Je v Bratislave slovenčina ešte úradným jazykom?

Niektoré skupiny ľudí v Bratislave vedia normálne slovensky uvažujúceho človeka vždy niečím prekvapiť. Väčšou rýchlosťou, ako sa stali „celebritami“, „developermi“, „podnikateľmi“, „staviteľmi“, „plánovačmi“, komunálnymi „politikmi“ a podobnými exotmi, zabúdajú, z ktorého valalu sa doknísali do Bratislavy, a zopsujú čo sa dá. Taká bežná slovenská „celebrita“ z Bratislavy pochádzajúca zo šírych stráni spod Vihorlatu alebo z lazov okolo Púchova pokladá svoj materinský jazyk za niečo prízemné, nehodné „vyššej“ komunikácie, tobôž, aby sa to používalo na pomenovanie štvrtí a projektov „krásavice“ na Dunaji. A tak namiesto Nábrežného parku tu máme River Park, namiesto Viníc Wineyardy, namiesto Brány Gate a človek by mohol menovať ďalšie a ďalšie nezmyselné názvy, ktorými nám tu novodobí „mayori“ doslova zaprasili celé mesto.

Posledný výkrik programového odmietania slovenčiny v miestnych názvoch v Bratislave súvisí s výstavbou nových budov v oblasti medzi Hradom a Dunajom. Bratislava bola v minulosti trojjazyčným mestom. Pôvodne slovenské mesto, sa stalo slovensko-nemeckým, neskôr nemecko-slovenským a nakoniec pred tým, než sa stalo opäť takmer čisto slovenským, bolo nemecko-slovensko-maďarské mesto. To sa nutne muselo prejaviť aj v názvosloví a pomenovaniach jednotlivých častí, kde sa miešajú najmä slovenské a nemecké pomenovania. Bez ohľadu na to, akého pôvodu bolo to ktoré pomenovania, jednotlivé národnostné skupiny si vytvárali svoj tvar tohto pomenovania. To, čo volali Slováci Vydrica, tomu Nemci hovorili Weidritz a pod. Alebo vedľa seba existovali pomenovania ako Kamzík a Gamsenberg. Boli však aj pomenovania, ktoré sa z jedného jazyka prevzali do druhého úplne nezmenené – napr. Blumental (slovensky Blumentál), Dornkapel (v oboch jazykoch, dnes už Trnávka) atď. Každá národnostná skupina si však vžité názvy písala celé stáročia podľa vlastných zažitých pravidiel. Tak to bolo aj v prípade Cukermandlu (maďarsky Czukormandel), ktorý vo všetkých slovenských tlačiach sa v minulosti uvádzal podľa starej Štúrovej zásady: Píš ako počuješ! Teda ešte raz zopakujem Cukermandel!

Ale v Bratislave sa dnes dostali k slovu tí, o ktorých hovorím vyššie, a pre nich nazvať svoju štvrť, kde medzi časom zničili z našej minulosti, čo sa dalo, jednoducho po slovensky Cukermandel sa asi zdá príliš málo honosné, nesvetové, krpácke a pánboh vie ešte aké. A tak nám staré slovenské pomenovanie hodili do koša a kde Zuckermandel, tam Zuckermandel. Človek už len tŕpne, kedy to iniciatívni Novobratislavčania vytlačia na oficiálne mapy Bratislavy. Ako by slovenčina pre nich nič neznamenala! Už len čakám, kedy týmto „celebritám“ začne prekážať taký Ružomberok alebo Kežmarok a budú požadovať „európejskejšie“ pomenovania Rosenberg a Käsemarkt.

Pre tých, ako to vyzeralo v minulosti jeden obrázok. samozrejme v slovenčine to nie je. Za Uhorského kráľovstva sa to programovo vynechávalo. Ale prečo to naši noví „Bratislavčania“ robia dnes, mi nie je celkom jasne. Alebo žeby?

 1. Lukac 2. decembra 2014 / 15:31

  Takže Tučko je nestraník, má už toho po krk, ak niekto s ním nesúhlasí
  a preto nerozvážne dáva iným nálepky a rozváda údery hlava, nehlava.
  Pripomeniem starú ľudovú múdrosť: „pustiť sa do debaty s hlupákom je ako stúpiť do hovna“.
  S nadhľadom a prehľadom sitáciu zhodnotil YOSS.

 2. Tučko Bombička 2. decembra 2014 / 15:32

  Pán Paľo,

  ďakujem za veľmi zaujímavý článok. Odpovede na otázky, ktoré som položil. Toto je samozrejme „iná káva“. V takom prípade treba naozaj Krajňáka – obrazne povedané – z ústavu „vykopnúť“ a to s takým náprahom, aký som už opisoval dávnejšie. Aj keď, ak mám byť úprimný, predstava definitívneho zániku ÚPN, ktorý sa tam naznačuje, mi vôbec ale vôbec nespôsobuje depresívne nálady. V každom prípade ešte raz vďaka!

 3. Tučko Bombička 2. decembra 2014 / 15:42

  Lukáč,

  musím vám, pravdu povediac, zagratulovať. K Brockovi, Hlinovi a Mezenskej ste práve pridali Figeľa. Ten má veľmi rád ľudové múdrosti. Len tak ďalej, ešte to nakoniec dakam dotiahnete. S napätím budem sledovať váš progres…

 4. Tučko Bombička 2. decembra 2014 / 15:50

  …aby som nezabudol, na tom, že vaše príspevky sú tupo povrchné, to samozrejme nič nemení.

 5. Milan2 2. decembra 2014 / 19:03

  Vážení historici,

  zajtra má byť na Bratislavskom hrade demonštrácia nespokojných občanov proti ničeniu archeologických pamiatok v- ničených pri šramaní skalnatého podložia pre garáže… myslím že tento protest je plne legitímny, pretože stupeň barbarstva – organizovaný priamo Kanceláriou SNR je do neba volajúci…som aj dosť prekvapení, že ničenie pamiatok si všimli dokonca aj niektorí poslanci – rešpekt k historickým artefaktom sme v minulosti od politických strán a ich poslancov nikdy nevideli…
  Som zvedavý, ako sa k ničeniu pamiatok na Bratislavsnkom hrade postaví aj pán Danko – keďže členovia strany ktorú vedie v minulosti tiež vo veľkom štýle ničili pamiatky. Zrejme bude mlčať, ale nemal by – tým by sa od predchádzajúcich členov mohol dištancovať a podporiť ochranu kultúrneho dedičstva.

 6. Anton Hrnko 2. decembra 2014 / 23:02

  Tučko,
  vidíte?! Pravda vás dostihla, aj keď som ani prstom nepohol. Čakám satisfakciu za vaše tvrdenie, že zavádzam.

  Milan 2,
  áno Slota dal zničiť v žilinskú faru a pozostatky Žilinského hradu bez archeologického výskumu. Ale ako ste si mohli všimnúť, táto osoba je už v strane minulosť. A pán Danko tiež nie je Fico, aby sa ku všetkému vyjadroval. Na tieto otázky v starne som ja, ale musím vám povedať, že som nezaregistroval túto akciu. Vozmožno, nečitaju gazatu! Dodnes som nepochopil, prečo je treba rozbíjať skalu BH, aby tam mohli byť garáže. Je to samozrejme barbarstvo, ale na druhej strane treba povedať, že prebiehajúca obnova Bratislavského hradu priniesla také poznatky o histórii tejto lokality, aké by bez nej nikdy nevyplávali na svetlo sveta. Treba ju už len dotiahnuť, ale najmä vybudovať v hrade stálu expozíciu dejín Slovákov a Slovenska, ktorá zatieni všetkých historikov, ktorých kritizuje Metod, ale bez jeho vymyšľanín. A sú takí; na novoveké dejiny sa sformovali v ÚPN, len momentálny riaditeľ sa im nevydaril!

 7. Milan2 2. decembra 2014 / 23:28

  Však informáciu o chystanej demonštrácií dnes počas dňa vysielal Slovenský rozhlas – a vo večernom vysielaní o tom bola dokonca vysielaná dlhá diskusia – a to riaditeľa krajskej pamiatkovej správy pána Jurkoviča a hovorcu demonštrantov – s redaktorom, ktorý položil obom stranám dlhý rad otázok…..
  V podstate grécko rímske mozaiky vybudované v keltskom oppide niekedy v 1 a1/2 storočí pred naším letopočtom boli kvôli garážam aj so skalou odstránené….čo nariadil investor = kancelária SNR. Na SNR sa zrejme Ústava SR nevzťahuje.
  Však ale nemusíte sa vyjadriť, tým sa tiež vyjadríte.
  to že niektorí ľudia v SNS už nie sú, neznamená, že sa zmenil postoj strany k dôležitým kultúrnym pamiatkam.

 8. Tučko Bombička 2. decembra 2014 / 23:36

  Pán Hrnko,

  to sa teda načakáte. Ale keďže sa očividne spoliehate nato, že tu máme všetci krátku pamäť, tak si to zrekapitulujme: žiadal som vás o názor na udalosti v 1998. Odmietli ste to s tým, že nemáte takpovediac „pramene“. Zaujímavé je, že keď došlo na ÚPN, ani najmenej vám nevadilo predložiť VÁŠ NÁZOR ako fakt!!! A to bez toho, aby ste nejaké pramene mali. Vyzval som vás k tomu, aby ste váš názor niečím podložili – nepredložili ste nič okrem jedného „obojpohlavného“ rozhovoru a výstrelu do tmy typu „podania na súd“. Že vás na poslednú chvíľu zachránil p. Paľo neznamená, že ste tu neprezentovali váš názor ako fakt bez toho, aby ste fakty poznali – znamená to len to, že fakty podporujúce váš názor vám boli dodané neskôr. Nič viac.

  K bratislavskému hradu: keby ste si dali trochu námahy, páni, našli by ste na jednom fóre venujúcom sa architektúre príspevky človeka, ktorý má – súdiac podľa fundovanosti jeho príspevkov – prístup do areálu bratislavského hradu (a zrejme aj k archeologickým nálezom). Garáže na bratislavskom hrade sa stavajú prednostne pre potreby verejnosti, ktorá ich bude potrebovať, keď sa v rekonštruovanej zimnej jazdiarni začnú robiť podujatia pre cca 600 ľudí. Má to aj nejaký súvis aj so zonáciou hradného kopca, ktorá má autá vytlačiť. Zároveň je dnes už nevyhnutné (podľa neho) garáže postaviť, pretože je nevyhnutné spevniť betónovým skeletom akési obnažené bralo (ktoré osekali). No a na záver: k žiadnemu ničeniu pamiatok podľa neho neprišlo, práve naopak, projekt rekonštrukcie je priebežne upravovaný tak, aby novonájdené pamiatky boli do neho zapracované a ako taký, je aj vysoko hodnotený (napríklad rakúskymi odborníkmi).

  Takže pokojne sa sťažujte, v tomto prípade máte o problematike rovnaké informácie, aké ste demonštrovali v súvislosti s problematikou ÚPN. Nulové.

 9. Tučko Bombička 3. decembra 2014 / 0:14

  skyscrapercity.com/showthread.php?t=547963&page=96

 10. Anton Hrnko 3. decembra 2014 / 22:54

  Tučko,
  mne sa ani nechce komentovať vaše podpásové vyjadrenia. Samozrejme, o všetkých Petranským spomínaných veciach som vedel veľmi podrobne a musím vám dôverne oznámiť, že Petranský sa ešte krotil. Skutočnosť je omnoho horšia, ale nechcel so to rozoberať, lebo nemôžem riešiť všetky boľačky sveta a koniec koncov to ani nesúviselo s témou. Viete, obhajovať Miku na to treba silný žalúdok. Ani by som mu nevyčítal Hríba, toho zdedil a možno nechcel provokovať. Ale toho pološialenca Havrana, ktorý pri slove slovenský národ pľuje tie najnechutnešie chriachle (keď sa tak vulgárne musím vyjadriť), si najal on a pravdepodobne mu ho aj niekto odporučil. Zakrývať to sledovanosťou nejakej šou, ktorá podľa môjho názoru je z toho istého košiara ako farma, len o čosi menej vulgárna, je aj pod vašu úroveň. Hovoriť o šou Milujem Slovensko ako o niečom, čo podporuje slovenské národné povedomie, je asi na tej úrovni ako spomínať „z balkóna cikajúceho“ istého predsedu našej strany ako príklad podpory národovectva. Pánboh zaplať za takúto lásku i za takéto národovectvo. Neprosím si.

 11. Tučko Bombička 3. decembra 2014 / 23:49

  Pán Hrnko,

  nuž „nemému dieťaťu…“ – veď to poznáte. Špeciálne pri tomto type „problémov“ si podľa môjho názoru treba dať záležať na tom, aby boli uvedené podrobnosti. Na tomto blogu sú ľudia, ktorí vám dôverujú, ďalej ľudia, ktorých dôvera voči vám bola v istom zmysle otrasená a určite aj ľudia, ktorí vám neveria. Koho vlastne chcete presvedčiť? Iba tú prvú skupinu? Alebo aj tie ostatné? Odpovedzte si sám. K „Milujem Slovensko“: bez ohľadu nato, či sa to mne, vám alebo komukoľvek páči, žije na Sovensku kvantum ľudí, ktorí to pozerajú. Bolo by azda podľa vás lepšie, keby pre tento typ ľudí bola v slovenských televíziách iba tá „farma“? Alebo by ste boli spokojnejší, keby STV vysielala nejaký strašne múdry program, ktorý by pozeralo 50.000 ľudí? To by bol ten správny stav? Ja si z tých dvoch pánov, ktorých spomínate ťažkú hlavu nerobím, pamätám si sledovanosť toho staršieho programu ešte z davnejších čias a tuším to nebolo ani jedno percento. De facto sú obaja (aj ich relácie) irelevantní. Čo ale nie je irelevantné, ba čo je dokonca tá najsetsakramentsky dôležitá vec (podľa mňa) je to, či Slovensko bude donekonečna odkázané na komerčný mix informácií alebo či bude okrem toho existovať ešte aj niečo iné, čo ale bude mať dosah na verejnú mienku. Aby ste si uvedomili praktický dosah: tu nejde len o spravodajstvo o politike. Ale napríklad aj o také „prízemné“ veci, ako je uverejňovanie informácií napríklad o porušeniach hygienických pravidiel v obchodoch, ktoré údajne (tak som kdesi čítal) niekedy komerčné televízie ani radšej neodvysielali z obáv, že im na druhý deň dotyčný reťazec nezadá reklamu. Preto sa ja na STV pozerám trochu inak ako vy.

 12. Pomocník 4. decembra 2014 / 1:16

  Pán Hrnko vy a mnohí iní z istej generácie podceňujete mieru hlúposti, egocentrizmu a povrchnosti veľkej väčšiny dnešných mladých ľudí, nielen na Slovensku ale aj celosvetovo (na Slovensku je to znásobené totálnym rozpadom školstva v posledných 2 desaťročiach, ako ukazujú aj merania znalostí žiakov). Ja tomu rozumiem, lebo som ešte nie tak dávno bol tiež taký naivný. Pre túto generáciu je to Milujem Slovensko a ešte prípadne hokej maximum intelektuálnosti a národného povedomia, ktoré do nich dostanete. Treba sa zobudiť. Časy vzdelanosti sa skončili, prišla éra debilizmu (bez preháňania).

 13. Pomocník 4. decembra 2014 / 1:20

  A po druhé, podľa mňa je táto diskusia trochu zbytočná v tom zmysle, že televízia ako médium prakticky skončila (snáď s výnimkou spravodajstva, preto by som ja na mieste RTVS proste urobil spravodajský kanál s dokumentami a hotovo). Ja sám som si minule s prekvapením uvedomil, že som televízor nezapol už pol roka, všetko čo potrebujem (vzdelávacie aj zábavné) si pozriem niekde cez internet a ani to nestíham pozerať. A to sa bude týkať stále viac ľudí. Kedysi som TV pozeral veľmi časti.

 14. Metod J. Sláv 4. decembra 2014 / 1:55

  Ten „cikajúci“ si pritom hundral: „Tááák, a načal som druhú miliardu.“

  Plná huba „národovectva“ na jednej strane, a na druhej „hrabal“,
  ako tí „kozmopoliti“, ktorí k národu sa prihovárali, len keď mu odporúčali uťahovať si opasky.

  DÔSLEDOK MINULEJ „NÁRODOVECKEJ“, A TIEŽ TEJ „KOZMOPOLITNEJ“

  „POLITIKY“, JE ŽE SLOVO SLOVAN ZNOVA ZVUČÍ AKO SLOVO OTROK –

  OTROK ROBIL ZA MIZERNÚ STRAVU A MIZERNÉ OŠATENIE –

  A ČO SA DÁ DNES NA SLOVENSKU KÚPIŤ ZA TÚ MZDU,
  KTORÚ TU DOSTÁVA VÄČŠINA PRACUJÚCICH §§§§§§§§§§§§§§§

  ŤAŽKO JE POTOM BYŤ SLOVÁKOM,

  A ZVLÁŠŤ, AK OD SVOJICH(?) HISTORIKOV POČÚVA, ŽE JE PRIŠELEC,

  LEBO PRED TÝM TU BOLI GERMÁNI, A EŠTE PRED NIMI KELTI.

  A náš človek, len trpí, súc zmätený rozporom medzi tým,

  čo cíti = čo mu vraví jeho genetická pamäť,

  a tým, čo mu do hláv vtĺkajú tí lepšie platení,

  či už akože našinci,

  či tí, ktorí sa cudzincami stali „onemením“ alebo „mondokovaním“ §§§

  P. S.:

  Pán Hrnko,

  zas ste si rypli do mojich „vymýšľanín“, TAK VEDZTE, ŽE JUŽNÍ SLOVANIA

  POZNAJÚ OKREM PERÚNA, NÁŠHO PAROMA (=PAHROMA), BOHA DAŽĎA

  GERMANA (= HERMANA = HRMANA) !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!!

 15. Lukac 7. decembra 2014 / 23:27

  Skutočne, to čo predviedol „matelko“ Strižinec dnes v STV bolo vrcholom neslušnosti. Človek, ktorý nevedel na 1. raz vyštudovať ani fakultu žurnalistiky, má neprimerané sebavedomie, pritom už v debatách na TA3 predviedol svoju neschopnosť keď kládol nekompetentné otázky a často nevedel reagovať na vyjadrenia
  diskutujúcich.
  Dnes večer sme tiež mohli vidieť na ČT1 hraný dokument o rozdelení
  Č-SFR v r.1992. Zas tendenčne jednostranný český pohľad o zaostalých a nevďačných Slovákoch s mnohými dezinformáciami. Môžme sa obávať,
  že to otrocky preberie Mika do svojej RTV:, aby nám strelil zaucho aj
  z 2-hej strany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *