Ďalšia nekorektnosť dvojbodkovej inštitúcie

Dnes počas prípravy obeda som si pustil Slovenský rozhlas, ktorý sa pod Mikovým vedením zbavil svojho poctivého historického mena a stále viac sa mení na hlasnú trúbu neokonzervatívnych myšlienok, veľmi podobných tým, ktoré do nás hustili ideológovia krajších začiatkov z ústredných výborov komunistických strán počas totality. Ale nekorektnosť (podľa môjho názoru zámernú), ktorej sa dnes dopustil Slovenský rozhlas vo vzťahu k slovenskému národu a slovenským katolíkom, si nedovolili ani za komunizmu. Aj komunisti rešpektovali, že Vianoce sú vyslovene národným sviatkom, zasahujúcim najintímnejšie sféry človeka a jeho kultúrneho spoločenstva, v ktorom sa cíti zaradený. Pre vedenie Mikovej dvojbodkovej inštitúcie však asi tieto veci nič neznamenajú a kedykoľvek ich možno pošliapať.


Slovenský katolicizmus to nikdy nemal ľahké. Keď sa vypantal zo sféry uhorského (maďarského) vplyvu, začali si nad jeho osudom „robiť ťažkú hlavu“ naši českí spolubratia vo viere. A tohto tútorského postoja sa akosi nevedia zbaviť ani po takmer 25 rokoch odvtedy, čo sa Slovensko vydalo na púť samostatnej štátnosti a stratili akúkoľvek – i len teoretickú – oprávnenosť miešať sa do slovenských cirkevných záležitostí. Známe sú nekorektné podpory niektorých okrajových disidentských skupín v katolíckej cirkvi na Slovensku zo strany českých cirkevných hodnostárov, na čo slovenská cirkevná vrchnosť reaguje veľmi mierne. Ale predsa, zaradiť na Božie narodenie do vysielania rozhlasu rozhovor s českým prímasom Dominikom Dukom je skutočne tuhý tabak. Nič proti tomuto veľkému cirkevnému činiteľovi z Prahy. Určite by som si ho rád vypočul hocikedy inokedy aj v slovenskom vysielaní. Ale dať ho do hlavného vysielacieho času na najväčší katolícky cirkevný sviatok, je urážkou všetkých slovenských katolíckych veriacich, pretože oni majú svojich vlastných pastierov a oni by chceli v tento významný deň určite počuť ich a nie niekoho z inej cirkevnej provincie, kde sú úplne iné cirkevné pomery ako u nás. To slovenská Cirkev nemá svojich arcibiskupov, biskupov a iných cirkevných mysliteľov, ktorí by sa prostredníctvom „slovenského“ rozhlasu mohli prihovoriť slovenským veriacim?
Čo na to slovenská cirkevná vrchnosť? Dokedy si nechá tancovať po svojom chrbte týchto necitlivých odroňov? Mňa osobne tento počin dvojbodkovej inštitúcie urazil ako Slováka i ako katolíka! Je niekto schopný povedať Mikovi, že sú určité hranice, ktoré treba rešpektovať? Alebo je to „jeho rozhlas“ a my koncesionári nemáme do toho čo hovoriť, len platiť: Quo usque tandem….

 1. yoss 17. februára 2017 / 11:53

  Kropacku, kropacku,
  ja som vas varoval – uz mate brigadu pod nemeckym velenim !!!

  F.A.Z. exklusiv Bundeswehr will „Ankerarmee“ für kleine Nato-Partner werden
  Deutschlands Streitkräfte sollen zum zentralen Bezugspunkt für kleinere Partner werden. Rumänien und die Tschechische Republik wollen Teile ihrer Heerestruppen in die Kommandostruktur der Bundeswehr einbinden.
  09.02.2017, von Johannes Leithäuser

  ht tp://www.faz.net/aktuell/politik/sicherheitskonferenz/f-a-z-exklusiv-bundeswehr-will-ankerarmee-fuer-kleine-nato-partner-werden-14869905.html
  ht tp://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/intenzivni-cesko-nemecke-spoluprace-ma-konkretni-podobu-130003/

 2. Petr Kropáček 17. februára 2017 / 16:20

  Josi, josi,
  copak, došly vám fotografie fešných ministryň obran států NATO? Tak se teď „vaším problémem“ najednou stala spolupráce mezi spojeneckými armádami. No tak vás mohu uklidnit, že je to skutečně jen problém váš a vám podobných. V současnosti jsou například 2/3 nizozemských ozbrojených sil přičleněny k německým velitelským strukturám. 1 rumunská a 1 česká brigáda vás tedy nemusí příliš rozrušovat. Tedy pokud jste je nemínil zavléct pod velení toho vašeho oblíbeného „sibiřského Indiána a rakeťáka“.

 3. yoss 19. februára 2017 / 16:29

  no ano, spojenci !!! ale je tam jeden drobny rozdiel, ze Holandania nemaju ziadne Sudety 🙂 a Nemcom nic nedlhuju. som si myslel, pan Kropacek, ze ste trochu lepsie zorientovany v problematike a odvolate sa stare dobre spojenectvo a sluzbu cechov v nemeckom wehrmachte – ktore maju svoju davnejsiu tradiciu 🙂
  ht tp://obalky.kosmas.cz/ArticleFiles/167740/auto_preview.pdf/FILE/cesi-ve-wehrmachtu-auto_preview.pdf

 4. národniar 1871 20. februára 2017 / 21:18

  PETR KROPÁČEK

  Ja som, ak sa to tak da povedat, fanusikom ruskeho ministra Sergeja Šojgu. 21 rokov bol sefom ruskych zachranarov. Osobne sa zustastnoval zachrannych akcii a nebol len pozorovatelom, ako nasi papalasi pri takychto akciach, ale aj aktivnym zachranarom. Vytvoril zachranarsky system, ktory kazdy v Rusku aj v zahranici respektuje a ktory zachranil nespocetne mnozstvo ludi a majetku. Rovnako tak jeho vojenske obsadenie Krymu bolo genialne. Pre mna je to aj politicky v poriadku. Rusi si zobrali len to, co im bolsevici na cele s bolsevickym diktatorom Chruščovom(v sucastnosti vrele milovanom na celom západe), ukradli. Nemam rad politikov vo vseobecnosti, ale jeho mam v ucte zato, co dokazal.

 5. Petr Kropáček 20. februára 2017 / 22:07

  Josi, josi
  Češi Němcům a naopak nic nedluží. Když už nic jiného, tak Česko-německá deklarace, která před měsícem oslavila své 20. narozeniny, to říká zcela jasně. Ale to „vemeno z ryby“, jakým bezesporu jste, nedokáže a ani nechce pochopit, i když to má před sebou napsané černé na bílém. Samozřejmě kvituju z povděkem, že jste se včera začal zajímat i o dějiny česko-německý vztahů, ale demagogické srovnávání nesrovnatelného (nedobrovolné odvody do Wehrmachtu za 2. světové války x dobrovolná spolupráce armád v rámci NATO) z vás nedělá experta na danou problematiku ale prachobyčejného trotla… Vaši poznámku o lepší orientaci v mně velmi dobře známé problematice pak beru jen jako otevřenou deklaraci vaší stupidity. Howgh! … vy jeden sibiřský indiáne!

  https://cs.wikisource.org/wiki/%C4%8Cesko-n%C4%9Bmeck%C3%A1_deklarace_o_vz%C3%A1jemn%C3%BDch_vztaz%C3%ADch_a_jejich_budouc%C3%ADm_rozvoji

 6. yoss 21. februára 2017 / 11:55

  pan Kropacek,
  takze mate od nemcov podpisany akysi papier, deklaraciu, a tak sa citite bezpecne a este im aj (celkom logicky) prenechavate velenie vojenskych jednotiek. povodne som si o vas myslel, ze ste provokater, ale presvedcili ste ma, ze ste hlupak…

 7. Peter Ferenc 28. marca 2017 / 19:55

  Poslanec za SNS Anton Hrnko nepodporí opozičný, ale ani koaličný návrh na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara.
  Vyhlásil to dnes v pléne s tým, že sa nechce podieľať na búraní ústavného poriadku, ktorý pomáhal stavať.
  „S Mečiarom sme mali od začiatku mnohé rozpory najmä o tom, ako treba vykonávať politickú moc. Nikto ma nemôže obviniť, že by som bol stúpencom Mečiara alebo jeho politiky. Ale ako človek, ktorý od začiatku pracoval na vytvorení ústavného systému republiky, som jeden z tvorcov ústavy, musím povedať, že nepodporím ani koaličný, ani opozičný návrh,“ deklaroval.
  Podľa Hrnka je 22 rokov dosť na to, aby sa amnestiami prestali zaoberať politici a venovali sa tomu historici.
  „Spravodlivosť nie je možné budovať inak ako prostredníctvom práva a zákona. Príliš si vážim česť, svoje meno, zákony a spravodlivosť. História bude hodnotiť každého a ten súd bude tvrdý,“ myslí si.

  …. ja sa pýtam ako ste to tú ústavu p. Hrnko budoval, keď ústava dovoľuje vládnuť zlodejom, vrahom, hlupákom a podvodníkom?

 8. Anton Hrnko 28. marca 2017 / 22:32

  Pán Ferenc,
  žiaden zákon, žiadna ústava nezabráni páchať ľuďom zlo, ak sa tak rozhodnú. Nie je to v ústave, je to v ľuďoch. Preto som dnes povedal, že tieto návrhy nepodporím a ani to nespravím. V záverečnom hlasovaní budem v obidvoch prípadoch proti, hoci som dnes s jedným súhlasil, aby prešiel do druhého čítania. Dôvod – nech sa každý ukáže.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *