Včera pri pomníku Ľudovíta Štúra (dvesto rokov od narodenia)

Bratislava je hlavné mesto suverénnej Slovenskej republiky. V Bratislave sídli vláda SR, sídli tu magistrát a dokonca má aj svojho mešťanostu, dnes nazývaného barokovým čechizmom primátor. To, že je Bratislava hlavné mesto SR, je určite predovšetkým zásluhou jedného ideológa a praktického politika, ktorý sa zhodou okolnosti narodil od dnes dvesto rokov do zadu. Človek by očakával, že pamätník tohto velikána bude vo výročný deň jeho narodenia zasypaný kvetmi vďačných rodákov. Určite by tam očakával veniec prezidenta Republiky, predsedu vlády, rozhodne primátora mesta. Žiaľ, nič také sa nekonalo. Ale vôbec, čo môžeme očakávať od vlády, ktorá je jedna ruka s oligarchickou skupinou, snažiaci sa odpratať Štúra z tohto mesta a nahradiť ho medovou sochou Márie Terézie. Alebo od primátora, ktorý nedovolí národne uvedomelého a zaslúžilého intelektuála pochovať na cintoríne v Slávičom údolí. Nuž zvolili ste si nás, zabudnite!

Našťastie v Bratislave sa ešte nájdu ľudia, ktorí nezabúdajú. Matica slovenská a Slovenská národná strana položili 28. októbra 2015 svoje vence k pomníku Ľudovíta Štúra. Na úvod zaspievali štátnu hymnu. Potom sa k prítomným prihovorili Marián Tkáč, predseda MS, a Anton Hrnko, podpredseda SNS. Po položení vencov zaspievali prítomní pieseň Kto za pravdu horí.

Niekoľko snímkov z aktivity:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20 Responses

 1. Tučko Bombička 29. októbra 2015 / 23:28

  Vláda, ktorá je jedna ruka s oligarchickou skupinou kládla vence v sobotu v rodisku Ľ. Štúra. Spolu s prezidentom. Tam sa totiž konali štátne oslavy 200. výročia. Chápem, neráčili ste to zaregistrovať, smolili ste totiž to Vaše ultra – trápne vyhlásenie SNS. A to, hold, dá poriadnu robotu. Akosi som Vás ale ani na celonárodnej spomienke nezaregistroval, chápem, na oligarchickú skupinu napojená vláda Vám aj v tom zabránila. Čo k Vám dodať, snáď len, že v jednej rade s p. Tkáčom Vám to naozaj pristane.

 2. Tučko Bombička 29. októbra 2015 / 23:34

  Apropos: ak by ten Fico položil veniec aj k tomuto súsošiu, čo by ste robili? Zase by ste štekali, že si výročie prisvojil, tak ako vo Vašom minulom článku? Pýtam sa len tak, na okraj.

 3. yoss 30. októbra 2015 / 18:29

  pekne podujatie, chvalyhodna aktivita. ak by som o tom vedel, urcite by som sa prisiel pozriet a zatlieskat. sucasny primator nie je ziadna vyhra, to je pravda. niektori bratislavcania si ho vsak zasluzia – a su medzi nami aj taki, ktori by si zasluzili za primatorku Magdu Vasaryovu…

 4. Anton Hrnko 30. októbra 2015 / 22:57

  Tučko,
  nechcel som tie veci rozmazávať, ale svojimi jedovatými a hlboko nespravodlivými príspevkami ste ma prinútili rozbaliť veci tak, ako sa mali:
  Tak predovšetkým, na oslavách Ľudovíta Štúra v Uhrovci som bol. Pod vyhlásenie, ktoré vám tak kole oči, som pripojil fotografiu, ktorá to dokumentuje. Na rozdiel od vládnej suity som tam neprišiel na bavorákoch tesne pred kladením vencov a nezmizol som po tom, ako som predniesol ohnivé prejavy, ale som sa pohyboval medzi ľudom od cca 9,30 do 18,30 hod. Nebol som nadšený z toho, že napriek očakávaným cca 10 000 ľudí tam prišlo niečo medzi 1500 až 2000 návštevníkov, ale na druhej strane musím konštatovať, že to boli prevážne matičiari a voliči SNS. Mal som to možnosť predebatovať v množstve osobných rozhovoroch s prítomnými. Tak isto okrem matičných zástav v dave viali iba zástavy SNS (opomínam štátne).
  Samozrejme, SNS chcela položiť veniec k pomníku Ľ. Štúra, avšak nám to nebolo umožnené. Klásť mohli iba tie inštitúcie, ktoré reprezentovali SMER. Iba prezidenta sa im nepodarilo eliminovať. takže poradie: predseda NR SR (SMER), predseda vlády (SMER), predseda TNSK (SMER), NBS (SMER), Slovenská pošta (SMER), MS (?) a starostka (SMER). Z poradia je vidieť význam inštitúcii (najskôr peniaze, potom ich distribúcia, no a nakoniec môže prísť aj nejaká myšlienka).
  V priestore som sa pohyboval už od piatka a stretol som sa s viacerými starostami, ktorí boli na slávnosť pozvaní. Ako zástupcovia obcí si určite chceli uctiť spolukrajana pri jeho jubileu položením venca k jeho pamätníku v mene svojich občanov. Nebolo im to dovolené (krvná skupina?), takže väčšina z nich sa rozhodla na oslavy neprísť.
  Sú ešte ďalšie perličky, ale tie si už skutočne nechám pre seba. Ak si myslíte, že takto sa to má robiť, tak môžem len povedať „de gustibus non est disputandum“. Ja mám trochu iné predstavy o tom, ako sa majú konať takéto oslavy celonárodného dosahu. Len toľko a už by som to nechcel ďalej rozmazávať.

 5. Tučko Bombička 30. októbra 2015 / 23:45

  Pán Hrnko,

  nuž takto, nemôžete tu zase všeličo popísať a nakoniec to zakončiť tým, že to nechcete ďalej rozmazávať. Musíte predsa dobre vedieť, že ani premiér, ani predseda parlamentu a ani prezident nezmizli hneď po „ohnivých prejavoch“. S oboma totiž ešte na mieste robila rozhovory STV, ak si dobre spomínam pred domom, v ktorom sa Štúr narodil. A všetci ústavní činitelia potom išli do toho domu na prezentáciu, myslím, novej expozície alebo tak nejako. Že tam títo páni s Vami nemohli stráviť celý deň, je myslím pochopiteľné, tí majú denný program rozrátaný na minúty (doslova). Pokiaľ ide o to, kto kládol vence – podľa mňa je to poradie úplne v poriadku, prví 3 ústavní činitelia najprv, za nimi predseda TSK a potom predstavitelia inštitúcií, ktorí priamo na slávnosti odprezentovali jeden novú mincu a druhý novú poštovú známku. Že to Vy všetko nie ste schopní vnímať inak ako SMER, SMER, SMER, SMER, SMER atp. to vypovedá viac o Vás, než o tých, ktorí tam tie vence kládli. Vravíte, že Vám nebolo umožnené veniec položiť, tak sa spýtam: kedy ste o to požiadali, neurobili ste to náhodou až priamo tam na mieste? Nemajú sa náhodou také veci robiť dopredu a dohodnúť si ich s inštitúciou, ktorá to organizuje? Mimochodom: záštitu nad tým podujatím nemal prezident, ale práve predseda vlády SR Robert Fico. No a nehnevajte sa na mňa: obviniť ho z toho, že si ide robiť pí ár do takej „metropoly“, akou je Uhrovec, to chce teda ešte viac sarkazmu, než koľko nájdete v mojich príspevkoch, odhliadnuc od toho, že vzhľadom na svoj patronát nad tým podujatím, snáď nato má tak trochu aj nárok, nemyslíte? Skôr sa mi tisne na jazyk otázka, prečo záštitu nad tou udalosťou neprebral náš najvyšší, najpočestnejší a najnepoškvrnenejší z prezidentského paláca. Hm, čakal by som, že to bude to, čo Vám bude vadiť, ale nie. Hold, Fico…čo už. Že ste na tej slávnosti boli, to Vás naozaj ctí, oceňujem to!

 6. Anton Hrnko 30. októbra 2015 / 23:53

  Predstavte si, že nie. Aj tí starostovia sa pýtali dopredu. Ale idú voľby, všakže. Kedysi sa vypravovalo do zahraničia aj 200 – 300 vojakov a okrem ministra sa na podujatí nezúčastnil nikto. Dívali ste sa dnes na správy? Hovorím, škoda reči. Všetku v tomto štáte je podriadené jednému – úsko straníckemu záujmu. Preto tu máme iba politikov. Posledný slovenský štátnik zomrel tesne po zmenách z roku 1989. To je všetko, čo by som ešte mohol o tejto otázke povedať.

 7. Tučko Bombička 31. októbra 2015 / 12:31

  Nuž, pán Hrnko, ja považujem za tú najnormálnejšiu vec na svete, keď ide našich policajtov (či vojakov) na misiu do zahraničia „odprevadiť“ samotný premiér. Pretože ono to tam, pri tom „lúčení“, nie je iba o tom, čo vidíte VY večer v správach, viete, a síce o tom brífingu, ktorý je spravidla nakoniec. Ono ten Fico, ktorý Vám leží v žalúdku, si totiž ešte predtým s KAŽDÝM JEDNÝM vojakom či policajtom podá ruku, pristaví sa pri nich a prehodí s nimi pár slov. Lenže, aby ste to videli, to by ste si museli aspoň niekedy pozrieť celú tlačovku a nie iba večerné spravodajstvo. Tie scény sa totiž nikdy nedostanú ani do spravodajstva ani do novín. To vidí len tých možno 100 „úchylákov“ ako ja, ktorí si z najrôznejších príčin pozerajú celé tlačovky na internete. To je niečo, čo by Fico vôbec robiť nemusel, keby nechcel – nič mu to totiž neprináša okrem toho, že má možno potom trochu bližšie k dotyčnému jednotlivcovi, keď ho v nešťastných prípadoch vezie domov v rakve vo vládnom špeciáli. Takže máte pravdu, viac to rozmazávať netreba! Stačí predsa, že tu máme Vás, ktorý ste vždy s veľkým sebavedomím pripravený sortírovať ľudí na štátnikov, politikov a politikárov…

 8. Anton Hrnko 31. októbra 2015 / 22:27

  Tučko,
  vôbec mi neleží v žalúdku. Je to váš výmysel. Ale keďže pracujem tam, kde pracujem, viem, o čom hovorím, a vaša obľúbené girlandy sú tak dobré pre malé detičky.

 9. Tučko Bombička 31. októbra 2015 / 23:03

  Ani nestojíte za komentár.

 10. Anton Hrnko 31. októbra 2015 / 23:29

  Veď hej. Keď niet argumentov, chýbajú aj reči.

 11. Tučko Bombička 1. novembra 2015 / 0:23

  Argumentov načo, prosím Vás? Na Vaše „…viem, o čom hovorím…“? Keď už máte neovládateľné nutkanie voľačo napísať, aspoň nešaškujte…

 12. Ľudovít 1. novembra 2015 / 12:25

  Pán Tučko, pán Hrnko,
  …obaja ste ma prevapili a je mi z Vás smutno !!!

 13. Ľudovít 1. novembra 2015 / 14:56

  Oprava : nie prevapili ,ale prekvapili .

 14. Anton Hrnko 1. novembra 2015 / 19:51

  Nič k tomu nemôžem povedať. Iba to, že tá osoba bola hotová katastrofa. V civilizovanom štáte by sa nemohla dostať za brány takéhoto ministerstva, nieto ešte stať sa ministrom.
  Ľudovít,
  čím som vás prekvapil? Tým, že si nenechám zaslepeným zástancom jedného politického fanklubu nadávať do šaškov? Ja som tú diskusiu nechcel. On ma obvinil, že druhých kritizujem a sám do Uhrovca neprídem (lebo, že ma tam vraj nevidel). Pritom ja tu vystupujem pod vlastným menom, nie ako iní pod pseudonymami. A idem s kožou na trh i za prešľapy, ktoré sa mi občas podaria.

 15. Tučko Bombička 2. novembra 2015 / 0:03

  Myslím, že každý môže veľmi dobre vidieť, akým spôsobom ste v tejto diskusii narábali s faktami týkajúcimi sa napríklad onej spomienkovej slávnosti, ktoré Vám museli byť známe. Čo treba, to zatajíme, čo treba to prekrútime, všakže? Ale nebojte sa, nezazlievam Vám to, ako sa totiž vraví, v láske, vo vojne a v predvolebnej kampani je dovolené všetko…

 16. Anton Hrnko 2. novembra 2015 / 0:25

  Tučko,
  a teraz, ak nechcete vyzerať ako ten Hvorecký, tak by to chcelo fakty:
  1. Ako som narábal s faktami, ktoré mi museli byť známe?
  2. Čo som prekrútil, čo som zatajil?
  Len podotýkam, že toho vieme ešte aj viac, čo som z „politickej korektnosti“ vo vzťahu k danému jubileu nepovedal. Tak, hor sa sveta proletári… A ešte raz podotýkam, túto diskusiu som ja nechcel. Vám sa nepáčilo, že som si dovolil skritizovať
  a) že oslava bola poňatá ako stranícko-politická predvolebná kampaň, a nie štátne oslavy výročia;
  b) že som si dovolil skritizovať neúčasť poslancov vrátane predsedu parlamentu na „slávnostnom“ zhromaždení NR SR na Myjave;
  c) že som porovnal skvelé reči predsedu vlády a predsedu parlamentu v Uhrovci s konkrétnymi výstupmi ministra Maďariča a jeho osobného chránenca riaditeľa RTVS Miku či už použitím nesprávnej trikolóry alebo zhovadením Štúrovho odkazu v „opuse“ True Štúr. Len na okraj, ani vnuk môjho priateľa, ktorý žije v Kanade a rozpráva viac anglicky ako slovensky, nepochopil, že slovku true je z angličtiny; ani vo sne ho totiž nenapadlo, žeby Štúra uviedli v STV týmto spôsobom a hľadal v svojej slovnej zásobe, čo to true znamená v slovenčine.
  Vy v svojej reakcii ste ma obvinili, že kritizujem, ale do Uhrovca som sa neunúval. Tak som vám dokázal, že som tam bol a povedal niekoľko postrehov, čo vás tak rozčúlilo, resp. vaše verné srdce bijúce nie za Slovensko, ale za rodnú stranu, že ste ma nakoniec nepriamo obvinili, že som šašo. Nič som na vašich príspevkoch nemenil, každý si ich môže prečítať.
  Takže príjemnú noc. Napíšte si hocičo, mňa to už nezaujíma. Keďže – ako hovoríte – je predvolebná kampaň a hľadanie pravdy sa asi v tomto čase nenosí.

 17. Tučko Bombička 2. novembra 2015 / 0:47

  Nuž, keďže Vás to nezaujíma, nebudem sa namáhať. Len ešte raz upozorním, nech si každý prečíta pozorne celú túto diskusiu.

 18. petero 7. mája 2016 / 17:40

  p

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *