A toto čo má znamenať…?

Keď inštalovali pred niekoľkými rokmi v Žiline na námestí A. Hlinku pred obchodným domom Tesco sochu Andreja Hlinku, bolo to výrazné gesto voči tomuto slovenskému politikovi a národovcovi, ktorý celý svoj život zasvätil boju za Boha a za národ. Boli, samozrejme, kuvičie hlasy, ktoré by radšej videli v meste nový kanál alebo nejakú inú žumpu, ale tie zanikli v hlahole podporných stanovísk. Veď s ktorým mestom ešte okrem Ružomberka bol A. Hlinka tak spätý ako práve so Žilinou.

Dlho som rozmýšľal, čo akademický sochár Ladislav Berák myslel gestom, ktoré dal svojej soche.

Rozhodené ruky, dlane nahor… Je to možné, že ho zobrazoval pri  slávení eucharistie. Kňaz vtedy obyčajne predčíta z bohoslužobných kníh predpísané formuly. Ale vtedy som si spomenul, že toto gesto je až z pokoncilovej doby. Za Hlinkovho života bol kňaz pri tomto úkone otočený smerom k oltáru. Počas mojej poslednej návštevy v mojej rodnej Žiline som to však pochopil veľmi presne. Berák už asi vtedy predpokladal, ako sa mesto Žilina  zachová k tomuto veľkému Slovákovi a anticipoval v jeho geste údiv, počudovanie, do akej pozície ho radní mesta zatlačia, aké miesto mu na námestí vyhradia. Svojím gestom ako keby chcel Andrej Hlinka povedať: „A toto, preboha, čo má znamenať…?“ Kto neverí, že to tak je, nech sa pozrie na nasledujúcu fotografiu.

Aj takýmto spôsobom si vieme úctiť svojich velikánov. Žiaden ďalší komentár tomu netreba!

62 Responses

 1. zaznamnik 19. júna 2013 / 11:40

  tak toto teda komentar ozaj nepotrebuje……

  ale je to iba vysledok vztahu nas Slovakov k vlastnej historii, ktory je stale v zajati bolsevickych stereotypov – hlavne „kontroverznosti“ osoby Otca slovenskeho naroda, katolickeho kanaza a narodneho buditela Andreja Hlinku.

  Ale najvacsie maslo na hlave ma ten, kto dal povolenie na umiestnenie tychto gycovitych ohav priamo pred sochu, cize magistrat mesta Zilina.

  inac to, ze v Kosiciach stoja sochy madarskym vojnovym zlocincom a iredentistom, dokonca po jednom je pomenovane aj namestie ma neprekvapuje….ale ze v Ziline budu mat takyto vztah k najvacsiemu slovenskemu politikovi 20teho storocia, som prekvapeny…a to dost nemilo.

 2. yoss 20. júna 2013 / 12:14

  by som to nazval – Dialog narodneho buditela s drevenymi budami…

  po kapitalistickom prevrate 1989 nastal upadok aj v oblasti narodniarskych veci, nielen moralny, mravny, kulturny. tak nam treba, ked sme si nevedeli vazit co mame…

 3. Metod J. Sláv 20. júna 2013 / 17:53

  Yoss,

  presne tak !!!

  Kapitalizmus = primitivizmus nenažratých zbohatlíkov, zbohatnuvších na ľudskej hlúposti §§§
  – nastúpivší po primitivizme nenažratých „pánov urodzených“, ktorí sa vedeli
  „dobre narodiť“ do šľachtických rodín založených tými najväčšími hrdlorezmi,
  ktorí si postavenie a majetky narabovali ešte možno za primitívnej
  otrokárskej tzv. Rímskej ríše §§§

 4. juraj valusek 21. júna 2013 / 8:54

  Mili komunisticki pohrobkovia!↲↲
  Zabudli ste, ze pred 89tym by ste Hlinkovi sochu nepostavili.↲Neuvedomil som si, ze IQ komancov je tak nizke…

 5. yoss 21. júna 2013 / 9:15

  juraj valusek: opat zjednoduseny vyklad. Andreja Hlinku nam zakazala Praha, Benes, cechoslovakisti. neboli to komunisti, komunista respektuje narodne tradicie…

 6. Metod J. Sláv 21. júna 2013 / 9:45

  Milý „nekomač“ Valúšek,

  vďaka takým naivným jednotlivcom, ktorí žiaľ tvoria masu,
  môžu nenažranci byť stále bohatší §§§

  Ešte aj Rím do dnes stojí na zlate, ktoré historický „hrdina“ Traján urval
  našim Dákom, ktorí to zlato v pote tváre vydolovali z našich Charbatských
  hôr §§§

 7. Paľo 21. júna 2013 / 10:22

  Vážení páni, zbytočná diskusia. Pravdu má aj pán yoss (že po roku 1989 nastal úpadok v oblasti národnej, keď sa začali spochybňovať veci, ktoré si nedovolili spochybniť ani komunisti – drzosť a chrapúnstvo ortodoxných čechoslovákov na Slovensku akoby nemali hraníc) a má pravdu aj pán Valúšek, že komunisti neznášali Hlinku (nielen českí „buržoázni“ čechoslovakisti, ale aj českí a slovenskí komunisti). Na druhej strane pripúšťam, že nebyť českého a čechoslovakistického tlaku, nebol by Hlinka ani za komunizmu až tak démonizovaný, už ani nehovoriac o Slovenskom štáte.

 8. juraj valusek 21. júna 2013 / 11:33

  Mravny upadok zacal uz komunizmom, ktory ucil ludi kradnut a klamat. Ale aj to je zjednodusenie, lebo je viac moralnych systemov. Ak mame na mysli krestanske hodnoty, tak sekularizmus 19.stor. tieto hodnoty oslabil, no u nas komunizmus s cielenou ateizaciou dosiahol omnoho vyznamnejsie vysledky. ↲No a k Hlinkovi – ako by mohol byt komunistom blizky knaz, ktory bol proti bolsevizmu? Hlinka bol prilis cerstva postava. Napr. Stur sa dal lahko zaobalit do komunistickeho havu, aj vdaka jeho rusofilstvu. Ale Hlinkove nazory a postoje boli este v povedomi.↲Ja nepovazujem kapitalizmus za vrchol civilizacie. Ale som zastanca prava a spravodlivosti, ktoru nerespektoval ani komunizmus ani liberalny kapitalizmus.

 9. Paľo 21. júna 2013 / 12:38

  Veď ja sa nehádam. Za komunistického Československa a čechoslovakizmu vyrástli morálne a vedomostne zdevastované generácie, ktoré teraz spochybňujú Svätopluka ako kráľa Slovákov (ak vôbec vedia, kto to bol). Za komunizmu sa nič slovenské, nič národné nesmelo zdôrazňovať (aj to sa zamlčiavalo, keď už píšete o Štúrovi, že v roku 1848 Štúr s Hurbanom vyhlásili nezávislosť Slovenska od Uhorska patriace pod vládu habsburskej koruny. Spomínali sa len Štúrove priateľstvá s Čechmi.). Niečo také ako nezávislosť Slovenska spomenúť v komunizme, to si človek koledoval prinajmenšom o vyhadzov zo zamestnania. Len budem vždy tvrdiť, že za komunizmu pôsobili ešte historici, ktorí vyrástli v iných pomeroch ako komunistických a aj keď nesmeli určité veci verejne hovoriť, aj ten komunistický čechoslovakistický režim z Prahy sa bál isté veci spochybniť takým spôsobom, ako sa dnes neboja slovenskí čechoslováci, ktorí sú navyše oslavovaní a propagovaní neslovenskými médiami. A na strane čechoslovakistov stoja, pán Valúšek, aj vaši milovaní kádeháci a lipštajnovci, akoby ich jedna mater mala.

 10. Paľo 21. júna 2013 / 12:39

  Oprava: Nezávislosť Slovenska od Uhorska a jeho pripojenie priamo pod vládu habsburskej koruny.

 11. Pomocník 21. júna 2013 / 14:03

  Valúšek klamať a kradnúť učí naopak ľudí súčasný systém, v minulom systéme presne naopak výslovne učili v škole nekradnúť a neklamať, dnes je heslo: ak nebudeš bezohľadný grázel, máš smolu. Ale papagájovať frázy vieš vzorne, presne ako pionieri v 50. rokoch, na to ťa užije. Už chýba len sekcia o tom, ako pred rokom 1989 každého občana sledovala Štb a všetci sme nevedeli zohnať banány (asi dotyční žili v inej krajine, lebo ja som ich aj vyhadzoval a deti ich mali pravidelne v školskej jedálni na obed). Tie svoje neskutočne primitívne táraniny a frázy, ktorým očividne aj sám veríš, sú nádherná ukážka toho, akých hlúpych ľudí sa podarilo splodiť po roku 1989 a stačilo len pár rokov vymývania mozgov presne opačným smerom ako po roku 1989. Bolo by to jedno, keby sa to týkalo len jednej osoby alebo pár osôb, ale toto sa týka prakticky každého druhého mladého Slováka a je to pohroma, ktorá už začína mať ekonomické a iné dôsledky. Takto zmanipulovať históriu len za 20 rokov do úplného rozporu s ľahko overiteľnými faktami si nedovolili ani komunisti, a to ani náhodou, a tí sa veru tiež v tomto smere snažili.

 12. Metod J. Sláv 21. júna 2013 / 14:48

  Jo, pamětníci,

  kdopak to furt vopakoval: „Nelhat a nekrást!“ ???

  Nebyl to snad „romanticko-kapitalistickej“ „Tatíček“ §§§

  A proč to vůbec říkal, když ten ka-puta-liz-mus, byl tak morálne čisťounkej ???

 13. Juraj Valúšek 21. júna 2013 / 20:01

  Zdrastvuj, súdruh Pomocník.

  Odhalil si ma. Papagájujem, ako ma to naučil režim, lebo som bol iskrička. Či sme mali banány si nepamätám. Ale mám učebnice dejepisu z čias komunizmu. A toľko klamstva pokope som dávno nečítal.

  Komunizmus hovorí o revolúcii a o neexistencii súkromného vlastníctva. Právo niečo mať je základné právo človeka. A tvrdiť, že bohatý človek je zlý, je morálne tak zvrhlé, že sa nečudujem, že vám tu 40 rokov museli vymývať mozgy, aby ste tomu uverili. A vám, súdruh Pomocník, ho teda vymyli dokonale. Alebo ste tak zakomplexovaný a závistlivý, že to schvaľujete aj bez vymytia mozgu? :-O

  Navyše, všetci krásne vidíme pokrytectvo súdruhov, ktorí mali plné huby socializmu a dnes sú z nich tí najväčší kapitalisti. Osobne poznám súdruhov, ktorí dnes vlastnia siete reštaurácie, hotely, autoškoly… A skúste si byť ich zamestnancom, súdruh.

  Súčasný systém učí súťaživosti a zdravej konkurencii. Právo mať majetok a podnikať s ním. A úloha štátu je bdieť nad právom a spravodlivosťou. Nie je to dokonalý systém, kým si neuvedomí – aspoň podľa sociálneho posolstva kresťanstva – že cieľom ekonomiky je človek, nie zisk. Ja akceptujem sociálnu náuku Katolíckej cirkvi. V jej hodnotení je komunizmus je úplne chorý smer. Kapitalizmus je zlý len vtedy, ak neuznáva princíp práv človeka a antropocentrizmu. A hovorte si tomu naučené poučky, alebo nie, je to moje hlboké osobné presvedčenie.

  Mne o komunizme rozprávala moja rodina. Verte alebo nie, v školách sú bývalé súdružky, tie naopak komunizmus skôr pochvália. Ak mám negatívne poznanie bývalého režimu, je to zo skúseností ľudí. Moja mama mala problém dostať sa na strednú, lebo bola na birmovke. Môj strýko emigroval do Kanady a jeho matku za to terorizovali ŠtBáci. Náš bývalý farár musel prejsť ilegálne cez hranicu. Jednu našu známu zavreli na 5 rokov, lebo pomohla ujsť kňazovi za hranice. O donášaní a udávaní, o prvomájových povinných sprievodoch, o nemožnosti vycestovať, o klamstve v školách… Kde si žil, súdruh Pomocník? Alebo z teba urobili mankurta?

  Pán Paľo,

  dejepisectvo patrí medzi spoločenské vedy, a o nich platí, že na rozdiel od prírodných je tu omnoho ťažšie dosiahnuť objektivitu. Na objektivitu v týchto vedách je veľmi potrebná diskusia, dialóg. Žiaľ, tieto vedy bývajú najčastejšie zneužívané momentálnym režimom. je to tak dnes, bolo to tak aj za komunizmu, za slovenského štátu, za ČSR, za cisára, pána…

  Tu si človek musí dať cieľ – buď spoločenská objednávka, alebo pravda. Pravda však nebýva vždy príjemná. Kým do histórie budeme vkladať toľko vášní, čo dnes, vždy to bude ťažké. Ale momentálne tu nie je nariadený oficiálny výklad dejín. Hoci tá ktorá vláda je naklonená určitému svojmu výkladu dejín, nie je to nanútená ideológia.

  Ak budú dva tábory historikov po sebe vrieskať a nadávať si, ja budem jasať. Znamená to, že sa tu môže diskutovať. Ďalšia generácia historikov, nezaťažená spormi predchodcov, môže jasnejšie poznať pravdu.

  Keď som prvákrát volil KDH, mal som 19 rokov. Bolo to v roku 2002, v ich programe som nič čechoslovakistické nenašiel. Volil som pravicovú a konzervatívnu stranu, vyberal som medzi SDKÚ a KDH. Mečiara som považoval (a dodnes považujem) za zločinca a tyrana. KDH sa mi zdalo viac konzervatívnejšie ako SDKÚ, tak som ho volil. A neľutujem toho. Hoci vtedy som išiel do verejného života s omnoho väčšími ideálmi, stále som nad politikou nelámem palicu, hoci na nebeské kráľovstvo na zemi teda neverím 🙂 Ale v roku 2002 som nemal pocit, že KDH by chcelo ČSFR naspäť, vy áno?

 14. Tučko Bombička 21. júna 2013 / 22:39

  „Súčasný systém učí súťaživosti a zdravej konkurencii.“

  Pravda. Vidieť to na každom kroku. Na potravinách, kde sa súťaží, kto sa kvalitou vyrábanej potraviny priblíži skôr k hnoju (aby sa minimalizovali náklady a maximalizoval zisk). Na zdravotnej starostlivosti, kde sa súťaží, kto za drahší peniaz spraví obyčajnú zubnú plombu či zoperuje karpálny tunel (pacienti zase súťažia v tom, kto z nich sa zákroku vôbec dočká). Na školstve, ktoré učí ľudí súťažiť v tom, ako sa biť o zamestnanie, ktoré nie je zaplatené. Na rôznych zábavných šou, kde nová „nádejná“ generácia súťaží v tom, kto toho viac „ukáže“, či kto toho viac „znesie“.

 15. Juraj Valúšek 21. júna 2013 / 23:43

  Tučislav, zdá sa, že ti chýbajú päťročnice 😀

  Ale áno, máš pravdu, vymenoval si tiene kapitalizmu, keď sa zisk dá na prvé miesto.

  Môj kamarát je úspešný podnikateľ. Robí svoju robotu poctivo, je murár, ľudia si ho chvália, vidia, že nie je fušér. Tak sa o robotu a ani zisk nebojí.

  A aj ty, Tučislav, ak ti niečo nechutí, kúpiš si iné. Máš na výber. Ja osobne Ti poradím – kupuj drahšie mäso, ale nie veľa. Zaplatíš síce rovnako za menej gramov, ale je to zdravšie a nemusíš sa báť, že ješ koňacinu.

  PS.: Pochádzam z Brodského a u nás je tradícia jesť psie mäso. Je to vynikajúca pochúťka 😀

 16. Metod J. Sláv 22. júna 2013 / 17:15

  Valúšku, „dík“ za „tip-top“ kulinársku radu,

  ktorá sa nám v historicky dohľadnej dobe, bude veľmi hodiť, keď akcionári,
  „najsvätejšie“ to bytosti „nebeského“ ka-pita-liz-mu, rozhodnú presunúť
  „ževrajnaše“ automobilky do Číny a Indie, aby tým znížili prepravné náklady,
  na čo majú svoje „sväté“ právo udelené im „božstvom maximalizácie zisku“.

  Ale, keď tak nad tou blízkou ka-pita-lis-tickou budúcnosťou zauvažujem, tak
  to bude znamenať, že sa budeme musieť stať „kanibalmi“, lebo tie „moderné
  samičky ževrajľudského živočíšneho druhu“ súc zmagorené dnešnou
  „šuškanou“ (t.j. božstvom zisku podprahovo vsugerovávanou) „propagandou“,
  radšej obetujú svoje deti, akoby obedovali svojich štvornohých miláčikov. 🙁

  A síce, to následné vymieranie, ktoré už sa už žiaľ rozbehlo „paničkovým“
  rozhodnutím:“Jedno decko, a viac si kaziť postavu nenechám!“, zas to bude
  len v súlade so „svätými“ princípmi ka-pita-liz-mu, ktorý si už spočítal, že
  na jeho „dlhodobú udržateľnosť“ mu stačí 1 miliarda „muklov“ + x miliónov
  robotov §§§ §§§ §§§

 17. Juraj Valúšek 22. júna 2013 / 20:24

  Metod, zase vám vysadili lieky? Čo na psychiatrii štrajkujú?

 18. marian 22. júna 2013 / 20:40

  Náhodou som naozaj šiel v článku postupne a ma to troška šokovalo . Ale zas na druhú stranu ja beriem veci z nadhladu a hned som sa aj zasmial . Dúfam , že sa nič dramatické už v strednej europe nestane a tá socha tam teda zostane a tým je úplne jasné kto bude mať dlhšiu životnosť , či stánky ,alebo Hlinka . A o to predsa ide . A na margo gesta . Ja tam vidím úplne normálne gesto ….ste môj národ ,podte .

 19. Tučko Bombička 23. júna 2013 / 6:48

  „Mečiara som považoval (a dodnes považujem) za zločinca a tyrana.“

  Chcel by som požiadať všetky deti na tomto blogu (a spomedzi dospelých tých, ktorí si už 90. roky nepamätajú), aby spozorneli a začali sledovať, čo sa začína vyvolávať na medzinárodnej úrovni v súvislosti s legálnym (aj legitímnym) zvolením J. Čižnára za kandidáta na generálneho prokurátora. Presne toto isté sa dialo za vlád V. Mečiara:

  1) vydávanie vlastného (čisto) politického záujmu (vtedy aj dnes) opozičných strán za záležitosť obrany demokracie na Slovensku a
  2) v tejto podobe vynesenie problému na medzinárodnú scénu tak

  ako to pred pár dňami opäť urobili opozičné subjekty. Dôsledkom toho je, že predstaviteľ európskej ľudovej strany (v ktorej sú aj SDKÚ, aj KDH aj MOST) žiada, aby sa tým zaoberala európska komisia.

  Takto začala éra tzv. „demaršov“ za vlád Vladimíra Mečiara. Pripomína mi to písanie „pozývacích listov“, čo len ukazuje na ideologickú príbuznosť dnešnej pravice s tými, proti ktorým chce „bojovať“ – komunistami.

  Modrého psa novým kúskom skrátka nenaučíš…

  P.S. Len modrí neoboľševici (ako to tu ktosi trefne nazval) zabúdajú na 2 veci: postoj ľudí k EÚ a k jej „mentorstvu“ nad štátmi je dnes už niekde inde a hlavne – ľudia si tento príbeh z 90. rokov zapamätali. A preto aj ich reakcia bude v súčasnosti iná, než si opoziční (slovami „klasika“) „táraji, gágaji a prďúsi“ prestavujú…

 20. Metod J. Sláv 23. júna 2013 / 12:30

  Valúšku, Valúšku,

  dobrý si Ty žiak modrých „neoboľševikov“, keď Ti došli argumenty, tak si sa
  uchýlil k úbohému „oháňaniu sa psychiatriou“ §§§

  To, či štrajkujú psychiatri, alebo nie, mi môže byť ukradnuté, ale to,

  ŽE DAKOMU ŠTRAJKUJE ZDRAVÝ SEDLIACKY ROZUM,

  mi nie ľahostajné, až tak, že sa tu na tomto blogu nechávam urážať.

 21. Pomocník 23. júna 2013 / 18:17

  Omyl. Štrajkovať môže len niečo. Nič štrajkovať nemôže.

 22. Paľo 26. júna 2013 / 11:24

  Pán Valúšek, po prvé k tým historikom, novinárom, politológom, umenovedcom a ďalším. Áno, diskusia, aj vrieskanie na seba, to je v poriadku, ak sú argumenty, ale ak jedna skupina trebárs historikov (konkrétne tá čechoslovakistická) klame len preto, lebo pred pravdou uprednostňuje svoju ideológiu, československé presvedčenie a pokrytecké „dobré vzťahy“ s „európsky rozhľadenými“, ale pritom čisto nacionalistickými českými alebo maďarskými historikmi, tak o čom to je? Keď obrazne povedané, niekto začne tvrdiť, že Zem je plochá doska, pritom v zákulisí sám dobre vie, že tvrdí blbosť, ale idelogicky mu to vyhovuje – samostatné Slovensko a „nacionalisti“ mu dodnes ležia v žalúdku, ale už s tým nemôže nič urobiť, tak aspoň takto zasmradí. A verte mi, že viem, o čom hovorím, že to nemám vyčítané odniekiaľ z médií. Typickým príkladom je socha Svätopluka. Toľko nezmyslov, to sa len tak ľahko nevidí. A čisto z dôvodu, len aby Slováci nebodaj nemohli tvrdiť, že voľakedy v minulosti mali aj oni vlastného „veľkého“ vládcu. Slováci, taký „pseudonárod“, pche! Toto je podstata. A tu je aj napríklad príčina, prečo sa nepodarila socha Cyrila a Metoda v Bratislave k 5. júlu 2013 (aj keď je podľa mňa neveľmi vydarená). Ale keby sa chcelo, už sa predsa mohla pripravovať roky predtým, lepšie, za širokej účasti kdekoho. A opačný príklad – práve pre ideológiu a prevládajúci čechoslovakizmus sa ľahúčko, bez reptania a rôznych komisií podaril Masaryk pred SNM, montér Štefánik pred Euroveou, a možno prejde aj zmaďarizovaná verzia Márie Terézie pred Redutou a Štúr skončí na smetisku.
  A k tomu KDH. Veď to, vy ste prvýkrát volili v roku 2002, lenže ja si pamätám už rok 1990 a mám skúsenosti s KDH, Čarnogurským, Lipšicom atď. Lipšic organizoval „žiarovkové referendum“ proti „slovenskému separatizmu“, bol jedna ruka s českými šovinistami a Havlom, podobne ako Radičová. KDH bolo vždy na strane čechoslovakistov, väčšina jeho vodcov samostatné Slovensko odmietala. Potom neskôr niektorí, ako Ivan Šimko, uznali, že sa mýlili, to je fakt. A samozrejme, ani národne vlažné KDH ani čechoslovakisti z SDKÚ Československo už dávno nechcú. Veď sa predsa nebudú deliť o zlodejiny s českými politikmi – to je tá hlavná príčina, pán Valúšek. Československo by dnes chceli späť len ortodoxní – Hríb, Gál, Šimečka a spol.

 23. miro 27. júna 2013 / 14:48

  Naozaj ma prekapuje, ze podaktori ani po 24 rokoch nepochopili, co sa to tu vlastne stalo, aj ked je uz davno jasne to zname „komu to prospelo“.

  1. pan yoss a pan Metod, nebol to nijaky „kapitalisticky prevrat“. Bola to velmi dosledne naplanovana akcia, kde sa nasi najvyssi sudruhovia a este vyssi estebaci dohodli so zapadnymi sudruhmi na tom, ze sa to rozpusti a to vsetko pod taktovkou StB.
  Nuz a komu to teda prospelo? Zapadu to pomohlo oddialit krizu o 20 rokov a nasi mocipani, ktori pred 89-tym kradli tisicky, dostali moznost kradnut miliardy, ci desiatky miliard.
  Pre tych, ktori skoro nekriticky obhajuju minuly rezim a spominaju na „zlate casy“, musi byt poriadne „nakopanie do gul“ (slova dalsieho klasika) ta skutocnost, ze najvacsi preklinaci kapitalizmu a ich deti si ho teraz uzivaju plnymi duskami. Vam vsetkym zelam to, aby si to poriadne uzivali (to nakopanie), ved su to najma vasi ludia, ti „spravni a moralni“ 🙂

  2. „nastal upadok aj v oblasti narodniarskych veci, nielen moralny, mravny, kulturny“
  Rozpravat o moralke, mravoch a kulture potom, ako nas komunizmus poctil jeho prichodom, jeho sudnych procesoch a „dobrovolnom“ odovzdavani pody, je naozaj upadok.

  3. pan Pomocnik, je sice pravda, ze sa vravievalo, ze klamat a kradnut sa nepatri, ale v praxi to nefungovalo nahodou tak, ze „ten, kto nekradne, okrada svoju rodinu“?

  Vacsine z vas, skor narodenych, prekaza predovsetkym to, ze casy sa zmenili. To, ze nemusime byt vsetci taki isti, navonok, ani vo vnutri a vsetko, co s tym suvisi. Je to prirodzene. V tejto pseudodemokracii, v ktorej zijeme, si mozu ludia vybrat, ci budu klamat a kradnut alebo nie. Ti „spravni a moralni“ si uz vybrali.
  Dalsia vec, ktora suvisi so slobodou vyberu, rozhodovania sa atd. je to, ze dochadza k sustavnemu a umyselnemu osprostievaniu ludi. Mne osobne prekaza najviac asi toto, ale aj to suvisi so slobodou, ved nikto nikoho nenuti sledovat tie dementne serialy a relacie. No napokon, ani toto nie je nijaka novinka, iba chlieb a hry v novodobom vydani.

  Pan Valusek, aj ked s vacsinou, co ste do tejto diskusie napisali suhlasim, aby som bol spravodlivy, musim zareagovat aj na vas. Ak ste ten Valusek, kt. myslim ja, tak vo „firme“, v ktorej posobite je zdrava konkurencia a demokracia cista teoria 🙂

 24. Metod J. Sláv 27. júna 2013 / 18:51

  Pán Miro,

  ad 1) bol to kapitalistický prevrat, lebo šlo o návrat kapitálu z rúk štátu
  späť do súkromných rúk pôvodných vlastníkov, A TAM KDE TO NEŠLO
  REŠTITUČNE (pre Benešove dekréty, … ), TAM BOL POUŽITÝ LACNÝ
  VÝPREDAJ
  za cca 1/3 skutočnej ceny. A keď už sa nedalo zo zákona nič privatizovať,
  tak cez divadlo „o vymieraní“ bola sprivatizovaná 1/2 našich úspor na dôchodok.

  ad 2) mňa nemusíte poučovať, že v roku 1989 nás „naši“ „všehoschopní“
  neschopáci vykšeftovali za cca 20 ročné oddialenie
  pravidelne nastupujúcej hospodárskej krízy
  kapitalistickej nenažraneckej ekonomiky.

  ad 3) socialistický režim „sa aspoň tváril“, že je tu pre skutočnú väčšinu
  občanov, a aspoň sľuboval, že aj ten, ktorý nekradne a neokráda, sa
  dožije spokojnej staroby !!!

 25. Tučko Bombička 27. júna 2013 / 21:11

  Pre „prekvapeného“ Mira:

  1) asi vás sklamem, ale mňa (a som si istý, že ani ostatných) ani za mak nezaujímajú – a už vôbec neiritujú – bývalí papaláši či ich potomstvo. Mňa (a možno aj iných) irituje to, že je dnes bežnou praxou exekučné deštruovanie dôchodcov, poskytovanie zdravotných a sociálnych služieb v závislosti na objeme peňaženky klienta, deštruovanie prirodzených medzigeneračných väzieb medzi dedmi – otcami – synmi, rozklad rodiny či pokles všeobecnej vzdelanostnej úrovne obyvateľstva. Nepochybujem, že majetkové pomery istej časti obyvateľstva ležia najviac v žalúdku práve takým ako vy, ktorí na ne poukazujú a predhadzujú ich pred oči ostatným. To je jav typický pre všetkých doprava orientovaných. Netreba však projektovať vlastné psyché na ostatných ľudí. Nevypláca sa to…

  2) veľmi ma teší, že dnes niečo také ako pochybné súdne procesy a “dobrovoľné” odovzdávanie pôdy (či dokonca celých domov a bytov) nepoznáme (to je sarkazmus)

  3) vaša „inakosť“ mňa (ani nikoho) nezaujíma ani trochu. Kľudne si tancujte v rôznych dúhových – parádach od rána do večera, alebo behajte po ulici trebárs oblečený celý v ružovom – len od nás nežiadajte, aby sme to považovali za akúsi vyššiu formu štádia spoločnosti, či nebodaj osobnostného rozvoja. O to viac, že práve s tým je spojené to masové konzumovanie „dementných seriálov a relácií“.

  Zdravím…

 26. miro 28. júna 2013 / 11:25

  Pan Metod,
  priblizne s vami suhlasim, ale dovolim si ti spresnit:
  1) ak by majetok statu dostali naozaj iba, ci aspon vo vacsine pripadov, povodni majitelia, dalo by sa s tym ciastocne suhlasit. No ti, ktori zgrajfli skoro vsetko, co komunisti nasim predkom ukradli aj to, co sa tu za byvaleho rezimu vybudovalo, nie su povodni majitelia!

  2) to nebolo poucanie, iba skonstatovanie a aby sme boli presni, tie pravidelne krizy nesposobuju „kapitalisti“, ale ako ich mam slusnejsie nazvat, smelinari? Ti smelinari, ktori pocas vojen zarabaju na jednej aj druhej strane. Opat to neberte ako poucanie, iba ako zhrnutie faktov.

  3) byvaly rezim sa tvaril vselijako, ved aj byvali najvyssi sa tvarili tak, ze im na ludoch zalezi a ked sa im naskytla prva naozaj velka prilezitost, okradli cely narod presne tak, ako vtedy, ked nastupovali k moci. Aby sme sa pochopili, nechcem zatracovat vsetko. Ludia si boli ovela blizsi, ako v sucasnosti, ale to nie je nasa specialita. Na „Zapade“ to funguje presne tak isto. No opat si za to mozeme sami, ved nikto nas nenuti vysedavat pred televizorom a naopak, zakazuje stretavat sa so znamymi, ci pribuznymi. Vyberame si vsetci sami.

  A spokojna staroba? Ani mne nie su zivoriaci dochodcovia lahostajni a z vlastnej skusenosti viem, ze ak by moji stari rodicia nezili so svojimi detmi, sotva by mali peniaze na najomne. V suvislosti s tymto ma napada jedine, rozpravka O troch grosoch. V minulosti to tak fungovalo a zilo sa a onedlho to zasa pride. Cize zaver je nasledujuci: ako si deti vychovam, tak sa na stare kolena budem mat.

 27. miro 28. júna 2013 / 13:13

  „Palculienka“
  Pan Bombicka,
  nesklamali ste ma, lebo odpovede tohto druhu som od vas ocakaval:

  1) asi vas sklamem aj ja, lebo uz ani mna nezlosti to, kto to tu vsetko rozbil a rozkradol – minuly cas, ale nie je mi jedno, ze presne ti isti aj nadalej rozpocet statu rozkradaju a to tak, ze si podchytili politikov, ktori pre nich prijimaju zakony site na mieru – pritomny cas. Vnimate ten rozdiel?

  „je dnes bežnou praxou exekučné deštruovanie dôchodcov“ – ste si isty, ze to je vylucne zalezitost dochodcov?

  „poskytovanie zdravotných a sociálnych služieb v závislosti na objeme peňaženky klienta“ – toto nie je jedno ani mne, ale opat tu je to ale – ak nebudem spominat uplatky pred 89-tym (ano, aj vtedy to tu bolo), tak viete mi porovnat kvalitu zdravotnej starostlivosti za „zlatych cias“, ked aj operacia slepeho creva bola narocna zalezitost, ci „kvalitu“ vtedajsich liekov?

  „deštruovanie prirodzených medzigeneračných väzieb medzi dedmi – otcami – synmi“ – tak na tomto som sa naozaj vynikajuco pozabaval. Takze, podla vas, je rozpor medzi generaciami, odchadzajucou a prichadzajucou, spor medzi starym a novym, zalezitost poslednych 20-30 rokov? No to sa mi hadam iba sniva! 😀

  „pokles všeobecnej vzdelanostnej úrovne obyvateľstva“ – mate pravdu, priemer sme mali podstatne lepsi, ako na Zapade, hlavne v exaktnych vedach, ale to je velmi vysoka cena, ktoru sme zaplatili tym, ze sme nemali skoro nijaku spicku. Ja si na nijakeho Bahyla, Stodolu, Murgasa, Banica, ci Kvasa, ktori vystudovali za komunizmu, nedokazem spomenut.
  No moznoze sa mylim a zopar nasich svetoznamych vedcov a vynalezcov mi budete vediet vymenovat…

  „Nepochybujem, že majetkové pomery istej časti obyvateľstva ležia najviac v žalúdku práve takým ako vy, ktorí na ne poukazujú a predhadzujú ich pred oči ostatným. To je jav typický pre všetkých doprava orientovaných. Netreba však projektovať vlastné psyché na ostatných ľudí. Nevypláca sa to…“ – kdeze pan Bombicka, to ze niekto poukazuje na zlodejov nie je prejav orientacie doprava, ci dolava, ale prejav toho, ze este stale nestratil sudnost.

  2) odohrava sa to pod taktovkou strany a pod heslom: „Tak, ted to bude vsechno nase“, ci su tam ine okolnosti? Je to celoplosne a bez vynimky, iba preto, ze ti dochodcovia nieco vlastnia alebo su tam ine okolnosti? Odpoved je velmi jednoducha, ale na to treba aspon kusok sudnosti.
  Este si dovolim zopakovat to, co som napisal panovi Metodovi, „O troch grosoch“ pan Bombicka. Ak si niekto vychoval deti tak, ze na neho kaslu a su ako supy, ktore iba cakaju na chvilu, ked vypusti dusu, nie je to moja chyba.

  3) typicka odpoved cloveka, ktory ma neprekonatelne problemy s novymi casmi, ale nic si z toho nerobte, dochodcovia „modraci“ (ci ako ich nazyvate?) su presne taki isti. Nenavidia mladych/mladsich a vsetko nove, lebo „dobre uz bolo“.
  To, ze NEMUSIME byt vsetci taki isti, „akoby nas jedna mater mala“ neznamena to, ze musime behat v ruzovych trenirkach a byt duhovi, ale ak vam to chyba, pokojne si behajte v cervenych trenirkach a bielom tielku. Mne to prekazat nebude.

  „O to viac, že práve s tým je spojené to masové konzumovanie “dementných seriálov a relácií“.
  Neviem, ci som vas v tomto pochopil spravne, ale vy tvrdite, ze sledovanie plytkej zabavy je prejav „duhovosti“? Nuz tak potom 90-95% naroda su „duhovi“ a VZDY aj boli, lebo „chlieb a hry“ nie je novinka poslednych 20-30 rokov.

 28. miro 28. júna 2013 / 13:18

  Pan Bombicka,
  prve slovo patri to do diskusie „Podujatie v Blatnohrade“. Ale co, ak som to sem omylom dal, tak prispevok o poslankyni „Palculienke“ uz aj dokoncim 🙂

 29. Tučko Bombička 28. júna 2013 / 15:41

  Pre „usmievavého“ Mira:

  Viete, môžete obkecávať od rána do večera, no neobkecáte ani to, že zatiaľ čo jeden čaká na operáciu 3/4 roka, druhý len preto, lebo je schopný si to zaplatiť v hotovosti, ju má druhý deň, pričom ten prvý sa z nej „zviecha“ mesiac na maródke a tomu druhému je urobená tak, že o dva dni môže zarezávať v robote.

  Neobkecáte ani to, že tak, ako sa dnes v niektorých nemocniciach správajú k pacientom (o chýbajúcej čistote, aspoň trochu slušnej strave či prachobyčajnom hajzlovom papieri ani nehovoriac), si za bývalého režimu nikto k pacientom správať netrúfol.

  Ak je podľa vás verejné prezentovanie názoru, že „starí“ by mali byť pozbavení napr. voličského práva (lebo nevolia očividne dostatočne „namodro“), ak je podľa vás prijateľný verejný diskurz, ktorý si vynucuje vyhadzovanie človeka z práce len preto, lebo dosiahol určitý vek, ak toto všetko považujete za „spor medzi starým a novým“, tak potom môžem skutočne len povedať, že ste skvelou vizitkou súčasného systému.

  K vedcom: skúste menej často pozerať do modrých novinových statí o tom, ako bolo za Dzurindu všetko fajn a keď si začnete všímať aj iné správy, tak zistíte, že tí vedci tu boli (či dokonca čiastočne ešte aj sú), a až si všimnete, že tu boli/sú, všimnite si tiež, aké ročníky narodenia majú tí, čo sa dopracovali k najvyšším oceneniam, či už v zahraničí alebo u nás. Skúste gúgl, všeličo sa dočítate. Tak ako ja.

  Aby bolo jasné, čo som myslel tým typickým prejavom orientovaných doprava. Je to ich presvedčenie o tom, že debata o majetkových pomeroch kohokoľvek (spravidla tých, ktorí im osobne niečím dvíhajú žlč) je tým, čo by malo byť tou najpodstatnejšou súčasťou akejkoľvek diskusie. Pre ostatných je to proste len debata o kriminálnikoch. A ako taká – irelevantná.

  2) Odohráva sa to bez záujmu kohokoľvek. Desiatkami zvrátených praktík, od psychického nátlaku na tzv. promo akciách až po „výhodné“ pôžičky (ľuďom, ktorí sú na hranici prežitia), ktoré sa splácajú celými bytmi či domami. Ten blábol o troch grošoch si nechajte pre vašu generáciu a neoperujte s tým v diskusii pre dospelých.

  3) Fajn, ideológiu nového systému máte zvládnutú. Čo nové mi ešte poviete?

  K tej palculienke:
  Keby ste si pozorne všímali aspoň bežné zostrihy v našich televíziách, tak by ste si všimli, že týmto spôsobom si signalizujú počas hlasovania ÚPLNE VŠETKY parlamentné poslanecké kluby. A je to tak už mnoho rokov.

 30. Juraj Valúšek 28. júna 2013 / 21:35

  pán Miro,
  myslíte Auto Valušek? 😀

  pán Tučko,
  s tou nerovnakosťou práv v nemocnici si mysleli Richtera?
  Je pravda, že situácia v zdravotníctve nie je dobrá, v školstve už je lepšia (aspoň tam už neučia klamstvá), ale stále to nie je ono.

  Ale ak chceme ísť k podstate, stále vám – bedákačom za komančmi – chýba dôležitý postreh. Je to tým, že nepoznáte ani filozofiu ani históriu.

  Aristoteles mal jeden dobrý postreh: Rozoznal tri dobré formy štátu a tri ich deformované mutácie: kráľovstvo, aristokracia a politeia ako dobré, a tyrania, oligarchia a demokracia (v zmysle ochlokracie) ako ich zlú variantu. Rozdiel medzi kráľovstvom a tyraniou, aristokraciou a oligarchiou a politeiou a demokraciu navonok nie je, vládne buď monarcha, alebo šľachta, alebo ľud. Lenže rozdiel je etický – na koho prospech vládnu. Ak na prospech všetkých, celku, je to dobré. Ak hájia len záujmy svojej skupiny alebo seba, je to zlo.

  Kresťanstvo – aspoň sociálne učenie Katolíckej cirkvi – hovorí, že všetky zriadenia sú dobré, ak dbajú o všeobecné dobro, právo a spravodlivosť.

  Komunizmus ako systém je zlý, lebo popiera právo na vlastníctvo a šíri medzi ľuďmi nenávisť na základe majetku. Ak už nenávidieť, tak vraha a zlodeja, ale prečo nenávidieť dobrého boháča?! Tu je chorobnosť tohto obludného systému, ktorý ničil na Východe prirodzené morálne systémy a sociálne väzby. Je zlý sám v sebe, svojou podstatou, lebo sám v sebe je zlodejský a nenávistný.

  Super, mnohé veci vtedy fungovali. Ale fungovali aj v kapitalizme. Choďte do Nemecka k doktorovi, budete žasnúť, ako sa tam úžasne správajú k pacientom.

  Sociálna demokracia a komunizmus nemajú nič spoločné, iba ak to, že riešia otázku chudoby. Ale tú musí riešiť aj kapitalizmus, aj iné -izmy. Sociálna demokracia rieši otázku chudoby inak, ako komunizmus. Preto mnohé krajiny, kde komunizmus nebol, sú na tom sociálne lepšie, ako my, dedičia slávneho komunizmu.

  Najhorší v dejinách k chudobe bol liberálny kapitalizmus, ktorý je chorou formou kapitalizmu. Kapitalizmus – ak nedá na prvé miesto zisk, ale človeka – je dobrý.

  To, že tu máme kapitalizmus, je oproti komunizmu posun vpred, aj keby sme tu mali sociálnu demokraciu (hoci na štát neverím), je stále dobré, ale určite nie komunizmus. O čo nám musí ísť, je spravodlivosť. Ak v našom štáte nebude spravodlivosť a poriadok, teda etika, nikdy tu nebude dobre.

  Tučko, tvoj problém je, že si vyrástol v starom režime, ktorý ťa naočkoval proti kapitalizmu a ty nevidíš nič pozitívne. Je to tvoj čiernobiely pohľad na svet, ja ti ho neberiem, ale aspoň tými nezmyslami neotravuj 🙂

  PS: Keď sa tu hovorilo o nátlakových formách predaja – všetci vieme, že fungujú. Na každej fakulte manažmentu sa učia spôsoby asertívneho ponúkania produktov. Ale taká perlička – v nemenovanej svetoznámej sieti rýchleho občerstvenia je zásada, že na deti sa takéto formy ponúkania nesmú použiť, len na dospelých. Ak sa kapitalizmus naplní etikou, je dobrý. Skúste ale spojiť závisť a nenávisť s etikou…

 31. Tučko Bombička 28. júna 2013 / 23:27

  „Komunizmus ako systém je zlý, lebo popiera právo na vlastníctvo a šíri medzi ľuďmi nenávisť na základe majetku.“

  Tak táto veta je s ohľadom na našu súčasnú realitu doslova perla!

  „Super, mnohé veci vtedy fungovali. Ale fungovali aj v kapitalizme. Choďte do Nemecka k doktorovi, budete žasnúť, ako sa tam úžasne správajú k pacientom.“

  Takže posun od socializmu (nie komunizmu), ktorý fungoval viac – menej dobre ku kapitalizmu fungujúcemu na hovno je vlastne v poriadku, pretože niekde inde ten kapitalizmus funguje dobre!!

  „Kapitalizmus – ak nedá na prvé miesto zisk, ale človeka – je dobrý.“

  Aha. Takže preto sa to volá kapitalizmus – lebo treba dať na prvé miesto človeka!!!

  Pre nezainteresovaných: počtom výkričníkov som odstupňoval nezmyselnosť jednotlivých tvrdení. To je snáď sen…povedzte mi voľakto, že sa mi to zdá.

 32. Pomocník 29. júna 2013 / 14:58

  Mňa len udivuje vaša trpezlivosť, Tučko. Pri takejto úrovni (ne)uvažovania totiž ja obyčajne už nereagujem vôbec, to by som musel začať všetko po poriadku od 2. ročníka ZŠ. Pozoruhodné je najmä s akým sebavedomím tu tieto svoje perly píše.

 33. Tučko Bombička 29. júna 2013 / 17:00

  Máte pravdu (keď ja sa vždy pozabudnem).

 34. Pomocník 30. júna 2013 / 0:52

  Mimochodom počítajte s tým, že napr. Valúšek je za to, čo píše po internete pravdepodobne platený (a bude to popierať). Nakoniec KDH (ktorej názory tu papagájuje) je prvá slovenská politická strana, o ktorej sa to vie, že za to platí ľudí (aspoň tak to písali v tlači pred pár rokmi). A teraz si to spojte s tým, čo v poslednej dobe poodhaľoval ten pán Snowden a uvedomte si v akej „demokracii“ to akože žijeme. A to som si donedávna myslel, že tento systém ma len ten problém, že je to ekonomická pohroma zakrytá dlhmi….Ukazuje sa, že v podstate tento systém nie je v poriadku ani v oblasti základných ľudských práv a demokracie…

 35. Tučko Bombička 30. júna 2013 / 8:11

  Pán Pomocník, pre mňa boli také posledné 2 klince do rakvy:

  – fejsbúková strana SAS v parlamente v roku 2010 a
  – gorilová manipulácia pred poslednými voľbami.

  Odvtedy som nad týmto systémom zlomil palicu. Aby sa do parlamentu dostalo zoskupenie ľudí, ktoých je pár stoviek a ako strana majú okrem niekoľkých fejsbúkových účtov akurát hlavnú budovu a viac nič, tak to je katastrofa. Hlavne, že politológovia riešili, ako bravúrne zvládli komunikačné prostriedky 21. storočia a PR. No a Gorilu tu škoda rozoberať. Že toto „hnutie“ bolo hnutím zospodu, tomu môže veriť akurát tak batoľa s cumľom v hube!!!

  Neviem, čoho sa mám hroziť viac. Či toho, že ľudia na Slovensku sú schopní zvoliť bársjakého debila, pokiaľ ten do toho vloží dostatok peňazí, alebo toho, že celá tá analyticko-politologicko-komentátorská banda to ešte celé odkýva (s duchaplným výrazom na tvári a kopcom poučiek v talóne).

  No a KDH? Pre mňa osobne zdroj absolútnej väčšiny špinavostí a intríg, ktoré sa v tomto štáte udiali od 1993. A nikto ma nepresvedčí o opaku. To sú hajzli non plus ultra.

 36. Pomocník 30. júna 2013 / 11:50

  Trochu to zmiernim: V tom KDH budú nepochybne tak ako v iných väčších stranách aj normálni ľudia (proste len nábožní), ale samozrejme inak do značnej miery súhlasím. A úspech SAS: Tu sa ale podľa mňa zabúda na to, že ich volila určite prakticky celá tzv. 4% menšina, o ktorú sa na Slovensku na počudovanie iná politická strana nestará (inde ich politicky „riešia“ spravidla sociálni demokrati, u nás nie, a to je chyba). Tým pádom mala SaS povedzme 3-4% (neviem presne koľko ich je) zaručené bez akejkoľvek námahy + samozrejme pribudli aj ďalší vďake reklame.

 37. Pomocník 30. júna 2013 / 11:53

  Teda 4 % menšina a ešte aj „drogisti“ ich samozrejme volili.

 38. miro 1. júla 2013 / 15:05

  Pan Bombicka,
  „svetova“ uroven nasho zdravotnictva? Dodnes si zivo spominam na operaciu, ktoru som mal tu cest absolvovat a s cistym svedomim hovorim, ze by ten „vykon“ zvladol aj nejeden sikovnejsi masiar. Acylpyrin, brufen a heparoid boli univerzalne lieciva na vsetky choroby a bolesti. Viete, kto u nas po prvy raz transplantoval srdce a kde sa to naucil?

  A ako sa spravaju k pacientom a ze za byvaleho rezimu si to nikto netrufol??? Ved to je tradicna „uroven“ nasich sluzieb. Dodnes si zivo spominam na „ochotu“ a „nekonecnu trpezlivost“ predavaciek v ktoromkolvek obchode!

  1) spor medzi starym a novym: zamyslite sa nad tym este a spomente si/opytajte sa na to, ako rozumni ludia „vitali“ komunistov na Slovensku. Aj to bol spor medzi novym a starym a dokonca to nebolo pred 30 rokmi!

  2) vedu a skolstvo nam zavidel cely Zapad? Ktory svet, rozvojovy? Je pravda, ze sme mali takmer nulovu negramotnost, ale je cudne, ze to svetove skolstvo nevychovalo ani jedneho vedca, ci vynalezcu svetoveho formatu! Moznoze sme mali dobry priemer, ale to nie je spicka. A vas trapny argument o tom, kto sa kedy narodil neobstoji, lebo treba sa pozerat hlavne na to, kde a vdaka ktorej krajine sa na tu uroven dostal.
  Ina kapitola je ruska veda, to hej, ale co z toho, ak sa vsetko vyvija iba pre vojsko…?
  (vdaka za radu, dostudujem si aj dalsie funkcie gugla, lebo donedavna som si myslel, ze to sluzi iba na telefonovanie) 🙂

  3) „promo akcie“? Kto, koho a kedy NUTIL zucastnovat sa na nich? Pan Bombicka, este vam nikto nepovedal, ze v zivote nie je nic zadarmo? Nuz hej, tie obedy „zadarmo“ su asi take lacne, ako sunka za 50c s cestarskou solou, ale komu to chuti, nech si ju da…(inac, ta lacna sunka je realne drahsia, lebo je v nej ovela menej masa)
  A tri grose su pre vas „blabol“? Vidite, opat spor medzi starym a novym. Kedysi to tak fungovalo, potom na nejake obdobie fungovali aj dochodky, ale to sa onedlho skonci a opat to tak bude.

  3) ja som ideolog a co je podla vas toto forum oplakavacov mrtvol? Nepoviem vam nic nove, iba to, co uz davno viete. Ale asi ste naozaj zili a zijete v inej krajine…
  Tak nam vysvetlite, vy neideolog, preco sa sem ti „kapitalisti“ hrnuli v milionoch a uz sa to nedalo zvladat, tak ste museli uzatvorit hranice, natiahnut ostnaty drot a tych, ktori prekonali aj ten, ste prehadzovali vidlami naspat, aby vam ten „blahobyt“ nevyzrali (to je ironia, pan Bombicka). Nebolo to tak?
  Mozete tu tarat dve na tri o slave toho rezimu, ale to, co tu bolo, bola na socializmus iba parodia. Na Zapade mali a este stale maju ovela vacsi socializmus, lebo kym vy ste o nom na schodzach iba nahlas snivali, oni si ho aj vybudovali. Na druhej strane, je pravda, ze sa im konci.
  Najvacsia zaluba vacsiny pritomnych je nadavanie na Prahu a SNP, za komunizmus a ked rezim padne, do posledneho dychu ho obhajovat (to je schizofrenia, pan Bombicka)! Presne podla vzoru nasho velkeho brata – nenavidiet Nemcov a nemeckemu agentovi postavit mauzoleum a bachnut ho aj do hymny! 🙂
  Najlepsie ten fantasticky rezim vystihuje to, ze ked rachol Cernobyl, zametali ste to tyzden pod koberec a pokojne ste nechali deti pochodovat pod radioaktivnym mrakom!!!

  Nie nie, pani(?), nijake pecene holuby do…sa uz konat nebudu. Odteraz bude uz iba drina, skripanie zubov a s kuskom stastia, o 10-20 rokov sa dostavia vysledky tak, ako za cias nasich starych otcov, nie nepodarenych synov, ktori ich celozivotnu lopotu „presocikovali“ za 30-40 rokov. A ze zas dristam? Netreba chodit daleko. Staci sa pozriet na to, kde bolo po vojne Rakusko, kde my a kam sa dopracovali za 40 rokov oni a kam ste sa dobacovali vy. A to nie je propaganda sucasneho rezimu, ale fakt!

 39. miro 1. júla 2013 / 15:28

  Pan Bombicka,
  musim sa priznat, ze asi som sa predsa len mylil. Nase skolstvo predsa len vychovalo 2 analytikov svetoveho formatu. Jeden je pan Pomocnik a druhy ste vy. Jeden s „panom Snowdenom“ objavil teplu vodu a vy s Gorilou vodovod : ))))))

  Pan Pomocnik,
  hovori vam nieco 1984? A to sa pisal rok 1949! Hadam cely zivot nezijete v omyle, ze nas nespicluju? Ved byvaly rezim to robil tak tajne, ze o tom skoro vsetci vedeli a teraz sa robi to iste a NIKDY to ine nebolo!!!

  To ste si este pred mesiacom mysleli, ze maily nikto nevyhodnocuje, ze „gúgeľ“ neanalyzuje vyhladavanie KONKRETNYCH ludi, ze „fejsbuk“ vznikol na to, aby tam ludia tarali dve na tri a nikto z toho nebude vytahovat zaujimave informacie? Co ste si mysleli, ze naco sluzia „nakupne karty“, mobily a navigacie?

  Pan Bombicka,
  pre vas bola Gorila druhy a posledny klinec do truhly tohto rezimu??? – pre Boha ziveho, vy ste naozaj natolko naivny, ci sa iba pretvarujete??? Aka akcia ludu, ved dietky vasich „spravnych a moralnych“ pouzili scenar svojich otcov z 89-teho?!!! Jedine, co sa zmenilo, bol komparz.
  Ani po viac, ako roku vam to nedoslo? Asi ste nezachytili, ze nasa „oligarchia“si povedala, ze za tejto (Radicovej) nestabilnej sa pokojne „pracovat“ neda, tak ju treba vymenit za stabilnejsiu, so silnym vodcom, ved to maju ludia najradsej! Na to stacilo oprasit stary, ale osvedceny scenar StB – 1989 – trosku ho upravit a vyuzit nasratost ludi na zmen vlady. Nuz a komuze to prospelo, ktoze vdaka tomu spisu vo volbach rozprasil supera a ziskal takmer ustavnu vacsinu???
  Nie je zaujimave, ze ten spis tak, ako nahlas prisiel, tak potichu odisiel a opat sa nikomu nic nestalo? Preco by aj? Ved „skutok sa nestal“. Uz chapete preco je dolezite, aby prisla obnova politikov? Tymto sa nikdy nic nestane, lebo vsetci sa drzia v sachu tym, ze na seba nieco (velmi vela) maju.
  Pan Bombicka, moznoze by ste si s panom Pomocnikom mali dostudovat niektore veci a najlepsie od 2. triedy. Myslel som si, ze uhorkova sezona bude nudna, ale presvedcili ste ma o opaku, vy dvaja los agentos! : )

  PS: ako ste spokojni s „drogovou koaliciou“, ved to neboli len fetaci, ktory ten zakon prijali 😀

 40. miro 1. júla 2013 / 15:29

  Oprava:
  …nestabilnej sa pokojne…

  …nestabilnej vlady sa pokojne…

 41. miro 1. júla 2013 / 15:50

  Pán Metod,
  mam nieco aj pre vas, (ne)rozmyslal som nad tou miliardou vyvolenych a myslim si, ze som zistil, odkial to mate 🙂

  Davajte si pozor, aby vam ti agenti z najvacsieho mesta v Europe uplne nepomutili mysel. Podla mna je dost usmevne, ak niekto z naroda, kt. mal pod palcom Vychodny blok rozprava o nekonecnej chamtivosti, aj ked netvrdim, ze niektore myslienky nie su zaujimave.

  Pozor na slubovacov svetlejsich zajtrajskov, to sme tu uz mali. Podla vas nie je ani trochu zaujimave, ze tu mame dvoch predstavitelov nasho velkeho brata, ktori sem prisli tesne (jeden tesnejsie, druhy menej) pred 89-tym a zacali sa angazovat v politike? Jeden si zobral na starost ovecky „pravice“, druhy ostatnych? Ten prvy dokonca dokaze merat uroven demokracie na Slovensku. Dost by ma zaujimalo, kde si ten „colstok“ kupil 🙂

  Nuz a o co teda hnutiu Dobra sila ide? O toto:

  „Výroba Pravdy proti výrobe lži“!!!

  Cize, nie hladanie, odhalovanie alebo odkryvanie pravdy, ale VYROBA!!! Inymi slovami, prekricanie jedneho klamstva druhym, tym nasim!!!

 42. miro 1. júla 2013 / 15:56

  Dalsia chyba:
  …ktory ten zakon prijali…

  …ktori ten zakon prijali…

 43. Pomocník 1. júla 2013 / 16:48

  Ešte sa chceš ďalej zhovadzovať alebo už stačilo? Nevadí, keď sú ľudia obmedzení, ale keď sa tým ešte aj písomne vystatujú, to už je na pováženie. Toto nie je Nový čas.

 44. Metod J. Sláv 1. júla 2013 / 19:21

  Miro, máte celkom slušné analytické a kombinačné schopnosti, len žiaľ,
  „VARÍTE Z MODREJ VODY“, T. J. NEPOZNÁTE REALITU DO DôSLEDKOV,
  A POTOM PÍŠETE „TO ČO SME“ 😀

  Ako príklad jeden detail:

  Černobiľ (po slovensky „palina“) nie je prvý
  „roztavený atómový reaktor“, ten je v USA – kto o tom dnes vie ???

  Z Černobiľu „fúkalo“ na sever. Keď to potom zmenou počasia o tri dni
  „fúkalo“ k nám, tak to bolo rozriedené do takej miery, ako to bolo, keď
  sa ešte atómové bomby veselo odpaľovali na atoloch.

  Neurazte sa, ale nemám času nazvyš, aby som Vás dovzdelal,
  to sa musíte sám, a chce to roky rokúce !!! 🙂

 45. Pomocník 1. júla 2013 / 20:25

  Tento bude pre zmenu SaS-kár a robí im očividne aktívne propagandu (či už sám za seba alebo za peniaze). Nie je schopný rozlíšiť, že keď nejaká strana má v programe jeden bod, ktorý mu osobne vyhovuje, tak ešte hneď nemusí papagájovať všetky nezmysly, čo tá strana primitívov pod vedením sedláka rozpráva a tvrdí.

 46. Tučko Bombička 1. júla 2013 / 20:55

  Aby nezúčastnení pochopili, s čím ja osobne mám (a vždy budem mať) problém:

  „…“promo akcie”? Kto, koho a kedy NUTIL zucastnovat sa na nich?…“

  Toto je esencia súčasného systému. Inými slovami:“Pre mňa, za mňa, nech trebárs aj skapú.“

  Hoci dôchodca nie som – a ešte pekných pár rokov nebudem – takýto prístup je pre mňa neakceptovateľný. A ešte jedna vec:

  „PS: ako ste spokojni s “drogovou koaliciou”, ved to neboli len fetaci, ktory ten zakon prijali“

  Znášam to vcelku dobre. Prečo? Pretože je to likvidácia SAS v priamom prenose (len vám to nedošlo a ani nikdy nedôjde).

 47. Tučko Bombička 1. júla 2013 / 21:02

  A ešte jedna vec. Podľa môjho názoru bola Gorila nasmerovaná práve proti Smeru a nielen proti nemu. A myslím si, že cieľ bol práve dosiahnuť toto:

  „Uz chapete preco je dolezite, aby prisla obnova politikov?“

  Aby krajinu začali viesť noví, „nepoškvrnení“, flexibilní a „formovateľní“ a hlavne…

  …dostatočne blbí a nezorientovaní v politike (aj v tej medzinárodnej, alebo možno práve v nej).

  Nikdy nezabudnem, ako ma zamrazilo, keď som si to vtedy uvedomil. Na to nezabudnem naozaj nikdy.

 48. Pomocník 1. júla 2013 / 22:06

  Toto je esencia súčasného systému. Inými slovami:”Pre mňa, za mňa, nech trebárs aj skapú.”

  – to je veľmi výstižne povedané. Treba ale objektívne poznamenať, že toto konkrétne nie je celkom „systém“ ale je to jeho jedna realizácia v istých krajinách (vrátane Slovenska a Česka) a medzinárodne potom žiaľ v generácii cca. medzi 22 – 35 (mladší sú už dnes nezamestnaní, takže tí sa spamatäjú). V podstate to je patológia, ktorá sa šíri obyvateľstvom a dotyční si ešte aj myslia, že sú tým moderní a inteligentní (krycie výrazu znejú „zdravá konkurencia“, „zdravý egoizmus“ a pod., už chýba len „zdravá vražda“)… A ekonomicky najúspešnejšie sú mimochodom krajiny, kde táto patológia je práve najslabšia. A nie sú ani tak ďaleko od Slovenska.

 49. miro 2. júla 2013 / 12:18

  Pan Metod,
  asi mi neuverite, ale viem o tej havarii a nedozvedel som sa o tom dnes, ale pred 15-20 rokmi a nebolo to niekde v polovici dennika v jednom nenapadnom stlpceku.
  Neuverite mi asi ani to, ze („dokonca“!) viem aj to, ze prve zvysenu radiaciu ohlasilo Svedsko (ak sa dobre pamatam), kedze sudruhom sa zrejme pokazili dozimetre.
  Na druhej strane, je pravda, ze neviem o tom, ze by v USA boli nasledky take, ako v Cernobyle, ani o tom, ze by jadrove palivo lopatovali vojaci v maskacoch (paradna ochrana!) a po jednej-dvoch hodinach sa striedali. Take deja vu ala Jachymov, ale s ovela horsimi nasledkami.

  PS: viem dokonca aj to, ze Černobyľ je palina, ale to mi uz naozaj neuverite 🙂

 50. miro 2. júla 2013 / 12:20

  Pan Pomocnik,
  toto mi nerobte, lebo po „odhaleni“ sa budem musiet pratat! (doteraz som za jeden prispevok dostaval 800-1000E, ale teraz?) : ))))))))

  Nuz a kto nie je schopny co rozlisit??? Pre vas je zmiernenie v oblasti drog mensie zlo, ako „vsetky ostatne nezmysly tych primitivov“? Takto vas potom ti „modraci“ a „fetaci“ poriadne vymyli!

  „A ekonomicky najúspešnejšie sú mimochodom krajiny, kde táto patológia je práve najslabšia. A nie sú ani tak ďaleko od Slovenska.“
  moje slova a presne o tom som pisal minule. Spominate si na Rakusko?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *