Prečo by mal prijať prezident A. Kiska pozvanie na oslavy víťazstva nad fašizmom do Moskvy

Slovenská národná strana s nepochopením a pohoršením prijala vyhlásenie skupiny jednotlivcov, ktorí sa obrátili na prezidenta A. Kisku s výzvou, aby neprijal pozvanie do Moskvy na oslavu víťazstva nad fašizmom. Určite nikoho neprekvapí, že sú to tí istí jednotlivci, ktorí sú podpísaní na všetkých výzvach a stanoviskách, ktoré boli proti aktivitám, vedúcim k vyhláseniu slovenskej národnej suverenity a štátnej samostatnosti, i proti všetkým krokom, majúcim túto štátnosť upevniť. Podobný duch i zameranie má aj aktuálne vyhlásenie, popierajúce myšlienky, na ktorých bola založená súčasná Slovenská republika. Vtedajšie politické sily vrátane predstaviteľov Slovenskej národnej strany nadväzovali pri konštruovaní súčasnej slovenskej štátnosti na idey európskeho humanizmu a antifašizmu a zo slovenskej minulosti odmietali všetky ideové prúdy, ktoré boli s nimi v rozpore. Podľa nášho názoru je teda veľa dôvodov, aby pán prezident pozvanie do Moskvy prijal.

Prvým a najzákladnejším dôvodom je ten, že stále väčšina slovenského obyvateľstva pokladá za hrdinov nie tých, ktorých vláda Vojtecha Tuku vyslala roku 1941 do boja na východný front po boku nacistického wehrmachtu, ale tých, ktorí sa či už v rámci česko-slovenského vojska na Strednom východe a na Západe, Prvého česko-slovenského armádneho zboru v ZSSR alebo v radoch povstaleckých bojovníkov v Slovenskom národnom povstaní zapojili do grandiózneho zápasu proti hitlerovskému Nemecku a po boku Červenej armády a ostatných Spojencov sa spolupodieľali na jeho porážke. Bola by to neúcta k tým desiatkam tisícov Slovákov a Čechov, ktorí neváhali zobrať zbraň do ruky a nasadiť svoje životy za svoj národ a štát, ale najmä tým, ktorí v tomto boji padli.

Sme presvedčení, že rovnakú radu by prezidentovi Slovenskej republiky dali aj všetci pohrobkovia Vojtecha Tuku, ak by takí na Slovensku boli. Nechce sa nám veriť, že podpisovatelia vyhlásenia ich chceli zastúpiť. Predsa aktuálne kontroverzie a efemérne politické spory nemôžu zakryť skutočnosť, že sovietske (teda zväčša ruské, ale nielen) vojská niesli hlavnú ťarchu bojov s nacistickým Nemeckom na európskom kontinente, že ZSSR priniesol aj najťažšie ľudské obete v tomto boji a že i pri oslobodzovaní Česko-Slovenska padlo okolo 160 000 sovietskych vojakov. Túto skutočnosť nemôžu vymazať ani podpisovatelia tohto pamfletu.

Ich rada, aby pán prezident išiel oslavovať deň víťazstva tam, kde nemajú jasno, či Š. Bandera alebo R. Šuchevič boli národní hrdinovia alebo kolaboranti s nacizmom, je skutočne hodná V. Tuku. Sme presvedčení, že prevažná väčšina Slovákov nemá so zaradením banderovcov nijaký problém. Ich „humanizmus“ mali možnosť mnohí pocítiť na vlastnej koži.

Vyzývame preto prezidenta A. Kisku, aby nepodliehal konjunkturálnym politickým ťahaniciam a aby dôstojne reprezentoval Slovenskú republiku na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom, do ktorého možno aj väčšou mierou, ako bolo primerané, prispeli aj naši otcovia a dedovia. Nepošpiňme ich pamiatku. Je to aj naše víťazstvo. V opačnom prípade bude treba asi prepisovať učebnice dejepisu.

Anton Hrnko

podpredseda SNS

14 Responses

 1. yoss 22. februára 2015 / 21:07

  To vsetko je pravda, na stole je vsak iny problem a sice problem Kiskovej kredibility. Kiska niekedy oznacovany aj ako Butorov hovorca urcite nie je ten, kto by mal reprezentovat Slovensko. Nielen s ohladom na to, ze by k nam chcel nastahovat dalsich okupantov, ale aj s ohladom na jeho teraz prebiehajucu ucast na oslave prveho vyrocia ozbrojeneho, zahranicim financovaneho krvaveho prevratu na Ukrajine. Radsej nech pekne sedi doma, nech to jeho volebne obdobie prezije Slovensko s co najmensimi politickymi urazmi.

  Inaksie tymto nemastnym neslanym vyhlasenim SNS ukazala, ze je vo vleku politickych udalosti. Nereaguju vtedy kedy maju a ked reaguju, tak na temu, na ktoru by radsej mali mlcat.

 2. Anton Hrnko 22. februára 2015 / 23:09

  Vôbec si nemyslím, že SNS je vo vleku udalostí a že by nemala reagovať na aktuálne dianie. Či sa to niekomu páči alebo nepáči, A. Kiska je prezident SR a teda reprezentantom všetkých občanov. Mal by teda vyjadrovať ich vôľu bez toho, čo si vnútorne myslí. Prezidenti prichádzajú a odchádzajú, ale národy tu zostávajú, a mali by mať svoju pamäť. Preto je našou povinnosťou pripomínať funkcionárom, čo majú robiť, aj keď možno nie sú s tým vnútorne stotožnení. Preto je toto vyhlásenie časové, nie je plesknutím do vetra, ako si to možno vy myslíte. Aj Putin raz odíde, aj Obama pôjde do histórie, ale ich skutky zostanú zapísané ako skutky prezidentov. Preto je dôležité, aby slovenský prezident – nech na tom mieste sedí hocikto – si patrične uctil víťazstvo našich otcov a dedov v druhej svetovej vojne. Ak tak neurobí, evidentne sa postaví na inú stranu. A vtedy treba, aby navrhol prepísať slovenský dejepis! Asi viete prečo!

 3. Tučko Bombička 23. februára 2015 / 13:06

  Koho prezidentom je A. Kiska, sa dá veľmi ľahko zistiť z jeho prejavov: koho v nich spomína a koho nie, ďalej z toho, nad akými podujatiami preberá záštity a nakoniec z toho, akých podujatí sa zúčastňuje osobne a na aké posiela akurát písomné pozdravy. Tento pán rozhodne nie je prezidentom všetkých občanov SR.

  Do Moskvy nech ide Fico a Kiska nech ide do prdele (do Poľska).

 4. ŠteMe 23. februára 2015 / 15:29

  Zbytočná polemika o tom, koho prezidentom Kiska je a koho nie je. Každému v zahraničí je to jedno a pre všetkých to je slovenský prezident. Otázku zodpovedal jednoznačne pán Hrnko. Všetko ostatné sú len kecy poplatné súčasnej politickej situácii a nášmu malému politickému hnojisku. My sme tak malí, že vo veľkých súvislostiach väčšina ani nedokáže myslieť…

 5. pomocník 23. februára 2015 / 16:14

  Historicky bude zaujímavé, keď sa raz ukáže, či bol Kiska za to, čo robí a hovorí platený alebo inak odmieňaný, alebo či ide len o typicky slovenského konzumenta médií (primárne donedávna SME) resp. Bútoru a spol., ktorý všetkému, čo tam (resp. od neho) kedy videl bezmyšlienkovito verí (sám totiž myslieť nedokáže, ja od neho počujem vždy len úlizné frázy; od podomového obchodníka ani nič iné nečakám).

 6. Tučko Bombička 24. februára 2015 / 10:10

  „Každému v zahraničí je to jedno a pre všetkých to je slovenský prezident.“

  Ale kdeže. V Rusku už veľmi dobre vedia, s kým majú do činenia a dosť by som sa divil, keby ho mali zatriedeného v inej zásuvke než v tej s nadpisom „Americký oslík“. Vedieť o tom, koho záujmy ústavný činiteľ v skutočnosti zastupuje, to je hlavná práca veľvyslanectiev všade na svete. Nie tie ceremoniálne šaškárne. Ak pôjde Fico do Moskvy a Kiska hore za Tatry, bude to najlepšie riešenie. Obaja budú medzi seberovnými a spôsobené škody tak budú najmenšie.

 7. yoss 24. februára 2015 / 12:26

  Pan Hrnko, chapem vas postoj, ze beriete Kisku ako slovenskeho statneho predstavitela, aj to, ze to vase vyhlasenie by malo byt akymsi kontrapunktom voci vyhlaseniu nasej 5. kolony, ktora by chcela, aby Kiska nesiel do Moskvy, ale do Kyjeva.
  http://www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/924541-osobnosti-ziadaju-kisku-aby-porazku-fasizmu-slavil-v-kyjeve/
  Lenze ked tohto politickeho tajtrlika v sluzbach nasej 5. kolony, cize v sluzbach zahranicia poslete namiesto do Kyjeva do Moskvy, vobec nic sa tym nevyriesi. Kiska je povazovany za najhorsieho rusofoba na Slovensku:
  http://www.srspol.sk/clanek-definitivne-vysledky-ankety-najhorsi-rusofobi-slovenska-10545.html
  Naviac sa na oslavach majdanovskeho prevratu dokonale zhovadil svojimi protiruskymi vyhlaseniami, v ktorych Rusko obvinil z rozputania a udrzovania obcianskej vojny na Vychode.

  Podotykam ze tieto takzvane oslavy vlastne ani neboli oslavami, lebo nebolo co oslavovat, ak nechceli oslavovat strelbu na Majdane, upalovanie ludi v Odesse, prepad hrivny, alebo ze musia vypinat elektrinu, alebo ze doviezli nehorlave uhlie z juznej Afriky, alebo uspesne zostrelenie letu MH17 a tak hlavnou temou tychto „oslav“ bolo hanobenie Ruska a Putina osobne, coho sa statny predstavitel v zmysle zakladnych diplomatickych pravidiel zucastnovat nesmie.

  Z toho vyplyva, ze poslat Kisku do Moskvy znamena to iste, ako poslat pedofila na oslavu MDD, cize je lepsie v tomto pripade celu zalezitost ignorovat, pripadne vyzvat inych nasich predstavitelov, aby tam isli. Keby to zalezalo na mne, navrhol by som Roberta Fica a Jana Carnogurskeho.

 8. Anton Hrnko 24. februára 2015 / 23:31

  Yoss,
  aj ja chápem vaše dôvody, prečo rozmýšľate tak, ako rozmýšľate. Ale jeden môj profesor mi raz povedal, že nemám zabúdať, že politika sa robí z troch dôvodov, ktoré nie je možné opomenúť. Prvým a základným dôvodom je urobiť niečo pre celok, pre občana, pre národ alebo ako to nazveme. Druhým dôvodom je realizovať svoje ja – to sa deje rôznymi spôsobmi; na Slovensku najmä nehoráznym obohacovaním, ale nie je to všeobecné. Je to len najviditeľnejšie. Mnohí si svoje ja realizujú bez toho, aby vôbec rozmýšľali o materiálnych statkoch. Sú aj iné hodnoty, o ktoré je možné v politike stáť. No a tretí dôvod je zápis do histórie. Na to by mal každý politik myslieť, lebo súd dejín je nemilosrdný. Oslobodí aj svetským sudom zatratených a pošle do siedmych pekiel aj tých, ktorí v svojom čase požívali „všeobecnú úctu“. Ja sa snažím nezlomiť palicu nad niekým dopredu. Nech sám ukáže, do ktorého panteónu slovenských politikov chce patriť. Či sa bude rád vynímať v panteóne s B. Grundwaldom, V. Tukom, V. Širokým, Tondom Novotným, teda s tými, ktorí len hlúpo nenadbiehali svojou nadprácou efemérnym a ako história hovorí – vždy dočasným pánom. Alebo sa zaradia do panteónu národných tých, ktorých si aj naši potomkovia budú pripomínať s úctou. Ľuďom treba pomôcť nájsť správnu cestu! Keď aj napriek tomu sa vydajú nesprávnou cestou, je to ich výber. Bude to ich stigma. Viete Putinovci, Obamovci, Kiskovci a tí ostatní prichádzajú a odchádzajú. Národy tu zostávajú, a preto treba sa tak správať, aby za každých okolností mohli naši potomkovia chodiť so vztýčenou hlavou. Ani Grundwald, ani Tuka takýto postoj neumožňujú. Teda, každý má slobodnú vôľu a tá bude tým slobodnejšia, čím lepšie bude poznať nevyhnutnosť. Treba sa zaradiť, aby súd dejín mohol byť v náš prospech.

 9. Metod J. Sláv 25. februára 2015 / 23:36

  VÁŽENÍ,
  Kisku neprerobíte, ani keby ste ho dajak donútili čítať tento pánov Hrnkov blog.

  Ale rozpútaním rozhorčenej debaty o dôležitej téme prerokovávanej v parlamente, možno sa podarí ovplyvniť dajakého poslanca, ktorý „sa chytí rozumu“ a presvedčí ostatných, aby nedovolili prejsť cez parlament napríklad takejto „novele“:

  “NA POZADÍ GEJPARÁDY”, totiž SA NA NÁS

  “V DUCHU BOJA ZA LEPŠIU VYMOŽITEĽNOSŤ PRÁVA”

  CHYSTÁ ĎALŠIA “ZACHODNIARSKA” HABAĎÚRA = pod rúškom rekodifikácie “civilného právneho poriadku”

  CHCÚ “TRENĎÁCI” ZRUŠIŤ “podľa-nich-fuj” socialistickú

  ZÁSADU HĽADANIA MATERIÁLNEJ PRAVDY

  SUDCOM V PRIEBEHU SÚDNEHO PROCESU §§§

  Ja tomu hovorím: CHCÚ UROBIŤ ZO SUDCU “SUCU” (= športového rozhodcu) §§§

  Jeden môj známy to vyjadril rukolapnejšie:

  “SUCA” SA NAJPRV POZRIE DO PRAVÉHO VRECKA, A POTOM DO ĽAVÉHO, A PODĽA TOHO, KTORÉ VRECKO MU VIAC “ODSTÁVA”, “ISTEŽE-SPRAVODLIVO” HOZHODNE SÚDNY SPOR §§§

  V jednej spravodajskej relácii RTVS sa moderátorka spýtala jedného zástupcu

  “právnikov”:

  “A TO SA MÔŽE STAŤ, ŽE ČLOVEK, KTORÝ MÁ PRAVDU, PREHRÁ SÚDNY SPOR ?”

  “Bohorovná” ODPOVEĎ ZÁSTUPCU “PRÁVNIKOV” ZNELA: “ÁNO, MÔŽE PREHRAŤ” §§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

  “ZBOHOM, PRAVDA; ZBOHOM, PRÁVO!” §§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

 10. Lacooravec 26. februára 2015 / 1:13

  Kisku treba pretrpieť! Už sa Slovači otvorili oči, čo je to za Ftáka! Aj On si to zrejme začína uvedomovať čo za zmätky stvára! Ide o to, aby Slovensku čo najmenej ublížil, čiže , čím menej štátnych návštev na prezidentskej úrovni, čím menej intervjú pre médiá…izolovať ho od politického života, aby svojou nedovzdelanosťou nenapáchal veľké škody! Stačí, aby menoval, vyznamenával, prípadne udeľoval dáke amnestie na neveru! V podstate On to prijme, nemusí sa namáhať…o peniaze má dávno postarané, honor má, tak o čo ide? Nech brouka žít!

 11. Anton Hrnko 26. februára 2015 / 23:17

  V mojom poslednom príspevku mi vypadla veta. Ospravedlňujem sa.

 12. Tučko Bombička 4. marca 2015 / 9:54

  Nezvyknem tu robiť reklamu týmto indivíduám, ale tieto výsledky sú zaujímavé (bez ohľadu nato, že si vybrali zase to, čo sa im hodí):

  sme.sk/c/7677568/pravy-slovak-nemusi-byt-krestan-hrdy-je-na-sportovcov.html

 13. Metod J. Sláv 20. marca 2015 / 12:15

  Takže náš najvyšší predstaviteľ zostáva „sedkať domka“, aby si nepohneval tých,
  od ktorých si doniesol „know how“, ako na „hlúpych“ Slovákoch zbohatnúť tak,
  aby nepotreboval prezidentský plat, a tak sa mohol „morálne“ vykašľať na mienku
  slovenského národa – ktorá je „mimochodom““mainstreamom“ označená za „produkt
  ruskej propagandy“, a tak ju treba ignorovať, ignorovať, ingnorovať, … VEĎ VŽDY SA
  U NÁS NÁJDE NAIVNÁ (= MAINSTREAMU PODĽAŽNÁ) MENŠINA, KTORÁ SA KVÔLI
  IGNORANCII VOLIEB ĎALŠOU,
  POVEDZME, „PREMÚDRELOU“, VŠEOHUNDRÁVAJÚCOU MENŠINOU STÁVA
  V „DEMO(?)-KRATICKÝCH“ VOĽBÁCH ROZHODUJÚCOU VÄČŠINOU §§§

  P. S.:

  Pozrel som sa na „grcké“ slovo „démos“, ktoré v dórčine znelo „dámos“, v Grécko-
  slovenskom slovníku Heleny Panczovej, A POCHOPIL SOM,
  ŽE PÔVODNÝ VÝZNAM JE „DOMÁCI“, TEDA

  DEMO-KRACIA = DOMÁCICH-VLÁDA (a KRACIA = pôvodne KRUTOSŤ) !!!

  P. P. S.:

  Genetika to istí !!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *