Podoby prvej svetovej vojny

Dostali sa mi do rúk zaujímavé časopisy z rokov prvej svetovej vojny. Podoby vojnovej propagandy sa ani za sto rokov nezmenili. V podaní vojnových štváčov je to vždy len hrdinstvo, ale aj tak mi nedá nepublikovať tu zopár snímkov na zamyslenie. Žiadne foto. Umelecké kresby.

Nuž a tu máme hlavných aktérov na strane centrálnych mocností.

Ani táto udalosť však nebola bez nás. Naši vojaci zo 71. a 72. pešieho c. k. pluku sa vyznamenali najmä pri Krasniku. Či to bolo tak, ako to zaznamenal maliar, nevedno.

Nuž, ale niektoré situácie sa nám zdajú z dnešného pohľadu za vlasy pritiahnuté. Takto si maliar predstavoval vzdušný súboj nad Parížom.

Aj vtedy pôsobila propaganda.

Nezabúdajme ne to, že Slováci bojovali aj vo vojnovom c. k. námorníctve.

Nuž a takto vyzeralo velenie ústredných mocností na začiatku vojny. Zľava genpor. Erich von Falkenhayn, nemecký náčelník štábu, gen. jazdectva arcivojvoda Eugen, veliteľ vojsk na Balkáne a gen. pozemného vojska Konrád z Hotzendorfu, náčelník generálneho štábu c. k. armády

Keď si nájdem čas, ešte pridám.

3 odpovede

  1. Milan2 9. decembra 2014 / 0:19

    Danko ma pozitívne prekvapil – hovorí rozumne a jasne k veci. No uvidíme ďalej.

  2. Slovák 9. decembra 2014 / 15:31

    Pozeral som vás na tlačovke SNS.Pán Danko bolsuper ako vždy a páčili sa mi aj vaše slová.Neplánujete s nami komunikovať viac cez Facebook?:)

  3. Mikuláš Adzima 28. februára 2015 / 19:28

    Otázka pre pána Hrnka: Prečo sa prešovský 67.peší pluk nazýval aj spiritrusbatalion?.Bojovali prislušníci tohoto =pluku na talianskom fronte a tiež či z tohoto pluku boli aj legionári v Rusku????? )Dakujem za odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *