KEDY PRÍDE PRINC (PRINCEZNÁ) NA BIELOM KONI

I

            My Slováci sme zvláštne tvory. Napriek tomu, že málokto z nás verí na zázraky, v politike ako keby sme neboli schopní vymotať sa zo schém Dobšinského prostonárodných rozprávok a povestí. Vidíme nedokonalosť sveta okolo nás, vidíme to doma i v zahraničí, ale stále snívame o dokonalej spoločnosti, kde podobne ako v krajine peciválov bude fungovať obruštek prestri sa a hrnček var, ktoré zabezpečia bezprácnu hojnosť pre všetkých, kde nebude bohatých ani chudobných, kde bude pravda a láska víťaziť nad zlom a nenávisťou…. Ale keďže doteraz nedokázala žiadna slovenská vláda zabezpečiť tento stav, lebo – pravda – žijeme v normálnej krajine a nie v Dobšinského knihách, podliehame panike a pred každými voľbami meníme síce nedokonalé, ale zabehnuté a známe súcno, za neznáme a neprebádané sľuby nových tvári s imaginárnymi proroctvami, že oni to budú robiť lepšie, že oni to „zlo“ odstránia, že oni tú vysnívanú krajinu pre nás peciválov zabezpečia. Nuž hotový raj pre rôznych hochštaplerov, pretože nikto nemôže splniť to, čo oni sú schopní sľúbiť! A tak sa nám tu od Jana Keľňu cez rôznych Ruskov a sľubovačov dvojnásobných platov a zástancov obyčajných ľudí striedajú ako na bežiacom páse rôzni vizionári a multioteckovia, z ktorých je po čase ešte väčší brucha bôľ ako z tých, ktorých „zlobu“ nám sľubovali odstrániť.

            Táto nikde nevídaná vlastnosť je priam rajom pre rôznych manipulátorov a rozsievačov kúkoľa cudzích záujmov na Slovensku. Priam ukážkovým prípadom, dalo by sa povedať prípadovou štúdiou toho, ako sa Slovensku na základe týchto predispozícii nasunul reprezentant inej ako slovenskej národnej vôle, bol posledný prípad prezidentských volieb pred piatimi rokmi. Nehovorím, že R. Fico bol najvhodnejší prezidentský kandidát, ale bol človek známy so svojimi dobrými i zlými vlastnosťami. Napriek tomu v priamom stretnutí podľahol úplne neznámej osobe, človeku s nulovým politickým životopisom a ako sa neskôr aj ukázalo s nulovými schopnosťami zastávať úlohu hlavy štátu Slovákov.

Ako sa to mohlo stať? Nuž jediné vysvetlenie je, že Slováci nemajú radi rytierov dosekaných v boji za ich záujmy, ale túžia po rytierovi v jasnej zbroji, ktorý príde ako povestný hlúpy Jano a oslobodí zajatú princeznú (Slovensko) z drápov nehodných domácich šarkanov. To, že tí šarkani sú jasne čitateľní na rozdiel od zjavivšieho sa hlúpeho Jana, zaváži len pramálo. Poznať túto vlastnosť tak konám asi nasledovne. Vychovám si na „benzínovej pumpe“ svojho potenciálneho kandidáta a vyšlem ho do zakliatej krajiny. Tam popri „podnikaní“ založím cez neho nadáciu Dobrý anjel a nechám ho tváriť sa ako filantropa (netreba si to mýliť so Sorosom). Tá nadácia nemá veľký ohlas, tak cez inú svoju firmu zriadim basketbalový tím Dobrý anjel. Ten je mimoriadne úspešný a pod touto značkou vyhrá štyrikrát Final Four. Dobrý anjel sa tým stane nie dobrou, ale vynikajúcou značkou a, samozrejme, všeobecne známou. Stačí len posunúť môjho neúspešného pumpára a úspešného anjela do volieb a úspech je zaručený. Pardon. Predtým ešte urobím jedno opatrenie. Dobrého anjela premenujem na Good Angels, aby bolo jasné, komu patrí značka. Predsa nášmu „filantropovi“. Ešte zopár daňových opatrení a úspech je zaručený! Princ na bielom koni sa podaril! Spokojnosť s jeho výkonom? Tá firma, ktorá zrušila Good Angels, dala najlepšie vysvedčenie!

Teraz opäť stojíme pred výberom. Uvedomíme si konečne, žeby sme mali svoje hlasy dať tým, čo sú síce nedokonalí, ale majú svoj politický životopis? Alebo dáme svoj hlas niekomu, o kom azda len ESET vie, komu bude slúžiť? My nechceme žiť v normálnej krajine, kde sa budú dodržiavať naše zvyky, naše tradície, naša kultúra? Alebo opäť dáme zúfalému básnikovi do úst verše, ktoré nám z Veľkej Moravy zanechali Kyjevské listy: Nevystav (Hospodin) našu krajinu v plen národom pohanským.

Každý, kto pristúpi k urne pri hlasovaní, by si mal dať otázku: Naozaj chcem voliť slovenského prezidenta, alebo chcem len potvrdiť toho, ktorého nám vybral ESET? Naozaj chcem dať svoj hlas tým, ktorí hovoria o boji so zlom a proti korupcii, keď predseda eseťackej strany (Progresívne Slovensko) ešte ani pri moci nie je a už má škandály s eurofondami? Naozaj chceme Slovensko vydať firme ESET, ktorej obrovské zisky nepochádzajú zo slovenských zdrojov, ale od najväčších svetových vlád a svetových organizácií? To si naozaj niekto myslí, že takáto firma bude mať ohľad na Slovensko, a nie na svojich chlebodarcov?

Nuž, rozmýšľajme! Jediné, čo v tejto situácii možno s určitosťou povedať je, že žiaden rytier v jasnej zbroji na bielom koni neexistuje. Neexistuje žiaden spasiteľ, ktorý by švihnutím čarovného prútika zmenil situáciu k fiktívnemu dobru. Lepšiu spoločnosť môžeme dosiahnuť len tak, že sa my sami budeme zlepšovať. Proroci šťastnejších zajtrajškov, proroci čistých rás zbavených príživníkov, proroci boja za nedefinované dobro v minulosti vždy zlyhali a zanechali po sebe len spúšť a skazu. Nedajme sa opäť oklamať a vyžeňme hlúpych Janov z nášho bytia a nechajme ich odpočívať v rozprávkach! Na tom bielom koni nebude sedieť princ (princezná), len ďalšia bábka, lepšie povedané marioneta.

221 Responses

 1. Avatar Milanko 1. septembra 2019 / 19:21

  Podarený výraz je pojem dôchodcovská inflácia. Spadá tam: voda, elektrina, zemiaky, chlieb, maslo….Iné už nie. Napríklad taký kaderník, keď má niekto narodeniny, už nie, ale ani prenájom sály na oslavu zlatej svadby. Preto dôchodky relatívne s vekom voči zamestnaným klesajú. Tiež by som pracovníkom Ministerstva sociálnych vecí a rodiny v súvislosti s pojmom dôchodok zakázal výrazy typu – dôchodci si po novom roku polepšia. V skutočnosti sa im každoročne dôchodky znižujú. Kúpia si za svoj dôchodok každý rok menej. Jediné čo je na tom spravodlivé je, že každého mladšieho toto raz dohoní a následne precitne.

 2. Avatar Milanko 1. septembra 2019 / 19:30

  Dnes som bol na oslavách v SNR. Po správach novinárov o obrovskom stožiari pána Danka som teda pred parlamentom očakával obrovský stožiar. Po príchode k SNR som bol prekvapený, že sa jedná o pomerne malý stožiar, ledva polovičný, ako som na základe štvania novinárov v dennej tlači očakával. Problém zrejme nebola teda výška stožiara, ale vôbec to, že sa pred parlament vôbec postavil stožiar. Rozmýšľam, že je to problém, keď ak je 100 novinárov by mali odrážať názorovo výsledky volieb, u nás novinári sú fanatickí zástupci 2-3 politických strán z ktorých 2 ani nie sú zastúpené v parlamente. Resp. sú to skôr agenti niektorých mimovládiek, tváriacich sa ako nezávislí novinári.

 3. Avatar Milanko 19. septembra 2019 / 17:47

  Pán Hrnko, neviem či ešte chodíte na tento blog, na Facebooku ste ale aktívny. Len k voľbám, SNS zo zvyčajných 10 percent pokleslo na 7, aj keď sa SNS zaslúžilo o prijatie myslím dobrých zákonov Mám tu pomoc k voľbám . 1. Myslím že tehotné ženy by na železnici po predložení tehotenskej knižky mohli dostať lístok 1.teiedy za cenu 2. Zdravie a vzdelanie je podľa ústavy bezplatné preto knižky o zdraví by mali mať nulovú DPH.

 4. Avatar yoss 20. septembra 2019 / 11:23

  coho sa boja ti zmrdi?

  Ministerstvo vnitra se rozhodlo, že domobranné spolky, jejichž členové se rádi ukazují v uniformách a se zbraněmi, postaví mimo zákon. Za členství by hrozila pokuta až 200 tisíc korun. S informací přišel zpravodajský server Aktuálně.cz
  Článek

  „Navrhovaný zákon by měl jednoznačně stanovit, že v Česku jsou různé nelegální paramilitární struktury, které by si mimo právní rámec činily nárok na nahrazování, zastupování či doplňování jejího bezpečnostního systému,“ sdělil Aktuálně.cz ministr vnitra Jan Hamáček.

  Ministr chce prosadit, aby za účast v takové skupině hrozila až dvousettisícová pokuta už od roku 2022.

  Na aktivity podobných spolků dlouhodobě upozorňuje Bezpečnostní informační služba, podle zpravodajců má řada z nich krajně radikální až extremistické názory. Ve zprávě o extremismu je ministerstvo vnitra označuje za bezpečnostní riziko.

 5. Avatar yoss 20. septembra 2019 / 11:24

  pan Hrnko opat potesil, ked nehlasoval v pripade odvolavania PELLEGRINIHO. hlasovat ZA sa nedalo, hlasovat proti sa tiez nedalo, tak nehlasoval – co bolo jedine spravne riesenie!

 6. Avatar yoss 20. septembra 2019 / 11:31

  Milanko,
  SNS taha ku dnu kapitan Danko, ktory si nevie davat pozor na to, co hovori, komu to hovori a ako to hovori. podla mojich vlastnych pozorovani tie jeho vstupy vzbudzuju silnu animozitu medzi narodniarmi. kapitan Danko je taky poloslnieckar, polopoliticky hlupak a len asi jedna desatina z neho je vskutku narodniarska aj to len deklaratorna….

 7. Avatar yoss 20. septembra 2019 / 15:04

  hlas ludi, hlas bozi, citujem:

  Danko na TA3 trepe zase sprostosti, straca volicov a zase asi ako superblazon utoci na LSNS. Je presne ako Matovic asi su dvojicky

  nemal by mu volakto s vedenia dohovorit, nech aspon pred volbami nebojuje na styroch frontoch, ako uplny politicky idiot?

 8. Avatar Milanko 25. septembra 2019 / 10:26

  Mzdy medziročne vzrástli o 9,7 percenta, dôchodky o 1,3 percentá. Nožnice sa zas o hodný kus roztvorili.

 9. Avatar Milanko 26. septembra 2019 / 14:43

  Používanie slova medián namiesto priemer vyhovuje niektorým politikom, pomáha im lepšie zakrývať nízku úroveň platov. Priemerná mzda je vždy vyššia ako mediálna (50/50) a tak vyzerajú pred voličmi lepšie.Mal by im to parlament zakázať.

 10. Avatar Milanko 3. októbra 2019 / 15:06

  Na moje udivenie pán Danko včera použil slovo MEDIÁN v súvislosti s minimálnou mzdou a tiež zatiaľ ako jediný politik po rokoch si všimol príjmy dôchodcov. V tejto súvislosti sú pojmy: minimálny dôchodok, mediánový dôchodok 50/50, priemerný dôchodok 67/33 a maximálny dôchodok. Tak ako sa používa pojem stredná doba dožitia a teda nie mediánová, mal by sa používať aj pojem stredný dôchodok, alebo stredná mzda namiesto mediánová mzda a mal by sa prestať používať pojem priemerná mzda, priemerný dôchodok, pretože to zavádza a zakrýva – zlepšuje skutočnú situáciu

 11. Avatar Milanko 3. októbra 2019 / 15:18

  Zlepšuje to preto , pretože 98 percent obyvateľstva si chybne stotožňuje priemernú mzdu s mediánovou, čiže so strednou. Stredná mzda je výrazne nižšia.

 12. Avatar Milanko 14. októbra 2019 / 22:56

  Pán Danko správne ministrovi financií pripomenul, že má hľadať finančné zdroje inde. Ja pánovi Dankovi aj poradím kde:
  Podľa platných zákonov, pokiaľ konateľ firmy nedá na úhradu dve faktúry po lehote dlhšie ako 30 dní, je povinný poslať firmu sám do konkurzu. (ekonomickým slovníkom – ak je firma v predĺžení s dvoma faktúrami dlhšie ako 30 dní).
  To platí aj pre odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne…
  Keď niekto vie (zväčša veriteľ) , že firma je v predĺžení, môže túto firmu tiež dať do konkurzu.
  To môže spraviť aj Sociálna, Zdravotná aj dôchodková poisťovňa, aj Daňová správa. Ale v praxi nekonajú tak. Minimálne pružne nekonajú. Čakajú kým nedoplatky narastú do závratných výšok a čakajú, že dajaký veriteľ žiadosť o konkurz nepodá za nich. Taká je realita, mám osobné skúsenosti. Tieto štátne firmy aj celé roky nechávajú rôzne pochybné s.r.o. firmy na pokoji, napriek tomu, že horeuvedným štátnym inštitúciam dlžia veľké, skutočne veľké peniaze.
  Takže tam má minister financií veľké zdroje. On má konateľom neplatiacich firiem pohroziť – postihovaním konateľov za porušovanie zákona o konkurze. A tam to už nejde podľa obchodného zákonníka, ale trestného. A to je iné kafe. Nech sa pán Danko spýta pána ministra, koľko rokov mu konatelia neplatia dane a či ich poslal do konkurzu (zväčša neplatia ani sociálne, dôchodkové, zdravotné… takže podmienka 2 tridsať dní neuhradených platieb je splnená. Zákony máme dobré, len vykonávanie zákonov viazne na pohodlí .

 13. Avatar Milanko 17. októbra 2019 / 11:54

  Pre štát a hlavne koaličné strany je oveľa pohodlnejšie zdaniť päť – šesť bánk, ako donútiť hore spomenuté neporiadne štátne organizácie (Sociálnu, Zdravotnú, Daňovú a Dôchodkové) aby si spravili poriadok s neplatičmi a vyčistili si dlhy od neplatiacich podnikateľských subjektov sro, ktoré navyše podvádzajú živnostníkov neplatením a žiadajú daňové úrady o fiktívne vratky DPH. Už dávno ich mali poslať do konkurzov a nie im predlžovať životnosť, ich majitelia s hrošou kožou sú potom stále drzejší. Strany pri moci to robia buď úmyselne, alebo tieto strany treba vymeniť pre nekompetenciu. Bankám dávnejšie výrazne klesly zisky, viaceré sa potácajú takmer pri nule, navyše banky si vytvárajú rezervy na krízu a teraz ich idú dodatočne zdaniť. Navyše nechápem, prečo Danko tak ochraňuje fajčiarom, čo fajčí? Asi chce aby dôchodci hneď po 62 rokoch zomreli? Je to najhoršie rozhodnutie SNS počas tohto volebného obdobia. Navyše bankám bolo sľúbené, že bankový odvod bude zrušený a štát sľub čo nedodrži? Je to ozaj veľmi zlé a bude dobré pri takomto nekvalitnom rozhodovaní, aby z vlády radšej odišli.

 14. Avatar Pomocník 18. októbra 2019 / 13:41

  Úplne ste to vystihli, chúďatká banky. Normálne mi je do plaču. Také chudobné, zmysluplné a potrebné subjekty, ktoré sa idú pretrhnúť od práce. Nezriadime účet, aby sme mohli bankám posielať peniaze?…Tabletky ste dnes už brali?

 15. Avatar Milanko 19. októbra 2019 / 0:21

  Pán Pomocník, namiesto spochybňovania , aby ste pochopili o čom vôbec píšem, si pozrite 20 firiem pána Zoltána Andruškóa na Finstate. Len či na to ekonomicky máte. No a dávajte hneď do tabuľky koľko ktorej inštitúcií dlží a potom sem hoďte celkové sumy. Tie jeho firmy mali príslušné inštitúcie podľa zákona už dávno poslať do konkurzu.
  A hore som písal hlavne to, že štát sľúbil a nedodrží. Podľa prirodzeného práva máte právo očakávať dodržanie sľubu. Keď štát nedodržuje sľuby, tak nech ich nikdy nesľubuje.
  Dosť ma to vytáča tento bordel a neschopnosť vedení týchto štátnych úradov, ktoré nechávajú podvodné firmy na pokoji a žmýkajú tých čo platia. Je taká hádanka: sedliak má dva voly. Faka a Paka. Fako je lenivý, neposlušný Pako poslušný a spoľahlivo ťahá. Keď príde voz do kopca, spomaľuje. Koho myslíte začne sedliak byť bičom? (Hádate správne, banky).

 16. Avatar Pomocník 19. októbra 2019 / 13:24

  Pridajte ešte. Je to stále lepšie a lepšie. Cítite sa dobre?

 17. Avatar Metod J. Sláv 21. októbra 2019 / 1:39

  Milankovi a iným, ktorí si stále neuvedomili, že sme si „vyzvonili“ kapitalizmus, to primitívnejšie spoločenské zriadenie, v ktorom platí, že „tí čo sa vedeli dobre narodiť“ neprodukujú peniaze, len si privlastňujú peniaze vyprodukované tými, čo „sa nevedeli dobre narodiť“ a sú nútení „okolnosťami“ predávať svoju prácu, ktorou sú našťastie schopní vyrobiť viac peňazí, ako sami spotrebujú – schopnosť ľudí vyprodukovať viac peňazí, ako im je treba na ich prežitie, je to „perpetuum mobile“, ktoré drží tento svet v chode.
  Naši politici sú hlavou stále v socializme, dovoľujú si nariaďovať kapitalistom, že majú platiť zamestnancom mzdu aj, keď títo sú na dovolenke a nič neprodukujú – to si ten kapitalista má na to požičať peniaze z banky, lebo ináč musí zobrať zo mzdy tých, ktorí pracujú ??? Štát si takto môže nariaďovať len sebe, teda svojim štátnym zamestnancom môže platiť mzdu, aj keď títo nepracujú, lebo sú na dovolenke – a ekonomika nepustí, aj on si na ten prepych musí buď požičať, alebo vymôcť cez zvýšenie daní, či si krátkozrako natlačiť nekryté peniaze.
  Páni politici, peniaze nerastú na stromoch, ani ich kapitalisti nese.ú, peniaze musia pracujúci vyprodukovať svojou „nadprácou“ – v socializme sme si „prepych dovoleniek“ mohli dovoliť, lebo zisky vytvorené nadprácou pracujúcich v národných podnikoch netiekli do zahraničia !!!

 18. Avatar Milanko 21. októbra 2019 / 10:52

  Medzi riadkami teda súhlasíte s tým, že štátne organizácie celé roky si nemajú robiť poriadok s firmami, ktoré im neodvádzajú odvody a dane. Vlastne ani nesúhlasíte s radou pána Danka ministrovi financií, aby MF cestou Daňovej správy riešilo neodvádzanie DPH a podvody s DPH. Ja som hore napísal ako sa dá spraviť poriadok, pretože som z podnikateľského prostredia a roky nechápem, prečo to štát nerobí. Zákony sú, ale 4 inštitúcie systémovo nekonajú a rozmýšľam že je to úmyselne. Keď si spätne pozriem napríklad na Váhostav a Doprastav, kde sa podobne nekonalo, hoci sa myslím podľa zákona sa malo a dôsledkami nekonanie včas skončilo ruinovaním živnostníkov z východu, tak si myslím že tá neuveriteľná tolerancia a pasivita 4 inštitúcií je zrejme niekým nariadená. Štát neriadia voliči, ale skôr sa ukazuje že záujmové skupiny. Ešte sem pridám na okraj – Rusko zrejme naozaj podpísal Kočnerovi zmenky ale len ako súkromná osoba. Keď sa zistilo že sú to takmer bezcenné zmenky, doplnili sa k prvému podpisu eštedodatočný – Ruskov podpis za Markýzu, a na to potrebovali starý atrament.

 19. Avatar Metod J. Sláv 23. októbra 2019 / 1:45

  Tu ide o princíp: buď sme v kapitalizme, alebo sme v socializme, buď je súkromné vlastníctvo „posvätné“, alebo mi po mojej hore môžu bez môjho dovolenia a zadarmo „liberálni Blaváci rozhadzovať plechovky“, či dokonca mi zakazovať rúbať moje drevo.
  Štát, t. j. „verchuška zo spolustranníkov“ nechal naše dane míňať samosprávam na ich západu podobné platy, a teraz naháňa DPH a spotrebné dane, pričom už v mechanizme vyplácania tzv. vratiek DPH sám štát (a kto iný) „ponúkol“ pre „šikovných“ možnosť „žiť si nad pomery“.
  Čo sa týka platenia odvodov, tie sa dajú zaplatiť, ak vám za vašu produkciu každý poctivo na čas zaplatí – a každý tu chce užitočné veci pomaly zadarmo, ale za „coolové“ veci je ochotný zaplatiť aj stonásobok, a potom nemá peniaze napr. na knihy, a dakto tu musí „predávať“ aj „knihy“, nemôže každý „predávať“ „najky“.

  Počúval som „u Havrana“ mladých debatiť o „spomienkovom optimizme“ – to nás majú všetkých za blbcov?

 20. Avatar Milanko 23. októbra 2019 / 10:27

  Finančná sila Kočnera vyrástla aj na systéme vratiek DPH v stavebníctve, kde štát , teda konkrétne MF A Daňová správa je nemohúca či možno aj úmyselne nekoná, pretože skupiny v pozadí to tak zákonmi nastavili . skončilo to nakoniec vraždou financovanou v podstate paradoxne peniazmi od daňových poplatníkov. V stavebníctve dlho známu schému vratiek DPH využili stovky firiem, a mnohé ju ešte vylepšili reštrukturáciou pri ktorej vždy podviedli drobných subdodávateľov. Táto schéma je stále využívaná, pretože štát a nik ma nepresvedčí že s veľkou pravdepodobnosťou cielene toleruje neplatenie odvodov a daní a zrejme aj úmyselne predlžuje život takýmto firmám, pretože veľké skupiny to tak chcú – vyhovuje im.

 21. Avatar Milanko 28. októbra 2019 / 7:04

  K stavu súdnictva na dokreslenie 4 percent dôvery v justíciu: info z pozadia, ako to vyzerá, informáciu od známeho. Aj on aj manželka majú spolužiakov z tejto sféry. Na opekačke kde sa stretli aj títo spolužiaci si nevdojak pred časom vraj vypočul takýto rozhovor medzi sudcom a adeptkou na sudkyňu. Tá mu hovorí: mohla by som byť sudkyňou, ale stálo by ma to 90.000 E. Rada: zober to, za 11 mesiacov to máš späť. Zrejme je mesačný plat sudcu 8.000? Takí Trnkovia či Jankovské sú potom s veľkou pravdepodobnosťou na každom okresnom súde o čom svedčí čudné ticho medzi sudcami. Ak je to tam takéto, niet kto, kto by mohol hovoriť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *