Pripomeňme si Deň Ústavy

Tohto roku si už po 24-krát pripomenieme prijatie súčasnej slovenskej Ústavy, ktorej výročie odhlasovania v parlamente slávime aj formou štátneho sviatku. Slovenská národná strana má špeciálny vzťah k tomuto sviatku aj z toho dôvodu, že je v súčasnosti jedinou politickou stranou, ktorej členovia sa podieľali na vypracovaní slovenskej Ústavy a hlasovali za jej prijatie v parlamente a ktorá stále pôsobí na slovenskej politickej scéne vrátane parlamentného a vládneho zastúpenia. Sme si vedomí tejto skutočnosti, naši členovia sú na ňu mimoriadne hrdí, ale súčasne nás to zaväzuje pracovať nielen podľa litery Ústavy, ale aj podľa jej ducha.

Cesta k prijatiu slovenskej Ústavy nebola jednoduchá. V zmysle ústavného zákona o česko-slovenskej federácii z roku 1968 sa mala vypracovať nielen federálna ústava, ale aj ústavy jednotlivých republík. Komunistická Praha sa však pri napĺňaní tohto článku ústavného zákona nijako neponáhľala. Až keď sa na národnostnej otázke v druhej polovici 80. rokov minulého storočia začal rozkladať jej spojenec „na večné časy a nikdy ináč“ (ZSSR), spanikárila a na poslednú chvíľu sa chcela zbaviť tohto záväzku voči národným republikám. Odpor proti centralistickým praktikám Prahy bol jednou z báz, na ktorej bola založená po revolúcii roku 1989 Slovenská národná strana. Pražskí centralisti so svojou protislovenskou politikou neuspeli a od začiatku roku 1990 sa začalo na Slovensku pracovať na samostatnej slovenskej ústave. K jej prijatiu však mohlo dôjsť až po voľbách roku 1992, keď jednoznačne vo voľbách na Slovensku zvíťazili sily podporujúce myšlienku zvrchovanosti. Po vyhlásení zvrchovanosti 17. júla 1992 už nič nestálo v ceste tomu, aby sa mohli práce na novej slovenskej ústave dokončiť a 1. septembra 1992 ju aj prijať v parlamente. Za prijatie Ústavy Slovenskej republiky hlasovali poslanci Hnutia za demokratické Slovensko, Slovenskej národnej strany a väčšina poslancov Strany demokratickej ľavice. Zo slovenských politických strán proti Ústave hlasovalo iba Kresťanskodemokratické hnutie.

Slovenská národná strana si tradične pripomenie Deň Ústavy pri soche kráľa Svätopluka na Bratislavskom hrade a na iných miestach po celom Slovensku. Vyzývame občanov, našich členov a sympatizantov, aby si dôstojne pripomenuli tento významný sviatok slovenského národa.

 

Anton Hrnko,

podpredseda SNS

10 Responses

 1. jano 30. augusta 2016 / 22:46

  Pekné zhrnutie udalostí.Mimochodom,som strašne rád,že protislovenské gorily kdh sú mimo.Dúfam,že aj zaniknú pod bačom Hlinom.

 2. Tučko Bombička 31. augusta 2016 / 12:16

  Tak.

 3. štúrovec 2016 31. augusta 2016 / 16:13

  Bohuzial, den ustavy mi nic nehovori. Pre mna je to zbytocny, papalassky sviatok.

 4. yoss 1. septembra 2016 / 8:59

  suhlas, az na tu „komunisticku Prahu“, celkom zbytocna a priehladna ulitba…

 5. Lukac 1. septembra 2016 / 8:59

  A zas tu mame provokatera-smejda ktory tu zbytocne smradi.

 6. Milanxyz 1. septembra 2016 / 9:37

  Pán Hrnko,
  aby som to zopakoval, teda Slovenská národná strana je mimoriadne hrdá na to, že jej členovia „sa podieľali na vypracovaní slovenskej Ústavy a hlasovali za jej prijatie v parlamente“ a tiež je hrdá na to, že „stále pôsobí na slovenskej politickej scéne vrátane parlamentného a vládneho zastúpenia“, čo ju aj údajne zaväzuje „pracovať nielen podľa litery Ústavy, ale aj podľa jej ducha“.

  Pán Hrnko, ako podpredseda tej hrdej strany, ktorá sa podieľala na vypracovaní slovenskej Ústavy a v duchu ktorej chcete naďalej pracovať, ste si vedomí toho, že v duchu tej Ústavy je na Slovensku po viac, ako dve desaťročia diskriminovaných 90% slovenských občanov?

  Môžme byť hrdí na ústavu, v ktorej duchu sami seba diskriminujeme?

  Môžme byť hrdí na to, že predseda SNS a zároveň predseda Parlamentu sa v Parlamente „pusypajtášuje“ s predsedom politickej strany, ktorá je príčinou diskriminácie slovenských občanov vo vlastnej krajine a ktorej poslanci provokatívne opustili zasadaciu sieň, keď sa o Ústave hlasovalo?
  Pravda, v duchu politickej korektnosti ste odchod poslancov Maďarskej menšiny v svojom článočku nespomenuli.

  Kde sa len podel ten národny duch zo Slovenskej národnej strany ???

 7. JULO M. 2. septembra 2016 / 7:24

  Pán Hrnko,

  na vznik II. SR môžeme byť naozaj hrdý aj na prvú ústavu aj na zvrchovanosť, ale kam sa to už všetko podelo? O všetko sme aj pričinením SNS prišli a naďalej prichádzame. Slovenská republika je legislatívne aj fakticky začlenená do unitárnej EU. Stali sme sa sluhami vo vlastnom štáte. Ústava, ako zákon zákonov o tom jasne hovorí v článku 7 ods. 2- „Slovenská republika môže medzinárodnou zmluvou, ktorá bola ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom, alebo na základe takej zmluvy preniesť výkon časti svojich práv na Európske spoločenstvá a Európsku úniu. Právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie majú prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky. Prevzatie právne záväzných aktov, ktoré vyžadujú implementáciu, sa vykoná zákonom alebo nariadením vlády podľa čl. 120 ods. 2.“- Na toto máme byť hrdý? Nebudte smiešny pán Hrnko! Prestante si z tohoto národa uťahovať. Vpašovaním tohoto článku do ústavy SR sa fakticky a legislatívne zlikvidovala celá slovenská zvrchovanosť! Vy sa tvárite, že o tom neviete a chcete oslavovať? Čo? Že sa vašej strane a a ostatným podarilo opäť zlikvidovať našu zvrchovanosť? Ste horší, ako maďarský a čechoslovácky politici, lebo pri tých je jasné, že sú protislovenský, ale vy sa tvárite, ako predvoj národa a pri tom ničíte jeho zvrchovanosť a samostatnosť a ešte máte tú drzosť, že sa predstavujete, ako spasitelia národa.

 8. Milan2 4. septembra 2016 / 21:33

  Julo.M ste jeden z mala čo si prečítal ústavu. V SR ústavu nemajú prečítaní zrejme mnohí poslanci. Podľa mna ti čo chcú byt zapísaní na voličské zoznamy by mali absolvovať z ústavy povinne skúšky podobne vodičskému.kolki poslanci by dnes skúšky z ústavy zložili?

 9. Kopernik 26. októbra 2016 / 12:02

  Dobrý deň pán Hrnko,

  na prvý pohľad je to dobre napísaný článok. Chcem Vás však požiadať, aby ste písali ako historik objektívnejšie a neoslavovali až tak SNS, ako keby mohla za našu štátnosť len ona.
  Vtedajší poslanci za SNS boli len „zúčastnení“ a “ súhlasiaci“. Takí maskoti z minulosti a minimálne jeden z nich bol zakuklený kádehák a druhý pomýlenec bez vlastného názoru.
  To chcete ostať v pamäti národa ako vedec – historik poklonkujúci režimu pravdepodobne zo zištných dôvodov? Pozrite sa do minulosti, čo si o takýchto historikoch ľudia myslia a akú hodnotu má ich práca.

  Pozeral som si minule program SNS. Konkrétne bezpečnostnú politiku, ktorej ste údajne autorom, ako mi povedal jeden člen SNS. Strašná katastrofa. Napísané opäť pekne, ibaže naznačuje orientáciu na NATO a v podstate proti slovanskému Rusku. Keď a pozriem na vašu kariéru na ministerstve obrany, hneď som v obraze. Zasa tu možno vydedukovať zištné záujmy. Z ničoho Vás neobviňujem, len s vami pohŕdam, s dovolením.
  Nie ste náhodou vy za tým udelením ceny krvavej babizni Korbelovej? A vraj ste hlavným organizátorom spolu s tým černokňažníkom štátnym tajomníkom MO toho neslávne známeho Globsec-u.
  Chudák Gajdoš… som zvedavý, dokedy ho to bude baviť. On nie je ten čo z bojiska uteká, je to v podstate šikovný a rozumný človek… ale honor je honor, však? A je tiež trochu „vlezprdelník“, ale ako bývalý generál má svoju dôstojnícku česť, je mi ho v podstate ľúto, o politických podrazoch nič nevie, hoci v intrigách je majster. No nič, česť práci, teším sa na váš ďalší príspevok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *