Čechoslováci si asi nikdy nedajú pokoj

Do straníckej centrály SNS prišli otázky, z ktorých priam prýšti čechoslováctvo a reminiscencia za  zaniknutým a dávno pochovaným Česko-Slovenskom. Keďže na otázky sa patrí odpovedať, tak som na ne v mene SNS odpovedal. Neviem ani, kde a či budú publikované, ale rád sa s mojimi odpoveďami podelím s čitateľmi môjho blogu.

1. Podporuje vaša strana, aby sa 28. október, deň vzniku Československej republiky, stal na Slovensku štátnym sviatkom?

Nie. V žiadnom prípade. Ak by sme podporili za štátny sviatok niektorý dátum, ktorý súvisí so vznikom Česko-Slovenska (nie Československej republiky, lebo taká v zmysle medzinárodného práva ani nevznikla), tak by to bol 30. október.

2. Podporili by ste zrušenie niektorých zo súčasných sviatkov? Ak áno, ktorých?

Áno. 17. november by sme premenili na kĺzavý sviatok. Keďže na Slovensku začali demonštrácie 16. novembra a Verejnosť proti násiliu bola založená 23. novembra 1989, zmenili by sme sviatok boja proti totalite tak, žeby bol vždy v sobotu v týždni, keď je v ňom 16. november. Ináč žiaden.

3. Aký má vaša strana postoj k vzniku Československej republiky? Považujete túto udalosť za kľúčovú pre formovanie národa?

SNS hodnotí vznik Česko-Slovenska (nie Československej republiky, lebo taká v zmysle medzinárodného práva ani nevznikla) ako jednu z významných etáp na ceste Slovenska k samostatnej štátnosti. Zároveň však vidí, že v dôsledku nedodržania akýchkoľvek štátoprávnych sľubov v celej jeho histórii zo strany českej politickej reprezentácie sa tento štát nikdy nestal skutočným domovom slovenského národa. Preto aj dvakrát zanikol.


12 Responses

 1. Milanxyz 24. februára 2016 / 9:07

  Dobrééé …..

 2. štúrovec 2016 24. februára 2016 / 9:10

  1. Suhlasim.
  2. Dalo by sa zrusit viacero sviatkov. 1.september urcite, rovnako 15. september. Co sa tyka 17.novembra, ten ma u mna podobnu vahu, ako 30.oktober. Prisla uzasna zmena, s uzasnymi myslienkami a atmosferou v narode a state, ale potom sa to dost zopsulo. Ale oba datumy pomohli narodnym myslienkam ako malo co ine.
  3. Ten prelom aky nastal po zaniku Rakúsko-Uhorska a vzniku Česko-Slovenska, sa podla mna neda s nicim porovnat, preto si podla mna vznik Česko-Slovenska zasluzi statny sviatok. Je pravda, ze to, co sa potom niekedy dialo, sa uz velmi oslavovat nedalo.
  Inac, co sa tyka nazvu Česko-Slovensko, ta kalvaria s čechoslovakistickým nazvom v mediach, ale aj vo verejnosti stale pokracuje. Nieco obdobne sa tyka aj pouzivania cudzich slov v našej reči. V tomto clanku nizsie, ktory bol napisany kvoli mne, sa o tom pise. Clovek musi az zasnut, aki mentalni otroci dnes ziju a este to svoje otroctvo vyhlasuju za pokrok a stupajuce sebavedomie naroda: https://blog.postoj.sk/11117/o-jazykovych-puristoch-a-cudzich-slovach

 3. Wolf72 24. februára 2016 / 11:36

  Pán Hrnko, bude sa SNS zasadzovať za prijatie 4. júna ako štátneho sviatku alebo aspoň ako pamätného dňa? Ďakujem za odpoveď.

 4. Tučko Bombička 24. februára 2016 / 12:39

  Čechoslovákov možno len poľutovať (ako 1. krok) a potom vysmiať (ako 2. krok). Lenže, pozor, nie iba takých tých „salónnych“ akí zrejme stoja aj za otázkami poslanými SNS – ale treba vysmiať (a to zakaždým) aj takých tých obyčajných, ktorí sa potrebujú kade – tade na internete vyznávať z toho, ako oni prisahali vernosť Česko-Slovensku (a nikto ich tej vernosti dodnes nezbavil), prípadne ako sa ich nikto nepýtal začiatkom 90. rokov nato, či ich zaujíma „akási“ pomlčka v názve štátu, pričom to nezabudnú podať takým štýlom, aby bolo každému jasné, že také „prkotiny“ ich veru vtedy nezaujímali.

  No a prečo to tu píšem? Pretože mám pocit, že nás tu voľakto s podobným mentálnym profilom navštevuje, a to dokonca možno pravidelne.

  Ale o inom som chcel, p. Hrnko. Možno by ste si mali prečítať tento článok:
  http://www.infranken.de/ueberregional/Weg-aus-der-Fluechtlingskrise-Ist-dieser-Mann-Angela-Merkels-Rettung;art55462,1647916
  Aj kvôli tomu, čo sa tam píše, ale predovšetkým, kvôli tomu pánovi. Na tento think-tank ESI narážam v súvislosti s migračnom krízou pravidelne a zakaždým ho udávajú ako „na svoju veľkosť veľmi vplyvnú skupinu v Berlíne“ a zároveň ako stojaci v pozadí stratégií na riešenie migračnej krízy, ktoré dnes presadzuje kancelárka Merkelová. To meno by ste si, myslím, mali zapamätať. Pre všetky prípady.

 5. Tučko Bombička 24. februára 2016 / 12:45

  Aby som nezabudol, je fakt do plaču čítať od niekoho s nickom „Štúrovec“ návrh na zrušenie dňa ústavy (1. september). To si môžete s A. Hrnkom ruky podať…

 6. von 25. februára 2016 / 15:28

  Dobrý den,

  souhlasím s p. Hrnkem. 28. říjen (nebo ten Váš termín) bych naopak označil za jeden z nejčernějších dní v historii území, které je dnes známé pod jménem „Česká republika“. Vznik pakvilu s mizivou historickou reminiscencí a jeho potvrzení po 2.světové válce, které bylo navíc zpečetěno obrovskou zlodějnou a nespravedlností na obyčejných lidech majících zde odnepaměti svůj domov, jsou typickou ukázkou (všeho)schopností takzvaných „elit“, které si neustále vyhrazují právo „vést“ stádo, jenž zvou „národem“. Vést přitom mohou leda tak krávu za vocas.

 7. Lukáč 25. februára 2016 / 23:59

  SNS má dobre rozbehnutú predvolebnú kampań a ak sa nič mimoriadne nestane bude v novom parlamente. Dúfam, že si vedenie strany uvedomuje, ako to ukázal aj prieskum verejnej mienky, že väčšina voličov si praje koalíciu Smeru s SNS. Lebo som čítal aj úvahy niektorých politológov, napr. aj v dnešnej Pravde, že by mohla za určitých okolnosti vzniknuť aj pravicová koalícia v ktorej by SNS nahradila OLANO. Ak by sa to stalo, bolo by to nefér pre voličov SNS. Možno by sa uspokojili osobné ambície niektorých funkcionárov, ale SNS ako strana by na to určite doplatila.

 8. Anton Hrnko 26. februára 2016 / 0:13

  Lukáč,
  poznáte to arabské príslovie o stekajúcich psoch. Nech štekajú. SNS si ide za svojím cieľom, ktorým je zmena Slovenska. Toto tu už musí skončiť, Nemajte vôbec strach, žeby niekto za misu šošovice z dnešnej partie SNS zaváhal. To sa nestane!

 9. milan 28. februára 2016 / 5:21

  Ja si nemyslím žeby SNS takto oklamala voliča a spojila sa do pravicového gorilieho zlepenca.Ale,šľak by ma trafil ak by zlepenec mal tesnú väčšinu.Ak by ju náhodou mal SMER a SNS idú do opozície.Inak ja volím SMER SD.

 10. Kvasena kapusta 28. februára 2016 / 15:34

  Vazeny pan historik. Urcite bolo fajn prejst KSS – SNS – DU – a zas SNS. Bohate politicke skusenosti. Povedzte uprimne, aky mate postoj k NATO a clenstvu SR v tejto aliancii??? A PROSIM VAS KED BUDETE NABUDUCE BRIFOVAT SVOJHO SEFA DO POLITICKEJ DISKUSIE vysvetlite mu ze bol.spor Hlinka – Razus a nech nerozprava scesty.

 11. štúrovec 2016 2. marca 2016 / 20:09

  Tučko Bombička
  Kludne si poplac nad 1.septembrom, ak pre teba nieco znamena. Pre mna je to len jeden papalssky sviatok, nic viac.

 12. Karol Fremal 5. marca 2016 / 10:16

  Určite by so bola rozpadla aj tretíkrát v roku 1968 (vtedy druhý raz), keby neprišla okupácia sovietskou armádou a armádami MĽR, BĽR, PĽR a NDR. Už to bolo na spadnutie. Pamätníci nech si pripomenú české heslo „najprv demokratizácia a potom federácia“, hoci Slovensko už neverilo a presadzovalo najprv Federáciu a až potom všetko ostatné!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *