KEDY PRÍDE PRINC (PRINCEZNÁ) NA BIELOM KONI

I

            My Slováci sme zvláštne tvory. Napriek tomu, že málokto z nás verí na zázraky, v politike ako keby sme neboli schopní vymotať sa zo schém Dobšinského prostonárodných rozprávok a povestí. Vidíme nedokonalosť sveta okolo nás, vidíme to doma i v zahraničí, ale stále snívame o dokonalej spoločnosti, kde podobne ako v krajine peciválov bude fungovať obruštek prestri sa a hrnček var, ktoré zabezpečia bezprácnu hojnosť pre všetkých, kde nebude bohatých ani chudobných, kde bude pravda a láska víťaziť nad zlom a nenávisťou…. Ale keďže doteraz nedokázala žiadna slovenská vláda zabezpečiť tento stav, lebo – pravda – žijeme v normálnej krajine a nie v Dobšinského knihách, podliehame panike a pred každými voľbami meníme síce nedokonalé, ale zabehnuté a známe súcno, za neznáme a neprebádané sľuby nových tvári s imaginárnymi proroctvami, že oni to budú robiť lepšie, že oni to „zlo“ odstránia, že oni tú vysnívanú krajinu pre nás peciválov zabezpečia. Nuž hotový raj pre rôznych hochštaplerov, pretože nikto nemôže splniť to, čo oni sú schopní sľúbiť! A tak sa nám tu od Jana Keľňu cez rôznych Ruskov a sľubovačov dvojnásobných platov a zástancov obyčajných ľudí striedajú ako na bežiacom páse rôzni vizionári a multioteckovia, z ktorých je po čase ešte väčší brucha bôľ ako z tých, ktorých „zlobu“ nám sľubovali odstrániť.

            Táto nikde nevídaná vlastnosť je priam rajom pre rôznych manipulátorov a rozsievačov kúkoľa cudzích záujmov na Slovensku. Priam ukážkovým prípadom, dalo by sa povedať prípadovou štúdiou toho, ako sa Slovensku na základe týchto predispozícii nasunul reprezentant inej ako slovenskej národnej vôle, bol posledný prípad prezidentských volieb pred piatimi rokmi. Nehovorím, že R. Fico bol najvhodnejší prezidentský kandidát, ale bol človek známy so svojimi dobrými i zlými vlastnosťami. Napriek tomu v priamom stretnutí podľahol úplne neznámej osobe, človeku s nulovým politickým životopisom a ako sa neskôr aj ukázalo s nulovými schopnosťami zastávať úlohu hlavy štátu Slovákov.

Ako sa to mohlo stať? Nuž jediné vysvetlenie je, že Slováci nemajú radi rytierov dosekaných v boji za ich záujmy, ale túžia po rytierovi v jasnej zbroji, ktorý príde ako povestný hlúpy Jano a oslobodí zajatú princeznú (Slovensko) z drápov nehodných domácich šarkanov. To, že tí šarkani sú jasne čitateľní na rozdiel od zjavivšieho sa hlúpeho Jana, zaváži len pramálo. Poznať túto vlastnosť tak konám asi nasledovne. Vychovám si na „benzínovej pumpe“ svojho potenciálneho kandidáta a vyšlem ho do zakliatej krajiny. Tam popri „podnikaní“ založím cez neho nadáciu Dobrý anjel a nechám ho tváriť sa ako filantropa (netreba si to mýliť so Sorosom). Tá nadácia nemá veľký ohlas, tak cez inú svoju firmu zriadim basketbalový tím Dobrý anjel. Ten je mimoriadne úspešný a pod touto značkou vyhrá štyrikrát Final Four. Dobrý anjel sa tým stane nie dobrou, ale vynikajúcou značkou a, samozrejme, všeobecne známou. Stačí len posunúť môjho neúspešného pumpára a úspešného anjela do volieb a úspech je zaručený. Pardon. Predtým ešte urobím jedno opatrenie. Dobrého anjela premenujem na Good Angels, aby bolo jasné, komu patrí značka. Predsa nášmu „filantropovi“. Ešte zopár daňových opatrení a úspech je zaručený! Princ na bielom koni sa podaril! Spokojnosť s jeho výkonom? Tá firma, ktorá zrušila Good Angels, dala najlepšie vysvedčenie!

Teraz opäť stojíme pred výberom. Uvedomíme si konečne, žeby sme mali svoje hlasy dať tým, čo sú síce nedokonalí, ale majú svoj politický životopis? Alebo dáme svoj hlas niekomu, o kom azda len ESET vie, komu bude slúžiť? My nechceme žiť v normálnej krajine, kde sa budú dodržiavať naše zvyky, naše tradície, naša kultúra? Alebo opäť dáme zúfalému básnikovi do úst verše, ktoré nám z Veľkej Moravy zanechali Kyjevské listy: Nevystav (Hospodin) našu krajinu v plen národom pohanským.

Každý, kto pristúpi k urne pri hlasovaní, by si mal dať otázku: Naozaj chcem voliť slovenského prezidenta, alebo chcem len potvrdiť toho, ktorého nám vybral ESET? Naozaj chcem dať svoj hlas tým, ktorí hovoria o boji so zlom a proti korupcii, keď predseda eseťackej strany (Progresívne Slovensko) ešte ani pri moci nie je a už má škandály s eurofondami? Naozaj chceme Slovensko vydať firme ESET, ktorej obrovské zisky nepochádzajú zo slovenských zdrojov, ale od najväčších svetových vlád a svetových organizácií? To si naozaj niekto myslí, že takáto firma bude mať ohľad na Slovensko, a nie na svojich chlebodarcov?

Nuž, rozmýšľajme! Jediné, čo v tejto situácii možno s určitosťou povedať je, že žiaden rytier v jasnej zbroji na bielom koni neexistuje. Neexistuje žiaden spasiteľ, ktorý by švihnutím čarovného prútika zmenil situáciu k fiktívnemu dobru. Lepšiu spoločnosť môžeme dosiahnuť len tak, že sa my sami budeme zlepšovať. Proroci šťastnejších zajtrajškov, proroci čistých rás zbavených príživníkov, proroci boja za nedefinované dobro v minulosti vždy zlyhali a zanechali po sebe len spúšť a skazu. Nedajme sa opäť oklamať a vyžeňme hlúpych Janov z nášho bytia a nechajme ich odpočívať v rozprávkach! Na tom bielom koni nebude sedieť princ (princezná), len ďalšia bábka, lepšie povedané marioneta.

62 Responses

 1. Avatar Milanko 10. marca 2019 / 19:05

  Veľmi smutná správa. Vyjadrujem úprimnú sústrasť…

 2. Avatar Metod J. Sláv 10. marca 2019 / 20:17

  Úprimnú sústrasť, pán Hrnko.

 3. Avatar Jozef 10. marca 2019 / 20:59

  Príjmite prosím úprimnú sústrasť, pán Hrnko

 4. Avatar Pomocník 10. marca 2019 / 22:27

  Pripájam sa. (Hrozná, úplne zbytočná tragédia. Takto to dopadne, keď sa ľudstvo spolieha na počítače. )

 5. Avatar yoss 10. marca 2019 / 23:34

  zaznam flightradaru
  ht tps://www.flightradar24.com/blog/flightradar24-data-regarding-the-crash-of-ethiopian-airlines-flight-302/

 6. Avatar Milan xyz 11. marca 2019 / 7:43

  Úprimná sústrasť pán Hrnko …

 7. Avatar Petr Kropáček 17. marca 2019 / 11:21

  Josi, zase lžete. Zdroj, ze kterého jste sem účelově vložil jen některé „podklady“, totiž celou „záhadu“ s datováním videa SBU s nahrávkou rozhovoru separatistů na YT ze 17.7.2014 zároveň také vysvětluje. Vy jste si z toho ale „vyzobal“, jen co se vám hodilo…a evidentně nic nepochopil. Tak „Červenou Karkulku“ už bychom měli, teď jak to bylo s vlkem a babičkou doopravdy.

  ht tp://leva-net.webnode.cz/products/nahravka-sbu-o-sestreleni-boeingu-domobranou-je-podvrh-dukazy/

  Aktualizace (11:35):
  „Po dalším zkoumání situace se ukázalo, že se jedná o chybu Youtube – umisťuje do souboru informaci o datu nahrání na YT, nikoliv datum vytvoření původního videa (!!!). Ale z nějakého důvodu tam vkládá datum 26 hodin do minulosti* – například video nahrané 18.7. 11:30, následně stažené uvedeným způsobem obsahuje tag creation_time „17.7. 09:30.“ Video tedy bylo nahráno či aktualizováno na účtu SBU kolem 17.7. 21:10 a údaj nemá nic společného s datem skutečného vytvoření originálního souboru, o otázce pravosti odposlechu to neříká nic.“

  *26 hodin posun: 2 hodiny jsou rozdílem mezi UTC a východoevropským časem (respektive SELČ), a 24 hodin (1 den) je celkem běžná programátorská chyba „off-by-one-error“.

  No a co se týče mé nechuti komentovat neomarxistické názory p. Blahy, není to o nesnášenlivosti, jen je to ztráta času. Stejně tak nemusím komentovat všechno, co tu splétáte vy, Bombička nebo Pomocník (např: o nakupování konzerv před blížící se válkou, o emigraci ze Slovenska po eventuální výhře princezny, o mých „odměnách“ atp.) A Blaha toho už taky naplácal neurékom… nic víc, nic míň.

 8. Avatar Pomocník 17. marca 2019 / 15:09

  Všimnite si, že si ešte stále po rokoch nie je sám sebe trápny (navyše po tom, čo sa stalo p. Hrnkovi…), a že si myslí, že tie jeho infantilné žvásty, ktoré papagájuje z toho, čo sa dočítal v manuáli a/alebo v novinách sú pre niekoho novinka. Už pochop, Kropáček, že tvoje názory sú na úrovni 6-ročného dieťaťa.

 9. Avatar Tučko Bombička 17. marca 2019 / 20:36

  Bol som zvedavý, či sa pripojí a verejne vyjadrí sústrasť p. Hrnkovi aspoň zo slušnosti – ale nesklamal. Hold…hovädo.

 10. Avatar Petr Kropáček 18. marca 2019 / 13:33

  Hm, mohl jsem to čekat, ale stejně mě ta pokrytecká nesoudnost překvapila. Tedy pro diskutéry, kteří svou soustrast vyjadřují pod anonymními přezdívkami, navíc v diskuzi pod nesouvisejícím článkem (a ještě si k tomu neodpustí nemístné poznámky o „spoléhání se na počítače“, nebo přiloží záznam z leteckého radaru), kterou p. Hrnko pravděpodobně stejně neměl a nemá v těchto dnech náladu pročítat, uvádím, že jsem p. Hrnkovi hned po zachycení tragické zprávy v neděli 10.3.2019 kondoloval přímo el. poštou…a následně od něj taky dostal odpověď. Pokud bych mu mohl v nepředstavitelně těžké chvíli i nějak pomoci, nebudu váhat, ale budu to řešit s ním a ne tady. S ohledem na tragédii jsem také o týden odložil svou reakci na Jose. Holt…každý má jiné způsoby a (vy)chování.

  Pomocníku, máš pocit, že mi dělá radost furt dokola vyvracet paranoidní konspirace ohledně letu MH17, nebo jen nechci nechat bez reakce recyklované hlouposti, které sem do omrzení kopíruje Jos? Přesto pokud máš potřebu mi pomoct, klidně můžeš. Stejně tak bys mi mohl doložit oficiální zdroje (manuál či noviny), ze kterých sis „analyticky vyvodil“, že HDP USA je ze 60% tvořeno vojenskou/zbrojní výrobou. Na „pobočku síajej“, prošlé konzervy, tvou emigraci v případě vítězství princezny, jakési odměny a další „perly“ se raději ptát nebudu, protože zjevné „žvásty“ (infantilní či senilní) opravdu nemám potřebu komentovat.

  Bombičko, mám jen malou jazykovou lekci. Když už musíš používat bohemismus „holt“ (= „inu, zkrátka“ odvozený původně z německého „halt“), tak to aspoň napiš správně, abys zbytečně „hovädám“ nevzdával poctu (hold).

 11. Avatar Tučko Bombička 18. marca 2019 / 16:50

  Kropáček, mám len malú jazykovú lekciu. Keď už musíš používať slovakizmus „neúrekom“, tak to aspoň napíš správne, t. j. „neúrekom“, nie „neurékom“. Aby si nevyzeral ako blbec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *