Prepis môjho vystúpenia v NR SR o otázke Mečiarových amnestií

Vážený pán predsedajúci, vážené plénum, milý kolegovia.

Na začiatku chcem povedať, že nerozprávam tu za žiadnu politickú stranu, za žiaden politický klub. Hovorím tu v zmysle článku Ústavy o tom, že poslanec je vo svojom konaní samostatný a neprináleží mu dávať príkazy a teda môže v tomto zmysle aj vystupovať.

Predovšetkým by som chcel povedať jednu vec. Bol som človek, ktorý tieto veci z autopsie v parlamente prežil a zažil. Nikto ma nemôže obviniť z toho, že by som bol nejakým stúpencom Mečiara, práve naopak. S Mečiarom sme od začiatku mali mnohé, mnohé rozpory, najmä o tom, ako treba vykonávať politickú moc. A treba aj povedať aj to, že mnohé veci, ktoré chcel Mečiar presadiť, napríklad vylúčenie Kňažka z parlamentu, som ja svojou aktivitou zamedzil a zamedzil som aj to, aby mohla vzniknúť nejaká koalícia, ktorá by mala so SNS väčšinu. A bol som aj medzi tými, ktorí v marci 1994 pripravovali a aj uskutočňovali odvolanie Mečiarovej vlády.  Bol som tiež stúpencom dočasnej vlády Jozefa Moravčíka a počas celého ďalšieho obdobia som bol v opozícií voči Mečiarovej politike. Treba aj povedať, že do určitej miery Mečiar bol aj iniciátorom skazy mojej prvej politickej kariéry, ktorá skončila v roku 1998. Takže nikto ma nemôže obviniť, že by som bol nejakým stúpencom Mečiara, alebo jeho politiky.

Čo by som však chcel povedať, je, že ako človek, ktorý od začiatku pracoval na vytvorení ústavného systému tejto republiky, od začiatku pracoval na tom, ako a akým spôsobom sa má organizovať tento štát, som jeden z tvorcov Ústavy, musím jasne a jednoznačne povedať, že nepodporím ani zrušenie Budaja, ani to čo predkladá vláda. Odo mňa nikto nemôže chcieť, aby som rušil a búral ústavný poriadok, ktorý som staval. Takže v tomto zmysle nepodporím ani jedno, ani druhé. Nicolo Macchiavelli svojho času povedal niečo podobne, neviem to presne, hej, za každým trošku inak to tu citujem, ale zmysel je asi taký, že nikdy sa nevracaj riešiť staré krivdy, pretože poškodeným krivdu neodčiníš a nové krivdy narobíš. Tohto by sme sa mali držať! Základný princíp spočíva v tom, že 22 rokov je dosť na to, aby sa už tým prestali zaoberať politici a venovali sa tomu historici, pretože historický výskum bude ten, ktorý skutočne povie pravdu o tomto období. Nie to, ten verejný lynč, ktorý sa tu dnes organizovaný tlačou a televíziou vykonáva a uskutočňuje, ale skutočnú pravdu o tom, čo, kedy, kto, ako zneužíval svoje právomoci. Musím vám však povedať a sklamať vás, že prvý ktorý použil tajnú službu proti svojmu politickému protivníkovi bol prezident Kováč, ktorý cez SIS-ku nasadil legalizanta do kabinetu Vladimíra Mečiara. Dal sledovať premiéra vlády Slovenskej republiky tajnou službou. A potom to samozrejme pokračovalo tak, ako to pokračovalo. Nechcem nejakým spôsobom obhajovať tých alebo tých, ale nazvať toto obdobie zločinným režimom mečiarizmu, ako to nad truhlou nebohého Kováča povedal prezident Kiska, je skutočne nehoráznosť. Bola taká doba, hľadali sme v prechodnom období možno aj limity, kam môžeme ísť a čo dosiahnuť. Netreba to ospravedlňovať, treba to vysvetľovať. Ale človek, ktorý pokladá za vzor demokracie pána Erdogana a Turecko za vzorový štát demokratický, alebo ktorý na východe podporuje režim v Kyjeve, nemôže nazvať to, čo bolo u nás zločinným režimom. Je to skutočne nehorázne!

Často sa hovorí, myslím že to je z Biblie, ale nie som si istý, že nepočúvaj, čo hovorí, ale kto to hovorí. A pozrime sa, kto nám tu hovorí, kto nám tu chce kázať? Tí, ktorí začali ten zničujúci boj vo vnútri VPN, ktorý viedol k rozdeleniu VPN a následne prehrali zápas o moc? Tí chcú teraz, aby sme my za nich vyriešili ich problémy. Pre Boha, kde sme to. To, čo teraz riešime, to je len jeden problém vo vnútri VPN-ky, politického subjektu, ktorý vznikol v roku 89. Tí ľudia sa pohádali, tak sa nenávidia, že ani smrť si nevedia odpustiť. A to máme my riešiť? Za toto má trpieť slovenský ústavný poriadok? Za toto máme vytvárať precedensy, ktoré nám môžu zlomiť krk v budúcnosti? Keď sa budovalo Kosovo, hovorilo sa, že to je unikátne, nebude to precedens! Dnes máme Abcházsko, dnes máme Južné Osecko, dnes máme Krym a čudujeme sa, že všetci hovoria, však už sa to stalo raz.

Takže podľa môjho názoru – a apelujem tu na vás – spravodlivosť nie je možné budovať ináč ako prostredníctvom práva a zákona. V minulosti a teraz hovorím ako historik sa stalo x 500 udalostí, kde honba za spravodlivosťou stála životy tisíce, tisíce a ďalšie tisíce nevinných ľudí, pretože spravodlivosť, ktorá je mimo zákona, ktoré je mimo práva, nie je spravodlivosť. Je to lynč.

A nakoniec tá posledná vec, na ktorú by som chcel upozorniť, čo sa dnes deje. Dnes herci hovoria, ako majú poslanci napĺňať zákony. Zas sa nám objavili noví mňačkovia, noví špicerovci, ktorí hovoria, že opäť treba Klementisa, Horákovú… popraviť. Opäť sa nám schádzajú „závodné rady a výbory“, ktoré hovoria, ako máme nakladať so svojím mandátom. Kde sme sa to dostali, páni? Toto sú 50-te roky ako vyšité! A s tým, nehnevajte sa, nemôžete so mnou rátať, že by som sa na takomto niečom zúčastnil. Príliš si vážim česť, svoje meno, zákon a spravodlivosť. Ako historik vám hovorím, ako rozhodnete, to bude na vás. Ale história bude hodnotiť každého jedného tu jak sedíme a ten odsudok alebo ten súd bude tvrdý. Ďakujem za pozornosť.

7 Responses

 1. jano 5. apríla 2017 / 3:14

  Zachovali ste sa správne Pán Hrnko vo veci amnestie-milosti.Historia vám tento krok potvrdí.Tu nejde o žiadnu spravodlivosť ale vybavovanie si účtov a špinavú-organizovanú kampaň proti V.Mečiarovi.Ved stačí pozrieť ten konglomerát osôb/médií/ktorí sú do toho zapojení.To že ste mali spory s Mečiarom tak samozrejme do toho ja nevidím.Ja to posudzujem ako bežný politický konflikt ktorý bol aj bude v rôznych obsadeniach stále.Kreatúry ako kňažko,budaj,osuský,celé kdh a dalších čechoslovákov ktorí omieľajú neustále marketingovo mečiarizmus som vždy považoval za gangstrov.Jednoducho obyčajný gang.Tej bande-partičke som nikdy neveril ani slovo.A táto skutočnosť a presvedčenie sa mi potvrdzuje.Viete prečo?Snažil som sa v posledných týždnoch si prečítať-pozrieť-preštudovať informácie a názory od oboch strán/táborov/konfliktu.Ked som si to poskladal do mozajky tak mi vyšlo že gangstri chceli zorganizovať prevrat-puč voči Mečiarovej vláde/94-98/aj pomocou Kováčovcov a zahraničia.Na blogu pravdy kde blogujem aj ja som si prečítal články od Habera a tam popisuje šokujúce veci ktoré sa naozaj/prečítajte si ich/stali.Do tejto mozajky som si doložil aj autentické video z roku 96/Lauko-Kovalčík/ktorým šlo o život.Keby vtedy im Mečiar nezaobstaral ochranu cez ministra vnútra už dávno nežijú.A viete v čom je pointa?Tá dvojica predtým točila v Prahe na popud Kňažka,Lesnej a spol film-video na diskreditáciu Mečiara-Lexu.V skratke.Keby sa im niečo stalo tak vraždy mali byť hodené na krk Lexu-Mačiara.Tie videá kolujú internetom len samozrejme tieto informácie mainstream nezaujímajú.Prečítal som si rozhovory aj Cupera,Hlbočana,Barányho či advokáta Kováča mladšieho Havláta.PS:Hzds som nevolil.Nemal som ešte na to vek.A potom som dal hlas Ficovi.Ale už ani náhodou tak neurobím.Na webe Pravdy som nie raz pochváli v článkoch aj vás.Napríklad minule v titulku Hrnko na Hrad-Kiska do kôpru-kapusty.

 2. Tučko Bombička 5. apríla 2017 / 8:26

  Pán Hrnko,

  „…milí kolegovia,…“. A fakt mi nedá, lebo to sa priam pýta, až bude raz v parlamente na programe „zrušenie Budaja“, dúfam, že budete hlasovať za 🙂

 3. jano 5. apríla 2017 / 9:23

  Tučko B. o eštebákovi-domovníkovi Budajovi som napísal dva dosť tvrdé blogy ktoré mali čítanosť 2200-2600 ľudí a dokopy 31 lajkov.

 4. Ľudovít 5. apríla 2017 / 10:45

  Pán Hrnlo,
  nesklamali ste ma !
  Vďaka a želám pevné nervy.

 5. národniar 1871 7. apríla 2017 / 14:19

  Pán Hrnko, vasi priatelia z NATO, sa zas cinili, tentoraz v Sýrii. Kolko humanitarnych bombardovani este potrebujete, aby ste zmenil nazor na tuto zlocinecku oraganizaciu?

 6. milan2 7. apríla 2017 / 23:51

  Nuž, asi vypracovaný text ústavy SR nebol celkom v poriadku – ostali v ňom medzery, resp. nekvalita. Každý kto pácha zločin musí rátať s tým, že bude odhalený a potrestaný.
  Amnestie prezidenta majú byť určené na to, aby zmiernili niektoré tvrdosti zo zákona – napríkld aby matka 4 detí nemusela sedieť 20 rokov vo väzení za zabitie manžela alkoholika, ktorý ju denne týral a bil, pretože by to najviac postihllo jej deti….Každý porušovateľ zákona pracujúci na únose mal právo na spravodlivý proces a primeraný trest. Až po jeho vynesení mohol očakávať amnestiu.
  Ale Mečiar udelil amnestiu na vyšetrovanie.
  Dnes doplnená v ústava SR istým spôsobom usmerńuje na čo sa môže udelovať amnestia – už aj Havel udelil nemorálnu amnestiu pre tisícky väzňov po ktorej nastal teror a mnoho bežných ľudí zomrelo rukov psycopatov vypustených z väzenia…. Prezidenti nesmie mať moc udeľovať také amnestie ktoré vyprodukujú ďaľšie porušovanie zákona (vraždy, výbuchy……
  Amnestie majú len mierniť tvrdosti zo zákona a nič iného. Určite nemali rušiť vyšetrovanie.
  Žiaľ toto stará ústava nedomyslela.

 7. národniar 1871 8. apríla 2017 / 10:38

  Milan 2

  Dobre napísané.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *