KEDY PRÍDE PRINC (PRINCEZNÁ) NA BIELOM KONI

I

            My Slováci sme zvláštne tvory. Napriek tomu, že málokto z nás verí na zázraky, v politike ako keby sme neboli schopní vymotať sa zo schém Dobšinského prostonárodných rozprávok a povestí. Vidíme nedokonalosť sveta okolo nás, vidíme to doma i v zahraničí, ale stále snívame o dokonalej spoločnosti, kde podobne ako v krajine peciválov bude fungovať obruštek prestri sa a hrnček var, ktoré zabezpečia bezprácnu hojnosť pre všetkých, kde nebude bohatých ani chudobných, kde bude pravda a láska víťaziť nad zlom a nenávisťou…. Ale keďže doteraz nedokázala žiadna slovenská vláda zabezpečiť tento stav, lebo – pravda – žijeme v normálnej krajine a nie v Dobšinského knihách, podliehame panike a pred každými voľbami meníme síce nedokonalé, ale zabehnuté a známe súcno, za neznáme a neprebádané sľuby nových tvári s imaginárnymi proroctvami, že oni to budú robiť lepšie, že oni to „zlo“ odstránia, že oni tú vysnívanú krajinu pre nás peciválov zabezpečia. Nuž hotový raj pre rôznych hochštaplerov, pretože nikto nemôže splniť to, čo oni sú schopní sľúbiť! A tak sa nám tu od Jana Keľňu cez rôznych Ruskov a sľubovačov dvojnásobných platov a zástancov obyčajných ľudí striedajú ako na bežiacom páse rôzni vizionári a multioteckovia, z ktorých je po čase ešte väčší brucha bôľ ako z tých, ktorých „zlobu“ nám sľubovali odstrániť.

            Táto nikde nevídaná vlastnosť je priam rajom pre rôznych manipulátorov a rozsievačov kúkoľa cudzích záujmov na Slovensku. Priam ukážkovým prípadom, dalo by sa povedať prípadovou štúdiou toho, ako sa Slovensku na základe týchto predispozícii nasunul reprezentant inej ako slovenskej národnej vôle, bol posledný prípad prezidentských volieb pred piatimi rokmi. Nehovorím, že R. Fico bol najvhodnejší prezidentský kandidát, ale bol človek známy so svojimi dobrými i zlými vlastnosťami. Napriek tomu v priamom stretnutí podľahol úplne neznámej osobe, človeku s nulovým politickým životopisom a ako sa neskôr aj ukázalo s nulovými schopnosťami zastávať úlohu hlavy štátu Slovákov.

Ako sa to mohlo stať? Nuž jediné vysvetlenie je, že Slováci nemajú radi rytierov dosekaných v boji za ich záujmy, ale túžia po rytierovi v jasnej zbroji, ktorý príde ako povestný hlúpy Jano a oslobodí zajatú princeznú (Slovensko) z drápov nehodných domácich šarkanov. To, že tí šarkani sú jasne čitateľní na rozdiel od zjavivšieho sa hlúpeho Jana, zaváži len pramálo. Poznať túto vlastnosť tak konám asi nasledovne. Vychovám si na „benzínovej pumpe“ svojho potenciálneho kandidáta a vyšlem ho do zakliatej krajiny. Tam popri „podnikaní“ založím cez neho nadáciu Dobrý anjel a nechám ho tváriť sa ako filantropa (netreba si to mýliť so Sorosom). Tá nadácia nemá veľký ohlas, tak cez inú svoju firmu zriadim basketbalový tím Dobrý anjel. Ten je mimoriadne úspešný a pod touto značkou vyhrá štyrikrát Final Four. Dobrý anjel sa tým stane nie dobrou, ale vynikajúcou značkou a, samozrejme, všeobecne známou. Stačí len posunúť môjho neúspešného pumpára a úspešného anjela do volieb a úspech je zaručený. Pardon. Predtým ešte urobím jedno opatrenie. Dobrého anjela premenujem na Good Angels, aby bolo jasné, komu patrí značka. Predsa nášmu „filantropovi“. Ešte zopár daňových opatrení a úspech je zaručený! Princ na bielom koni sa podaril! Spokojnosť s jeho výkonom? Tá firma, ktorá zrušila Good Angels, dala najlepšie vysvedčenie!

Teraz opäť stojíme pred výberom. Uvedomíme si konečne, žeby sme mali svoje hlasy dať tým, čo sú síce nedokonalí, ale majú svoj politický životopis? Alebo dáme svoj hlas niekomu, o kom azda len ESET vie, komu bude slúžiť? My nechceme žiť v normálnej krajine, kde sa budú dodržiavať naše zvyky, naše tradície, naša kultúra? Alebo opäť dáme zúfalému básnikovi do úst verše, ktoré nám z Veľkej Moravy zanechali Kyjevské listy: Nevystav (Hospodin) našu krajinu v plen národom pohanským.

Každý, kto pristúpi k urne pri hlasovaní, by si mal dať otázku: Naozaj chcem voliť slovenského prezidenta, alebo chcem len potvrdiť toho, ktorého nám vybral ESET? Naozaj chcem dať svoj hlas tým, ktorí hovoria o boji so zlom a proti korupcii, keď predseda eseťackej strany (Progresívne Slovensko) ešte ani pri moci nie je a už má škandály s eurofondami? Naozaj chceme Slovensko vydať firme ESET, ktorej obrovské zisky nepochádzajú zo slovenských zdrojov, ale od najväčších svetových vlád a svetových organizácií? To si naozaj niekto myslí, že takáto firma bude mať ohľad na Slovensko, a nie na svojich chlebodarcov?

Nuž, rozmýšľajme! Jediné, čo v tejto situácii možno s určitosťou povedať je, že žiaden rytier v jasnej zbroji na bielom koni neexistuje. Neexistuje žiaden spasiteľ, ktorý by švihnutím čarovného prútika zmenil situáciu k fiktívnemu dobru. Lepšiu spoločnosť môžeme dosiahnuť len tak, že sa my sami budeme zlepšovať. Proroci šťastnejších zajtrajškov, proroci čistých rás zbavených príživníkov, proroci boja za nedefinované dobro v minulosti vždy zlyhali a zanechali po sebe len spúšť a skazu. Nedajme sa opäť oklamať a vyžeňme hlúpych Janov z nášho bytia a nechajme ich odpočívať v rozprávkach! Na tom bielom koni nebude sedieť princ (princezná), len ďalšia bábka, lepšie povedané marioneta.

242 Responses

 1. Milanko 10. marca 2019 / 19:05

  Veľmi smutná správa. Vyjadrujem úprimnú sústrasť…

 2. Metod J. Sláv 10. marca 2019 / 20:17

  Úprimnú sústrasť, pán Hrnko.

 3. Jozef 10. marca 2019 / 20:59

  Príjmite prosím úprimnú sústrasť, pán Hrnko

 4. Pomocník 10. marca 2019 / 22:27

  Pripájam sa. (Hrozná, úplne zbytočná tragédia. Takto to dopadne, keď sa ľudstvo spolieha na počítače. )

 5. yoss 10. marca 2019 / 23:34

  zaznam flightradaru
  ht tps://www.flightradar24.com/blog/flightradar24-data-regarding-the-crash-of-ethiopian-airlines-flight-302/

 6. Milan xyz 11. marca 2019 / 7:43

  Úprimná sústrasť pán Hrnko …

 7. Rodrigo Oscalis 12. marca 2019 / 14:35

  I am very, very sorry for your loss.

 8. J.F 13. marca 2019 / 11:38

  je to velká tragédie, žijme proto tak, abychom nemuseli cítit vinu….

 9. Petr Kropáček 17. marca 2019 / 11:21

  Josi, zase lžete. Zdroj, ze kterého jste sem účelově vložil jen některé „podklady“, totiž celou „záhadu“ s datováním videa SBU s nahrávkou rozhovoru separatistů na YT ze 17.7.2014 zároveň také vysvětluje. Vy jste si z toho ale „vyzobal“, jen co se vám hodilo…a evidentně nic nepochopil. Tak „Červenou Karkulku“ už bychom měli, teď jak to bylo s vlkem a babičkou doopravdy.

  ht tp://leva-net.webnode.cz/products/nahravka-sbu-o-sestreleni-boeingu-domobranou-je-podvrh-dukazy/

  Aktualizace (11:35):
  „Po dalším zkoumání situace se ukázalo, že se jedná o chybu Youtube – umisťuje do souboru informaci o datu nahrání na YT, nikoliv datum vytvoření původního videa (!!!). Ale z nějakého důvodu tam vkládá datum 26 hodin do minulosti* – například video nahrané 18.7. 11:30, následně stažené uvedeným způsobem obsahuje tag creation_time „17.7. 09:30.“ Video tedy bylo nahráno či aktualizováno na účtu SBU kolem 17.7. 21:10 a údaj nemá nic společného s datem skutečného vytvoření originálního souboru, o otázce pravosti odposlechu to neříká nic.“

  *26 hodin posun: 2 hodiny jsou rozdílem mezi UTC a východoevropským časem (respektive SELČ), a 24 hodin (1 den) je celkem běžná programátorská chyba „off-by-one-error“.

  No a co se týče mé nechuti komentovat neomarxistické názory p. Blahy, není to o nesnášenlivosti, jen je to ztráta času. Stejně tak nemusím komentovat všechno, co tu splétáte vy, Bombička nebo Pomocník (např: o nakupování konzerv před blížící se válkou, o emigraci ze Slovenska po eventuální výhře princezny, o mých „odměnách“ atp.) A Blaha toho už taky naplácal neurékom… nic víc, nic míň.

 10. Pomocník 17. marca 2019 / 15:09

  Všimnite si, že si ešte stále po rokoch nie je sám sebe trápny (navyše po tom, čo sa stalo p. Hrnkovi…), a že si myslí, že tie jeho infantilné žvásty, ktoré papagájuje z toho, čo sa dočítal v manuáli a/alebo v novinách sú pre niekoho novinka. Už pochop, Kropáček, že tvoje názory sú na úrovni 6-ročného dieťaťa.

 11. Tučko Bombička 17. marca 2019 / 20:36

  Bol som zvedavý, či sa pripojí a verejne vyjadrí sústrasť p. Hrnkovi aspoň zo slušnosti – ale nesklamal. Hold…hovädo.

 12. Petr Kropáček 18. marca 2019 / 13:33

  Hm, mohl jsem to čekat, ale stejně mě ta pokrytecká nesoudnost překvapila. Tedy pro diskutéry, kteří svou soustrast vyjadřují pod anonymními přezdívkami, navíc v diskuzi pod nesouvisejícím článkem (a ještě si k tomu neodpustí nemístné poznámky o „spoléhání se na počítače“, nebo přiloží záznam z leteckého radaru), kterou p. Hrnko pravděpodobně stejně neměl a nemá v těchto dnech náladu pročítat, uvádím, že jsem p. Hrnkovi hned po zachycení tragické zprávy v neděli 10.3.2019 kondoloval přímo el. poštou…a následně od něj taky dostal odpověď. Pokud bych mu mohl v nepředstavitelně těžké chvíli i nějak pomoci, nebudu váhat, ale budu to řešit s ním a ne tady. S ohledem na tragédii jsem také o týden odložil svou reakci na Jose. Holt…každý má jiné způsoby a (vy)chování.

  Pomocníku, máš pocit, že mi dělá radost furt dokola vyvracet paranoidní konspirace ohledně letu MH17, nebo jen nechci nechat bez reakce recyklované hlouposti, které sem do omrzení kopíruje Jos? Přesto pokud máš potřebu mi pomoct, klidně můžeš. Stejně tak bys mi mohl doložit oficiální zdroje (manuál či noviny), ze kterých sis „analyticky vyvodil“, že HDP USA je ze 60% tvořeno vojenskou/zbrojní výrobou. Na „pobočku síajej“, prošlé konzervy, tvou emigraci v případě vítězství princezny, jakési odměny a další „perly“ se raději ptát nebudu, protože zjevné „žvásty“ (infantilní či senilní) opravdu nemám potřebu komentovat.

  Bombičko, mám jen malou jazykovou lekci. Když už musíš používat bohemismus „holt“ (= „inu, zkrátka“ odvozený původně z německého „halt“), tak to aspoň napiš správně, abys zbytečně „hovädám“ nevzdával poctu (hold).

 13. Tučko Bombička 18. marca 2019 / 16:50

  Kropáček, mám len malú jazykovú lekciu. Keď už musíš používať slovakizmus „neúrekom“, tak to aspoň napíš správne, t. j. „neúrekom“, nie „neurékom“. Aby si nevyzeral ako blbec.

 14. matičiar Maťo 21. marca 2019 / 11:05

  Keďže máme prestávku medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb, rozhodol som sa ich trochu zosumarizovať. Najprv, čo sa týka účasti. Vyše polovica občanov, 51,25% neprišla voliť, vrátane mojej maličkosti. Je nás teda dosť. Niektorí nemajú záujem o politiku, niektorí majú, ale nemajú koho voliť a niektorí si myslia tak ako ja, že tieto voľby sú zbytočné, že prezidentský úrad treba zrušit a palác vrátiť pionierom, alebo skautom. Ale zas treba povedať, že aj zbytočný úrad keď obsadí skutočná a silná osobnosť, môže urobiť dosť pre svoj štát, ako je to napríklad v Česko-Moravsku, kde sa Zeman dokáže biť za ČR ako lev a správa sa suverénne voči celému svetu. A hoci mám viacero výhrad voči nemu, asi takto si predstavujem politika, brániaceho záujmy svojho národa a štátu. Čo sa týka výsledkov, do druhého kola sa dostala pekná tvárička z liberálno-sorosovskej dielne a byrokrat z Bruselského molochu. Aj keď je pre mňa Šefcovič lepší ako pani Čaputová, je pre mňa nepriateľný, pretože ten človek netuší, ako sa žije na Slovensku a bije jednu bandu s Bruselskou mafiou, navyše je politický chameleón, ako väčšina smerákov. Pani Čaputová je pre mňa ešte viac nepriateľná, lebo jej slušnost a protikorupčnost končí pri mláteni nepohodlného novinára jej ochrankou, alebo pri politikoch ako je napriklad Beblavý, pochádzajúcich z cias korupčného gorilieho dzurindizmu, ktorý je rovný korupčnému mečiarizmu, či ficizmu. O jej liberálnych extremistických názoroch, či jej cukrovaní sa s protikresťanskými médiami ani nehovoriac. Hrá sa na nevinnú bábiku, čo neprestajne hovorí o slušnosti a pritom jej vôbec nevadí, že režimistické médiá, ktorých je 90% a ktoré bijú za ňu, sú vrcholne neslušné, plné klamstiev a útokov na druhých kandidátov. To sa jej hrá na slušnosť, keď špinavú robotu za ňu, urobí niekto iný. Čo sa týka kresťanských kandidátov, ktorí sa verejne hlásili za kresťanských, môžeme ich rozdeliť do dvoch skupín. Skupina prozápadno-liberálna a pronárodno-ruská. Ich pomer je jasný, zhruba 8,5% ku 25%. Tam nie je o čom, v prenesenom význame, je to zhruba aj pomer názorov v spoločnosti, kde voči predklonu k západu, prevláda umiernenosť k východu. Ja sa nerád politologicky škatulkujem s dnešnou politikou, ale ak už sa mám niekam zaradiť, cítim sa ako kresťanský národovec, ktorý sa ale nehlási k žiadnej súčasnej politickej kumpánii, ale k našej historickej, národno-kreťanskej politike, ktorá určovala naše dejiny od čias v blahej pamäti kniežaťa Rastislava a solúnskych bratov, cez bernolákovcov, štúrovcov, matičiarov, prvých národniarov, hlinkovcov, rázusovcov, umiernených tisovcov, čiastocne husákovcov, až po posledné cirkevné legendy tejto politiky, kňazov kardinálov Korca a Tomka, s Mečiarovým zavŕšením pri vzniku samostatného Slovenska(to, čo robil Mečiar často potom, už také vzletné a vznešené nebolo). Ani jeden z kresťanských kandidátov sa príliš nepriblížil k tejto politike. Mikloško je prozápadný na večné časy, ktorý je jedna ruka z liberálmi už 30 rokov. Bol to hrdina protikomunistického odboja a Nežnej revolúcie, za čo mu neprestanem skláňať svoju poklonu. Ale potom sa zopsul a stal sa z neho rovnaký papaláš, ako Tí, proti ktorým bojoval. A keď si predstavíme, že liberálne média surovo útočia na každého kresťanského aktivistu, ale s Mikloškom sa cukrujú a vôbec ho nehania, tak je jasné, že môj hlas sa k nemu ani nepriblíži. Krajniak sa trochu snaží, ale vidno na ňom, že ma školu dzurindizmu a to nie je pre mňa. Kotleba je v mnohom dobrý, ale niektoré jeho názory, či názory jeho okolia, ktoré sú antisemitské a rasistické, sú pre mňa nepriateľné. Čiastkovo Kotlebu vždy podporím, s tým nemám problém, ale celkovo mu hlas nedám nikdy. Najlepšiu predvolebnú propagandu mal Harabin. Občas uletel, v niektorých veciach preháňal, ale tá kampaň nebola zlá. Ale ako som už dávnejšie písal, hoci je to excelentný právnik, svoje kvality vkladá hlavne do svojho egoizmu, narcizmu a svojej peňaženky, a až na posledných pár rokov, 25 rokov pomáhal budovať tento nekresťanský a protinárodný režim čo tu máme, tento, ako hovorí Jožo Ráž a ja s ním v tomto súhlasím, a len dopĺňam s prepáčením, že to je sku..ený kapitalizmus. Všetkým dámam v diskusii sa ospravedlňujem za môj slovník. Keď uvidím Harabina v politike a bude robiť tak, ako v tejto predvolebnej kampani, potom uvidíme, ale zatiaľ môj hlas nemá. Už druhé desaťročie ostávam nevoličom a bojujem sám, pri práci s mládežou a občas s Maticou slovenskou, za krajšie slovenské zajtrajšky. Asi toľko z mojej strany. Budúci týždeň skúsim napísať niečo viac ohľadom kresťanskej politiky na Slovensku. Zatiaľ ďakujem za pozornosť milé Slovenky a Slováci, a pozdravujem aj národnostné menšiny.

 15. matičiar Maťo 22. marca 2019 / 17:50

  Úprimnú sústrasť pán Hrnko. 🙁

 16. yoss 25. marca 2019 / 9:20

  klobuk dolu, pan Hrnko napriek tej obrovskej osobnej tragedii registruje co sa deje a oslovuje slovakov, aby isli volit

  Mnoho Slovákov sa po prvom kole pýta, či sa má alebo nemá zúčastniť volieb prezidenta v druhom kole, keďže buď sa o politiku nezaujímajú, alebo ich kandidát nepostúpil, alebo sa im rozdiel v prieskumoch zdá tak veľký, že už je v podstate dopredu rozhodnuté. Podľa poslanca Hrnka však v každom prípade je potrebné sa volieb zúčastniť.

  “Aj napriek veľkému smútku a hlbokému vnútornému žiaľu a utrpeniu nemôžem mlčať, keď čítam niektoré statusy, ktoré vyzývajú občanov, aby sa nezúčastnili druhého kola volieb.Vraj niet koho voliť,” uvádza poslanec za SNS.

  “Slovenky, Slováci, my ako malý národ sme nikdy nemali možnosť vyberať si optimálne riešenie. Vždy sme boli postavení pred voľbu väčšieho alebo menšieho zla. Možno pre niekoho aj nasledujúce druhé kolo prezidentských volieb bude obdobnou dilemou. To však nie je dôvodom na kapituláciu. Voliť treba,” zdôraznil.

  “Preto vyzývam všetkých Slovákov, ktorým záleží na svojej vlasti: Hor sa k voľbám. Do nohy. Aby sme vedeli, ako vlastne na tom sme. Nenechajte za seba rozhodovať druhých!”

 17. matičiar Maťo 26. marca 2019 / 11:28

  Aj keď je Šefčovič jasne lepší, voliť nejdem.

 18. yoss 26. marca 2019 / 12:13

  maju nejaky suvis Kuciakova vrazda, plan na zavrazdenie premiera Ciernej hory Djukanovica a prebiehajuce volby? zda sa, zeby mohli mat
  ht tps://blogerskenoviny.home.blog/2019/03/26/blaha-a-kalinak-o-posobeni-agentov-cia-a-mosadu-z-dnesneho-pozadia-caputovej-na-slovensku-vedeli-uz-v-roku-2015/

 19. Petr Kropáček 31. marca 2019 / 8:13

  Blahopřeju k výsledku prezidentských voleb.

 20. Milanko 31. marca 2019 / 9:46

  42 percentná účasť na voľbe prezidenta. A na platnosť referenda musí byť účasť 50 percentná. Rovno sa môžu body o referende z Ústavy vymazať.

 21. yoss 31. marca 2019 / 11:29

  takto to dopadne, ked sa narodniari nevedia dohodnut na spolocnom kandidatovi. eurohujer Sefcovic je take europoleno, bol nezvolitelny. ze dostal 41%, vdaci skor peknemu slnecnemu pocasiu, ako svojej osobe.

  druhe vazne varovanie, ze Caputovu volili v drvivej vacsine politicky naivni volici do 30rokov, ktori su vydani napospas slnieckarskej propagande, valiacej sa na nich zo vsetkych stran. kto komu kedy urobi koniec?

 22. Pomocník 31. marca 2019 / 14:33

  Prvé kolo volieb bolo evidentne zmanipulované už na čisto technickej úrovni (nepúšťali ľudí na sčítanie, prominentnému kandidátovi „náhodou“ zhabali volebný autobus atď.). Ďalej bolo zmanipulované aj vo všetkých ostatných oblastiach: na úrovni rozsahu a zdrojov financovania víťazky, spôsobu mediálneho informovania a rovnosti prístupu jednotlivých kandidátov k nemu. Okrem toho bolo pravdepodobne zmanipulované aj na úrovni sčítania hlasov (konštantnosť výsledkov bez ohľadu na počet sčítaných okrskov, čo je štatisticky takmer nemožné). Ako keby to nebolo dosť, pani víťazka podvádza prakticky v celom svojom životopise (nielen v bode advokácie) , čím minimálne uviedla voličov do omylu (čo nie je nejaký dojem, ale v práve normálny delikt). Keby sa toto stalo takto okato v nejakej vyspelej krajine, bol by to škandál storočia, u nás nikto nič, všetci sú spokojní, „čo už“…. Okrem toho som (tu bez dôkazov) presvedčený, že zmanipulované boli aj výsledky druhého kola, naznačujú to príliš očakávané hodnoty výsledku a okrem toho som bol vo vlastnom okrsku svedkom toho, že si z toho ľudia robia holubník (nikto tam nebol a keď prišli tak to tam sčítajú deti).

  Zdôrazňujem jedno: Nemám zásadný problém s postojmi Čaputovej (aj keď s niektorými áno), ale mám problém s takýmto podvádzaním a klamaním, a to ešte pri voľbe do navyššieho úradu v štáte. Máme tu už pomery ako v „Hornej Volte“ a nikoho to tu nezaujíma, všetci sú ticho. Čo ešte majú robiť, aby sa tu niekto zobudil, spáliť krabice s volebnými lístkami, vysielať hypnotické správy do médií…?Kam sme sa to preboha dostali?

  Ďalšia vec: Podvody Čaputovej (životopis, aféra skládka, financovanie) sú očividné. Som teraz zvedavý, či zas budeme 5 rokov čakať, kým jej prejde imunita a dovtedy sa budeme tváriť, že sa nič nedeje, alebo ako si teraz túto absurditu predstavujeme?

 23. Pomocník 31. marca 2019 / 14:42

  Tiež by zaujímalo, či je toto teraz nový štandard pre voľby, čiže prenesenie princípu džungle už aj do volebného procesu. Lebo pri prezidentských voľbách si možno povedať, že prezident je takmer len symbolická figúrka (ktorá žiaľ daňovníkov stojí kopu vyhodených peňazí), ale takto teraz budú vyzerať aj parlamentné voľby? Za takých okolností bude lepšie zaviesť otvorenú diktatúru a radšej sa tu na nič nehrať. Bolo by to lepšie aj pre karmu zúčastnených podvodníkov.

 24. Pomocník 31. marca 2019 / 14:52

  A keby sme odhliadli od toho, že to celé bolo zmanipulované: Ak niekto ani teraz ešte stále nepochopil úlohu pridelenú Kotlebovi na slovenskej politickej scénu, tak už mu niet pomoci. A hrá svoju úlohu bravúrne.

 25. Pomocník 31. marca 2019 / 15:09

  A je to ešte horšie: h ttps://www.youtube.com/watch?time_continue=202&v=nqPhsEUexm0. Ak je toto pravda, tak vlastne použili všetky spôsoby falšovania volieb, aké vôbec existujú. Niekto sa príliš snaží v príliš malej krajine, takže buď ide o budúcu vojnu s Ruskom alebo nejakému slovenskému oligarchovi tečie do topánok a bude potrebovať milosť.

 26. yoss 18. apríla 2019 / 16:02

  cize cast hlasov odlakal Harabinovi Kotleba a druhu cast hlasov mu odlakal Sefcovic. nahoda, ci zamer? vyzera to tak, ze kanec fiľma, treba si drzat klobuky, pojdeme z kopca. jedina dobra sprava, ze pan Hrnko bojuje so svojou osobnou tragediou, zucastnuje sa prace v parlamente a aj zopar statusov na FB napisal. je tu este slovensko, narodniarske zalezitosti – a to je tiez ako blizka rodina…

 27. matičiar Maťo 18. apríla 2019 / 18:17

  Prezidentské voľby sa skončili už dávnejšie, ale ešte sa trochu poobhliadnem za nimi.

  1. Účast bola slabá, nás nevoličov bolo skoro 60%. To netreba ani viac komentovať.

  2. Výsledok je celkom priateľný pre obe strany, ale vzhľadom na mediálnu propagandu drvivej časti médií a protificizmus, Šefčovičov výsledok je celkom dobrý.

  3. Čo sa týka pani Čapútovej, je to pekná žena, inteligentná dáma, ale v politike je to len nasadená cukrová bábika, za ktorou stoja bohvie ake záujmy a ľudia, ktorí neveštia nič dobrého. Ta presladená kampaň, že aj holubie hovienko sto metrov od nej sa pokladalo za utok na celosvetovu slušnost, či proti nej osobne, bolo riadne mimo normálnosti. Najviac ma šokovalo, ale niet sa co čudovat, ľudom už 30 rokov media vymyvajú hlavy prozápadno-liberálnou propagandou o budovaní krajsích kapitalistických zajtrajškov, že vacsina z nás, bohužial, je tak ohlúpnuta, že uverí vsetkému, čo dávaju v rezimistickych správach, alebo v smotánke, či v nejakej telenovele.

  4. Vraj vyhrala slušnost a protikorupčnost. Naozaj? Uz som to tu pisal. Aká slušnost, ked jej ochranka zmláti novinára a ona namiesto ospravedlnenia, bráni ochranku a slovne napáda dotyčného novinára, ktory tam sice nemal byť, ale to je to, že nielen že média sa s ňou cukrujú, nedajú jej jednu negatívnu otázku na telo, ona ešte aj na vlastnú tlacovku si pozve len novinárov, čo jej zobú z ruky. Alebo, žeby ona zobala im? Nehovoriac o tom, že ostatní kandidati sa mali čo obracať aby obránili svoju čest pred dotieravými útokmi novinárov, a často museli byt aj agresivni, zatiaľ čo za ňu, boli agresívne režimistické média. To sa jej hrá na šlusnost, ked špinavú prácu za ňu urobí niekto iný a ona sa len usmieva do televíznych kamier, že aká je krehká a nevinná. Aká to slušnosť, ked pubertálny odchovanec jej ideológie sa vyhráža postrielaním národovcov a vlastenecov a ona nepovie ani slovo na to? A jej média to ospravedlňujú ako len môžu, pritom mladé deivča Líviu išli ukameňovat za jej slušné názory, hoci vymykajúce sa tomuto režimu. Aká to slušnost, keď Zuzanu Čapútovú podporujú vulgárni a neslušní novinári a ona proti tomu nič nemá? Len na sekundu si predstavte, keby nejaký prívrženec Harabina, Šefčoviča, či Kotlebu, sa vyhrážal pozabíjaním liberálov. Veď by tu bol taký vreskot médií a zahraničia a vraj slušného Slovenska… Ale bolo ticho. Keď medzi tými novinármi je aj človek, ktorý podporoval zabíjanie irackých novinárov americkou armádou a takýto človek vystupoval na mitingoch vraj Slušného Slovenska na pomiatku zavraždeného novinára a nikomu to nevadilo!? Aká to slušnost?
  A protikorupčnosť? Aká a kde? Ved jej najbližší koaličný partner v politike s ktorým sa chystala priam do vlády, je Beblavý, politik z čias dzurindizmu, ktory schvaľoval a podporoval všetky, absolútne všetky špinavosti, korupcie a zlociny dzurindových gorilých vlád. Nehovoriac koľkí ďaľší goriliaci sa tam pohybujú. Tak aká protikorupčnosť? A pre túto vraj slušnost a protikorupčnost, ju volili vo veľkom aj prozápadní konzervatívci. Pokrytectvo a hnus, morálny relativizmus a dvojitý, či až stý meter. Ale čo sa čudujeme, keď u týchto konzervatívcov požívaju korupční goriliaci úctu, keď Mikloš, ktorý rozpredal Slovensko za babku zahraničným štátnym mafiám, je u nich pečený varený, keď vraj Tí slušní konzervatívci majú národoveckých kresťanov často priam za podľudí, a ani ich nepokladajú za kresťanov a všetko to pre nich je len komunistická zberba a špina. Vačšina z nich je tak nasiaknutá prozápadnym liberalizmom, že aj keby im tisíc krát ponúkli pronárodne strany splnenie ich kresťanského programu(ak ešte nejaký vôbec májú), aj tak sa radšej spoja s liberálmi, aj s tými progresívcami, lebo Fico, lebo Kotleba, lebo Putin, Harabin a najnovšie už aj lebo Kuffa. Lebo ako píšem stále, uhoľným kameňom politiky KDH, OĽANO a predtým SDKÚ, Siete nie je Kresťanstvo, ale západniarstvo a koaličné vlády s liberálmi na večné časy. Tak nech si to užijú na nekonečno, ja im to prajem.

  5. Ja, ako tak povediac nezávislý kresťanský národovec, nevolič a nehlásiaci sa k žiadnej politickej kumpánii, ale hlásiaci sa k slovenskej historickej, národno-kresťanskej politike, radšej budem opatrne a kriticky podporovať pronárodných kresťanov, ktorí aj keď sú občas burani, extrémisti, či komunisti, alebo rusofili, ale hlavne je medzi nimi aj kopec dobrých a slušných ľudí, možno jednoduchších, ale ktorí sa neboja verejne a hlasno(možno niekedy aj s hrmotom a pokrytecky), prihlásiť ku Kresťanstvu, a ich politici občas vedia aj splniť nejaký ten kresťanský sľub. S prozápadními konzervatívcami sa dočkáme akurát tak západniarskeho konzervativizmu(ktorý niekedy ťažko rozoznať od liberalizmu), a jeho progresívnych výdobytkov. S takýmto ich P(p)ostojom, budú naveky paberkovať na pokraji slovenskej politiky, ako piate koleso v liberálnych záprahoch. Tak im treba!

 28. yoss 19. apríla 2019 / 13:39

  tak im treba, ale nam to netreba 🙂

  nevedia sa dohodnut, pekne napisane, „paberkuju na okraji slovenskej politiky“ do stredu sa prave za pomoci PENTY prepracova americka firma ESET a jej politicka reprezentacia v podobe Progresivneho Slovenska. pronarodne sily by sa mali cim prv zjednotit na najmenej na troch veciach:

  1. narodniarstvo, original slovenske zaujmy
  2. odpor proti chystanej vojne s Ruskom ako tradicnym anglosaskym nepriatelom, Rusko, ktore dobijat tieto kruhy prednedavnom vyslali Adolfa Hitlera a dnes molodcov z postsocialistickych statov, najma Polska, Rumunska, Ukrajiny
  3. vychova mladeze, aby to bola nasa mladez a nie mladez sorosova

  ako sme vsak videli za uplynuly rok, oslabenie pozicii R.Fica vedie v konecnom dosledku k oslabeniu vsetkych, nakolko SNS je trvalom nepochopitelnom spore s Kotlebom (o ktorom si myslia, ze im „kradne hlasy“) a tiez s takzvanou erou meciarizmu, kedy bol V.Meciar odstaveny obdobnymi praktikami ako minuly rok R.Fico – sakralna udalost, vrazda Roberta Remiasa je to iste ako vrazda Kuciaka a Kushnirovej o tom dufam uz nikto nepochybuje!

  SNS by mala spajat, nie sa vydelovat proti kazdemu, kto uvazuje trochu inak v niektorych veciach. pronarodni su nielen kotlebovci, ale aj byvali komunisti su pronarodni, vyhadzovat im na oci vselijake nepekne veci znamena, ze SNS nie je a nebude schopna sa prepracovat do stredu politickeho diania a stale bude len „paberkovat“, pokial najde vhodneho ochrancu, ako tomu je teraz v podobe strany SMER, ktora si musi riesit svoje vnutorne problemy a narodnostatne veci sa jaksi dostavaju mimo hlavnu pozornost…

 29. Metod J. Sláv 19. apríla 2019 / 23:17

  „Body“ stráca Smer, SNS aj Most-Híd, ktorý by sa podľa posledného prieskumu ani len nedostal do parlamentu. Nuž, čo môžu čakať, keď nad každého vlastníka automobilu, a teda v podstate nad každú rodinu „zavesili Damoklov meč“ v podobe zasielania „od zeleného stola“ pokuty 330 € za neplatné TK a EK – veď už nežijeme v socialistickom štáte, ktorý si „mašinériou“ technických kontrol zabezpečoval bojaschopnosť, mobilizácieschopnosť dopravných prostriedkov, ktoré de facto považoval za svoje štátne vlastníctvo, a my sme mu toto tolerovali, lebo nám každému dal prácu, a teda finančný príjem.
  Alebo, tieto vládnuce strany nám „zabezpečili spravodlivosť“ takým Občianskoprávnym poriadkom, že sám jeho „predkladateľ“ na otázku redaktorky televízie: „A to sa teraz môže stať, že človek, ktorý má pravdu, prehrá súdny spor?“, bohorovne vyhlásil: „No, môže.“ §§§ Za socializmu sudca musel hľadať materiálnu pravdu. Slovo „materiálna“ sa „prevratníkom“ nepáčilo, tak sudcovia do nedávna museli hľadať aspoň formálnu pravdu. A tak to dnes vypadá, že sudcov vôbec nemusí zaujímať pravda.

 30. Milanko 28. mája 2019 / 22:49

  Pri voľbách do Európskeho parlamentu zaujala určite znovu najmenšia volebná účasť v EÚ. Dokonca pri oficiálnom vyhlasovaní výsledkov z Bruselu v pozadí za chrbtom moderátora na veľkej obrazovke žiarilo : Slovakia 20%
  Otázka je, ako poslanci SNR majú podiel na tomto trápnom stave? Zrejme si myslia, že nijaký, ale v skutočnosti veľký – celé roky vďaka vybraným poslancom v laviciach SNR niekoľko státisícov Slovákov v zahraničí nemôže voliť. Sám som chcel v sobotu voliť, ale nemohol som – bol som v sobotu v ČR . SR je jednou zo 4 posledných krajín EÚ kde sa zo zahraničia nedá voliť. Je v tom aj priehľadný úmysel – konkrétne centrál tých strán, ktoré volia prevažne starší voliči – v zahraničí žijú totiž prevažne mladší voliči a začal to už HZDS. V Írsku nežije 100.000 našich dôchodcov, ale zato vyše 100.000 mladých voličov.
  Poslanci, ktorí bojkotujú prijatie opatrení, ktoré by umožnili voľbu zo zahraničia, hrubo pritom porušujú Ústavu SR :
  podľa Čl. 2
  (1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov…..
  Čl. 12
  (1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.
  (2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu…..alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.
  Z týchto 3 článkov vyplýva, že občania ktoré majú iné postavenie – zemepisne sú v deň volieb mimo republiku je im odňaté základné právo , voliť si svojich zástupcov, a to napriek tomu, že sú si rovní v právach s tými, ktorí v deň volieb sú na území SR. Základné práva voličov v zahraničí sú takto poškodené. Poslanci SNR takto už 26 rokov porušujú Ústavu SR – na ktorú ale prisahali pri skladaní poslaneckého sľubu….Zjavne si ju teda mnohí poslanci ani neprečítali. Ani skúšku z nej nemuseli skladať. Jediné čo poslancov určite konečne donúti skončiť porušovanie Úsatvy SR je to , že keď zostane SR posledným štátom , kde sa takto bude ešte obmedzovať volebné právo, skončí EÚ trpezlivosť , zasiahne EÚ a donútia poslancov SNR príkazom, umožniť všetkým voličom voliť, ináč zadrží eurofondy. Osobne si myslím, že tentoraz to, že státisíce voličov nemohli voliť zo zahraničia tentoraz poškodilo aj SNS. Alebo ju to naopak zvýhodnilo?

 31. Pomocník 28. mája 2019 / 23:57

  Po prvé, ten argument je neplatný, pretože podľa rovnakej logiky by štát musel zabezpečiť všetky služby, ktoré inak poskytuje, aj v zahraničí. To si nemôže žiaden štát. Ak niekto chce využívať služby slovenského štátu, tak spravidla si musí dať aspoň tú námahu, aby sa zdržoval na území Slovenska. Takže jediné, čo môžete napísať, je, že by bolo dobré/pekné/príjemné, keby ste mohli voliť zo zahraničia. Po druhé, skôr by vás malo trápiť, že volebný výsledok bol zas očividne sfalšovaný. Tentokrát ale už tak pekne, že už nikto nič nenamieta, všetci mlčia (možno je to aj tým, že EÚ parlament môže byť takej malej krajine ukradnutý, alebo sa už fakt všetky hlavné politické strany dohodli). Mne je to jedno, ale ide o princíp. Kde sme sa to prepána dopracovali? Na čo vyhadzujeme peniaze na tieto volebné divadlá, keď výsledok nezodpovedá skutočnosti?

 32. Milanko 29. mája 2019 / 0:36

  Pomocník, SR nevypláca Slovákom pracujúcim v zahraničí rodinné prídavky?

 33. Pomocník 29. mája 2019 / 0:38

  Napísal som „všetky“ (služby), nie „niektoré“.

 34. Jozef 6. júna 2019 / 13:07

  Dobrý deň p.Tučko Bombička
  Môžete nazrieť do témy Slávme našu dvadsaťpäťku….?

 35. yoss 13. júna 2019 / 16:08

  kto je Andrej Ban, v akom zolde dnes funguje on, jemu podobni, vratene tyzdennika .tyzden. osobne svedectvo Antona Seleckeho…

 36. Pomocník 14. júna 2019 / 4:09

  K tej všeobecnej časti len stručne naznačím: Silená zhora nanútená transformácia všetkého okolo nás (neviem či k lepšiemu alebo horšiemu) naberá po roku 2012 na obrátkach a akceleruje. Aktuálne pracujú napríklad na internete: jednak na legislatívnej fronte (viď. opatrenia EÚ a pod.) a jednak pekne nenápadne v pozadí – napríklad asi od jesene minulého roka niekto radikálne pretransformoval Google vyhľadávač (už vyhadzuje len zlomok výsledkov oproti tomu čo tam bola predtým, rôzne slovenské veci sú poposúvané dole a kopu vecí neukazuje už vôbec, málokto si to asi všimol, ja áno, rozčuľujem sa tu nad tým každý druhý deň a je to nádherná ukážka, ako sa dá zmeniť kopa zásadných vecí a všetci sú proste ticho a riešia namiesto toho rôzne prkotiny na odvedenie pozornosti, ktoré nám denne generujú médiá [aby sme menovali len tých hlavných, ehm]).

 37. Jozef 14. júna 2019 / 7:40

  Dobrý deň p. Pomocník

  To s tou zmenou Google vyhľadávača som si tiež všimol, ale takéto zmeny asi nedokáže korigovať nik, kto sa IT profesionálne nevenuje, alebo dá sa to prosím Vás nejako nastaviť tak, aby ten vyhľadávač pracoval ako pred tým ?

 38. Pomocník 14. júna 2019 / 12:31

  Dobrý deň. Ja pochopiteľne nie som ITčkar, ale toľko je mi jasné, že to je záležitosť, ktorú sám nezmeníte, museli by ste to reklamovať na Googli. Ale keďže to už trvá skoro rok, tak je jasné, že by ste to reklamovali bezvýsledne, lebo meniť nič nechcú a/alebo nevedia, keďže nie je možné, že si doteraz nevšimli, že hlavný predmet ich činnosti akosi divne funguje.

 39. Pomocník 14. júna 2019 / 12:41

  Ešte pre úplnosť dodám druhú zásadnú vec, ktorá prebieha, a príznačne nikto nereaguje: Za posledný cca. rok radikálne zdražujú potraviny (myslím tým také tie bežné nákupy), hoci to oficiálne indexy ŠÚ vôbec neukazujú. Musel si to všimnúť každý, kto sám nakupuje. Sú to skoky tak o 30 % a podobne (neraz aj viac). A na Slovensku to ani nie je téma, nieto aby to ešte niekto riešil. Čo sa namiesto toho rieši? Čo povedal nejaký Matovič a podobne.

 40. Jozef 17. júna 2019 / 23:22

  Dobrý večer p. Pomocník

  Chcel by som Vás veľmi pekne požiadať, ak by to bolo možné, o pomoc a Váš výklad etymológie, slova, na ktoré som „narazil“ a je ním maďarské slovo község, ktoré sa do slovenčiny prekladá aj ako obec.

 41. Pomocník 19. júna 2019 / 15:50

  To je veľmi jednoduchá etymológia: köz je spoločný (pôvodne v ugrofínskych jazykoch – nielen v maďarčine – medziľahlý, stredný) a -ség je to, čo je v slovenčine -stvo.

 42. Metod J. Sláv 19. júna 2019 / 16:59

  Využijem príležitosť poskytnutú mi požiadavkou p. Jozefa na p. Pomocníka, aby som tu prezentoval svoj arché-etymologický (https://skutocna-historia-slovanov.blogspot.com/search?q=arch%C3%A9-etymol%C3%B3gia) pohľad na jazyk, ktorý „v ošiali reminiscencie na Húnov“ „vykopal“ mne dnes neznámy náš južný zsomzséd (sused, pôvodne su-sed, „spolu-sed“) dakedy v dobe tureckej okupácie, ktorej sa účastnili aj Tatári, minimálne tí krymskí – všeobecne je známy len tvorca modernej maďarčiny František Kazinczy „s produkciou“ viac ako 10 000 nových maďarských slov.
  Po prečítaní si požiadavky p. Jozefa, som „sa premiestnil tam, kde je zsoba (izba – pôvodne istba, miestnosť na zaistenie vecí, komora), v ktorej je polc (polica – pôvodne po-lož-ica)“, na ktorej je položená „könyv za knihou“ so „zsó za slovo-m“.
  Z múdrej „könyv-y“ som sa dozvedel, že predmetné „mačarské“ slovo község je zložené zo slova köz s významom po 1. termín, čo označuje dačo medzi (vzdialenosť, medzera, rozostup, interval), 2. spoločenstvo, spoločnosť a z prípony -ság/-ség pre utvorenie hromadných a abstraktných slov.
  Pobavil som sa nad „oficiálnou“ etymológiou slova köz, ktorá sa snaží „v duchu ugro-fínizmu“ „spolčiť“ toto köz s kwätjlj od Vogulov „spod Uralu“( to kwätjlj je po „mačarsky/bahnónsky“ közép = köz-ép = „medzera celá“ = stred – a to ich közép sa podobá na slovo kottep = stred u Ostiakov, ale už „samozrejme“ neuvedú, či u tých Ostiakov je to kottep vytvorené z kott a ep s podobnými významami).

 43. Pomocník 19. júna 2019 / 21:41

  Nejako ste opomenuli, že u tých „Ostiakov“ existuje slovo kot, ktoré má presne taký istý význam ako maďarské slovo köz. U ostatných Ugrofínov máte všade nejaké köt-/köd-. Takže myslím, že ste si vybrali práve dosť zlý príklad na kritiku oficiálnej etymológie, lebo toto je dosť jasný prípad. Bez ohľadu na to si ale myslím (hádam), že pýtajúcemu sa hore išlo len o to, či je to slovo vôbec maďarského pôvodu. Akého pôvodu je potom to slovo v maďarčine je už úplne iná téma.

 44. Metod J. Sláv 20. júna 2019 / 1:26

  Pán Pomocník, prosím,
  čítajte s porozumením 😀 , ja som napísal: „,,, ale už „samozrejme“ neuvedú, či u tých Ostiakov je to kottep vytvorené z kott a ep s podobnými významami.“, čo je konštatovanie faktu a bežného zlozvyku etymologických slovníkov, nie len Bárczi Gézovho Magyar szófejtő szótár-a (a hop, teraz som si uvedomil, že vyššie som naopak napísal mačarské/uhorské sz), ktorý vlastním. A navyše neviem prečo Bárczi „neskočil“ po fínskom a estónskom „kesk-„(a hop, teraz som si všimol, že kvôli „rozčúleniu sa“ nad vogulským kwätjlj, som prehliadol ostiacke kot), či „čím ďalej od Slovákov, tým lepšie“ – nie tak dávno hľadal jeden Magyar so slovenským priezviskom Kiszely (Kiseľ) svojich maďarských predkov v Číne §§§
  P.S.:
  … a bežného zlozvyku etymologických slovníkov, …
  Ide ma poraziť zo Stručného etymologického slovníka slovenčiny, keď v ňom čítam: chlieb z germánskeho hlaiba, lebo nemecky Laib (peceň) – nik sa nepozastaví nad tým, že slovo Laib je v nemeckej slovnej zásobe „osamelé“, presne tak ako Robot (podobne je na tom aj anglické loaf) – naše chlieb osamelé nie je, ak si uvedomíme, že pôvodne znelo „kliep“, lebo pôvodne sa cesto priliepalo na stenu pece, a hlavne, že sa do dnes na Slovensku pečie LEPNÍK !!!

 45. Pomocník 20. júna 2019 / 5:42

  Nie je to podstatné, ale slovo Laib (do 17. stor. Leib) nie je „osamelé“, len sa z viacerých možností pôvodu jeho germánskej (nie až nemeckej) podoby nevie, ktorá je správna (gótčina, gréčtina atď.). A osamelé nie je ani v inom zmysle, lebo veľmi podobné je slovo Leib, ktoré síce etymológovia uvádzajú ako úplne oddelené slovo (hoci malo istý čas úplne identickú a inakedy vždy veľmi podobnú podobu), ktoré ale po zohľadnení nárečí sa dá podľa mňa so slovom Laib stotožniť. Ale nie som expert na jazykové pomery pred 1000 rokmi.

 46. Metod J. Sláv 20. júna 2019 / 11:59

  Pán Pomocník,
  ja mám na mysli osamelosť v zmysle, že dané slovo nie je možné odvodiť, či poskladať z iných slov daného jazyka, napríklad, tak ako nie je možné odvodiť, poskladať slovo robot z „onemeckých“ slov.
  Zatiaľ sa mi nepodarilo zohnať papierový slovník gótčiny. Papierový zháňam preto, lebo v takom slovníku hneď človek vidí aj „okolie“ daného slova.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.