K ZAJTRAJŠIEMU JUBILEU

Zajtra si pripomenieme už po dvadsiaty piaty raz (25.) deň, keď slovenský národ prostredníctvom svojich volených zástupcov vyhlásil zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ budúcej slovenskej suverénnej a nezávislej štátnosti. Keď sa pozrieme na naše národné dejiny v 20. storočí, tak sú len štyri politické dokumenty (udalosti) tohto charakteru, ktoré tak výrazne ovplyvnili ďalšie osudy slovenského národa a nasmerovali ho na inú vývojovú trajektóriu, než na ktorej sa v danom období nachádzal.
Prvým bola bezo sporu Deklarácia slovenského národa, ktorú 30. októbra 1918 prijali zástupcovia slovenského národa v Turčianskom Sv. Martine. V Martinskej deklarácii povedali Slováci Zbohom Uhorsko, tisícročné manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo, skúsime to s Čechmi. Aj keď sa Česi neprejavili ako vytúžený partner a Slováci nezískali to, v čo dúfali, to, že definitívne a neodvolateľne rozviazali svoje tisícročné zväzky, bolo nevyhnutným predpokladom na to, aby mohli po určitej dobe rozmýšľať aj vlastnom národnom „dome“.

Druhým takýmto aktom bola Žilinská dohoda zo 6. októbra 1938. Vtedajšia slovenská reprezentácia vtedy nielen deklarovala svoju vôľu riadiť si svoje osudy podľa vlastných potrieb, ale aj všetci rozhodujúci aktéri medzinárodného spoločenstva túto vôľu akceptovali. Slováci v Žiline nedali „vale“ Česko-Slovensku iba si vyárendovali právo sami o sebe rozhodovať. Slovenskí politickí reprezentanti však vtedy urobili aj niekoľko chýb.Predovšetkým vylúčili z rozhodovania o budúcnosti slovenského národa politickú ľavicu a niektorí uverili, že budúcnosť národa sa dá zabezpečiť vo vysokých čižmách a nadbiehaním aktuálnej dominujúcej mocnosti. Netreba v tejto súvislosti debatovať o tom, či to bolo v dôsledku vonkajších okolností (nepochybne), alebo zaslepenosti niektorých iniciatívnych (tiež). Je to jednoducho fakt, ktorý nie je možné nebrať do úvahy.
Preto musela prísť tretia deklarácia, ktorou bola Deklarácia Slovenskej národnej rady z 1. septembra 1944. Nemožno nevidieť paralelu medzi Žilinou a Banskou Bystricou. Obe deklarácie bolo podmienené vonkajšími okolnosťami a v oproti k Žiline povstaleckí činitelia z dohody vylúčili politickú pravicu. A práve táto skutočnosť vytvorila dvojité videnie vývinu na Slovensku po roku 1944. V každom prípade však SNP zabezpečilo prežitie slovenskej štátnosti po roku 1945 v geopolitickom priestore, ktorý vytvorilo víťazstvo anti-hitlerovskej koalície v druhej svetovej vojne. A práve tento stav, stav prežitia idey slovenskej štátnosti umožnil to, že sme mohli po roku 1989, keď sa obnovila demokracia, uvažovať o svojej národnej budúcnosti slobodne.
Myšlienka vyhlásiť národnú zvrchovanosť ako predpoklad budúcej suverénnej štátnosti nevznikla na Slovensku. Bola vlastne všeobecnou hodnotou, ktorú si začali uplatňovať dovtedy nesvojprávne národy v bývalom Sovietskom zväze a Juhoslávii. Do slovenského kontextu ju vniesla práve sa zakladajúca Slovenská národná strana. Prvýkrát sa objavila v Šurianskom memorande z 3. marca 1990. A potom už postupovala vlastným osudom. Ujala sa jej Matica slovenská, iné politické strany. Prvýkrát v parlamente som o nej hovoril ja začiatkom júla 1990 pri rozprave o vládnom vyhlásení. Vtedy na mňa zdvihol varovný prst predseda vlády, že vraj by to bolo veľmi zlé, keby sme museli takéto dokumenty prijímať. No ale ľudia môžu názory aj zmeniť.
Situácia na prijatie deklarácie o zvrchovanosti bola v slovenskom parlamente zrelá už vtedy, keď skrachovali v marci 1992 všetky štátoprávne rozhovory s českou stranou. V prvom slobodne zvolenom parlamente sa o nej rokovalo dvakrát, dokonca získala nadpolovičnú väčšinu, avšak v dôsledku obštrukcie ľavice sa hlasovanie nepokladalo za relevantné.
Voľby roku 1992 ukázali, že vôľu Slovákov po samostatnosti už nemožno ďalej potláčať. A tak 17. júla 1992 veľkou väčšinou hlasov bola prijatá. Žiaľ, ani v tomto prípade sa nepodarilo dosiahnuť globálnu dohodu cez celé slovenské politické spektrum. Kresťanskodemokratické hnutie a maďarské menšinové strany sa nepridali. Z hľadiska budúceho vývoja to však už nemalo rozhodujúci vplyv. Cesta sa nastúpila a samostatnosť sa stala 1. januára 1993 skutočnosťou bez ohľadu na ich postoje. A prebehnuvších 25 rokov ukázalo, že na ich hanbu.
Keď si pripomíname dnes toto výročie – i výročia iných historických okamžikov – nerobíme to samoúčelne. Musíme si uvedomiť, že náš štát nie je večne daná entita, že ho treba sústavne obnovovať, sústavne inovovať, sústavne obhajovať, aby spĺňal nároky jeho obyvateľov a bol riadnou a rešpektovanou súčasťou medzinárodného spoločenstva. Nesmieme si myslieť, že z týchto povinností môžeme vyskočiť. Ani slabomyseľní nemôžeme byť, žiadne obchodné značky z minulosti nám nemôžu pomôcť a ani prospieť. Musíme sa o seba starať predovšetkým my sami. A nemali by sme nevidieť, že nebezpečenstvom pre náš štát nie sú len tí, ktorých ani 25-ročný úspešný príbeh Slovenskej republiky nepresvedčil o tom, že rozhodnutie zo 17. júla 1992 bolo správne. Nebezpečenstvom pre existenciu nášho štátu sú aj tí, ktorí si opäť obrazne povedané obúvajú vysoké čižmy a myslia si, že všetkých prevalcujú. Nikoho neprevalcujú, nikomu v našom štáte nepomôžu, len ho môžu existenčne ohroziť. Nie sú lacné riešenia a Slovensko nemá takú silu, aby prevrátilo chod sveta. To by si mali uvedomiť všetci. Raz sme už za to zaplatili stratou štátnosti.

29 Responses

 1. jaro 17. júla 2017 / 8:18

  Tento text je v globále v poriadku. Prekvapuje ma ale ako SNS si dáva ukradnúť pravidelne rôzne národné veci- udalosti / aj sviatky, pamätné dni/ oportunistom Ficom. Tento chlap je stará líška ktorá sa maľuje /politicky/ na rôzne spôsoby. Aj predvčerom sa chvastal a hral geroja pri vatre zvrchovanosti. To už nespomínam ako si sprivatizoval Cyrila- Metoda a Danka tam ani nechcel.

 2. truth 17. júla 2017 / 17:29

  Dnes som videl slávnosť deklarácii o zvrchovanosti v parlamente v TA3. Bolo ozaj nedôstojné. Kvalita obrazu bola taká biedna, že sa nedali rozoznávať tváre. To ste sa za niečo hanbili ?
  Spomínal sa v príhovoroch aj Béla Bugár. Prečo tam nebol ? Či sa zdržal ako vtedy pri hlasovaní ? Prečo tam neboli predsedovia parlamentných politických strán ? Prečo sú z oslavy slovenskej štátnosti vylúčené opozičné politické strany ? To je ten zväzok Svätoplukových prútov ? Prečo tam nebol predseda Matice Slovenskej ?
  No a to je aká téma smiešnosť slovenských uniforiem ? Vercholom bolo keď ten komunista začal ziapať o fašistickom vojnovom štáte. To je suterén.
  Už mám k Ficovi a Dankovi averziu ako svojho času k Čarnogurskému, Miklošovi, Bugárovi a Figeľovi. Fico tam mrmlal o národnoštátnych záujmoch. Ešteže nie o právnom štáte. To je aký národnoštátny záujem kradnúť ruský plyn ? Veď to už aj Putin zlodejom oznámil, že ich v 2020 vypne.
  Situácia po 25 rokoch je zrelá na verziu Slovenskej republiky 3.0. S prvým bodom o zvrchovanosti. Lebo tú nemáme a to vstupom do žalára národov Eurosojuzu, do agresívneho NATO, absurdným eurovalom, škrtiacou Lisabonskou dohodou a najnovšie Ficovym jadrom.
  A čo to robíte s južným Slovenskom ?
  Slovákov, ktorí sú tam vo väčšine ste hodili cez palubu. Na krku majú
  – maďarskú mafiu mafiánsku
  – maďarskú mafiu politickú
  – maďarskú mafiu gorilovú
  – štátnu správu ste nechali ovládnuť Bugárovi
  – posunuli ste štátnu hranicu na sever od Dunaja
  – na území kde je väčšinové obyvateľstvo slovenské ste vytvorili maďarskú autonómiu
  Tak ako sa hanbím za to, že som chodil štrngať do Bratislavy v novembri 1989 a podporoval civilizačný úpadok tak sa teraz hanbím, že som bol okresný predseda Slovenskej národnej strany. A to som si myslel, že nič horšie po Slotovi a Malíkovej-Belousovovej nemôže prísť.
  Oslavy deklarácie o zvrchovanosti boli na Krahuliach aj dôstojné aj reprezentačné.

 3. Tučko Bombička 18. júla 2017 / 14:22

  Keď ste už teda neodolali Vášmu nutkaniu začať zase biť na poplach (keby ste toho bubáka Kotlebu nemali, museli by ste si ho vymyslieť), prečo ste vo Vašom texte nepokračovali? Prečo ste nás všetkých neoboznámili so zásadnými postojmi SNS týkajúcimi sa budúceho jadra EÚ, prečo ste sa nerozpísali o tom, kde budú Vaše červené čiary a načo už nepristúpite? Prečo ste jasne neuviedli oblasti, o ktorých nebudete handlovať? Prečo? Do článku o 25. výročí Deklarácie zvrchovanosti Slovenska by to padlo ako uliate.

  Čo sa stalo – neprišiel Vám do SNS prípis z Berlína? Alebo z Bruselu? Potrebujete azda počkať nato, aké červené čiary určí tá škatuľa Merkelová, aby sa potom Váš predseda hrdinsky (spolu s tým červenotočom Ficom) mohol postaviť pred kameru a odhodlane povedať: „Tak, s týmto a s týmto nikdy súhlasiť nebudem!“?

  Že Vás hanba nefackuje. Zrušili ste na Slovensku slobodu slova a chystáte sa tento štát zdegradovať na poondiaty európsky región. A ešte tu strašíte pred kýmsi iným, kto vraj ohrozuje štátnosť. Vy(!), ktorí sa ju chystáte zlikvidovať. Čo si v tej SNS vlastne o nás myslíte: že sme všetci už dočista osprosteli???

 4. jozef 19. júla 2017 / 10:22

  Dobrý deň p.Tučko Bombička

  Raz veľmi dávno ( 9. septembra 2009 / 14:28 ) som sa na tomto blogu v téme „Niekde nepredstaviteľná fikcia, niekde tvrdá realita“, rozpísal o diskusii vo všeobecnosti a z nej vyplývajúcej poučiteľnosti a nepoučiteľnosti pre diskutujúcich ľudí.

  No a teraz ako to súvisí s dnešným vývojom a stavom diskusie ( a to nie len v tejto, ale aj ostatných témach ) na tomto blogu a konkrétne s Vami.

  Je úplne jedno nielen to, že čo si kto myslí, o Vašich posledne prezentovaných názoroch, ale aj to, či sú ony v skutočnosti správne, alebo nesprávne……

  Ale, ……… ak Vám aj tento ( ako celý rad predchádzajúcich názorov v minulých zmazaných príspevkoch ) príspevok, majiteľ tohto blogu, opäť vymaže ( naschváľ na to upozorňujem v predstihu, zakiaľ sa to ešte neudialo ), tak to bude pre mňa ( a som presvedčený, že aj pre mnohých iných diskutérov tohto blogu ) dôkaz o jeho nepoučiteľnosti, vyplývajúcej z diskusií celého jeho blogu.

  A len na okraj napíšem čo predpokladám, že Vy určite viete. Presne, analogicky, na základe podobnej situácie ( súvisiacej s mazaním ), len viažúcej sa, ako inak, s historickou témou, som na tento blog, v období od roku 2010 až do roku 2016 ( konkrétne do 25. januára 2016 / 21:04, kedy som prvý krát zareagoval po 5, či 6-tich rokoch a to v téme Veselé Vianoce a šťastný Nový rok ), nenapísal a neposlal ani jeden jediný príspevok.

  No som naozaj zvedavý…………..

 5. Tučko Bombička 19. júla 2017 / 14:07

  Pán Jozef,

  to, čo nám tu teraz vládne, sa nedá označiť inak, než ako kolaborantský režim. Ak by to, čo nám tu teraz vládne, bola suverénna vláda majúca na zreteli najlepšie záujmy tohto národa a štátu, započala by najneskôr po návšteve D. Trumpa vo Varšave otvorenú a verejnú diskusiu na tému, kam má/nemá či chce/nechce Slovensko smerovať. Aby na jeseň boli veci vydiskutované.

  Prečo? Po návšteve D. Trumpa vo Varšave (a kľudne k tomu pridajme aj ostatné vyjadrenia G. Friedmana v Belehrade) je totiž jasných niekoľko vecí:

  1/ Američania si vyhliadli v Európe nového „koňa“: Poľsko. Poľsko bude ekonomicky najviac prosperovať, Poľsko bude distribútorom energií a Poľsko bude hlavnou oblasťou, kadiaľ povedú transkontinentálne komunikácie.
  2/ Všetci sme dostali voľné ruky!!! Nikto nás nenúti tlačiť sa do onoho pošahaného európskeho jadra, ba práve naopak, americký záujem je, aby sme ostali mimo neho. Explicitne to vyjadril G. Friedman v Belehrade, keď sa pozastavil nad tým, že nerozumie, z akých dôvodov Slovensko vlastne vstupovalo do eurozóny.
  3/ Americká zahraničná politika má a bude mať dlhodobo záujem na tom, aby sa východná Európa integrovala nie východno-západným smerom (k nemecko-francúzskej zóne) ale severo-južným smerom, po osi Poľsko – Rumunsko – možno/zrejme obnovená Juhoslávia. Viď Iniciatíva troch morí.
  4/ Čo Trump vyhlásil ako ideologickú os nového usporiadania (minimálne rétoricky)? Rešpektovanie národnej suverenity a udržanie kultúrneho charakteru Západu ako takého.

  Čoho sme však na Slovensku svedkami namiesto otvorenej diskusie? Doslova trápnej (nechcem povedať debilnej) kampane jednej atrapy politika, ktorá sa tu už 3. volebné obdobie hrá na premiéra, typu:

  Chcete byť v jadre alebo v riti?

  Nuž, na takúto otázku by vám aj Albánci odpovedali, že chcú byť radšej v jadre (ako v tej riti). V Poľsku urobili iný výskum. Pýtali sa, či by Poliaci zostali v EÚ, aj keby podmienkou bolo prijímanie utečencov. Viac ako 50% Poliakov bolo za odchod z EÚ. A toto je to, p. Jozef, podľa čoho tieto smerácko – národniarske onuce možno najlepšie posúdiť. Podľa toho, akým spôsobom (ne)vedú debatu o európskom jadre a prípadnej účasti Slovenska v ňom!!! Pretože to nie je o tom, že Slovensko by mimo jadra neprežilo. Ono je to o tom, že s veľkou pravdepodobnosťou by mimo jadra neprežil Smer – SD. A to je to jediné, čo Fica zaujíma…

 6. jozef 19. júla 2017 / 15:42

  Dobrý deň p.Tučko Bombička

  V prvom rade ďakujem za Vami použitú názorovú otvorenosť, ktorou Ste sa prezentoval v minulom príspevku. Ja sa netajím tým, že mňa vôbec „nepriťahujú, či nelákajú“ diskusie na politické témy, ani tu a ani na žiadnych iných blogoch, okrem „nejakých“ výnimiek, ktoré len potvrdzujú toto pravidlo a to je až vtedy, keď vidím že je momentálne na „pretrase“ aktuálna téma, ktorú ja pokladám za „strategicky“ dôležitú, pre „naše“ ďalšie, budúce jestvovanie, ale zároveň aj akosi “ vycítim „, že môj prípadný názor a príspevok k takejto výsostne aktuálnej politickej téme, by mohol, alebo mal šancu na dobrú pozíciu, niečo ( samozrejme len v mienke ľudí ) aj reálne zmeniť.
  Neurazte sa prosím Vás, ale mňa by momentálne zaujímalo, odkedy asi, teda v akom momente a predovšetkým z akých dôvodov ( čo Vás k tomu viedlo a primälo ), Ste tak výrazne ( podľa mňa až radikálne ) zmenili, Váš len relatívne nedávno, úplne opačný politický názor ( ja by som to u Vás dokonca nazval politickou orientáciou ) ?
  Teda čo malo rozhodujúci vplyv na takýto zvrat vo Vašom myslení a následne prejave ?

 7. Tučko Bombička 19. júla 2017 / 17:58

  Pán Jozef,

  odpoved je jednoduchá. Pochopil som, čo sú za zberbu socialisti. A neverím, že tí slovenskí sú od podstaty iní ako tí europski. A kedy? Asi vtedy, ked som si ozaj uvedomil, že je možné, aby existovala elita, ktorá sa rozhodne skrátka vymenit vlastné obyvatelstvo. Jedna vec je, ked vám to niekto povie, druhá vec je, ked tomu uveríte a tretia vec je, ked si to uvedomíte (čo je to za zvrhlost, zvrátenost, svinstvo). Ospravedlnujem sa za diakritiku, píšem z mobilu.

 8. Pomocník 20. júla 2017 / 1:41

  Nehnevajte sa, ale vy naozaj vždy naletíte všetkej primitívnej pravicovej prapagande, ktorou sa to po internete a inde len tak hemží. Otázka migrantov nemá nič, ale vôbec nič spoločné, s tým, či je niekto „socialista“ (už použitie tohto výrazu) resp. ľavičiar. Ten len kopa primitívou sa vám úspešne snaží dať medzi tieto veci „rovná sa“. A to rovná sa vám dal aj k iným témam a vy to zožeriete aj s navijakom. Spamätajte sa pre boha.

 9. Pomocník 20. júla 2017 / 1:42

  dokončenie zátvorky: už použitie tohto výrazu hovorí za všetko.

 10. Pomocník 20. júla 2017 / 1:49

  Pán Jozef: Odpoviem za Tučka: Sledovanie You Tube (a príslušných „hnojových“ komentárov pod videami) a čítanie diskusií po internete (kde je obyčajne spodina spoločnosti) a alternatívnych nemeckých a slovenských stránok (ktoré sú často – aj keď nie vždy – žiaľ tendenčne extrémne pravicové a obsahujúce aj kopu nezmyslov, čo ale bežný smrteľník nerozpozná, lebo si to vyžaduje rozsiahle vedomosti v istých oblastiach a tie má málokto). A problém nie je Tučko, ale to, že podobný osud má zrejme kopa iných ľudí. Podľa štúdií 98 % (!) ľudí nevie samostatne rozmýšľať, tak si domyslite, ako vyššie uvedené faktory vplývajú na týchto 98 %.

 11. Kopernik 20. júla 2017 / 7:20

  Pán Hrnko,

  je fakt, že ako vyštudovaný historik máte prehľad o dejinných udalostiach, pravdaže o tých oficiálnych a uznávaných vedeckými historickými autoritami povolených.Váš písomný prejav je uhladený a prezrádza vzdelaného a rozhľadeného človeka. No Vaše politické názory sú jedna katastrofa. Človek Vašich názorov by v dobe vzniku Deklarácie zvrchovanosti odkázal štúrovcom, že o čo sa vlastne usilujú v tomto kráľovstve Uhorskom.
  ……..nikomu v našom štáte nepomôžu, len ho môžu existenčne ohroziť. Nie sú lacné riešenia a Slovensko nemá takú silu, aby prevrátilo chod sveta…… čo to do paroma píšete? Veď keby nie tých odvážnych, ktorí neprahnú po pomste a po funkciách, Slovensko by nebolo. Každý z nich bol v tomto čase označený zákonom, za ktorý ste aj Vy hlasovali, za extrémistu a vyslúžil by si polnočnú návštevu drábov z NAKA. Tohoročná vatra zvrchovanosti bola smutná… ktorýsi účastník výročia a Vatry zvrchovanosti to označil za Vatru Odovzdanosti a nemožno s ním aspoň čiastočne súhlasiť. (Len na okraj .. rozhodne nie som priaznivec Kotlebu, ale ani Danka). Vy, ktorý ste zástancom euroatlantického spojenectva, pisateľ koncepcií, kde obhajujete naše členstvo v NATO, ktorý hlasoval za vyslanie našich vojakov proti Rusku, ste taký istý vojnový štváč, ako najhorší dúhový slniečkár. A som pripravený Vám to kedykoľvek povedať do očí.
  Viete, pre Slovensko nepredstavujú hrozbu tí naivní chlapci vo vysokých čižmách, to je skôr dôsledok toho, že štát na nich kašle, ale takí ako vy, čo zapredávajú Slovákov novodobej Franskej ríši a dôvodením ekonomických výhod a medzinárodných záväzkov, ktoré prezentujete ako sväté a nezrušiteľné.

 12. jozef 20. júla 2017 / 7:49

  Dobrý deň p.Tučko Bombička

  Zase sa Vám musím poďakovať za Vašu odpoveď ( z 19. júla 2017 / 17:58 ), aj keď trochu neskoro, pretože ako vidím ma niektorí diskutujúci už predbehli.
  Takže ešte raz ďakujem. Nemám ďalšie otázky nielen na Vás, ale ani na ostatných, vrátane p. Pomocníka.

 13. Tučko Bombička 20. júla 2017 / 7:53

  Pán Pomocník,

  ale má! Má to veľa spoločného. Ešte aj ten Fico (alebo český prezident Zeman? už si presne nespomeniem) sa na konferencii v Bratislave vyjadril, že ľavica/socialisti tradične podporovala prisťahovalectvo, ale (on to asi chápe ako akúsi cnosť ) iba z kultúrne kompatibilných oblastí. Ak by vám to náhodou nestačilo, môžem vám dodať vyjadrenia nemeckých ľavicových/socialistických politikov zo štandardných médií týkajúce sa migrantov. Takže buďte taký dobrý a neťahajte do toho youtube, pravicovú propagandu a hnojové komentáre pod ňou. Stojím si za všetkým, čo som napísal. Že to vám nekorešponduje s akousi idealistickou predstavou o ľavici/socialistoch, ktorú máte najpravdepodobnejšie uloženú niekde v hlave ako vašu štúdiom získanú predstavu to už nie je môj problém. Ani to, že si európska ľavica/socialisti strelila a strieľa v tomto prípade do vlastnej nohy. Tak to proste je.

  Ale možno by ste sa mohli vyjadriť k inej téme. Je nejaký súvis medzi súčasnými bruselskými internacionálnymi socialistami a Moslimským bratstvom? Tým Moslimským bratstvom, s ktorým údajne pred 2. svetovou vojnou spolupracovali íní socialisti – vtedy nacionálni.

 14. Tučko Bombička 20. júla 2017 / 8:34

  „Socialisté vždy byli internacionalisty v tom smyslu, že vítali migranty z kulturně podobných oblastí. Migranty, kteří se dokázali adaptovat, chcete-li asimilovat. V České republice například žije vietnamská komunita, která se skvěle asimilovala.“ – Miloš Zeman, 12. 2. 2016, Bratislava, od 1h 06m 00s

 15. Jozef U 20. júla 2017 / 19:13

  Tono,
  veľmi dobrý teoretický článok, ale v zmysle Pareto pravidla, 80 % Slovákov s Tebou nebude súhlasiť. Sú Slováci a národnostné menšiny spokojné ? Prečo je dobré byť Slovákom? Prečo sa nevysťahovať?
  Už sme si zvykli, že máme svoj štát, tak ako je pre nás samozrejmosťou mier. Slovensko nemá víziu už skoro 25 rokov je na kruhovom objazde. Pán prezident už tretí rok, pán predseda NR SR už druhý rok a pán predseda vlády už 11 rokov nemá víziu pre rozvoj Slovenska. Slovo „vízia“ znamená mentálny model budúceho stavu procesu, alebo organizácie. Tento odraz budúcnosti má byť dostatočne motivujúci a zrozumiteľný pre všetkých členov organizácie. Je tiež dôležité aby vízia provokovala k aktívnej účasti na tvorbe procesov. Mať víziu znamená formulovať zásadný kvalitatívny prístup k rozvoju spoločnosti (ako k procesu) a k budovaniu štátu (ako k organizácii).
  A najhoršie je to tam, kde Ty zodpovedáš: obrana a bezpečnosť. Je dobré, že Lajčák zobral Parízkovi tvorbu bezpečnostnej stratégie, lebo tu
  https://komentare.sme.sk/c/20367386/dokaze-sa-europa-postarat-o-svoju-bezpecnost.html
  https://komentare.sme.sk/c/20550598/nebude-lahke-naucit-sa-celit-aktualnym-hrozbam.html#axzz4iwCreizf
  Vždy keď vládla Slovenská národná strana sa Slováci vo vlastnom štáte mali a majú najhoršie.

 16. Pomocník 21. júla 2017 / 10:59

  Ľutujem, ale neviem, kto kde vyjadril, aký názor, ale žiadna bežná definícia ľavicovosti neobsahuje nič o nejakých migrantoch z Arábie. Určite sa nájdu v jednotlivých štátoch ľavicové strany, ktoré tieto veci v nejakom konkrétnom prípade podporujú alebo podporovali, to je asi tak všetko. Takže prosím vám netrepte tu dve na tri. Ľavicovosť je definovaná úlne inými kritériami.

 17. Pomocník 21. júla 2017 / 11:08

  Ešte pre úplnosť: Merkelová je z učebnicovej pravicovej strany. Takže podľa správnosti by ste mali byť v dôsledku témy migranti nahnevaný na „blbých pravičákov“. To, že deliaca čiara tu prechádza medzi istými „elitami“ a „neelitami“ a nie medzi pravicou a ľavicou vám akosi ušlo….

 18. Tučko Bombička 21. júla 2017 / 14:59

  Uzavrime to tým, že český prezident M. Zeman (na Slovensku považovaný, ktovie či nie aj Vami, za exemplár socialistu, resp. ľavičiara) má na vec očividne iný názor. Či bez Arabov alebo s Arabmi – to už je len otázka toho, ako široko si kto definuje vlastný (príp. kompatibilný) kultúrny rámec. Pekný víkend prajem.

 19. yoss 22. júla 2017 / 10:27

  delenie na pravicu a lavicu je obsolentne. oligarchovia vsetkych krajin sa uz davnejsie specializuju na prenikanie do povodne lavicovych stran, ktore sa tymto posuvaju do stredu a potom po par rokoch od stredu doprava. nasledne nastava pokles preferencii a povodne lavicove strany sa dostavaju na periferiu, alebo zanikaju (napriklad SDL na Slovensku, CSSD v CR alebo francuzska socialisticka PS, ktora kedysi za Mitterenda zala hlasy ako kombajn). otazka migrantov tento proces len urychluje, nie je to podstata. Fico sa velmi spravne k tejto otazke stavia rezervovane…

 20. Tučko Bombička 22. júla 2017 / 17:11

  Tohto Fica máte na mysli?

  „Slovensko privíta do oblastí, kde máme nedostatok pracovnej sily z vlastných zdrojov, vietnamských ľudí iba za takých sociálnych a pracovných podmienok, aké sú u nás štandardom,“ vyhlásil predseda vlády počas rokovania s vietnamským partnerom Nguyenom Tanom Dungom.
  https://www.aktuality.sk/clanok/115027/premier-fico-slovensku-mozu-pomoct-vietnamci/

  Rok 2008, ak ste náhodou zabudli. Majú to v krvi, nikdy inak nevedeli a nikdy inak vedieť nebudú. Oligarchov k tomu tá banda vôbec nepotrebuje.

 21. yoss 23. júla 2017 / 11:43

  Tucko,
  to su len kecy, alebo inak, obet bohom. nielen Fico, aj pan Hrnko to vie, tiez ich pravidelne vklada do svojich clankov a prejavov. taka je doba, co sa da robit, pridat sa k Medzimoriu a zacat havkat na Brusel? z toho si tiez urobia urcite kruhy svoju parketu. nemame ani svoju ekonomiku, ani financnictvo, ani media, ani skolstvo a ani armadu. vyskakovat moze kazdy len do vysky svojich moznosti…

 22. Tučko Bombička 23. júla 2017 / 12:56

  Yoss,

  „taka je doba, co sa da robit…vyskakovat moze kazdy len do vysky svojich moznosti…“

  keby sa týmto vaším heslom riadila východná Európa (a Slovensko) v roku 2015, dnes by v Európe platil permanentný prerozdeľovací mechanizmus na migrantov a na Slovensko by nám lifrovali jedného murgoša za druhým. Je to iba o tom, či sa chce – alebo nechce. Vzoprieť sa kvôli likvidácii štátnej suverenity sa ľuďom ako Fico, Danko, Hrnko, Bugár a spol. nechce – vzoprieť sa kvôli obsahu kakaa v nutelle či rybieho tuku v konzervách, nato im, pajácom, odvaha nechýba.

  A čo vy? Ako ste na tom? Tiež iba po nutellu?

 23. yoss 23. júla 2017 / 13:49

  Tucko,
  v dobe vseobecneho klamstva povedat pravdu nie je jednoducha vec, ani ked sa jedna o nutellu 🙂 co sledujem tieto veci, Fico uz dlhsi cas straca podu pod nohami, ked si nechava takych pobocnikov ako Madarica alebo tu novu taliansku hviezdu Pellegriniho. nebude velky problem ho podrazit pri nejakej vhodnej prilezitosti – problem bude co potom. mate nejake riesenia, nejake dobre napady?

 24. Tučko Bombička 23. júla 2017 / 15:12

  Čo tak prijať novú Deklaráciu zvrchovanosti Slovenska, Yoss? Dokument, ktorý bude presne vymedzovať oblasti, v ktorých si Slovensko vyhradzuje absolútne(!) a trvalé(!) právo do budúcna rozhodovať iba svojimi volenými orgánmi. Dokument, ktorý bude prijatý naprieč celým parlamentom. Dokument, ku ktorému sa bude môcť pridať hocikto (aj ten Kotleba, aj Kollár), kto bude ochotný brániť v budúcnosti slovenskú suverenitu proti Európskej komisii a Európskemu parlamentu. Dokument, do ktorého si každý(!) bude môcť pridať tú svoju oblasť, ktorú nechce Európe odovzdať (Sulík svoje dane, Kotleba kontrolu nad imigračným právom, KDH kultúrno-etické otázky, a ten baran Fico nech si tam dá trebárs tú nutellu). Dokument, ktorý sa stane novým celospoločenským konsenzom!!!

  Ako by sa vám to páčilo, Yoss??? Pretože mne veľmi…

 25. Lukáč 23. júla 2017 / 15:42

  Tučkove výpotky o svetovej politike sú asi inšpirované rozprávkami Jozefa Čapka o psíkovi a mačičke.

 26. Tučko Bombička 23. júla 2017 / 16:54

  Veď dajte vlastné, Lukáč, ak nejaké máte. Ale obaja vieme, že ste na tom v tomto prípade rovnako ako v prípade tých štandardných ekonómov venujúcich sa budúcej podobe spoločnosti, ktorých ste mi mali dodať 🙂 Ľuďom, ako ste vy, totiž nezostáva nič iné než veriť…veriť, že tí hore neposerú. Ľutujem vás.

 27. Lukáč 23. júla 2017 / 22:12

  S určitým typom ľuďí nie možné viesť rozumnú debatu, ale to nevylučuje, že sa nájde dosť voličov, ochotných ich voliť- viď zloženie nášho parpalentu.

 28. Lukáč 26. júla 2017 / 9:24

  Konečne sa aj STV začala „verejnoprávne“ zaoberať dejinami vlastného národa reláciou SK Dejiny. Škoda, že to opäť moderuje Havran, diletant v tejto oblasti, ktorému, ako nejakému pubertiakovi robí radosť ironické posmievanie sa ľuďom s inými názormi. K dnešnej relácii – diletantský /ne/pripravená, taký rozsah tém na 1 reláciu nie je zvládnuteľný /čo mu aj diskutujúci pripomenuli/. Povrchné skákanie k rôznym témam nemohlo divákom priniesť žiadny ucelený, resp. hlbší pohľad na zvolenú problematiku. Najkorektnejšie diskutovali zástupcovia menšín p. Szabó a p. Schvarc. P. Pekár preukázal erudovanosť, ale niekedy akoby mu chýbal celostnejší pohľad na slovenské dejiny. No a p. Hruboň /nomen omen/, zjavný snaživec obmedzený samoreguláciou. Zas chýbal diskutujúci s trocha iným pohľadom, ktorý by diskusiu urobil zaujímavejšou. Ak chceme aby mladá generácia lepšie rozumela svetu, takéto relácie musia byť kvalitnejšie.

 29. yoss 26. júla 2017 / 11:59

  asi tak. skakanie do reci ako na zakladnej skole, nezvladnute moderovanie. inak predvcerom zaujimava relacia na TV Lux ohladne historie, ako ju mocenske elity prekrucaju na svoj obraz, velmi dobre vstupy mal Homza aj Hrabovcova…

  Tucko,
  absolutny suhlas. lenze by vas zlikvidovali (medialne, politicky a mozno aj fyzicky) prv nez by ste sa stacili nadychnut. take nieco si vyzaduje rozsiahlu predpripravu, ovladnutie medii a diskurzu. da sa to az potom, ked sa vytvori urcita verejna mienka. potom budete mat proti sebe uz len zvysok „demokratickeho“ sveta, to znamena EU, USA a platenych zlocincov z mimovladiek…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *