Nedouk

V poslednom období sa stal novou mediálnou hviezdou akýsi Samo Marec (len dúfam, že nie je synom Tóna Marca z Chlmca). Jeho hlavnou devízou je, že nič nevie, nič nepozná, ale vie popľuť všetko slovenské. Toľko priestoru v SME nedajú ani známemu neznalcovi slovenských dejín s historickým vzdelaním Dušanovi Kováčovi ako tomuto nedoukovi.

Nemá zmysel diskutovať s niekým takým, čo nevie rozlíšiť termín dejiny Slovenska a slovenské dejiny. V každom historickom proseminári naučia študenta, že dejiny môže mať subjekt, ktorý ich vytvára, ale aj objekt, na ktorom sa odohrávajú. Tento nedoučený holobriadok bude určite prekvapený z tvrdenia, že Slováci majú také isté dejiny ako Maďari, Nemci alebo Česi a že týmto dejinám sa hovorí slovenské dejiny. No môžu byť aj dejiny Slovenska, ale tie sú o niečom inom. Nuž a tvrdenia, že nejaká časť Spiša patrila niekedy v histórii Poľsku (odhliadnuc severný Spiš pripojený k Poľsku po prvej svetovej vojne), môže len skutočný hlupák, ktorý nevie rozlíšiť záloh, z ktorého výnos mal pokryť pôžičku, zobratú od poľského kráľa Žigmundom Luxemburským, od príslušnosti zálohovaných miest do Uhorského kráľovstva.

Polemizovať s týmto zadubeným a zaslepeným hlupákom je pod ľudskú dôstojnosť človeka, ktorý má aspoň maturitu. Preto som len upozornil na jeho základnú neznalosť, na ktorej stavia svoje vzdušné bludy. Ťažko to nazvať zámkami. Nemôžem však nekonštatovať, že redakcie SME musí byť v absolútnom zúfalstve, keď publikuje tieto – s prepáčením slušne sa to nedá nazvať.

11 Responses

 1. Milan 29. októbra 2013 / 23:13

  prispejem tiež aktuálnymi informáciami z Moravy:
  Startuje druhá anketa zda má být v Brně ulice Václava Havla.
  První anketa, kterou uspořádala radnice městské části Brno-střed, nebyla vzata v potaz z důvodů možné manipulace. Občané v ní pojmenování ulice po Václavu Havlovi v Brně odmítli.
  Připomeňme si, co Moravané včetně Brňanů především Václavu Havlovi vyčítají. V prvních dnech téměř všelidového hnutí, později nazvaného Listopadem, nebylo ještě jisté jak se věci vyvinou a tak Václav Havel žádal Moravu a Brno o podporu. Byl si vědom, že Morava už od roku 1948, kdy komunistická vláda zrušila Zemi moravskoslezské zemský statut, o samosprávu výrazně usiluje.
  Do svého dopisu, ozdobeného známým srdíčkem napsal, že bude na postavení Moravy myslet.
  Později, když došlo na lámání chleba a bylo těsně před hlasováním o obnovení zemské samosprávy a atmosféra ve sněmovně napovídala tomu, že se toto obnovení odhlasuje, naráz odvolal premiéra Petra Pitharta na hrad a hlasování se muselo odložit na druhý den.
  Přes noc byli poslanci zřejmě zpracováni a druhý den se to již neodhlasovalo. Někteří poslanci z Prahy a Čech se radostí, že se to Moravanům nepodařilo, objímali!
  Mnozí na Moravě při vzpomínce na tuto událost cítí bolest….

 2. Tučko Bombička 30. októbra 2013 / 0:06

  Zbytočná snaha, pán Milan. Kde nič nie je, ani Pán Boh neberie.

 3. yoss 31. októbra 2013 / 9:05

  hanobenie slovenskych dejin veselo pokracuje aj 23 rokov po vzniku samostatneho slovenska, nielen v clankoch na smetiarskych strankach. sledujem diskusie na pravde.sk kde sa uz dlhsi cas rok, alebo dva, vyskytuje zaujimavy exot s logom somara (osla) a dennodenne napise 30 a viac diskusnych prispevkov v ktorych napada a prekrucuje rozne udalosti tykajuce sa slovenska, jeho dejin, vztahu s uhorskom a najma s madarskom. takych je pravdaze viac, lenze tento clovek vystupuje ako poliak a pritom obhajuje horthyho a nyilasovcov. ako madaron by na diskusii rychlo skoncil, lenze ako fiktivny poliak su s nim problemy, zvrhava sa to na nadavanie na poliakov, co je zrejme ciel jeho posobenia…

 4. yoss 31. októbra 2013 / 9:07

  oprava: 20 rokov po vzniku, 23 uplynulo od kapitalistickeho prevratu 1989

 5. miro 2. novembra 2013 / 1:03

  Pan Yoss,
  iba technicka. O prevrate, kt. robili „kapitalisti“ tu uz rec bola. Zhodou okolnosti, mena tych „kapitalistov“ sa zhoduju so spickami socialistickej (ci akej?) StB. Nepochybne ide iba o zhodu nahod 😀

 6. zaznamnik 6. novembra 2013 / 20:29

  Samo Marec je znama firma….je to v podstate hlupak a svoju hlupost nesie pred sebou ako stit a este je na to hrdy…

  Kedze nie som historik z povolania, tak som ho parkrat v diskusiach zotrel a usvedcil z bohapustej neznalosti a totalnej zadubenosti….

  Mimochodom, on pochadza tusim zo Stareho Smokovca alebo Tatranskej lomnice..tam rastol a studoval v Polsku..preto tie pomylene dristy

  On je iba typicky Slovacik, co vytiahne paty z rodnej hrudy a uz za par mesiacov si osvoji myslenie a argumenty okolia…..

  Dalsi taky je nejaky pomylenec co studoval v Cesku a teraz pri vyroci vzniku CSR doslova vykadil na Slovensko kopec cechobolsevickych sprostosti, ktorym uz neveria ani sami Cesi

 7. Pomocník 6. novembra 2013 / 21:21

  Kto konkrétne je ten pomylenec?

 8. Anton Hrnko 6. novembra 2013 / 22:28

  Páni,
  nedávajme veciam a ani ľuďom väčší zmysel, než majú. Ako ste si všimli, ja som s tým nedoukom nepolemizoval, len som upozornil, že neovláda ani základy toho, o čom hovorí a že to je absolútne zúfalstvo redakcie SME, ak takýchto nímandov chce predhodiť ako autoritu. Podľa všetkého je to syn známeho horského vodcu z Tatier, spisovateľa horských poviedok Tóna Marca z Považského Chlmca. Ak si tak vychoval syna, je to jeho hanba. Ináč k tomu nemám čo povedať a ani mu robiť píar.

 9. Misco 14. novembra 2013 / 2:44

  Mimo tému:
  Pán Hrnko, v TV LUX ste to povedali pekne (trochu som ten citát „učelsal“, ale podstatu som hádam vystihol):

  „Každý spor o históriu nie je v príncípe sporom o minulosť, lebo tá je nemenná, ale je sporom o prítomnosť a budúcnosť.“

  PS: Na SME ale naozaj nemá význam sa reagovať, náklad im klesá každým rokom, aj pre články takýchto trollov. Mrzí ma, že ste sa chytili.

 10. lacooravec 15. novembra 2013 / 22:20

  Nápis ako príspevok.

 11. lacooravec 15. novembra 2013 / 22:23

  No zle som urobil. Chcel som Marec ako Březen a nemusí byť z Chlmca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *