Problémy juhu Slovenska – debata v Seredi

Tesne pred Vianocami 2014 som bol na debate v Seredi o Slovenskom juhu. Debata bola umiestnená na serveri seredonline. Keďže táto téma je stále aktuálna, dávam aj sem vlákno, na ktorom sa možno s obsahom debaty oboznámiť.

http://www.seredonline.sk/clanky/poziadavky-na-autonomiu-zo-strany-szilarda-somogyiho-druha-diskusna-relacia/

2 odpovede

 1. Milan2 25. marca 2015 / 23:17

  Neprispevamteraz k téme, možno ale niehoho zaujme:
  Práve som sa vrátil z Jeruzalema, kde som navštívil aj pamätník Yad Vashem .
  Sú tam aj panely vyjadrujúce sa k reáliám Slovensku v čase vojny.
  Jeden panel sa týka aj vzniku pracovných táborov (Sereď, Nováky a Vyhne) ktoré bývajú slovesnkými novinármi označované veľmi často ako koncentračné tábory.
  Informačný panel v pamätníku holokaustu Yad Vashem Archiv…tu k tejto téme píše, citujem:
  Abba Avraham Frieder, rabbi of the Nova Mesto community, was one of the leaders of the Working Group. In 1942 – 1944, he initiated the establishment of work camps for Jews in Slovakia to prevent their deportation to the death camps. Rabbi Frieder took advantage of his special connetions with the Slovakian Minister of Education, Jozef Sivak, to transmitrequest and receive information that helped save Jews. In addition, he tracked the fate of those deported to Poland and sought as much as posible to maintain contact with them. Frieder survived the war, but his wife and daughter perished.
  Z uvedenej informácie – teda z tabule prezentovanej návštevníkom pamätníka Yad Vaschem v Jeruzaleme vyplývajú trochu iné reálie ako sa u nás novinármi prezentujú verejnosti.
  Keďže momentálne (2015) sa vykonáva pamiatková úprava a vytvorenie múzea na pôde bývalého tábora v Novákoch, určite by nebola na škodu spolupráca slovenských historikov a odborných pracovníkov z Jeruzaleme – aby informácie na muzeálnych tabuliach boli totožné a reálne odzrkadľovali skutočnosti.

 2. yoss 26. marca 2015 / 14:15

  tiez jedna off topic inspiracia od Viktora Timuru:
  „Je nehorázne, ak naša vláda pre túto agresiu tak či onak vytvára priestor a tým ju podporuje. Napríklad aj vytváraním veliteľských uzlov NATO na našom území. Agresorom je aj ten, kto agresiu podporuje. Prekvapuje ma ľahostajnosť našich (ale aj európskych básnikov, spisovateľov, intelektuálov a širšej kultúrnej verejnosti vôbec, ako zaryte mlčí a doteraz nepozdvihla svoj hlas. Ako keby nijaké hrozby neexistovali.“
  Slovenský spisovateľ, autor literatúry faktu Viktor Timura v rozhovore s Jaroslavom Rezníkom: Prekvapuje ma ľahostajnosť

  ps: je dost mozne, ze coskoro budu taketo nazory povazovane za politicky extremizmus a uz jednoducho nebudu mozne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *