KEDY PRÍDE PRINC (PRINCEZNÁ) NA BIELOM KONI

I

            My Slováci sme zvláštne tvory. Napriek tomu, že málokto z nás verí na zázraky, v politike ako keby sme neboli schopní vymotať sa zo schém Dobšinského prostonárodných rozprávok a povestí. Vidíme nedokonalosť sveta okolo nás, vidíme to doma i v zahraničí, ale stále snívame o dokonalej spoločnosti, kde podobne ako v krajine peciválov bude fungovať obruštek prestri sa a hrnček var, ktoré zabezpečia bezprácnu hojnosť pre všetkých, kde nebude bohatých ani chudobných, kde bude pravda a láska víťaziť nad zlom a nenávisťou…. Ale keďže doteraz nedokázala žiadna slovenská vláda zabezpečiť tento stav, lebo – pravda – žijeme v normálnej krajine a nie v Dobšinského knihách, podliehame panike a pred každými voľbami meníme síce nedokonalé, ale zabehnuté a známe súcno, za neznáme a neprebádané sľuby nových tvári s imaginárnymi proroctvami, že oni to budú robiť lepšie, že oni to „zlo“ odstránia, že oni tú vysnívanú krajinu pre nás peciválov zabezpečia. Nuž hotový raj pre rôznych hochštaplerov, pretože nikto nemôže splniť to, čo oni sú schopní sľúbiť! A tak sa nám tu od Jana Keľňu cez rôznych Ruskov a sľubovačov dvojnásobných platov a zástancov obyčajných ľudí striedajú ako na bežiacom páse rôzni vizionári a multioteckovia, z ktorých je po čase ešte väčší brucha bôľ ako z tých, ktorých „zlobu“ nám sľubovali odstrániť.

            Táto nikde nevídaná vlastnosť je priam rajom pre rôznych manipulátorov a rozsievačov kúkoľa cudzích záujmov na Slovensku. Priam ukážkovým prípadom, dalo by sa povedať prípadovou štúdiou toho, ako sa Slovensku na základe týchto predispozícii nasunul reprezentant inej ako slovenskej národnej vôle, bol posledný prípad prezidentských volieb pred piatimi rokmi. Nehovorím, že R. Fico bol najvhodnejší prezidentský kandidát, ale bol človek známy so svojimi dobrými i zlými vlastnosťami. Napriek tomu v priamom stretnutí podľahol úplne neznámej osobe, človeku s nulovým politickým životopisom a ako sa neskôr aj ukázalo s nulovými schopnosťami zastávať úlohu hlavy štátu Slovákov.

Ako sa to mohlo stať? Nuž jediné vysvetlenie je, že Slováci nemajú radi rytierov dosekaných v boji za ich záujmy, ale túžia po rytierovi v jasnej zbroji, ktorý príde ako povestný hlúpy Jano a oslobodí zajatú princeznú (Slovensko) z drápov nehodných domácich šarkanov. To, že tí šarkani sú jasne čitateľní na rozdiel od zjavivšieho sa hlúpeho Jana, zaváži len pramálo. Poznať túto vlastnosť tak konám asi nasledovne. Vychovám si na „benzínovej pumpe“ svojho potenciálneho kandidáta a vyšlem ho do zakliatej krajiny. Tam popri „podnikaní“ založím cez neho nadáciu Dobrý anjel a nechám ho tváriť sa ako filantropa (netreba si to mýliť so Sorosom). Tá nadácia nemá veľký ohlas, tak cez inú svoju firmu zriadim basketbalový tím Dobrý anjel. Ten je mimoriadne úspešný a pod touto značkou vyhrá štyrikrát Final Four. Dobrý anjel sa tým stane nie dobrou, ale vynikajúcou značkou a, samozrejme, všeobecne známou. Stačí len posunúť môjho neúspešného pumpára a úspešného anjela do volieb a úspech je zaručený. Pardon. Predtým ešte urobím jedno opatrenie. Dobrého anjela premenujem na Good Angels, aby bolo jasné, komu patrí značka. Predsa nášmu „filantropovi“. Ešte zopár daňových opatrení a úspech je zaručený! Princ na bielom koni sa podaril! Spokojnosť s jeho výkonom? Tá firma, ktorá zrušila Good Angels, dala najlepšie vysvedčenie!

Teraz opäť stojíme pred výberom. Uvedomíme si konečne, žeby sme mali svoje hlasy dať tým, čo sú síce nedokonalí, ale majú svoj politický životopis? Alebo dáme svoj hlas niekomu, o kom azda len ESET vie, komu bude slúžiť? My nechceme žiť v normálnej krajine, kde sa budú dodržiavať naše zvyky, naše tradície, naša kultúra? Alebo opäť dáme zúfalému básnikovi do úst verše, ktoré nám z Veľkej Moravy zanechali Kyjevské listy: Nevystav (Hospodin) našu krajinu v plen národom pohanským.

Každý, kto pristúpi k urne pri hlasovaní, by si mal dať otázku: Naozaj chcem voliť slovenského prezidenta, alebo chcem len potvrdiť toho, ktorého nám vybral ESET? Naozaj chcem dať svoj hlas tým, ktorí hovoria o boji so zlom a proti korupcii, keď predseda eseťackej strany (Progresívne Slovensko) ešte ani pri moci nie je a už má škandály s eurofondami? Naozaj chceme Slovensko vydať firme ESET, ktorej obrovské zisky nepochádzajú zo slovenských zdrojov, ale od najväčších svetových vlád a svetových organizácií? To si naozaj niekto myslí, že takáto firma bude mať ohľad na Slovensko, a nie na svojich chlebodarcov?

Nuž, rozmýšľajme! Jediné, čo v tejto situácii možno s určitosťou povedať je, že žiaden rytier v jasnej zbroji na bielom koni neexistuje. Neexistuje žiaden spasiteľ, ktorý by švihnutím čarovného prútika zmenil situáciu k fiktívnemu dobru. Lepšiu spoločnosť môžeme dosiahnuť len tak, že sa my sami budeme zlepšovať. Proroci šťastnejších zajtrajškov, proroci čistých rás zbavených príživníkov, proroci boja za nedefinované dobro v minulosti vždy zlyhali a zanechali po sebe len spúšť a skazu. Nedajme sa opäť oklamať a vyžeňme hlúpych Janov z nášho bytia a nechajme ich odpočívať v rozprávkach! Na tom bielom koni nebude sedieť princ (princezná), len ďalšia bábka, lepšie povedané marioneta.

207 Responses

 1. Avatar Milanko 1. septembra 2019 / 19:21

  Podarený výraz je pojem dôchodcovská inflácia. Spadá tam: voda, elektrina, zemiaky, chlieb, maslo….Iné už nie. Napríklad taký kaderník, keď má niekto narodeniny, už nie, ale ani prenájom sály na oslavu zlatej svadby. Preto dôchodky relatívne s vekom voči zamestnaným klesajú. Tiež by som pracovníkom Ministerstva sociálnych vecí a rodiny v súvislosti s pojmom dôchodok zakázal výrazy typu – dôchodci si po novom roku polepšia. V skutočnosti sa im každoročne dôchodky znižujú. Kúpia si za svoj dôchodok každý rok menej. Jediné čo je na tom spravodlivé je, že každého mladšieho toto raz dohoní a následne precitne.

 2. Avatar Milanko 1. septembra 2019 / 19:30

  Dnes som bol na oslavách v SNR. Po správach novinárov o obrovskom stožiari pána Danka som teda pred parlamentom očakával obrovský stožiar. Po príchode k SNR som bol prekvapený, že sa jedná o pomerne malý stožiar, ledva polovičný, ako som na základe štvania novinárov v dennej tlači očakával. Problém zrejme nebola teda výška stožiara, ale vôbec to, že sa pred parlament vôbec postavil stožiar. Rozmýšľam, že je to problém, keď ak je 100 novinárov by mali odrážať názorovo výsledky volieb, u nás novinári sú fanatickí zástupci 2-3 politických strán z ktorých 2 ani nie sú zastúpené v parlamente. Resp. sú to skôr agenti niektorých mimovládiek, tváriacich sa ako nezávislí novinári.

 3. Avatar Milanko 19. septembra 2019 / 17:47

  Pán Hrnko, neviem či ešte chodíte na tento blog, na Facebooku ste ale aktívny. Len k voľbám, SNS zo zvyčajných 10 percent pokleslo na 7, aj keď sa SNS zaslúžilo o prijatie myslím dobrých zákonov Mám tu pomoc k voľbám . 1. Myslím že tehotné ženy by na železnici po predložení tehotenskej knižky mohli dostať lístok 1.teiedy za cenu 2. Zdravie a vzdelanie je podľa ústavy bezplatné preto knižky o zdraví by mali mať nulovú DPH.

 4. Avatar yoss 20. septembra 2019 / 11:23

  coho sa boja ti zmrdi?

  Ministerstvo vnitra se rozhodlo, že domobranné spolky, jejichž členové se rádi ukazují v uniformách a se zbraněmi, postaví mimo zákon. Za členství by hrozila pokuta až 200 tisíc korun. S informací přišel zpravodajský server Aktuálně.cz
  Článek

  „Navrhovaný zákon by měl jednoznačně stanovit, že v Česku jsou různé nelegální paramilitární struktury, které by si mimo právní rámec činily nárok na nahrazování, zastupování či doplňování jejího bezpečnostního systému,“ sdělil Aktuálně.cz ministr vnitra Jan Hamáček.

  Ministr chce prosadit, aby za účast v takové skupině hrozila až dvousettisícová pokuta už od roku 2022.

  Na aktivity podobných spolků dlouhodobě upozorňuje Bezpečnostní informační služba, podle zpravodajců má řada z nich krajně radikální až extremistické názory. Ve zprávě o extremismu je ministerstvo vnitra označuje za bezpečnostní riziko.

 5. Avatar yoss 20. septembra 2019 / 11:24

  pan Hrnko opat potesil, ked nehlasoval v pripade odvolavania PELLEGRINIHO. hlasovat ZA sa nedalo, hlasovat proti sa tiez nedalo, tak nehlasoval – co bolo jedine spravne riesenie!

 6. Avatar yoss 20. septembra 2019 / 11:31

  Milanko,
  SNS taha ku dnu kapitan Danko, ktory si nevie davat pozor na to, co hovori, komu to hovori a ako to hovori. podla mojich vlastnych pozorovani tie jeho vstupy vzbudzuju silnu animozitu medzi narodniarmi. kapitan Danko je taky poloslnieckar, polopoliticky hlupak a len asi jedna desatina z neho je vskutku narodniarska aj to len deklaratorna….

 7. Avatar yoss 20. septembra 2019 / 15:04

  hlas ludi, hlas bozi, citujem:

  Danko na TA3 trepe zase sprostosti, straca volicov a zase asi ako superblazon utoci na LSNS. Je presne ako Matovic asi su dvojicky

  nemal by mu volakto s vedenia dohovorit, nech aspon pred volbami nebojuje na styroch frontoch, ako uplny politicky idiot?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *