Pripomíname si smrť M. R. Štefánika – vyhlásenie SNS

Už po 97-krát si aj tento rok 4. mája pripomenie celý slovenský národ tragickú a do dnešných dní nevyjasnenú smrť generála Milana Rastislava Štefánika. Z hľadiska moderných slovenských dejín bol jediným slovenským politikom, ku ktorému sa hlásili predstavitelia všetkých slovenských politických smerov. Za svojho hrdinu ho pokladali čechoslovakisti i autonomisti, ľudáci i partizáni, demokrati i komunisti (kým im z Moskvy nenakázali, že to má byť ináč), federalisti i stúpenci boja za samostatnú Slovenskú republiku na začiatku 90. rokov minulého storočia, liberáli, kresťanskí demokrati i ľavičiari. Dokonca, pri našom všeobecne zaužívanom zvyku bičovania sa vlastnými dejinami je hádam jediným slovenským dejateľom, ktorý nebol z jednej či druhej strany označený za kontroverzného. Bol to jeho neobyčajný osud, ktorý ho v pravej dobe vyniesol do čela ujarmeného a utláčaného národa a ktorý zavŕšil jeho život v čase, keď jeho milovaný národ ochutnával prvé, možno aj nie celkom sladké plody národnej slobody.

M. R. Štefánik je vzorom v húževnatosti, odhodlanosti, nekompromisnosti, nezištnosti a vytrvalosti v práci za národ a pre národ. Napriek tomu, že dosiahol významný osobný úspech vo vede v cudzej krajine, keď sa mu naskytla prvá možnosť urobiť niečo pre slovenský národ v jeho domovine, nezaváhal ani na okamžik. Celým svojím telom aj duchom sa zapojil do zápasu za národné oslobodenie Slovákov v rokoch prvej svetovej vojny a vytrval v ňom až do samého konca. Dalo by sa uviesť veľa významných etáp jeho života, v ktorých ukázal neobyčajné schopnosti svojej osobnosti, ale hádam najsignifikantnejším v tomto je jeho rýchly vojenský hodnostný postup. Aj z hľadiska vojenských dejín nie je veľmi časté, že vojak, ktorý začne svoju vojenskú kariéru v hodnosti desiatnika, sa stane za štyri roky brigádnym generálom. Aj keď zohľadnime, že to bolo vo vojne, tento vojenský postup je svedectvom samým o sebe.

M. R. Štefánik sa mimoriadne zaslúžil o národné oslobodenie Slovákov z útlaku, ktorému boli vystavení v Rakúsko-Uhorsku, a vytvorenie prvej Česko-Slovenskej republiky, vyhlásenej na konci októbra 1918. Užívať a rozvíjať výsledky svojej práce v oslobodenej republike mu však nebolo dožičené. Zahynul ani nie 39-ročný pri leteckej katastrofe pri Vajnoroch, keď sa vracal domov z Talianska. Smrť generála a ministra sa dodnes nepodarilo objasniť a pravdepodobne sa to nikdy ani nepodarí. Ale to nie je podstatné. Podstatné je to, že Slováci v jeho osobe našli nespochybniteľný príklad vôle bojovať za svoj národ a byť v tomto príkladom ostatným.

Slovenská národná strana si mimoriadne ctí zásluhy M. R. Štefánika v boji za národné oslobodenie. Členovia SNS sa inšpirujú jeho osobnosťou pri svojej vlastnej práci a aktívne šíria jeho odkaz v radoch slovenského obyvateľstva. Je len prirodzené, že si pamiatku nášho hrdinu pripomenieme ako na ústredných oslavách v Košariskách a na Bradle, tak aj v ďalších obciach po celom Slovensku. Veríme, že tak urobia aj mnohí ďalší, aby sme tým dokumentovali, že slovenský národ nezabúda na tých, ktorí sa zaslúžili o jeho slobodný život.

Anton Hrnko

podpredseda SNS

 1. Milanxyz 7. mája 2016 / 14:42

  Prepáčte mi moju nevedomosť, je 4.máj oficiálne Pamätným dňom na Slovensku?

 2. tibor23 7. mája 2016 / 16:12

  Dobrý blog.Teraz mimo blogu.Všimnite si ako si evidentne/u mna sú radikáli/najímajú hlavne na fejsbuku brigádnikov ľsns-oľano-sas.Na svoju podporu ale aj na útoky na iné strany najmä smer-sns-sieť.Neviem akú má v tomto taktiku sns ale mali by ste tiež mať pár brigádnikov nie na útoky ale svoju obranu a podporovanie strany.

 3. los 7. mája 2016 / 16:46

  Ten Stefánik určite patril medzi lepších.

 4. yoss 8. mája 2016 / 9:31

  vdaka za peknu pripomienku na M.R.Stefanika, ktoremu vdaci dnesne Slovensko za vela. zahynul tak rychlo a necakane, ze sa nestihol stat nasou kontroverznou osobnostou“, cize, jednym z mnohych, cize – nestihol skrizit plany tym, ktori podnes maju na Slovensku svoj rajon, svoje zaujmy. kazdy narod potrebuje vzory a osobnosti – to su piliere narodneho jestvovania…

  v tejto suvislosti ocenujem postoj ministra skolstva za SNS, ze nepodlahol natlaku, aby sa choromyselne vytvory akychsi pseudospisovatelov sa stali pre nasu mladez povinnym citanim…

  kto to nezachytil, nahle zomrel Sergej Chelemendik, byvaly poslanec za SNS. rozlucka bude 10. maja. Cest jeho pamiatke…
  http://www.hlavnespravy.sk/posledna-rozlucka-so-zosnulym-sergejom-chelemendikom-bude-10-maja/777746

 5. Tučko Bombička 9. mája 2016 / 11:37

  …treba odrolovať nahor.

 6. milan2 9. mája 2016 / 15:52

  Pán Hrnko, najprv k práci vášho ministra dopravy – oceňujem jeho ľudský prístup k šialene vysokým pokutám zac hýbajúcu diaľničnú známku – starý predpis pokút (= 300 Euro – za každý deň!!! – teoreticky teda pokuta mohla za rok dosiahnuť až 109.500,- Eur ! je likvidačná pre mnohé rodiny s deťmi) vymysleli ju akoby tí, čo by radi robili exekúcie , aby mali robotu a možno aj tí, čo sa pohybujú v realitnom biznise a už videli ako sa lacno dostanú k lacným, exekuovaným bytom.ˇ
  typický príklad, ako ten, čo nečíta noviny a nepozerá TV môže za osudovú nepozornosť za rok o všetko prísť.
  Pod verzie zákonov by sa mali povinne podpisovať aj ich autori – osobne by som všetkých čo pôvodné pokuty vodičom vymysleli, obratom prepustil zo štátnych služieb.
  Čo to sú v štátnej správe za ľudia? Takéto tresty nemohli navrhnúť normálni ľudia.
  Buď to bola totiž úplná neodbornosť ( a už úplná necitlivosť k dosahom pre rodiny vinníkov) , alebo úmysel- úmyselná zákerná práca pre horeuvedených lobbistov.

  Ešte čo sa týka Štefánika – lietal nad Bratislavou takmer 1 a pol hodinu! od pokusu o pristátie vo Vajnoroch následne letel až niekde k Hamuliakovu a odtiaľ sa vracal späť.
  Čo počas tak dlhého letu v lietadle vlastne riešili? Trasa Štefánikovho lietadla je známa a rád by som si ju niekedy prešiel ako rekonštrukciu. Tam by sa možno aj na niečo prišlo, čo doteraz teraz nám zo zeme uniká.

 7. Tučko Bombička 11. mája 2016 / 9:16

  O TTIP:
  http://aktualne.atlas.sk/slovensko/politika/komentar-lubosa-blahu-preco-je-obchodna-dohoda-eu-usa-az-taka-tajna.html

  Tiež si myslím, že Američanom sa výraznejšie ustupovať nebude. Videl som niekoľko vyjadrení predsedu EP M. Schulza – no a presne ten „socialistický fanatizmus“ západného strihu, ktorý hrá tvrdo proti nám pokiaľ ide imigrantov a kvóty hrá rovnako tvrdo proti Američanom a ich predstave o zóne spoločného obchodu. Momentálne vyzerajú dosť odhodlane.

 8. yoss 11. mája 2016 / 10:24

  Tucko,
  vcera bol Vitkovic na TA3. nie je problem len TTIP, ktora asi nebude, ale oni si otvorili kanal cez dohodu s Kanadou, CETA. ked nebude TTIP, pojdu cez CETA. Vitkovic to ma nastudovane, povedal ako, len mu je malo rozumiet, treba si ho pozriet v archive…

  Tibor23,
  presne tak. kazdy kto sa nejaky cas pohybuje na diskusiach vie dost presne rozpoznat platenych prispievatelov. SNS nemaju ziadnych, uz som ich za to kritizoval. najviac tych houien maju MATOVIC, SULIK a LIPSIC. este ked mal VILAGI Pravdu, tak tam bolo plno aj jeho trollov – tak to tam zamorili, ze im klesla citanost a museli noviny predat. plateni diskuteri su zvlastnym fenomenom, dokazu urobit za malo penazi vela muziky. pozoruhodne ucinna je hlavne negativna kampan, zhruba desatnasobne oproti kampani pozitivnej. ja viem, ze slusna strana take praktiky nepouziva – lenze co ked je teraz taka doba…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *