienkovej výbave. Síce prejavy hlavných funkcionárov tohto politického subjektu z pozície najvyšších ústavných činiteľov vyznievali mobilizačne, vláda urobila prakticky všetko, aby sa na oslavách Ľ. Štúra v Uhrovci okrem reprezentantov SMER-u nemohol prakticky zúčastniť nikto. Nuž, tak by sa asi národné oslavy organizovať nemali.

Najšokujúcejšie je však to, ako k dielu Ľudovíta Štúra pristúpilo Ministerstvo kultúry SR a organizácie v jeho rezorte. Niet jasnejšieho svedectva toho, ako hlboko sú zakorenené myšlienky Ľ. Štúra v politickom subjekte, ktorého predstavitelia sa pred televíznymi kamerami tak ohnivo prihlasovali k jeho odkazu, ako práve tieto „výstupy“. Ako spoluorganizátor osláv v Uhrovci Maďaričovo ministerstvo rozposlalo po celom Slovensku pozvánky ozdobené českou trikolórou! Nechce sa nám veriť, že minister M. Maďarič nevie, ako vyzerá slovenská trikolóra. Ako potom vykonáva svoju funkciu, keď jeho ministerstvo urobí takýto urážlivý krok nielen voči oslavovanej osobe, ale predovšetkým voči občanom Slovenskej republiky? Ak sa na MK SR pracuje týmto štýlom, tak sa už ani nemožno čudovať, že tak jednoducho môže zo Slovenska odísť hocičo, aj špičkové umelecké dielo. No a úplne nepochopiteľné je, že Slovenská televízia si pripomenula zakladajúcu osobnosť slovenského národného hnutia, človeka, ktorý vyzýval Slovákov, aby sa nehanbili za svoju reč, aby ju používali a ochraňovali, programom nazvaným True Štúr. Nie, nejde o program určený pre BBC alebo Voice of America, ide o program určený potomkom Ľudovíta Štúra. Väčšie pohanenie si hádam Ľ. Štúr ani nezaslúžil. No a nechať v tomto programe (True Štúr) hovoriť Adelu Ostrolúcku v maďarčine nemožno hodnotiť ináč, ako napľutie do oči slovenskej kritickej historiografie, ktorá už dávno vyvrátila tvrdenie, že šľachticmi v Uhorsku boli iba Maďari.

Aj oslavy dvojstého výročia narodenia Ľudovíta Štúra ukázali, ako zúfalo Slovenská republika potrebuje skutočnú národnú politiku, ktorá by nesmerovala len na obhajobu úzkych straníckych, osobných a skupinových záujmov, ale presadzovala by skutočné záujmy slovenského občana. Obnovená SNS takú politiku ponúka a chcela by ju presadzovať do celej spoločnosti.

UhrovecPredstavitelia SNS v Uhrovci

 1. yoss 28. októbra 2015 / 9:26

  tych preslapov zo strany ministerstva kultury je prilis vela na to, aby boli nahodne. alebo je Madaric neschopny manazer a nevie sa obklopit spravnymi ludmi, alebo teda vie co robi – a robi to schvalne. nastalo urcite zlepsenie spravodajstva RTVS, ale mladym furt tlacia do hlavy kozmopolitizmus a cechoslovakizmus v ramci mladymi dost sledovaneho FM radia. a znovu dalsie kiksy s pozvankami a animovanou komiksovou grcaninou True Stur, kde nechali „tvorcovia“ postavu Janka Francisciho vyjadrit sa o slovenskych studentoch ako o dobytku:

  Úplný šok však pre mňa ako človeka, ktorý má čo-to o Štúrovi naštudované (a mnohé informácie sme sa dokonca učili na vysokej, neboli to teda informácie „povesťového“ charakteru), nastal, keď spomenuli Francisciho. Tú vetu z filmu som si musel zapísať: „Zatkli ma, no nemohli mi nič dokázať, tak ma pustili.“ Takto ľahostajne rozpráva postava Janka Francisciho, hoci práve jeho aj s Bakulínym a Daxnerom odsúdil súd v Plešivci na trest smrti (dodnes o tom hovorí pamätná tabuľa na budove Obecného úradu v Plešivci) a už im stavali šibenice, keď v poslednej chvíli kvôli udalostiam v Pešti bol trest zmiernený. A tá istá postava Francisciho sa rovnako pohŕdavo vyjadruje aj o Štúrovi, vraj nebol ani dobrý šéfredaktor Slovenských národných novín a jeho noviny „boli na smiech“. To hovorí postava osoby, ktorá v skutočnosti napísala ako prvá báseň v štúrovčine (Svojim vrstovníkom na pamiatku), osoby, ktorú Štúr vysoko hodnotil už v časoch, kedy Janko Francisci vydal zborník desiatich ľudových rozprávok, osoby, ktorá spolupracovala so Štúrom už počas jeho pôsobenia v Bratislave (Prešporku). Netvrdím, že to medzi nikdy nezaiskrilo, no je predsa len viac ako pritiahnuté za vlasy to, že by sa taká osoba o Štúrovi vyjadrovala po jeho smrti pohŕdavo ako postava Francisciho v „dokufilme“. Apropo – zaujímalo by ma, z akého zdroja čerpali autori filmu, keď do úst Francisciho vložili aj slová, ktorými slovenskú študujúcu mládež nazýva dobytkom.

  http://afinabul.blog.cz/1510/true-stur-americky-komix

 2. Tučko Bombička 28. októbra 2015 / 9:40

  1) Celonárodná spomienka v Uhrovci bola urobená pekne a dôstojne, predstavitelia opozície tam vôbec nechýbali (čo by tam vlastne akože tá opozičná partia kolaborantov mala robiť?), prejavy solídne až na ten prezidentský. Prenos RTVS urobený na úrovni až na 2 zásadné výhrady: JE NEHORÁZNOSŤ, že televízia zmešká pri celonárodnej spomienke na Štúra prvú polovicu slovenskej hymny, ale to už možno považovať za akúsi „visačku kvality RTVS“, ktorej sa to nestalo prvý krát. Výkon moderátora Strižinca opäť raz tragický (to je už, podľa mňa, minimálne na hodinovú výpoveď). Dušan Škvarna v pozícii „spolubesedníka“ ok! Rada pre „profesionálov“ z RTVS: aby sa s Vami zamestnankyňa univerzity nemusela počas rozhovoru baviť takmer pošepky, stačí jednoduchá vec: dohodnúť si natáčanie MIMO času, kedy je knižnica otvorená pre verejnosť. Chápem, nenapadlo Vás to, na žurnalistike Vás to zrejme neučili…

  2) TRUE Štúr – očakával by som skôr zhodnotenie po stránke faktografickej, p. Hrnko, to je Vaša robota ako historika. Spracovanie inovatívne, vôbec nie zlé, určite pútavé pre mladšie ročníky. Ak by tento dokument bol jedným z dajme tomu 5 – 6 filmových príspevkov RTVS k roku Ľudovíta Štúra, nedalo by sa proti tomu ani ceknúť. Ale urobiť z toho hlavný filmový počin RTVS k 200. výročiu, to nemožno hodnotiť inak ako ťažkú nekompetentnosť a neschopnosť vedenia Slovenskej televízie. NA HANBU!!! Adelu Ostrolúcku v maďarčine ja osobne hodnotím ako ďalší z prejavov v Bratislave dnes rozšírenej choroby nesúcej latinský názov „debiliensis posonienis“.

  3) Absolútny súhlas s tým, že toto bolo príliš málo. Ak je RTVS schopná masírovať obyvateľstvu mozgy celý rok (doslova každý jeden týždeň v rozhlase či televízii) témou holokaust, pretože to je celý rok o tom, kde sa do chodníka vyrylo aké židovské meno, akú knihu zase o holokauste voľakto napísal, či akú pamätnú tabuľu zase odhalili – tak by tá istá RTVS mala byť schopná rovnako masírovať obyvateľstvu mozgy celý rok aj témou Ľudovíta Štúra. Ale, hold, Štúr nebol Žid, bol to Slovák a ako sa vraví:“Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi…“. Na druhej strane, asi sa Ľ. Štúrovi pomníky neodhaľovali, knihy nekrstili a pamätné tabule na steny budov nevešali – no a to je už problém nie iba štátu, všakáno!

  Na záver:
  a) Václav Mika: poďakovať za pozdvihnutie sledovanosti RTVS, chytiť za plecia, otočiť na podpätku a nakopnúť s takou razanciou, že zabrzdí až o Veľký čínsky múr,
  b) Martin Strižinec: neďakovať (niet začo), chytiť za plecia, otočiť na podpätku a nakopnúť tak, že skončí v nejakom malom regionálnom slovenskom rádiu, na viac ten človek proste nemá,
  c)Marek Maďarič: dovidenia, dopočutia, rezortu kultúry očividne už nemáte čo dať. Po impotentných bezkrvných oslavách 20. výročia Ústavy SR a ešte impotentnejších a bezkrvnejších oslavách 20. výročia vniku SR teraz tento „rok Ľudovíta Štúra“, ktorý bude trvať zrejme koľko…2 týždne?

  Na záver 2: pravdepodobne budem v ďalších voľbách voliť SNS, prvý krát túto nedeľu ako tak uspokojivý výkon Andreja Danka v diskusii na TA3, hoci rečnícky stále rovnaká katastrofa. Ako ten človek môže robiť právnika, pre mňa zostáva proste záhadou.

  Na záver 3: hanbil by som sa, byť straníckym funkcionárom SNS, podpísať sa pod tento politický štek, p. Hrnko, pod toto Vaše vyhlásenie. Na úrovni 3 – ročného decka, doslova. A nie strany, ktorá sa vyhlasuje za najstaršiu na Slovensku a chce sa vrátiť do parlamentu!

 3. yoss 28. októbra 2015 / 10:49

  tucko:
  k Strizincovi by som nebol taky prisny. je tam pritomne cosi ako caro nechceneho. Strizincova nemotornost vyznieva ako uprimnost, ktora je sugestivna, presvedcujuca,
  hoci TV profesional si musi trhat vlasy. vcera davali tusim na STV2 Strizincov rozhovor s pani D.Kodajovou, ktory prebiehal asi v prostredi Univerzitnej kniznice a tak pani nevedela ci hovorit nahlas, alebo sepkat, ako tam byva zvykom. tak neviem ci je je ono, co spominate, alebo je to dalsi diel, pokracovanie noveho RTVS trendu rozhovorov posepky – nastastie pani Kodajova nezavahala, nestratila glanc a co chcela, to povedala…
  nuz

 4. Tučko Bombička 28. októbra 2015 / 14:05

  Hej, yoss, to bolo ono…

 5. Pomocník 28. októbra 2015 / 14:56

  Viete Tučko, intelektuálna latka sa v tejto krajine (aj v iných krajinách, ale nie tak rýchlo) z roku na rok posúva stále nižšie a nižšie. Pomaly už budú ľudia zo seba vydávať len jednoslovné vety a budú mať univerzitné diplomy. Takže nečakajte zázraky.

 6. Lukáč 28. októbra 2015 / 16:18

  Vážení diskutujúci, všetci mate svoju pravdu,ale o niektorých názoroch a postrehoch by sa dalo polemizovať. Myslím, že o Štúrovi sa hovorí a píše pomerne dosť, otázne je ako.
  Naši „krajinkári“ toto výročie nemohli celkom odignorovať, ale spomínajú skôr niektoré negatívne mýty o Štúrovi, vymyslené so zlým úmyslom maďarónmi. Napr. aj v tom TV filme, opakovane zdôrazňovali, že Štúr nebol dobrý básnik, akoby sme si ho vážili pre jeho poéziu, alebo že Adela O. nevedela „ani slovo po slovensky“ /DenníkN/ a pod. drísty.
  Aj v prejavoch politikov boli len povrchné / „otrepané“/ hodnotenia, bez intelektuálnej
  podstaty. Ako správne poznamenal Pomocník, vzdelaných ľudí máme veľa, ale intelekt. úroveň je stále nižšia. O Maďaričovi a RTVS škoda rečí. Skúsenosťou overená pravda je,
  že „život je zmena“ a platí to aj o spoločnosti, preto by už nebolo dobre, aby tu vládol Smer
  ďalšie 4r. Lenže dôveryhodná opozícia neexistuje, zostáva len podporovať SNS, hoci predseda Danko, tiež nie je intelektuál, ale vyzerá ako rozumný, pragmaticky politik.
  Trocha mi prekážajú jeho rétorické nedostatky, napr. nevie správne vykať – v diskusiách
  používa nesprávne „ako ste povedal“ namiesto správneho „ako ste povedali“, má zle koncovky slov v jednej vete /rôzne pády/, nestačí s dychom /dlhé vety/ a pod. Už som ho
  na to opakovane upozornil e-mailom, zatiaľ bez efektu. Chcelo by to nájsť si dobrého učiteľa rétoriky. V nakladateľstve Perfekt vyšla dobrá publikácia „Štúrovci, najkrajšie básne, prózy
  a články“.

 7. Anton Hrnko 29. októbra 2015 / 0:01

  Tučko,
  ja vám neberiem vaše rh + SMER pozitív a ani netvrdím, že moje vyhlásenie je výkvet politického kumštu, avšak odráža realitu viac, ako by ste chceli. Neexistuje dobrý cár a zlý radcovia. Ak sú okolo cára nehodní a zlí radcovia, tak je to vina cára a nemožno furt poukazovať na tých zlých, ktorí údajne kazia povesť a robia niečo za chrbtom cára baťušku. Za to ako vyzerá STV nie je zodpovedný Mika, ale tí, ktorí ho tam dosadili a držia! Ak sa dobre pamätám, musel tam byť zvolený v parlamente.
  Ako sa má oslavovať celonárodné jubileum, na to mám svoj názor a vaše šteky mi ho nezmenia.
  To, že podľa ovocia poznáš strom, vedeli už zostavovatelia Biblie. Nemôžem považovať za skutočne národne konajúceho človeka, ktorý sa po 25 rokoch úspešného i menej úspešného príbehu Slovenskej republiky domáha obnovenia značky Made in Czechoslovakia. A tým by som na túto tému mohol skončiť. Len pridávam, že v deň dvojstého výročia narodenia Ľudovíta Štúra pri jeho pomníku okrem Matice slovenskej a Slovenskej národnej strany ani pes neštekol. To pri rozvadenej rodine je baťuška cár aspoň dvakrát v roku.

 8. Tučko Bombička 29. októbra 2015 / 9:41

  Nuž, ak nevidíte, čo za „vyhlásenie“ ste vyprodukovali, to Vám potom niet pomoci. Hodnotu v ňom má akurát tak prvý a posledný odsek. Zvyšok je verejná demonštrácia neschopnosti SNS objektívne čokoľvek zhodnotiť a pozrieť sa na veci z nadhľadu. Alebo sa o to aspoň pokúsiť. Alebo si fakt myslíte, že vo svojich vyhláseniach by sa najstaršia (a národná) strana mala pohoršovať na slovíčkom „TRUE“ v názve dokumentu či nad podobou trikolóry na pozvánke??? Veď je to nedôstojné až hanba! A buďte bez obáv, svoje RH Smer + si milerád podržím bez ohľadu nato, komu dám v marci svoj hlas.

 9. Tučko Bombička 29. októbra 2015 / 12:10

  Pán Pomocník,

  rád by som požiadal o zhodnotenie Vás, ak si nájdete hodinu času:
  rtvs.sk/televizia/archiv/9578/78439

 10. yoss 29. októbra 2015 / 13:33

  ked uz je rec o nasej RTVS – oni neklamu a nezavadzaju len okolo Ludovita Stura a na inych narodnych temach. v tom istom case ked nasa verejnopravna televizia tlaci ludom kaleraby do hlavy prostrednictvom roznych mimovladkami nanominovanych analytikov (predvcerom napriklad o tom, ako sa EU tesi na to, ze americke lode zacnu vozit do EU pristavov skvapalnene vykurovacie plyny), madarska verejnopravna TV informuje narovinu napriklad o takychto veciach:

  – informuju o znasilneniach v nemecku a okolitych krajinach spachanych emigrantami
  – zverejnuju rozhovory so skutocnymi bezpecnostnymi analytikmi o tom, ake realne nebezpecenstvo migranti predstavuju
  – informuju info ake financne ciastky si migranti vyberali v bankach, zvacsa zo saudskoarabskych bankovych uctov
  – zverejnuju videa o popravach najdenych v zahodenych alebo stratenych migrantskych ifonoch
  – denne prinasaju informacie, ako sa utecenci valia cez hranice – videa, komentare, nazory

  pravdaze, tema imigrantov to nie su len otrasne osudy tychto ludi, s ktorymi niekto cielene manipuluje, su to aj mozne riesenia, ako tymto ludom pomoct a zastavit ten priliv. signifikantne je, ze EU (hoci sa jej to velmi tyka), bola vylucena z nadchadzajucich rozhovorov o Syrii…

 11. Metod J. Sláv 29. októbra 2015 / 14:25

  Autori „dokudrámy“ TRUE ŠTÚR sa podľa ich slov nechali inšpirovať „amíckym“ True Detective – ale okrem dnešného opičenia sa po „Amerike“, dá sa minimálne v tom názve vidieť „TIEŇOVÁ HRA“ dnešných „free-cool-in-ov“, voľakedajších čechoslovakistov, a ešte voľakedajších MAĎARÓNOV, podobná tej „umelecko-disidentskej hre“ z minulého storočia (viď napr.: „20 Kčs“, kde „obojľavoruký“ vedie „slepých“):

  „ZA VAŠE PENIAZE VÁM NAPĽUJEME DO VAŠICH OČÍ“

  – však „TRÚdE“ ŠTÚR, a všetci slovenskí „TIRPÁCKI“ „SLAVES“ (otroci) §§§ §§§ §§§

  „“CO TÍM CHTĚL „BÁSNÍK“ ŘÍCI, KDYŽ NECHAL „ZRZKU PAUFOF“
  „PŘEDNÁŠET“ SLOVA V MAGYAR-ŠTINE““ §§§ §§§ §§§ §§§ §§§ §§§ §§§ §§§

  No, a napokon, „ČEREŠNIČKA NA TORTE RTV-S(?)“:

  §§§“VČERA MAL DAJAKÉ OKRÚHLE VÝROČIE DŽINGISCHÁN“??? §§§ ??? §§§ ???

  P. S.:

  „Česká“ trikolóra „neexistuje“, lebo česká „pranárodná“ vlajka je BIELO-ČERVENÁ §§§

  Je to československá trikolóra, ktorú si „moderní“ Česi privlastnili, po „západu-prospešnom“ rozdelení nášho spoločného slovanského štátu (prečo asi „zabrzdili“ Škótov, a dnes „brzdia“ Kataláncov §§§).

 12. Pomocník 30. októbra 2015 / 3:59

  Krátko k tomu True Štúrovi: 1. Názov odvodený od detektívneho seriálu True Detective, po ktorom o 5 rokov ani peš neštekne (inak povedané: s modernosťou za každú-cenu sa to dá aj prehnať). Ale buďme radi, že vzorom nebol seriál Game of Thrones (Game of Štur?), to by tam potom Štúr chodil ako zombík. 2. V čase okolo 26:00 je Slovensko zobrazené (zrejme) v územnom rozsahu Prvej Slovenskej republiky (2. sv. vojna) – To má byť vtip, nevedomosť, príprava mládeže na okupáciu južného územia Maďarmi alebo čo to má prepánajána znamenať? 3. To s tou Ostrolúckou už bolo hore povedané. A nemohli si odpustiť tam dať nasilu aj nemčinu, ako správni dnešní (spravidla mladší) Slováci, ktorí sa naučia jeden západný jazyk (spravidla veľmi slabo) a potom sa s tým do konca života vystatujú a všade pichajú z neho slová (spravidla chybne). Hovorí sa tomu malomeštiactvo 4. Film, ktorý je predlohou tohto dizajnovo odpapagájovaného filmového počinu, som žiaľ nedopatrením videl a myslím, že to bol jeden z najhorších filmov, aký som v živote videl. Podľa toho vyzerá aj môj názor na túto jeho kópiu. Ale uznávam, že nejakému dieťaťu sa to môže páčiť, takže, aby som bol objektívny, proti vizuálnej stránke v princípe nenamietam. 5. Dal by sa natočiť o Štúrovi aj normálny seriál (núdzovo aj telenovela), ale jeden seriál o Štúrovcoch už existuje a obávam sa, že už téma samotná by odradzovala mnohých divákov, takže taký seriál je v dnešnej dobe už nereálny.

 13. Tučko Bombička 30. októbra 2015 / 12:59

  Pán Pomocník,

  ale vo Vašom podaní to vyzerá ako slepá ulička. Na jednej strane píšete, že už samotná téma štúrovcov by mnohých odradzovala, na druhej strane kritizujete true-detektívovské spracovanie tohto dokumentu (True Detective mi nič nehovorí, podľa Vás ale súdim, že je to nejaká súčasná filmová „móda“). Píšete, že „normálny“ seriál je dnes už nenatočiteľný, ale „nenormálny“ produkt Vám očividne tiež nevonia. Tak čo teda? Počítačovú hru? Nežartujem, na západe sa údajne aj na také produkty dávajú normálne štátne dotácie, ak sa to týka reálií danej krajiny (čítal som o Nórsku napríklad). Pretože veľkofilmy na Slovensku asi nikdy točiť nebudeme!

  Mimochodom, z hodinového dokumentu ste Vy ako nedostatky vybrali pochybnú mapu Slovenska a nútene v nemčine vedený rozhovor (smiešne je, že medzi 3 Slovanmi) a p. Hrnko „maďarskú“ Ostrolúcku. Takže to – z hľadiska faktografie – až také zlé zrejme nebolo. Ja som si inak myslel, že tá mapa má symbolizovať slovenské etnické osídlenie v Uhorsku v 19. storočí. Ale hlavná otázka teda, tak ako nato?

 14. Pomocník 30. októbra 2015 / 13:32

  1. Tak logicky ostáva už len možnosť pripraviť niečo za štátne peniaze. 2. Ad faktografia: Úprimne povedané, nie som nejaký odborník na život Štúra ani pomery v polovici 19. storočia (tomu sa treba špeciálne venovať) a ani som nechcel opakovať niektoré veci, ktoré tu už boli uvedené. 3. Podotýkam ale, keď už o tom hovoríme, že prehnané uctievanie Štúra je podľa mňa paradoxne nevedomý prejav čechoslovakizmu. Národné obrodenie (vrátane Štúra) bolo totiž to jediné slovenské (popri krojoch a iných folklórnych prvkoch, ktoré sa Čechom tak páčia), čo sa Slovákom počas ČSSR doprialo uctievať. Preto je väčšina obyvateľstva Slovenska (a čiastočne to vidno aj v tom True Štúr) dodnes presvedčená, že Slováci vlastne do konca 18. storočia poriadne neexistovali, že tu všetci hovorili po maďarsky a podobné nezmysly. A podľa mňa si túto deformáciu históriu už ani mnohí národniari neuvedomujú, taká je zažraná. Realita je taká, že Slováci by mali uctievať najmä oveľa staršie osobnosti, napríklad Svätopluka a podobne, lebo sú veľmi starý národ. Štúra samozrejme uctievať tiež, ale nie ako pomaly tvorcu Slovákov.

 15. Tučko Bombička 30. októbra 2015 / 14:55

  Pán Pomocník,

  ešte posledný krát Vás budem otravovať. Toto je diskusia u Maybrit Illnerovej v nemeckej televízii ZDF, dosť sledovaná relácia. Mohli by ste si, prosím Vás, pozrieť pasáž od 23:45 do 34:00 minúty a povedať mi, či je toto bežný nemecko-americký diskurz, či je to výnimka z pravidla alebo či sa tam začína niečo meniť, otáčať v nemeckej spoločnosti. Pretože, čo si tam musel vypočuť americký generál v Európe B. Hodges, to sa mu teda nepáčilo ani trochu. Inak, na mňa pôsobil ten pán ako prvotriedny gauner.
  youtube.com/watch?v=RxFBUZ1faBs

 16. Pomocník 30. októbra 2015 / 16:34

  Áno to je bežný televízny diskurz. Presnejšie: a) V Nemecku nemajú ako pozvať priamo zodpovedných amerických politikov, preto je tam obyčajne len nejaký pracovník veľvyslanectva, novinár alebo ako tu vojak USA. Tam si treba uvedomiť, že oni poniektorí možno ani nehovoria, čo si myslia, ale to, čo z titulu svojej pozície musia (napríklad ten aktívne činný generál určite nemôže verejne kritizovať politiku USA). Preto by som sa ani k tomu Hodgesovi nevyjadroval čisto na základe nejakej diskusie. Nezabudnite, že vďaka W. Clarkovým (a ten je takisto generál) výslovným vyjadreniam napríklad vieme, že toto celé divadlo v Afrike a na Blízkom východe v každej jednej krajine bolo naplánované v USA najneskôr v roku 2003 (otázka na ideálnej planéte bez vymývania mozgov médiami a politikmi by mala znieť: O čom tu vlastne ešte všetci po takýchto Clarkových vyjadreniach diskutujeme?), b) Je tam klasické rozdelenie nemeckej politiky: Die Linke (druhý zľava) je jediná reálna opozícia v Nemecku, aj pre zahraničnú politiku, vláda (prvá zľava) prikyvuje všetkému z USA. Je to dané aj tým, že Nemecko je obsadené USA a ministri musia podpísať, že budú robiť všetko pre dobré vzťahy s USA a tým, že hlavné nemecké médiá sú pod kontrolou. Proste kolónia.

  Zaujímavosti: 1. Prvá pani zľava je podľa mojich informácií plánovaná ako nástupkyňa Merkelovej. Požehnanie Bilderbergerovcov už má . 2. Moderátorka relácie je veľká slovakofilka ešte z čias NDR. Bola tu aj na svadobnej ceste (v Bratislave). Preto tam aj stále pozýva toho somára Sulíka.

 17. Tučko Bombička 30. októbra 2015 / 23:23

  Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *