113 Responses

 1. Tučko Bombička 17. februára 2019 / 16:55

  Takže Fico bol pripravovaný ako zástupca Západu, nikdy ním však nebol, len má v strane Lajčáka ako poistku – ale aj tak ho chceli zlikvidovať…správne?

  Otázka: prečo je teda Lajčák ešte stále ministrom? Veď koncom minulého roka bola parádna možnosť nakopnúť ho tak, že by si v Austrálii mysleli, že Rusi vypustili 2. Sputnik dať tam namiesto neho trebárs toho Blahu (tú funkciu by zvládol s prstom v nose)!

 2. Pomocník 17. februára 2019 / 17:20

  Ako zástupca „Západu“ tak, ako ho chápete vy ako osoba (lebo v správnom ponímaní toho výrazu on samozrejme so západom žiaden problém nemá)…A prečo tam je stále ten Lajčák? Po prvé lebo ako minister zahraničia je neoceniteľný (kontakty po celom svete), po druhé lebo SMER nie sú samovrahovia a musia hrať aspoň trochu aj na stranu tých, ktorý vládnu vo svete. Máte pocit, že je Slovensko svetová veľmoc, že TU (a nie napr. v USA, Nemecku a pod.) má byť zdroj odporu, že si kvôli tomu beznádejnému rozmaru (ako si ho zrejme vy a spol. predstavujete) máme nechať zablokovať účty v zahraničí a zničiť ekonomiku (viď Venezuela a desiatky ďalších vzdorujúcich)… Proste, máte pocit, že sme žijeme na Marse v kúzelnom zámku? Tieto veci sa musia robiť veľmi opatrne a pokiaľ možno na všetky strany súčasne.

 3. Pomocník 17. februára 2019 / 17:29

  A Blaha: Jeden z mála ozajstných vzdelancov v slovenskej politike, ale keby sme sa v zahraničnej politike riadili podľa neho, tak nás do mesiaca zbombardujú. Jedna vec je teória, pravda a spravodlivosť a druhá je realita a umenie možného v politike. Ale naozaj musím toto písať, veď to sú banality, stačí sa trochu zamyslieť.

 4. Tučko Bombička 17. februára 2019 / 18:42

  1/ Tej vašej prvej vete rozumiem tak, že Fico kolaboruje so Západom nie zo zištnosti (teda nie všade) ale z presvedčenia (teda tam, kde je to v súlade s jeho presvedčením), správne?
  2/ Viete, aký mám pocit? Že za hrozby typu „zablokujú nám účty“, „zničia ekonomiku“ a pod. sa proste ukrýva neochota sa vzoprieť, to je všetko. Myslím si, že časti obyvateľstva, ktorá nesúhlasí s istým smerovaním Slovenska, sa takýmto spôsobom len odôvodňuje, prečo sa nedá zmeniť to, čo v skutočnosti predstavitelia Smeru robia bez námietok (z presvedčenia). Inými slovami, že to, čo tu vypisujete, je len užitočný naratív, ktorý udržuje pri Smere časť ľudí, ktorá by ho inak opustila/prestala obhajovať (napr. takí rôzni Yossovia, všakáno).
  3/ Len pripomínam, že v minulom roku sme takmer prišli o vládu – a to napriek tomu, že sa všetko robí (vraj) opatrne a (vraj) na všetky strany súčasne a napriek tomu hraniu „trochu aj na stranu tých, ktorí vládnu vo svete“.
  4/ Veď to nemusel byť Blaha. Mohol to byť trebárs Kubiš alebo hoc aj ten Fico. To vysvetlíte ako?

 5. yoss 17. februára 2019 / 19:50

  co sa tyka R.Fica,

  nic take nebolo, zeby ho niekto (nejaka MESA10) dosadzovala ako „svojho cloveka“ do vlady. vypracoval sa sam a zacal tym, ze nakopol judobolsevickych oportunistov v SDL, od ktorych sa distancoval a potom uz vyhraval jedni volby za druhymi. akurat oligarchovia k nemu nejaki prebehli, co sa mu teda nelubylo, ale to mu vysvetlili, za strana bez penazi nemoze v podmienkach nasho gorilackeho kapitalizmu existovat. schvalovanie na oplechovanej ambasade tam nejake pravdaze bolo, lebo taka je dnes doba, nakolko sme pod Washingtonom, lenze post festum – a nie ante portas, ako pri schvalovani V.I.Dzurindu…

 6. Pomocník 17. februára 2019 / 21:16

  1/ Nie to bola terminologická záležitosť. Slovensko totiž patrí do západu, takmer všetko je tu západné, od skoro každej myšlienky, ktorú splodíte (áno tak ďaleko to zachádza), cez náboženstvo, architektúru až po samozrejme ekonomiku, techniku a modernú kultúru. Preto je absurdné hovoriť o nejakom „Západe“ ako tých druhých. Vždy sa dobre pousmejem, keď to niekde čítam takto formulované. 2/ Áno, utekanie hlavou proti múru (čiže na konci s elimináciou seba samého) sa dá interpretovať aj ako druh odvahy a vzdorovania. Ďakujem, ale ja takú formu odvahy nepotrebujem a nechcem. 3/ Po prvé, stále nevieme, kto tú vraždu objednal, a to – v rozpore s klamstvami v médiách – ani približne, orientačne, proste vôbec nič nevieme. Vyzerá to občas trošku na akciu tajnej služby alebo niekoho okolo Sxrxsa (keďže Seliga [či ako sa volá] a spol. dostávali peniaze pred vraždou na účty), ale je to stále len špekulácia. Po druhé, keby sme to brali tak, že teda Fica takto zosadili zo zahraničia, a predpokladáme, že Fico systematicky vždy vypočítavo zvažoval svoje postoje (čo asi ťažko), tak potom to berte tak, že sa jednoducho prerátal, zašiel príliš ďaleko. 4/ Hore som vám vysvetlil prečo tam ten Lajčák je. Nebudem to opakovať. Vy toho ministra zahraničia aj tak preceňujete, o zahraničnej politike rozhoduje „strana/parlament a vláda“, nie jeden minister, minister je len „prevádzkar“ a „odporúčač“. Párkrát by urobil divné veci a letí.

 7. Pomocník 17. februára 2019 / 21:42

  Pán Hrnko, ešte k tej dnešnej téme presunu nákladov na spotrebiteľa. Nechcel som tu o tom písať, lebo to sem nepatrí, ale dnes mám čas, tak mi to nedá. Je to nádherná ukážka toho, na akej úrovni sa vedú „diskusie“ (skôr nediskusie) o odborných veciach na Slovensku. Ak to zjednodušíme, tak skutočnosť je takáto: Dane sa prenášajú na spotrebiteľa v závislosti od miery monopolizácie daného trhu, inak povedané: miery konkurencie (ďalšie faktory sú napr.: marže predávajúcich, výška príjmov zákazníkov atď.). To znamená zjednodušene : Ak má predajca čistý monopol, tak prenesie spravidla celú novú daň na zákazníka; a čím menej má monopol, teda čím sa trh viac blíži dokonalej konkurencii, tým menej má možnosť to na zákazníka presunúť. Pokiaľ teda obchodné reťazce nie sú vzájomne dohodnuté (čo je mimochodom zakázané), tak – keďže monopol teda rozhodne u nás nemajú – tak v žiadnom prípade nepresunú celú daň na zákazníka a keď je konkurenčný boj náhodou práve vysoký a majú dosť vysoké marže, tak ju nepresunú vôbec.

  Toto sú v (mikro)ekonómii dosť základné veci, napriek tomu sa celá analýza podaktorých slovenských rádobypolitikov a rádobynovinárov obmedzila na pre Slovensko tak typické kupecké počty najnižšej úrovne [v nemčine sa to volá veľmi výstižne Milchmädchenrechnung] – v tomto prípade: vyššia daň — vyššie ceny (koniec analýzy a ideme na pivo). Takto to Slovensko dnes vyzerá, ľudia, ktorí majú informovať verejnosť a väčšina politikov myslí na úrovni podomového obchodníka (jeden takýto obchodník je aj v Pionerskom paláci) a na úrovni žiakov ZŠ, oblbujú obyvateľstvo a sami seba vzájomne utvrdzujú, akí sú geniálni, takže vôbec nechápu, čo stvárajú a krajina potom trpí.

 8. Pomocník 17. februára 2019 / 21:57

  opravujem sa: veľa politikov (nie- asi nie – väčšina)

 9. yoss 17. februára 2019 / 23:24

  takze Slovensko je sice v strede Europy, mozno dokonca celej EU, ale patrime na Zapad?
  nejako mi to nesedi. taki sturovci dobre vedeli, kam patrime. dokonca aj Gustav Husak a stary Carnogursky to vedeli svojho casu. ale dnes uz je ina doba, preto patrime niekam inam, je z toho ciste modna zalezitost 🙂 pan Pomocnik, ten „Zapad“ Vas ma na haku, prestante snivat…

 10. Tučko Bombička 17. februára 2019 / 23:28

  1/ Slovensko bude patriť k Západu iba(!) dovtedy, dokiaľ si Slováci budú myslieť, že k nemu patria. Keď si to prestane myslieť väčšina obyvateľstva – Slovensko k Západu patriť prestane. Či si to myslí väčšina obyvateľstva teraz, ponechávam bez odpovede. Bola by to čistá špekulácia.
  2/ Špekulácia.
  3/ Bezpečne vieme, že sa do protificovského ťaženia ako jeden muž zapojili médiá a mimovládky a že to malo aj mimoslovenský rozmer. Kto tú vraždu spáchal je predsa z tohto pohľadu takmer irelevantné, nie?
  4/ Prevádzkar, odporúčač, ktorý keby párkrát urobil divné veci, tak letí? A ako mám potom rozumieť tomu:

  „Je strategickým záujmom strany Smer, aby M. Lajčák zostal ministrom zahraničných vecí!“???

 11. Pomocník 18. februára 2019 / 0:50

  Keď bola železná opona, dalo sa hovoriť, že Slovensko patrí na Východ (t.j. východne od železnej opony). Dnes ale táto hranica dávno odpadla a bez nej objektívne Slovensko patrí kompletne kultúrne a politicky (nehovoriac historicky) na západ. Nie je tu nič, čo by tu nebolo západné (ak odhliadneme od tých pár Rusínov, ak to len čiastočne). To je taký istý fakt ako 1+1=2. Jediný spôsob, ako sa z toho môžete vyzuť, je hovoriť o bývalom Západe. Ad Tučko: Čo si o tom niekto myslí ako laik (a teda aj „Slováci“), na tejto skutočnosti nič nemení. Ad Yoss: Takže ak tu niekto sníva, tak ste to vy Yoss, a ja aj viem, z ktorej krajiny a stránky tá terminológia, ako ju chybne chápete, pochádza. Tak len ju ďalej používajte a bojujte nie proti istým konkrétnym ľuďom, ale proti „Západu“.

  2/ Špekulácia to nie je. Je to čistý fakt. Špekulácia – presnejšie totálny nezmysel – sú vaše rozprávky o tom, ako Slovensko môže vzdorovať celému svetu, hoci reálne bude mať problémy už keď sa zbalí jedna automobilka a keď naňho (hypoteticky) zaútočí povedzme Maďarsko. To sú krčmové reči.

  3/ Nie, „bezpečne“ nevieme zatiaľ vôbec nič (zas ste niekomu naleteli) (a ani nikdy vedieť nebudeme, ale to je už iná téma). A názor, že je jedno, či sa tam niekto „priplichtil“ až po vražde alebo už pred ňou (a teda ju sám vyvolal) si zasluhuje asi nobelovku nelogickosti. Vy tiež capnete prvé, čo vás napadne.

  4/ Nie je tam žiaden rozpor.

 12. Tučko Bombička 18. februára 2019 / 8:50

  1/ Rozhodujúce (a jediné doležité) je a bude, kam bude patriť Slovensko subjektívne, teda za súčasť akého kultúrno – historického priestoru sa Slováci budú (chcieť) považovať. To vy, samozrejme, veľmi dobre viete (ako historicky podkutý človek) – rovnako ako to dobre vedia rôzni Hrnkovia a aj (historicky nepodkutí Ficovia, Dankovia a podobná háveď). A o čo viac ste si toho všetci vedomí, o to viac je vám všetkým jasné, ako je tá „objektívna“ stránka veci krehká a že jediné, ako tomu môžete zabrániť, je omieľať vaše dogmy o objektívnej prináležitosti Slovákov k Západu. A to práve preto, že celá záležitosť je iba otázkou SUBJEKTÍVNEHO POSTOJA SLOVÁKOV k téme. Presne tých Slovákov, ktorých názor na vec – podľa vás – nič nemení. No…mení a úplne všetko. Takže sa dohodnime, že sa v tomto bode nedohodneme.
  2/ Slovensko môže vzdorovať podstatne viac, než vzdoruje v súčasnosti. No keďže je neochota vrcholných politických predstaviteľov, rozvíjajú sa rôzne príbehy o tom, ako sa to „nedá“.
  3/ Elegantne ste obišli to, čo som napísal. Tak vám to sem „capnem“ znovu. Všetky médiá a všetky mimovládky ťahali proti Ficovi. A áno, malo to aj mimoslovenský rozmer. Z tohto pohľadu je IRELEVANTNÉ, kto tú vraždu spáchal, lebo bez ohľadu nato bola inštrumentalizovaná tými, ktorí chceli ficovládu povaliť.
  4/ Samozrejme, že je a obrovský.

 13. yoss 18. februára 2019 / 10:51

  inaksie,

  tento problem je aj v Rusku. je cast obyvatelstva a najma zbohatlikov a im patriacich medii, ktori snivaju o tom, ze patria k „vyspelej Europe“. vsetko, co Putin robi alebo nerobi posudzuju podla filtra „co si o nas pomysli Europa“. uvedene nazorove spektrum sa grupuje okolo Medvedeva, hovoria im „podpindosnici“. Rusko je pravdaze obrovske a bohate a svojpravne, vsetci rusi maju byt na co hrdi – ale niektori nie su, co je ukaz pravdepodobne z kategorie psychologickych problemov. svoje zohrava efekt „vysvietenej vykladnej skrine“, ktora vzbudzuje u veci neznaleho cloveka dojem bohatstva, zdravia, properity. malokto z beznych ludi vnima fakt, ze s vynimkou Svajciarska bohatstvo a prosperita dnesneho Zapadu pochadza z vykoristovania kolonii – a to je dnes uz davna minulost. ine rozvojove impulzy nemaju, ked nepocitam hospodarske koristenie zo serie kapitalistickych prevratov vo vtedajsich stredoeuropskych socialistickych statoch, cim si na Zapade pomohli na dobrych 30 rokov. dnes uz tento efekt zanika, potrebuju nove trhy a nove zdroje a ked sa k nim nedostanu, upadok bude pokracovat, cize tych ludi hlasiacich sa k „Zapadu“ bude postupne ubudat…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *