Otvorený list generálnemu riaditeľovi RTVS

Pán generálny riaditeľ,

hoci sú mi odporné praktiky, ktorých výsledkom je hrabanie sa v súkromí a uverejňovanie súkromnej korešpondencie, po zverejnení konverzácie SMS medzi šéfom spravodajstva RTVS Lukášom Dikom a poslancom NR SR Gáborom Grendelom sa nikto na Slovensku nemôže tváriť, že sa nič nestalo. Pominúc vulgárnu jazykovú komunikáciu, ktorá sama o sebe diskvalifikuje hocikoho na zastávanie tak významného postu vo verejnoprávnej inštitúcii ako je šéf spravodajstva, nemôže nikto obísť fakt, že ak táto komunikácia je pravdivá, je spochybnený samotný princíp verejnoprávnosti v spravodajstve  RTVS.

Nie, pán riaditeľ, nemusíte sa báť, nelovím na internete takéto pokleslé „literárne“ výtvory, akými sú tieto údajné výmeny správ medzi zjavne veľmi dobrými priateľmi L. Dikom a G. Grendelom. Avšak dostal som množstvo rozhorčených otázok (niektoré zakotvili aj na mojom blogu), ktoré zisťujú, či ešte možno hovoriť o verejnoprávnosti RTVS, keď opozičný poslanec rozhoduje o tom, kto má byť na televíznej obrazovke a kto nie. Doteraz som si myslel, že systematické obchádzanie mojej osoby v spravodajstve RTVS (napr. neuverejnenie natočených reakcií, stiahnutie redaktorky z cesty do Stupavy, kde chcela natočiť so mnou rozhovor, vystrihnutie môjho vstupu zo šotu troch opýtaných, kde som bol druhý a pod.) je Vaša svojská pomsta za to, že som v popredí zápasu za vytvorenie skutočnej verejnoprávnej STV a SRo – a ako aj tento prípad ukazuje, pod Vaším vedením to asi možné nie je – a za neschválenie navŕšenia výšky koncesionárskeho poplatku. Teraz som však na pochybách. Možno Vám v tejto otázke krivdím. Je celkom možné, že o tom, kto sa môže dostať do spravodajstva verejnoprávnej televízie a kto nie, rozhoduje nejaký spoločník pána Dika, a nemusí to byť vždy len G. Grendel.

Pán generálny riaditeľ,

musím sa priznať, že po zverejnení tak závažných skutočností, akými je politické ovplyvňovanie správ organizácie, na čele ktorej stojíte, by som očakával okamžité personálne opatrenie a prešetrenie, či údaje vo zverejnenej komunikácie sú pravdivé. Len tak by bolo ešte opodstatnené, aby ste zostali na stoličke, na ktorej sedíte. Vaše mlčanie je len svedectvom toho, že s verejnoprávnosťou RTVS nie je niečo v poriadku. Rovnako ma mrzí, že sa k otázke doteraz nevyjadril minister kultúry SR, ale to je už iná otázka.

 

S pozdravom

V Stupave 20. októbra 2016

Pán

Václav Mika

generálny riaditeľ RTVS

B R A T I S L A V A

20 Responses

 1. kríž a meč 21. októbra 2016 / 22:05

  Vďaka pán Hrnko.
  Mika je absolutny protipol vsetkeho, co tvori zaklad slovenskej kultury: krestanstvo, narodovectvo a nepodliehanie cudzim vplyvom.
  Co sa tyka tejto kauzy, pre mna je nepodstatne, ci je pravdiva, alebo nie. Lebo mentalne, Ti ludia o ktorych sa tu jedna, su naozaj taki, ako su tie nahravky.

 2. yoss 22. októbra 2016 / 10:14

  vcera v spravach o devatnastej zareagovali. moderator korektne precital akusi nepodpisanu odpoved v ktorej bol uvedeny argument, ze tie esemesky nie su potvrdene a vierohodne.

  veci sa maju tak, ze ich vierohodnost nebude nikto overovat dovtedy, kym dotknute osoby (Dika, Janckarova a dalsi) nepodaju trestne oznamenie na neznameho pachatela za poskodzovanie dobreho mena (ohovaranie). vtedy policia zacne vec preverovat a teda moze zistit, ze tie SMS boli alebo neboli. pokial vsak ano, teda BOLI, vtedy sa osoba, ktora podala trestne oznamenie, vystavuje nebezpecenstvu trestneho stihania pre krive obvinenie. cize su v klepci, nemozu to spravit…

  este ten paragraf


  Podľa § 373 ods. 1 TZ kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. V zmysle § 373 ods. 2 odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

  a) a spôsobí ním značnú škodu,
  b) z osobitného motívu,
  c) verejne, alebo
  d) v podnikaní závažnejším spôsobom konania.

  Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

  a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
  b) a spôsobí inému stratu zamestnania, úpadok podniku alebo rozvod manželstva.

 3. Milan2 23. októbra 2016 / 2:02

  veľmi dobre ste spravili, že ste si najprv na bezpečnostný výbor predvolali šéfa SIS a až potom sa venovali predmetnej komunikácií.
  Ako som už dávnejšie písal, už dlhšie je tu podozrenie, že program RTVS riadi niekto iný, kto si robí vlastnú reklamu a nič ho to nestojí, pretože chod RTVS platíme my koncesionári. Najhoršie je to, že tí, čo RTVS majú kontrolovať – teda Rada pre vysielanie a retransmisiu je volená neznámo kým a neznámo aj ako, zdá sa, že sú to vlastne tí istí ľudia – takže kontrolujú de facto sami seba. Samozrejme zrejme preto sa sťažnosti koncesionárov na neobjektivitu RTVS zamietajú, konkrétne zamietli aj moju sťažnosť – vraj správodajstvo je vyvážené.
  RTVS ako sa to teraz odkrylo nemôže podávať vyvážené a objektívne spravodajstvo .
  Preto nech si zvýšené koncesionárske poplatky platia tí, čo RTVS z pozadia ovplyvňujú.

 4. Kopernik 23. októbra 2016 / 10:57

  Dobre pán Hrnko, vyjadrili ste to síce dosť slušne a zdvorilo, ale vieme všetci, že pán Mika patrí do basy a nie za šéfa „verejnoprávnej“ televízie.
  Myslím, že pán Maďarič by tiež mal pocítiť, čo si o ňom ľudia myslia, vyhodnotili sme si ho ako protislovenský živel, ktorý by mal konečne odísť z postu, ale proti nemu asi otvorene nevystúpite to by ste si pohnevali vášho pánička, to asi riskovať nebudete, však?.

 5. eduard 24. októbra 2016 / 19:20

  platil som koncesionarsky poplatok RTVS podľa ich pokynov a napriek tomu platbu nevedeli samostatne nájsť, našli to až ked som na nich zvýšil hlas, na starosti to má nejaký ing. bohucký, ten sa snažil zatajiť, nasledne som mailom oslovil RTVS a nejaká margita vidová sa snažila obhajovať postupy podriadených a zvaľovať vinu na mna, neuveritelní darebáci sú tam zamestnaní

 6. yoss 24. októbra 2016 / 21:09

  prave som dopozeral TA3, rozhovor s Bielikom, nebolo to zle. vsetci svorne mlcia, aj ked kazda strana z ineho dovodu. hanba pada aj na hlavy smerakov, ze nemaju k tomu co povedat. vyzera to, ze ukoncili svoj vyvoj a dalej pojdu len z kopca. ostava len dufat, ze nikoho nenapadne odstavit Miku a dosadit za RTVS riaditela Madaricsa, to by bolo druhe najhorsie riesenie…

 7. Pavol 24. októbra 2016 / 22:26

  Veľmi ma svrbí ruka na klávesnici, aby som nenapísal na adresu spravodajstva tzv. verejnoprávneho RTVS niekoľko viet s nie príliš spisovnými výrazmi. Už dávno bolo jasné, že svojich občanov štát núti platiť niečo a niekoho, kto hrá len na jednu bránku. Určite si spomínate na štrajk učiteľov na prelome rokov 2015 a 2016. Schyľovalo sa k voľbám a preferencie jednej strany nie a nie ísť dolu. Ako to vybaviť? Veď noty spoza plota v centre mesta boli jasné. Skoro v každom spravodajskom vstupe k tejto udalosti bolo aj oznámenie miesta a času ďalšieho protestu (Tak to bolo zo začiatku aj v prípade „bonapartovských“ zhromaždení.) Naša verejnoprávna takto pomáhala organizátorom štrajku. To je jej poslaním? Alebo – často nezmyselné 10 a viacminútové „komponované“ spravodajstvo z histérie okolo brexitu, o utečeneckej kríze alebo o voľbách v krajine nášho veľkého brata. Zdá sa mi, že redaktori a redaktorky spravodajstva, manažment spravodajstva chce, aby sme (stádo občanov tohto štátu) vedeli s prepáčením, aké ternírky nosí Trump, ako sa vyspala Hillary, prečo chudáka Abdulláha nechcú zlí Maďari pustiť na spanilú cestu Európou, alebo ako a prečo nejakému chudákovi imigrantovi chcú zlí strážcovia zákona regulárneho štátu sňať odtlačky prstov – veď je to nedemokratické! Siahodlho by sa dalo písať o tom, že my americké voľby neovplyvníme – prezidenta si volia Američania. Konkrétne mňa zaujíma skôr to, či niektorý z kandidátov je „štont“ rozpútať vojnu – tá by sa nás sakramentsky dotkla. Veľmi sa nás v budúcnosti možno môžu dotknúť konzekvencie utečeneckej krízy. S domácim spravodajstvom je to podobné. Zdá sa, že okrem „bratislavských intelektuálnych kruhov“ a neznášanlivých (nezmieriteľných?) „gumkáčov“ typu Igorka nikto nič poriadne nerobí. Ako keby regióny v pozitívnom zmysle slova poriadne neexistovali. Samozrejme, parkovanie v Košiciach, to za pozornosť stojí, lebo Raši… Návrh zmien rokovacieho poriadku je nedemokratický, lebo Danko… Ale ako z toho cirkusu, ktorý možno vidieť v parlamente, urobiť fungujúci a dôstojný najvyšší zákonodárny orgán tohto štátu – o tom ani zmienka. Veď načo. To nie je v „notách“ napísané. Treba jatriť staré rany (Demeš a Kiska na pohrebe prvého prezidenta) a pokiaľ možno udržiavať „oheň v kotli“ pod traumatizujúcim dneškom. Tak je to správne a tak to má byť. To je tá správna „verejnoprávnosť“. A ešte navrch – máme málo peňazí. Treba, aby sa občan plesol po vrecku a zaplatil viac za to, čo s jeho záujmami nemá nič spoločné.
  Tóno prepáč, trochu som to s dĺžkou komentára prehnal, ale je to na podporu Tvojich snáh a činov.

 8. jano 24. októbra 2016 / 22:48

  Pavol-sto bodov.Napísal si to veľmi presne.Jedna poznámka-Demeš Kiska.Na osvieženie pamäťe na HN rozhovor prebratý od i dnes z V.Mečiarom.

 9. Tučko Bombička 24. októbra 2016 / 23:24

  RTVS nekomentujem, tam treba deratizovať!

  Vynikajúci prejav V. Orbána z polovice leta (ešte pred bratislavským samitom) o stave v EÚ a perspektívach ďalšieho vývoja (anglické titulky):

  https://www.youtube.com/watch?v=wLBLYhRx2LU

  …u nás bohužiaľ nemá taký prejav kto urobiť. Takže, páni Fico, Danko a Bugár – hlavne nezabudnúť čo najčastejšie sa cmukať so zločincami ako Juncker, čo najčastejšie sa obdarovávať so zločincami ako Schulz (keď vám dôjdu historické uniformy slovenských vojakov, kľudne si s nimi vymeňte spodné prádlo) a predovšetkým treba neúnavne a vytrvalo presviedčať vlastné obyvateľstvo, že by bez EÚ snáď ani neprežilo. Veď ako povedal tĺk, ktorý na Slovensku robí ministra kultúry: „Ak nebudeme európski, nebudeme ani slovenskí“…..všakáno. P.S. Slovenskú opozíciu radšej ani nekomentujem.

 10. Paľo 25. októbra 2016 / 12:20

  Kým nebude ten potkaní ksicht Mika a jeho komplic Diko preč z RTVS, nič sa nezmení. Priznám sa ale, že je mi nanič aj z tých prestitútov moderátorov spravodajstva, s akou ochotou a hereckým výkonom čítajú evidentné klamstvá a propagandistickú manipuláciu (Bajaník a spol.). Takéto hrozné spravodajstvo tuším STV nemala ani po slávnej „deratizácii“ v 1999, ani za čias Mečiara. Vďaka, Maďarič…. Odstúp, minister nekultúry!

 11. yoss 25. októbra 2016 / 14:38

  pan Hrnko, ked ste predsedom toho BB vyboru:
  nepredpokladam, zeby niekto mal taku vydrz, aby sa v tych ownach co vyprodukovalo takzvane lipsicove stado dokazal podrobne prehrabat. su tam aj take maily, na zaklade ktorych vznika podozrenie, ze sa niektori pracovnici SIS alebo VOZ podielali na lustrovani nepohodlnych blogerov na SME (jaroslava kant) a denniku Pravda (klein, kemeny, sivak)
  konkretne preposlany mail medzi pcolinskym a akymsi petrom sabelom. P.S. by mohol byt aj nejakym iteckarom z Esetu, ale ma dost specificke vyjadrovanie, tak je tu aj druha moznost…
  http://lipsicovestado.info/email/10-pcolinsky_vladimir/messages/20131105-Fwd_%20Jarmila%20Kante-69.html

 12. Vladymir 25. októbra 2016 / 15:11

  Slovenský rozhlas zapínam zriedka aj to veľmi opatrne (okrem Pálenice), lebo nikdy neviem čo „zaujímavé“ si odtiaľ zas vypočujem; ešte Regina sa snaží, ak si odmyslím správy. V STV si podľa programu vyberám cestopisy a to je asi tak všetko. Takže tiež si myslím – je naozaj čas na zmenu v „našej“ RTVS na našu! Aby sa stala vyváženým zdrojom informácií a najmä tých z domova, nie nepotrebných detailov a poloprávd z ďalekého zahraničia. Ale u nás na zmenu k lepšiemu nie je politická vôľa, aspoň zatiaľ. Takže vďaka za list – nastavené zrkadlo. Možno by to chcelo ešte lepšie svetlo, aby sa v ňom zreteľnejšie videli.

 13. jano 25. októbra 2016 / 17:26

  Pán Hrnko-musím tentoraz pochváliť SNS za to video o rokovaciom poriadku.Takto sa to robí.V dnešnej dobe je to nevyhnutnosť.Už som to písal aké špinavé videá proti vašej strane točia exoti Matovič,Sulík,Kollár.

 14. Tučko Bombička 26. októbra 2016 / 9:19

  Peknú myšlienku sformuloval Douglas Murray, britský konzervatívec a člen spoločnosti pre sociálnu kohéziu (či tak nejako) v jednej diskusii, ktorú som včera pozeral na youtube:

  ČO JE TO KULTÚRA KRAJINY (CIVILIZÁCIE)?

  Je to nepísaná zmluva, dohoda, pakt medzi mŕtvymi (tými, ktorí tu boli pred nami, našimi predkami), nami, ktorí žijeme teraz a ešte nenarodenými (tými, ktorí prídu po nás, našimi potomkami) a ANI JEDEN Z NÁS nemá právo ju porušiť!

  Sám je inak – pokiaľ ide o migračnú problematiku – veľký pesimista. Doslova povedal:“Kráľovsky sme to skurvili, podľa mojej mienky, je iba málo nádeje pre budúcnosť a pristátie, ktoré čaká Európu bude veľmi tvrdé.“ Inak je to veľký odporca imigrácie, často vystupuje v britských televíziách a je s ním veľa videí na youtube. Hovoril, okrem iného aj o niektorých britských a francúzskych prognostikoch, ktorí už v 60. a 70. rokoch varovali oba národy pred tým, že bieli ľudia budú menšinou. Týchto ľudí v oboch krajinách verejne (a demokraticky, haha) „zlikvidovali“ a teraz sa ukazuje, že ich varovania ťažko podhodnotili súčasnú situáciu – je ešte horšia. Podľa sčítania v roku 2011 z 33 londýnskych častí sú už belosi menšinou v 23. A ešte raz, sám to vidí dosť čierne.

 15. Tučko Bombička 26. októbra 2016 / 9:28

  Ešte na historickú tému, keďźe sme tu na historickom blogu: podľa jedného Francúzo-Maďara (po matke Maďar), ktorý sa vrátil natrvalo žiť do krajiny svojej mamy, to vo Francúzsku dotiahli už tak ďaleko, že zo školských osnov vypadli ako povinné látky Ľudovít XIV (Slnko) a Napoleon Bonaparte – preberajú sa už iba na konci školského roka, ak zostane čas – a namiesto nich sa ako povinná látka do francúzskych osnov dostali dejiny kráľovstva Mali v 15. storočí. Tak tomu hovorím degenerácia.

 16. Kopernik 26. októbra 2016 / 19:57

  Dobrý večer pán Hrnko,

  predpokladám, že komentáre k svojim príspevkom čítate.
  Hlasovali ste za zákon o extrémizme z dielne tej Sorošovskej prostitútky Žitňanskej.
  Hanbím sa za vás.
  Ste asi fakt vlastizradca, keď hlasujete za zákon, ktorý je v rozpore s Ústavou SR a nesúhlasí ani s Deklaráciou základných ľudských práv a slobôd, dokazujete to každý deň. Za misu šošovice predávate vlastné svedomie (pravda- za predpokladu, že ho máte, kupec sa už našiel), ste horší ako ten nešťastný známy Sikárius. (pre neznalých – nositeľ dýky pod plášťom, čo sa obesil)

 17. yoss 30. októbra 2016 / 11:07

  Kopernik,
  ono to bolo tak, ze bolo treba zostavit vladu a zobrat do nej aj OKS (Zitnanska). v tom case to bola nevyhnutnost vzhladom na bliziace sa predsednictvo. ako chce strana SMER a SNS ukocirovat tychto parazitov, to je zatial nezname. ostava dufat, ze parazit neovladne svojho hostitela, ako sa to obcas stava v prirode…

 18. Pomocnik 30. októbra 2016 / 11:47

  Poznamka v zablokovanej webstranke: Ludia trochu znali internetu vedia, na ktorych archivnych strankach by sa tieto stranky – tak ako lubovolne ine – mohli nachadzat. (Neumiestnujte tu prosim link)

 19. Kopernik 30. októbra 2016 / 23:32

  Dobrý večer pán Hrnko,

  ďakujem za vysvetlenie, ja som netvrdil, že ste platený z mimovládky, ale že sa to o vás hovorí. Ak nie ste, prijmite moje ospravedlnenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *