Stanovisko k vyhláseniam L. Kövéra, predsedu maďarského parlamentu

Slovenská národná strana s počudovaním zobrala na vedomie vyhlásenia predsedu maďarského parlamentu L. Kövéra pre rádio Kossúth 17. mája 2015. Nevieme, kde prišiel na to, že slovenská spoločnosť vníma príslušníkov maďarskej menšiny ako riziko. Možno v nejakej budapeštianskej krištáľovej guli. V každom prípade však vieme, že rizikom pre dobré susedské vzťahy sú politici, ktorí sa nedokážu poučiť z minulosti a sústavne nepravdivými a polopravdivými informáciami kalia pomer medzi našimi národmi.

Predovšetkým by sme pánovi predsedovi chceli pripomenúť, že dejiny nezačali rokom 1945 a že Slováci neboli tí, ktorí do našej spoločnej minulosti vniesli disharmóniu vo vzájomných vzťahoch. Slováci nikdy o Maďaroch netvrdili, že nie sú ľudskou bytosťou, čo sa o druhej strane nedá povedať (tót nem ember). Ani si nikdy nedali za cieľ zničiť maďarskú etnicitu, čo sa taktiež o druhej strane nedá povedať. A keď už pán Kövér spomína naše vyrovnanie s Nemcami, mohol by si spomenúť, že v rokoch 1990 – 1991 sme ho ponúkli aj maďarskej strane. Narazili sme však na jednoznačné odmietnutie. Bez odozvy zostalo aj vyhlásenie predsedu NR SR P. Hrušovského z roku 1998. Slováci nemajú najmenší dôvod ospravedlňovať sa za veci, ktoré boli len reakciou na viac ako storočnú politiku maďarských vlád, najmä však na krutosti okupačného režimu vlády M. Horthyho na okupovanom území južného Slovenska po tzv. Viedenskej arbitráži roku 1938.

Slováci boli, sú a budú pripravení dosiahnuť s Maďarmi dohodu o vzájomnom vyrovnaní sa s hriechmi minulosti, ale nikdy nepripustia, aby boli označovaní sa vinníkov toho, čo bolo len dôsledkom dlhoročnej maďarskej politiky voči slovenskému národu a jeho štátnosti. Ak maďarská strane nie je pripravená uznať si svoju vinu na historickom zaťažení slovensko-maďarských vzťahov, bolo by vhodnejšie, ak by túto otázku neotvárala. Pred našimi národmi totiž stoja omnoho väčšie výzvy, aby sme tratili čas neplodnými diskusiami na spôsob, či bolo skôr vajce alebo sliepka.

 

Anton Hrnko

podpredseda SNS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *