Oslava alebo panychída

Tak už iba jeden deň a pripomenieme si 20. výročie vzniku nezávislej a suverénnej Slovenskej republiky.  Prvýkrát v modernej histórii si Slováci mohli zobrať slobodne do svojich rúk svoj vlastný osud a usporiadať si veci podľa vlastnej vôle a vlastných potrieb. Nebolo to jednoduché roku 1992, keď si predstavíme, koľko bolo medzi nami máloduchých, neveriacich a pochybovačov. Našli sa však odvážni, ktorí prevzali zodpovednosť na svoje plecia a posunuli Slovensko tam, kam patrí každý slobodomyseľný a sebavedomý národ – k národnej nezávislosti a samostatnej štátnosti. Ako všetci Slováci v minulosti, ktorí sa dali na „cestu tŕnistú“ zápasu za slovenské národné záujmy, ani oni si za svoj počin nevyslúžili vavrínové vence slávy. Tie si pokúšajú nasadiť na svoju hlavu tí, ktorí urobili všetko proti tomu, aby samostatné Slovensko vzniklo, lebo vraj až oni, keď sa dostali k moci, posunuli Slovensko na správnu cestu. Nuž asi spolu s básnikom treba povedať, že tí, čo skoro vstali, musia ísť aj skoro spať. Teda do zabudnutia. Žiaľ, na Slovensku je to tak!

Ale nie to ma trápi. Nevďačnosť vládne svetom a treba povedať, že nielen slovenským. Prekáža mi a priam ma vytáča, keď sa pozriem okolo seba a vidím, ako si „oficiálne“ Slovensko pripomína dvadsať rokov svojho najúspešnejšieho príbehu od nástupu národa na modernú medzinárodnú scénu v revolúcii 1848 – 1849. Namiesto hlaholu zvonov a trúbenia fanfár mi pripomenutie tohto najvýznamnejšieho dátumu v najnovších slovenských dejinách pripomína skôr funus za bývalým spoločným štátom. Žiadne veľké konferencie s medzinárodnou účasťou, ktoré by analyzovali, čo sa to v rokoch 1989 – 1993 udialo v strednej Európe, aký to malo súvis s minulosťou a ako to poznamenalo našu budúcnosť. Žiadne debaty v rozhlasoch a televíziách, kde by účastníci, historici i politológovia rozoberali tieto dejinné udalosti, len kde tu nejaká pripomienka vyznačujúca sa svojou nesmiernou „objektivitou“ už dôsledne vybranými termínmi. Stále sa hovorí, o „rozpade Československa“, hoci žiadne Československo roku 1993 neexistovalo, ale už skoro dva roky existovala Česká a Slovenská Federatívna Republika, z názvu ktorej sa ani pri najlepšej vôli nedá vytvoriť skrátený názov Československo, ale jedine Česko-Slovensko, čo je sankcionované aj pravidlami slovenského pravopisu. A už vôbec nešlo o žiaden rozpad, teda nekontrolované, neželané rozloženie, ale o riadené a kontrolované rozdelenie spoločného štátu, resp. oddelenie dvoch vtedy už viac – menej osobitne sa spravujúcich národných republík. No a to nespomínam rôzne počiny čechoslovakistických plačiek, ktoré – kde môžu – tam nariekajú, o čo všetko vraj prišli. Všetci vieme, že prišli len o chomút, ktorý niesli na krku, ale stále im asi chýba.

Nuž takí sme my Slováci. Neviem si vážiť, čo sme získali svojou slobodou. Ale čo vlastne chceme, keď sa tu stále oplatí na Slovensko nadávať, hovoriť, ako sa zaň hanbíme, slúžiť cudzím pánom, ako si vysúkať rukávy a niečo pre svoju vlasť urobiť. Mojžiš asi vedel, prečo židov nepustil hneď do zasľúbenej zeme, ale nechal ich 40 rokov putovať po púšti. Možno aj naši potomkovia, keď si budú pripomínať 40. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky, k tomu pristúpia ináč. Táto panychída sa mi nepáči. Verím, že väčšine normálne mysliacim Slovákom.

124 Responses

 1. Metod J. Sláv 9. januára 2013 / 11:18

  Pán Bombička,

  veľmi dobre ste vystihol „podhubie“ reality.

  Mne sa donieslo do uší, že „Mikimu vždy zazvonil telefón zo zahraničia,
  Miki zrazil opätky a konal“.

  Vážení, vám nie je podozrivé ako sa prokapitalistický, prodemokratický,
  prozápadný, proeurópsky, … „revolucionár“ Klaus prevrátil na „antieurópana“, „antiglobalistu“, …?

  Dá sa to vysvetliť tým, že mu západní politici nasľubovali „veľkú kariéru“
  (podobne ako kadečo nasľubovali Karadžičovi), ak vyprázdni náš trh pre
  západniarske prebytky – pamätáte sa ako v TV ukazovali sypanie
  „prebytočných“ pomarančov do mora, len aby neklesla ich cena ?
  A pozrite sa dnes na smernicu EU, že „na Východ“ sa môžu dovážať
  aj menej kvalitné potraviny §§§ Pred prevratom tou zeleninou a ovocím
  druhej triedy kŕmili dobytok, a po prevrate tou druhou triedou kŕmia nás
  §§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

  No, a keďže Klausovi prischol len post provinčného prezidentíka, tak teraz
  „kope a hrýzie okolo seba“.

 2. Tučko Bombička 9. januára 2013 / 20:06

  Zabudol som na to vymývanie mozgov v 98. Pán Miro, myslel som to tak, že ak by spoločnosť ako celok pociťovala nejakú traumu z obdobia Mečiarovho vládnutia, tak by nebolo možné, aby ako pred voľbami v 2006 tak po nich prieskumy verejnej mienky ukazovali, že najželanejším typom koalície (pre voličov Smeru, Hzds a Sns) bola koalícia práve Hzds, Smeru a Sns. Práve „rehabilitácia“ HZDS a SNS v tomto volebnom období preukázala, že v 98 to bolo len o mediálnej masáži. Bohužiaľ ani HZDS ani SNS obdobie 2006-2010 nevyužili nato, aby nastavili svoje fungovanie na „nové“ pomery, urobili personálnu zmeny prípadne programovú obnovu. Rovnako ako sa nedajú oklamať voľby v 92 a 94 (hoci by to mnohí strašne chceli), nedajú sa oklamať ani voľby v 2006. Každé o niečom vypovedajú.P.S. A ani tie hysterické výkriky o súčasnom návrate do dôb mečiarizmu (ako sa dnes na tlačovke rozkrikoval majster injekčná striekačka) už neúčinkujú. So zostavovaním vlády vtedy či onehdy to nemá nič.

 3. Anton Hrnko 9. januára 2013 / 20:33

  Miro,
  vidím, že pamäť je asi krátka. Chcel som to dokumentovať priamo citátmi, ale z rokov 1993 – 1998 nie sú na stránke Archív NR SR (neviem z akých dôvodov) stenogramy zo schôdzi parlamentu. Tak miestoprísažne vyhlasujem, že roku 1993 – 1994 som sa jednoznačne postavil na stranu prezidenta Kováča a v parlamente som mal vyjadrenie asi nasledujúce: „Volil som M. Kováča za prezidenta a nemám dôvod túto voľbu spochybňovať. Vážim si prezidenta a budem si ho vážiť“. V stenogramoch si to môžete nájsť. Podobne si môžete nájsť v stenograme zo známej parlamentnej noci z roku 1994 následujúci dialóg. Voľne citujem z pamäti: Posl. Hrnko: Pán Gašparovič, vážim si vás ako predsedu národnej rady…..“ Posl. Gašparovič: „Pán Hrnko, je dobre, že si ma vážite, ale ja si vás nevážim….“ Posl. Hrnko: „Pán Gašparovič, kde ste počuli, že si vás vážim. Ja som povedal, že si vás vážim ako predsedu národnej rady, nie ako osobu…“ Išlo o konkrétne politické otázky a o konkrétne postoje v v konkrétnom čase. Keď dnes hovorím, že sa v tlači robí „poľovačka“ na prezidenta a prezidenta treba brániť, hoci môžeme mať k nemu výhrady (aj on sám povedal, že nie je dokonalý), tak je to plne v súlade s mojimi postojmi v minulosti. Nemusíte tu dvíhať prst, že niekedy inokedy som som mal v inej situácii iné názory. Nie, moje názory sa od roku 1985, keď som zápasom proti trojjedinej ústave vstúpil do politického ringu, nezmenili. Len okolie sa menilo a vyžadovalo odo mňa, aby som menil plášte podľa toho, ako fúkal vietor. Mal som dve možnosti: Buď sa prispôsobiť, alebo odísť. Volil som druhú možnosť. Myslím, že som vo vzťahu k svojmu svedomiu urobil správne. Dodnes mi to nikto, ale skutočne nikto na slovenskej politickej scéne neodpustil. Nemám však kvôli tomu výčitky svedomia! Ale svedomie tých druhých je asi schované v tom, že mi to neodpustili.

 4. Milan 9. januára 2013 / 23:56

  Osobne pokladám za mimoriadne nebezpečné, že väčšina prezidentov, premiérov a predsedov parlamentu SR boli právnici.
  Ročne končí právnickú fakultu myslím okolo 200 absolventov, čiže za 40 rokov je to asi 8000 ľudí.
  Iných občanov je 5 milionov.
  Tento maličký podiel obyvateľstva ( 0,16 %) populácie ovláda najvyššie štátne pozície, a obsadzujú množstvo stoličiak v parlamente – to tak rozumejú riadeniu štátu?
  Keby ste mali vlastnú firmu – koľký by ste jej vedením s dôverou poverili sudcu, právnika, či advokáta?
  Ale voliči sa domnievajú že štát vedia právnici riadiť.
  Vrcholom je, keď si sudcovia hromadne podávali na ÚS žaloby na svoje nízke 3500 Eur platy v čase, keď kuchárky v školských jedálňach zarábali 250 Eur mesačne. Právnici v parlamente si v počiatkoch vytvorili štát v štáte a teraz sa im dobre žije.Žiadna konkurencia, len drobné prekáračky , garantovaný plat, žiadny neplatiči, zodpovednosť aká? Myslím, že to by ale chcel každý.

 5. miro 10. januára 2013 / 12:39

  Pan Bombicka,
  „s akceptovaním či odmietaním vzniku Slovenska, ktoré sa potom prejavilo napr. aj tým podielom na vzniku (objednávaní) demaršov?“ toto je vasa interpretacia.
  Ak by som uvedene obdobie tak vnimal takto ja a dalsi 2-3 ludia z mojho okolia, v poriadku, to by sa dalo zhodit na pochybne vnimanie reality, no nie je to tak. Dovolim si povedat, ze to tak vidi vacsina naroda, inac by Meciar nedopadol tak, ako dopadol (a kvoli objektivnosti uvadzam, ze Dzurinda skoro tak isto).
  Dve poznamky – Rezesa nikto nekritizoval za statisicove vreckove, ktore dostaval na vyplatnej paske, ale za bohapuste rozhadzovanie miliard zo „svojich“ penazi, ktore nadobudol „poctivou dlhorocnou pracou“, takze s Eichlerom sa to neda porovnavat ani nahodou.
  Rec nebola o Cernakovi, byvalom predsedovi SNS, ale o tom „chovatelovi tigrov“ 🙂

  Ked sme pri tej izolacii, vy si naozaj myslite, ze na „Zapade“ su vsetci sprosti a nedokazu rozlisit fnukanie opozicie od reality na Slovensku a vsetci vychadzali iba z informacii opozicnej tlace?

  Nuz a o tej „kapitalotvornej“ vrstve a „finacnych zralokoch“ asi iba tolko, ze tak, ako kapital „tvorila“ a stale „tvori“ drviva vacsina z nich (cest vynimkam), by dokazal takmer ktokolvek, kto by na to mal zaludok. Na druhej strane, musim vyjadrit uznanie za to, ze si to dokazali vyborne „osetrit“, lebo u nas za rozkradnutie krajiny este nikto nikdy nesedel. Mozeme byt sokojni, lebo vacsina byvalych vysokopostavenych estebakov sa nam smeje do ksichtu a navzajom si dohadzuju ksefty (aj ked to nie je vycitka na adresu Meciara, na to bol maly pan).

  Podla mna by sa nemala pouzivat metoda „vasi-nasi“, ale cestni a ti ostatni.

 6. zaznamnik 10. januára 2013 / 16:17

  Mirku, zakony, ktore de facto legalizovali ponovembrovu rozkradacku sa prijmali este vo federalnom parlamente v obdobi 11.1989- 06.1992

  Potom v oboch samostatnych republikach sa pokracovalo v nastupenom trende, zrejme ten vyhovoval vsetkych vladnym garnituram…aj tej modrej….

  A vytvorenie domacej kapitalovej vrstvy nebol tak celkom zly napad, len prevedenie vacsinou zlyhalo na jednej osobe – prave tej, ktora s tym prisla….

  ale nasli sa aj podniky kde to fungovalo…..

 7. Pomocník 10. januára 2013 / 16:42

  Poznamenám, že až do nedávna boli naozaj na Západe všetci „sprostí“ a bohužiaľ doslova preberali všetko, čo niekto z opozície čo i len hlesol (nakoniec to robili a robia dodnes mnohí Slováci, tak čo chcete od zahraničia). Situácia sa zmenila až protieurópskym postojom poslednej vlády, až vtedy to ľuďom na západe všetko došlo, dovtedy ste im mohli hovoriť o realite, čo ste chceli, neverili vám. V 90. rokoch nás vtedajšia opozícia stála svojimi vyjadreniami miliardy dolárov zahraničných investícií, ktoré neprišli sem ale inde (a tie peniaze chýbali v konečnom dôsledku v zdravotníctve atď, t.j. nie je to abstraktná veličina). Tento výpadok a umelo spôsobená zlá reputácia spôsobili prestrelenú reakciu slovenskej vlády v roku 1998 (a nasl.) v podobe zúfalých a väčšinou nezmyselných ekonomických opatrení (ktoré sa vtedy mnohým javili ako úžasne inteligentné a len dnes sa začínajú tí informovanejší spamätávať, ostatným to ešte chvíľu potrvá). A nazabúdajme, že pán Hríb (ja už som to tu spomenul) sa v roku 2003 pochválil ako všetkých o tom Mečiarovi cielene oklamali podľa hesla účel svätí prostriedky. To len pre tých, ktorí si doteraz myslia, že to všetko vtedy bolo myslené úprimne a vážne. Ale V. Mečiar vraj píše 11-zväzkové pamäti, takže sa ešte asi všeličo podozvedáme (ak ho to pravda nechajú dopísať).

 8. Milanxyz 10. januára 2013 / 17:09

  Z nedostatku času sa k tejto zaujívavej téme nemôžem viac venovať, ale bol by som veľmi rád, keby pán „miro“ svoje tvrdenie: „Rezesa nikto nekritizoval za statisicove vreckove, ktore dostaval na vyplatnej paske, ale za bohapuste rozhadzovanie miliard zo “svojich” penazi, ktore nadobudol “poctivou dlhorocnou pracou”,….“ podrobnejšie popísal.
  Najmä to „bohapusté rozhadzovanie miliárd“. Rád by som vedel, do akej miery je takáto tvrdenie pravdivé.
  Vopred ďakujem

 9. Metod J. Sláv 10. januára 2013 / 19:28

  Podstatným problémom „poprevratového vývoja“, bolo to,
  že do mocenských štruktúr sa dostali väčšinou „oní povestní právnici“
  a ekonómovia (štátnicu z ekonómie nespravil len ten, koho v deň štátnic
  zrazila električka).

  Títo v drvivej väčšine pochádzali z „lepších“ rodín,
  a ako synáčikovia z lepších rodín si o sebe mysleli, že oni sú tí najmúdrejší,
  a tak samozrejme na „nejakých technikov“ sa dívali zvrchu.

  Takže súc … ako bagandže, nedokázali oceniť technickú vyspelosť
  našich strojárov, elektrotechnikov, chemikov, … , tým nášho priemyslu
  ako takého, A POTOM HO S ĽAHKÝM SVEDOMÍM VYPREDÁVALI §§§

  NAJPRV „SEBEROVNÝM“ „SLOVÁKOM“ A POTOM „ŠIKOVNÝM“
  ZÁPADNIAROM.

  DôSLEDOK = TEMER VŠETKO VLASTNIA TÍ, KTORÝCH „STARÍ OTCOVIA“
  MUSELI Z HANBOU OD NÁS VYCÚVAŤ,
  A 70 % TOHO, ČO Z NÁS TÍTO POTOMKOVIA OKUPANTOV VYDRÚ,
  IDE OD NÁS PREČ §§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

  TAKŽE SA NEČUDUJME, ŽE NIET PEŇAZÍ NA ZDRAVOTNÍCTVO,
  ŠKOLSTVO, …
  A „ZACHVÍĽU“ NEBUDE PEŇAZÍ ANI NA TIE ALMUŽNOVÉ DôCHODKY §§§

 10. Anton Hrnko 10. januára 2013 / 21:59

  Miro,
  nechcem vám brať ilúzie, ale ak všetky rozhodnutia Eichlera boli ako to o predaji Sparty Praha, tak Rezeš bol oproti nemu úbohý amatér.Vrámci vyrovnávania sa s Rezešovcami predali VSŽ klub Sparta Praha za 1 milión dolárov, ak sa dobre pamätám. Bolo to niekedy v marci toho roku. Už v máji predal nový majiteľ Sparty Nedvěda – myslím, že do Talianska – za 50 miliónov dolárov. A Nedvěd nebol jediný Sparťan, čo bol vtedy predaný. Tak by som s tými ódami bol troška opatrnejší. Mečiar sa pred Vianocami 2012 pre Sme vyjadril pri otázke o predaji VSŽ poznámkou: „Nebuďte smiešny. O akom predaji to hovoríte. Ten podnik bol USS darovaný, nie predaný“. Nikto na to nereagoval. Hovorí sa, kto mlčí, ten svedčí. Podľa iných zdrojov (v našej tlači po tom, ako oznámil USS odchod; z mojej strany preto bez záruky) ho kúpili (cena + vyrovnanie dlhov) cca za 400 mil dolárov. Za 10 rokov z neho vytiahli zisk okolo 2mld dolárov, t.j. 200 miliónov ročne. Povedzte mi, kde sa získa investícia, ktorá sa Vám za dva roky vráti a ďalších 8 rokov poberáte čistý zisk a pritom nič neinvestujete, len žijete z podstaty. A keď vám končia daňové prázdniny, tak poviete valé. Nečudujem sa, že Fico o tom rozpráva len v inotajoch, lebo to je skutočne hanebnosť väčšia ako všetko bašovanie „slovenskej kapitálotvornej vrstvy“.

 11. lacooravec 11. januára 2013 / 1:46

  Celý život prežívam v Košiciach! Žijem tu, viem o čom boli VSŽ a o čom je USS! USS je jednoducho piraňa v rieke Hornád. Pokiaľ mali daňové prázdniny, tak aj čôsik investovali, teraz, hneď treba vydržať, napriek kríze, začínajú strečkovať…svoje investície už pred rokmi znásobili, v tejto dobe iba budú brať paberky a ti im nestačí!! Nerozumiem ich uvažovaniu, ale, jedno viem! Ak som toľko rokov bral obrovské dividendy, tak cítim aj určitú zodpovednosť za ľudí, ktorí na tie moje dividendy tak dlho a poctivo pracovali! Howgh!

 12. Tučko Bombička 11. januára 2013 / 9:54

  P. Miro, aj je zbytočné to ďalej rozoberať. Viete, prečo? Pretože, ak som sa nezmýlil vo svojich povolebných prognózach, tak nás čaká presne také isté správanie opozície, aké predvádzali v 90. rokoch. Prekvapili ma len tým, že vo svojom osvedčenom štýle nastupujú až teraz po 8 mesiacoch (zrejme ten volebný knokaut bol silnejší než som si myslel). Ale budeme to sledovať v priamom prenose. Taktika „čím horšie, tým lepšie“, bezprecedentné znevažovanie štátnych inštitúcii, doslova urážky na adresu jednak vládnych politikov ako aj na ich voličov. Opäť to bude o vyššej kvalite, ktorá volí pravicu a dementoch a sockách, ktorí volia ľavicu (aby ste vedeli, kedy je o tom reč, tak vtedy, keď sa hovorí o tých, ktorí „tvoria hodnoty“ a o tých, ktorí nie sú ochotní prevziať zodpovednosť sami za seba – to aby ste sa vyznali v aktuálnom slovníku). Tak, ako bolo v 90. rokoch bububu o tom, ako nás vyradia z Európy (dodnes sa smejem na tých pravicových hlupákoch, ktorí chceli byť v EÚ už v 90. rokoch a smiali sa Mečiarovi, keď im povedal, že sa tam bude vstupovať okolo roku 2005, ale to bola len jedna z vecí, v ktorej mu nesiahali tí primitívi ani po členky), teraz bude bububu o tom, ako pôžičkami do eurovalu pochovávame sami seba. Bude to skrátka zase to staré a známe strašenie a znevažovanie. No pár vecí je dnes predsa len iných: slovenský volič je už mentálne niekde inde, než kde bol v 90. rokoch, zahranično-politickú akceptáciu má dnes Smer a nie opozícia a predovšetkým Fico nie je Mečiar. Je chytrejší. Podstatne. Takže, pokiaľ ide o mňa osobne, som zvedavý, čo sa bude diať ďalej a ľuďom, ktorí si zvykli na modrý virtuálny svet produkovaný smeťami a aktuálne.sk, ich životnú realitu brať nemienim. A pre zaujímavosť výrok vrchného feťáka včera v správach:“To, čo sa deje okolo voľby GP, je hanbou R. Fica, pretože sa to deje za jeho vlády.“. Modrý svet musí byť naozaj zaujímavý (ale možno to robí mariška).

 13. Leave a Reply 14. januára 2013 / 0:15

  mimochodom, ten text na http://zaborsky.blogspot.sk je tam len vďaka tomu istému človeku, ktorý vydal tú knihu (Dejiny kráľovstva uhorského…), je to jeho blog

 14. Metod J. Sláv 17. januára 2013 / 0:21

  Aby som rozohnal tu zavládnuvšiu „panychídnu“ atmosféru,
  dám sem film ruského „buditeľa“ správneho čítania v histórii:

 15. Tučko Bombička 17. januára 2013 / 9:36

  A ani som nemusel dlho čakať. Na tlačovke slovenského a rakúskeho premiéra markizák Kovačič obviní vlastného premiéra z vedomého klamstva a dnes na aktualne už sa činí Kusý s Baránkom, aby ľuďom vysvetlili, akí sú tí voliči ľavice jednoduchí, nevzdelaní, z vidieka a tolerantní ku korupcii. 90. roky v priamom prenose. Nech žijú modré slivky!

 16. Metod J. Sláv 17. januára 2013 / 12:17

  Pán Bombička,

  tie „hlody“ „modrých“, respektíve „omodrených“ (bývalý „červený“ Kusý, …)
  budeme nútení počúvať dovtedy, kým sa tu nevytvorí „jednotný chorál“
  z hlasov ľudí, ako ste Vy.

  Treba sa zjednotiť, aby sme sa nemuseli báť vyjsť z „anonymity“
  a dostať sa do pozornosti minimálne STV.

  Treba začať tlačiť na médiá, trebárs otvorenými listami,
  že keď už zamestnávajú takých „géniov“, tak nech ich naučia aspoň
  poriadne po slovensky rozprávať, … !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Treba to robiť teraz, kým ešte žijú „tí, ktorí sa nechali okradnúť
  o skutočnú, ekonomickú slobodu“ pod prísľubom získania „inflačnej
  (stále drahšej) slobody pre tých úspešných“ – tí, ktorí pozabudli,
  že konkurencia znamená,
  že furt je dakto prvý, a dakto druhý, a tým druhoradý !!!!!!!!!!!!!

  P. S.:

  Keďže sa tu nedajú vkladať obrázky,
  tak sem dám link na veľavravný obrázok:

  http://ramiannka.jecool.net/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=37&id=2328&limit=10&limitstart=600&Itemid=54#9417

 17. rudohorský štúrovec 17. januára 2013 / 13:25

  Opat, zas a znovu diskusia, ci skor jednostranna propaganda na STV 2 v relacii Pod lampou: http://www.stv.sk/relacieaz/dvojka/vecer-pod-lampou/
  Zucastnia sa jej traja radikalni cechoslovakisti a jeden zhruba neutralny historik, ale dokopy styria ludia, ktori nemaju v laske SMER a o narodnych myslienkach(o stranach nema vyznam pisat) ani nehovoriac. Pritom sa ma diskutovat o state a statnosti. Nikdy sa to nezmeni. Ako za monarchizmu, katolicizmu, madaronstva, cechoslovakizmu, fasizmu, bolsevizmu, normalizacie, havlizmu, meciarizmu, dzurindizmu a teraz uz aj ficizmu, medialna pluralita je absolutne v nedohladne. Nehovoriac o tom, ze Ti, co najviac pozlatkovo dristaju o pluralite, ju najviac popieraju.

  Fuj, spinavost nad spinavost.

  Asi za kazdeho rezimu to bude platit, bohuzial: http://www.youtube.com/watch?v=ZVE_JJsaNKY

 18. Tučko bombička 17. januára 2013 / 15:58

  Pán Metod, to je všetko o slušnosti. O slušnosti, ktorá sa však stáva zakríknutosťou. Viete si predstaviť, že by nejaký „nacionalista“ či „hejslovák“ vycestoval na tlačovku slovenského premiéra, dajme tomu Dzurindu, s nejakým cudzím premiérom len preto, aby ho tam zhovadil? Nie, my také veci nerobíme, robí ich „modrá šľachta“. Viete si predstaviť, že by „nacionalista“ alebo „hejslovák“ obaľovali sochu Masaryka do kartónov a robili okolo nej cirkus, alebo nebodaj zriaďovali komisie nato, aby ich posudzovali? Nie, pán Metod, my také veci nerobíme, aj toto robí „modrá šľachta“. Viete si predstaviť, že by nejaký „nacionalista“ alebo „hejslovák“ po prehratých voľbách (ako to tu už voľakto v minulosti správne spomenul) brýzgal na webe na Slovensko, vyzýval na útek a zhasnutie svetla? Nie, my to nerobíme, robí to „modrá šľachta“. Minulý rok prebehla rádiom správa, že sa robili dva prieskumy (jeden v USA a druhý v Austrálii). Viete, čo oba zistili? Že prívrženci ľavice majú vyššie IQ, zatiaľ čo prívrženci liberálnej pravice sú spokojnejší so svojím životom. Podľa mňa je to len potvrdenie toho, že ľudia s vyšším IQ celkom prirodzene vnímajú aj širšie súvislosti (potrebu solidarity, spoločenskej kohézie, verejný záujem, ale aj pojmy ako národ atd. preto do tejto kategórie ja radím aj vlastencov), kdežto ľudia s nižším IQ chápu len súvislosti vlastného vrecka (preto sú v živote spokojnejší). P.S. Minulý rok smeti upozornili na zaujímavý projekt nejakých filmárov, ktorí budú za pomoci digitálnych technológií rekonštruovať slovenské pamiatky a točiť tak dokumenty o nich (prvou by mala byť rotunda v Ducovom). Viete, na čo potreboval za potrebné sa ich spýtať modrý redaktor smetí? Že či ich program oberie o ilúzie „hejslovákov“. Vskutku, pán Metod. Chcete hľadať koncetrovanú ľudskú primitivitu? Hľadajte na stránkach pravicových denníkov…

 19. Metod J. Sláv 17. januára 2013 / 19:14

  Pán Bombička, mám dojem, že ste ma nie dosť dobre pochopil. 🙁

  Mne ide o „koncentráciu“ tých s vyšším IQ v zmysle zjednotenia,
  t. j. spojenia jednotlivého „antimodrého“, ktorý dakde po webe vypisuje
  múdre veci, ktoré si číta pár jemu podobných, ale mlčiacich,
  s druhým, s tretím, atď., aby vytvorili silnú priam organizáciu,
  ktorá by začala nahlas hovoriť:
  „Pozrite sa médiá, sme tu, je nás mnoho, nebojíme sa ani vás, ani vašich
  sponzorov, prestaňte vrieskať tie voloviny, vráťte tituly, ktoré ste získali
  pravdepodobne vašim „nezávislým (od zdravého rozumu)“ štýlom.“
  P. S.:
  Dačo také, ako „vzbura“ premiantov triedy, proti tým „tvorcom triednej
  prestávkovej mienky, ktorí sa cez vyučovacie hodiny náramne nudia“.

 20. Tučko Bombička 17. januára 2013 / 21:22

  Pán Metod, bez finančného krytia, je to utópia. Máte zbytočných pár miliónov?

 21. Metod J. Sláv 17. januára 2013 / 23:48

  Pán Tučko,

  netreba milióny, TREBA ODVAHU, CHUŤ A OCHOTU SPOLUPRACOVAŤ,
  t. j. v prípade potreby sa podriadiť názoru väčšiny !!! 😀

 22. Anton Hrnko 18. januára 2013 / 0:23

  Páni,
  myslím, že sa zbytočne rozplývate nad nesmrteľnosťou chrústov. Dnešný míting pred prezidentským palácom ukázal, že národ ešte nestratil všetku sebaúctu. Zásadnú zmenu docielime však len vtedy, ak sa za peniaze daňových poplatníkov Slovenskej republiky bude viac vyplácať robiť pre národ ako proti národu. Žiaľ, moja osobná skúsenosť hovorí, že tento národ si neplatí tých, ktorí by mu mohli pomôcť dosiahnuť vyššie méty človečenstva, ale tých, čo ho opľúvajú, čo spochybňujú jeho dejiny, čo pracujú pre cudzie záujmy…. Maďaróni, čechoslováci, dnešní neviem ako pomenúvaní si žili a žijú z mozoľov tohto národa vždy lepšie, ako tí, čo zostali a zostávajú verní národnej postati….

 23. Tučko Bombička 18. januára 2013 / 1:44

  Práve som dopozeral diskusiu 5 božských esencií na verejnoprávnej televízii (1 zatrpknutý čechoslovakista sklamaný momentálnymi pomermi v Česku, 1 zatrpknutý čechoslovakista sklamaný momentálnymi pomermi na Slovensku, 1 zatrpknutý maďarský nacionalista žijúci na Slovensku, 1 bezkrvný vraj slovenský „nacionalista“ – historik a 1 Bútora). Čo nové som sa dozvedel:
  1) Najviac na štátnosti záleží ľuďom, ktorí o nej vôbec nehovoria (spomedzi týchto ľudí na prvom mieste žiari samozrejme moderátor relácie, ten dokonca ako hviezda jagavá),
  2) boli to až „záchrancovia“ Slovenska z roku 1998, ktorí (po tom, ako v rozhodujúcej ľútej borbe odvrátili bezprostredný Armageddon a zachránili Slovensko pred priepasťou) dali modernému slovenskému štátu zmysel existencie.

  Ale nebolo to všetko. Po dnešnej relácii som nadobudol presvedčenie, že Ježiš musel byť neskonalý amatér, pretože taký syndróm mesianizmu, akým trpia páni, ktorí dnes diskutovali, by ste hľadali veľmi ťažko (a zrejme by ste ho ani u nikoho iného nenašli). Ťažko tú diskusiu okomentovať, je totiž nekomentovateľná. Tak len 2 postrehy:
  1) vážené spasiteľské modré božstvá, to, že dnes ľudia nejdú do boja pod vašimi zástavami a za zvukov vašich falošných fanfár nie je spôsobené ničím iným, ako tým, že vás konečne prehliadli,
  2) neviem kto z vás bol tragickejší, či 3 čechoslovakistické (resp. 1 maďarská) figúrky alebo tá zvyšná slovenská „nacionalistická“ (to sa mi snáď zdá, že sa ten človek nehanbí označiť sa za nacionalistu),

  bezpečne však viem jedno: o žiadneho z vás by som si ani čižmu neobtrel…

 24. Jan Horal 18. januára 2013 / 8:56

  Pán Hrnko, to čo píšete hovoril už Ľudovít Štúr.
  Práca pre slovenský národ vedie k problémom v osobnom živote.
  A tí maďaróni a čechoslovakisti nemali, ako píše Tučko, nikdy žiadny problém a zábrany urobiť zle Slovákom. A samozrejme sa ešte chcú nechať oslavovať.
  Keď vidím Hríba, Bútoru a spol je mi fyzicky zle.

 25. yoss 18. januára 2013 / 11:41

  kusok som tiez pozeral. zaujalo ma ako cechoslovakista Simecka tara o demokracii, pricom si nevedia urobit demokraciu ani v samotnej relacii, ktora mala vylucne jednofarebne obsadenie a tie kecy maximalne tak na urovni ekologickej cajovne. modry neobolsevizmus – mensina o sebe vyhlasuje, ze je vacsina…

 26. Metod J. Sláv 19. januára 2013 / 19:46

  Je to u nás biedne so spolkovou činnosťou,

  a prečo, to naznačil pán Hrnko vyšie.

  NO ALE PÁNI, AK BUDEME SO SVOJOU JEDNOTNOU AKTIVITOU ČAKAŤ NA „PENIAZE“
  ZA SVOJU PRÁCU NA NÁRODNEJ POSTATI, TAK VYMRIEME CHUDOBNÍ TAK ISTO,
  A MOŽNO PO NÁS ZOSTANÚ LEN NAŠE SLOVÁ UTOPENÉ HLBOKO V BAHNE NA DNE
  INTERNETU POD MOROM PRÁZDNYCH SLOV „FETUJÚCICH FETIŠ FRÍ-KUL-IN-OVSKÉHO MAMONU“ 🙁

  P. S.: Predstavte si, že slovo „premiant“, používané v spojení
  „premiant triedy“(školskej) sa vytratilo z bežnej slovnej zásoby,
  t. j., v „školských“ Pravidlách slovenského pravopisu sa nenachádza §§§
  ASI PRETO, LEBO JEDINOU PRÉMIOU PRE USILOVNÝCH NADANÝCH ŽIAKOV
  JE DNES „ZASYČANIE“: „BIFĽOŠ“ §§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

 27. zaznamnik 21. januára 2013 / 9:20

  toto je ozaj zaujimave, ze preco Madaric stale vyhrabe nejakeho cechacka, alebo cechoslovakistu, resp. pobludenca a presadi ho za riaditela televizie.
  Detto to bolo v 2006 roku a teraz je to presne to iste…

  A potom sa musime rozculovat nad taktymito relaciami a besedami.

  Ja sa iba pytam, ze kedy bude Slovenska televizia ozaj slovenska a Slovensky rozhlas ozaj slovensky….

  Este male PS : niekedy pred polrokom som tu v diskusii o cechoslovakizme oznacil Kosice za cechoslovaisticke a madaronske hniezdo

  teraz sa to iba potvrdilo, ked s velkou pompou premenovali nejake namestie v Kosiciach na namestie Maraiyiho-Grosschmidta

  Zvelebovanie iredentistu a fanusika hortyovskeho fasizmu Mariyoho nabera obludne tempo a NIKTO napriklad nepoda ani trestne oznamenie na magistrat mesta Kosice za trestny cin sirenia a podporovania fasistickych a xenofobnych hnuti.
  Pricom podla mojho nazoru dokazov priamo v jeho pisackach je dost a aj v dobovej kosickej tlaci, ked jasal nad okupaciou Kosic fasistickym madarskom po Viedenskej arbitrazi.

 28. Metod J. Sláv 21. januára 2013 / 11:40

  Kde niet žalobcu, niet ani sudcu!

  Kde je Matica? Kde sú Korene? …

  Sú premenené na diskusné kluby, kde sa „kohútiky“ vyťahujú jedni pred
  druhými „čo najfarebnejším perím“, a tak debatujú, a debatujú, a …
  A „skutek utek“ §§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

 29. Milanxyz 21. januára 2013 / 12:09

  Páni,
  dosť bolo nariekania, takto sa nikde nedostaneme. Na prípade Horthyovského velebiteľa máme možnosť niečo urobiť. Ako prvý krok by stačilo, aby prispievateľ na tomto blogu z Košíc pod vlastným menom písomne upozornil na túto zvrhlosť predsedu príslušného NV Košíc s odpisom pre miestnu organizáciu Matice.
  Zároveň by na túto skutočnosť mohol p.Hrnko (historik tu bude mať väčšiu váhu) upozorniť V Horňáčka zo Slovákii Plus.
  Uvidíme, či to s nimi pohne a zároveň budeme mať možnosť si rozmyslieť ďaľší krok.
  Prečo nie?

 30. zaznamnik 21. januára 2013 / 13:55

  ano, upozornili sme aj v pripade vojnoveho zlocinca Esterhazyho, kosicky manekyn Rasi sa vraj na to pozrel a zaver je – busta vojnoveho zlocinca je na sukromnom pozemku – nevadi, ze na verejnom mieste – takze vraj sa s tym neda nic robit…..

  a tak Slovaci na slovenskom uzemi v slovenskom meste, ktore Esterhazyho zasluhou bolo okupovane madarskymi fasistami, ktori tu prenasledovali a zatvarali ludi za to, ze na ulici rozpravali po slovensky, zatvarali slovenske skoly, vyhanali slovenskych studentov /aj mojho otca/, vesali a strielali ludi, tak teraz musia chodit okolo jeho busty umiestnenej na verejnom mieste.

  este ze sa toho nedozil moj nebohy otec…. a ja ked idem okolo, tak si mozem akurat smerom k tej buste odplut.

  PS : Ked som v diskusii na SMEtiach sa spytal ako odpoved na argumenty kosickych madaronov, ci si mozem odkupit dom oproti nejakej synagoge a instalovat na jeho stenu bustu Hitlera, tak ma cenzor SMEti s prehladom vymazal.

 31. Milanxyz 22. januára 2013 / 9:10

  Ďakujem, pán záznamník,
  že ste na túto provokáciu zareagovali. Napriek nepochopiteľnej odpovedi, hlupáka, ktorý nevidí očividnú propagáciu maďarského fašizmu vec nie je stratená. Medzi prispievateľmi na tomto blogu sa zaiste nájde niekto, kto môže poradiť, ktorý paragraf v trestnom zákone sa vzťahuje na propagáciu fašizmu a s takto doplneným listom sa znovu na Mestskú radu obrátiť.
  Zainteresovať košicku odbočku Protifašistického odboja (mimo Matice) a prípadne konzultovať s „Ľudmi proti rasizmu“ a podobnými mimovládkami.
  Viem, že to všetko vyžaduje extra čas (a možno aj peniaze), ale myslím si, že nemali by sme dovoliť, aby to zostalo tak naďalej.

 32. Tučko Bombička 22. januára 2013 / 11:02

  Páni, na košický magistrát existuje jediná páka: košickí obyvatelia. Iba tí môžu niečo „vybaviť“. A ak je to jedno tým, tak… Diskusie: berte to s rezervou, čo myslíte, aký typ ľudí má čas deň čo deň vypisovať na diskusné stránky takých denníkov ako SME, aktuálne a pod. Tí, čo každý jeden deň musia do roboty na 6.00h? Určite nie. Voličská základňa SMERU (a SNS) je totiž v práci, kdežto voličská základňa modrých na webe 🙂 . A preto má SMER 40% a modrí odreté uši od volieb.

 33. Tučko Bombička 22. januára 2013 / 11:08

  K Lampe: jej moderátor, akoby bol nedotknuteľný, pritom to s objektivitou z jeho strany nemá nič spoločné. Na druhej strane nikdy by som nečakal od V. Miku, že vráti spravodajstvo RTVS do „národných farieb“. Pamätáte si ešte, ako sa obhajovalo, keď TV prechádzala na „zlato a striebro“? A údajne sa trhový podiel RTVS šplhá z priepasti nahor, takže ja by som ešte skúsil byť trpezlivý (hoci ilúzie prehnane veľké nemám). Ono to bola totiž katastrofa (hlavný vysielací čas údajne okolo 9% a 6%) a môžete mať akokoľvek národne ladenú TV, ak ju nik nepozerá…

 34. Tučko Bombička 22. januára 2013 / 11:12

  6% správy

 35. rudohorský štúrovec 22. januára 2013 / 19:06

  Česko-slovenský legionári z I.sv.v. sa musia v hroboch obracat ked vidia, co sa deje v mediach ohladom volby českého prezidenta. Tolko otrokov na jednom mieste som uz davno necital. U nasich bratov, ale aj u nas. Absolutne nemusim nas prezidentsky urad, a ani v Česko-Moravsku a nemam rad ani Miloša Zemana, ale predstava, ze českým prezidentom sa stane zlodejsko-zlocinecky feudalny havlista Karel Schwarzenberg, je pre mna absolutne nepriatelna.

  Bratia Česi, 28. a 30.10.1918 je velkym symbolom oslobodenia našich národov z podrucia takych, ako je Karel Schwarzenberg. Ako sa budete divat na prezidenta na statny sviatok 28.10.2013, ked Pražský hrad bude v rukach jedneho pokrvneho potomka a ctitela vasich monarchistickych katov?

 36. Tučko Bombička 23. januára 2013 / 10:22

  Čo myslíte, koľko vašich „bratov“ číta tento blog?

 37. rudohorský štúrovec 23. januára 2013 / 12:36

  Tučko Bombička
  Tie uvodzovky su skarede. To Vas naucili doma, alebo v skole? Este za sociku, alebo az za kapitalu?

 38. Tučko Bombička 23. januára 2013 / 14:37

  Úvodzovky sú fajn. Oberajú pojem o hodnotu, ktorá mu neprináleží. Inak, ako sa vám páči názor vášho „brata“ M. Zemana, ktorý by populačný výpadok u Čechov riešil migráciou Slovákov zo Slovenska? Ak ste ho teda vôbec zaregistrovali…

 39. Paľo 23. januára 2013 / 15:04

  Vážení diskutujúci, toto si prečítajte. Čo už ten Smer a menovite senilák Čaplovič vyvádzajú, je na neuverenie. To je ešte horšie ako Pod Lampou v STV. Týka sa to pripravovanej voľby riaditeľa ÚPN a toto som dostal v maili na tému smerácky kandidát Kalina. Napísal to Roman Michelko:

  Mgr. Juraj Kalina ako nový kandidát vládnej a vraj národne orientovanej strany SMER na predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa jebojovník Prahy, militantný čechoslovakista a protikatolícky zameraný človek.
  Na ÚPN prišiel so skupinou Jána Langoša a patril do najradikálnejšieho krídla, ktoré novým zamestnancom po zmene vedenia roku 2007 ani neodpovedalo na pozdrav.
  O jeho charaktere svedčí donášanie na novozvoleného predsedu a nadpráca poza chrbty svojich kolegov.
  Pri niekdajšej kandidatúre za člena Správnej rady ÚPN ho navrhla Konfederácia politických väzňov Slovenska (KPVS, A. Srholec) a v tajnej voľbe získal 4 hlasy poslancov!
  Jeho úzka zviazanosť s Langošovou skupinou (P. Košický, L. Bukovszky a spol.) sa prejavila o.i. aj ostentatívnym odchodom do Prahy v roku 2009, kde získal jeden z vedúcich postov.
  Nikdy sa netajil – ani medzi kolegami v ÚPN – vyhranenými pravicovými názormi a o politike a politikoch SMERu sa vždy vyjadroval s krajným dešpektom.
  Slovenský štát je preňho červeným súknom, pod jeho vedením sa dozaista zavedenie marxistická terminológia typu „klérofašistický“, „takzvaný“ Slovenský štát. Nebude môcť byť ani reči o jeho objektívnom skúmaní.
  Národné veci sú mu úplne cudzie, dokonca na Facebooku 20. júla 2010 podporil výzvu „Pán Sulík, naozaj pošlite sochu Svätopluka z hradu preč“ o.i. s bodmi „Je to historický blud“ a „Nechceme ho tu“.

  Juraj Kalina je popretím všetkého, čo bolo v ÚPN za uplynulých 6 rokov vybudované.
  Bol by to ideálny kandidát zoskupenia SDKÚ, Most a SaS (SaS sa celkom nestotožňuje s konzervatívnym kandidátom F. Mikloškom a podľa kuloárnych informácií sa chystá Kalinu v tajnom hlasovaní podporiť ako dobrého priateľa poslanca SaS Martina Poliačika. Získal by ako súputník L. Bukovszkého zrejme tiež podporu minimálne časti Mostu-Híd).
  Dlho sme čakali, akého kandidáta na tento významný post nám SMER predstaví a dočkali sme sa ideálneho opozičného kandidáta – opozícia má teda de facto dvoch kandidátov na šéfa ÚPN.

  Smer by si mohol v tejto otázke zachovať tvár a česť jedine, ak by kandidáta vopred stiahol alebo ak by tento kandidát dostal znovu len 4 hlasy!

 40. zaznamnik 23. januára 2013 / 16:13

  Nuz o Kalinovi hovori za vsetko, ze ho navrhol Srholec…..

 41. zaznamnik 23. januára 2013 / 16:18

  Este doplnok

  O „narodnej orientacii“ SMERu hovori za vsetko Ficove vyjadrenie, ze na narodnu notu /cize ciastocne prebranie narodnej agendy/ hrali iba preto, aby zobrali volicov SNSke….

  Uz je po volbach tak si zvykajme…..

  Ziadne relacie a besedy vo verejnopravnej televizii s objektivnymi a slovenskymi /nielen podla miesta narodenia/ historikmi a publicistmi a teraz Ustav pamati naroda s bolsevickou agendou a bolsevickym – internacionalnym, cize cechoslovackym pohladom na slovenske dejiny…….

  Nakoniec Caplovic tiez uz trusi kadejake reci postihnute bolsevickym sentimentom…

 42. zaznamnik 23. januára 2013 / 16:23

  pridam sa ku Tuckovi…tie uvodzovky su namieste…cesi by nas utopili v lyzicke vody…. Kto zazil este CSSR, hoc uz bola tzv. federacia, vie velmi dobre, ake bratstvo to bolo….

  podobne ako v tom vtipe :

  Rozdelime sa napoly, alebo po bratsky ?????

 43. Tučko Bombička 24. januára 2013 / 9:44

  Pri odôvodnení, prečo tak dlho trvalo Smeru, kým nominoval Kalinu, odznelo zo strany podpredsedníčky parlamentu za Smer Laššákovej, že „hľadali toho najvhodnejšieho kandidáta“. To v „političtine“ znamená:“Nikoho sme nevedeli nájsť.“. Myslím si, že veľmi v tejto veci poškodil poslanec Smeru Kolesík (hlasovacie lístky, atď…), ktorý tým dosť oslabil aj pozíciu vlastnej strany v tom, aký typ človeka môže nanominovať. Popritom, názor R. Fica na 1. SR je verejne známy (a podľa mňa dosť hlúpy, ale budiž, jeho vec), takže nominácia Kalinu do tejto „Langošovej trafiky“, rozumej ÚPN, ma až tak neprekvapuje. Podľa mňa je to jeden z tých „kompromisy, to sú krysy“, ako spieva klasik. Ja by som celé ÚPN zrušil bez náhrady.

  Ale musím sa Smeru zastať v inej veci. Podľa mňa národniarska politika existuje v 2 podobách:
  1) proklamatívnej: politická rétorika, gestá, verejné prejavy, oslavy, stavanie sôch atď. a
  2) praktickej.

  No a tu sa musím spýtať: je alebo nie je národniarska politika Smeru, keď sa za jeho vlády z modrými plánovaného zrušenia vrtuľníkovej posádky v Prešove a tankového vojska stalo nezrušenie vrtuľníkovej posádky (a zrejme aj nezrušenie tankového vojska)? Je alebo nie je národniarska politika Smeru, keď konečne po dlhých predlhých rokoch je tu trend začať sa správať v oblasti slovenského potravinárstva „nacionalisticky“? Totižto tie razie a kontroly, ktoré začal robiť Jahnátek s úplne jasným cieľom vytesniť ten poľský bordel, boli tak prekvapujúce pre Poliakov, že ich na Slovensku skúšala riešiť dokonca poľská veľvyslankyňa (takto sme sa mali mimochodom správať od vzniku SR a inak by to dnes vyzeralo aj v našich obchodoch). Inak včera dávali v správach, že Jahnátek sa dokonca obrátil na EÚ, aby preverila poľský systém kontroly kvality. Je alebo nie je národniarska politika avizovaný vznik tzv. komoditných rád, ktoré síce majú hlavne ozrejmiť pomery marží v jednotlivých častiach potravinárskeho reťazca, no – opäť iba podľa mňa – vedľajším efektom bude aj to, že tento pomer zmení v prospech prvovýrobcov a v neprospech obchodníkov (tí totiž sú príčinou vysokých cien na Slovensku). Je alebo nie je národniarskou politikou Smeru, že sa minister obrany chystá založiť domobranu (o ktorej vykrikoval Slota ešte v 90. rokoch, no bohužiaľ len vykrikoval, nič neurobil). Je alebo nie je národniarskou politikou Smeru, že sa v priebehu tohto školského roka zo základných škôl celého Slovenska vyberie 700 detí rôzneho veku, aby vytvorili spoločný zbor a nacvičili piesňové pásmo na tému Legenda o sitnianskych rytieroch a predviedli ho pri oslavách niekedy v polovici roku? Je alebo nie je národniarskou politikou Smeru, že tento rok, tuším 24. mája bude spoločné zasadanie slovenskej a bulharskej vlády pri príležitosti sviatku Cyrila a Metoda (takéto zasadanie má totiž jasný politický význam)? Je alebo nie je národniarskou politikou Smeru, že sa pravdepodobne (isté to bude až po audite) vráti do vlastníctva štátu matka SPP? Čo si vlastne kto predstavuje pod pojmom národniarska politika? Pritom uznávam, že áno, od volieb je viditeľný ústup Smeru v oblasti proklamatívnej národniarskej politiky (ja si pritom myslím, že aj táto časť národniarstva je navýsosť potrebná a teda s tým ústupom nesúhlasím).

  K Čaplovičovi: ten by mal 2x rozmýšľať čo povie a až potom to realizovať, no ja rozhodne nepovažujem za boľševickú politiku oživovanie receptov z čias socializmu (viď. prepojenie podnikov so školami), a už vonkoncom mi neprekáža trend smerom k posilneniu verejného školstva a oslabeniu súkromného (dokonca to považujem za národniarsku politiku, predstavte si). Čaplovič je jeden z tých, o kom kľudne napíšem, že mu ide o Slovensko (čo neznamená, že sa nikdy nemýli).

  V globále si myslím, že Fico zatiaľ neurobil jedinú výraznejšiu chybu a že našlapuje dosť po špičkách. No to nemôže dlho vydržať. Modrá fronta správcov trónu z rodu kráľovského sa už formuje (ako som tom predvídal) a dôjde aj na ťažšie zbrane. A rukavičky budú musieť ísť bokom.

 44. Tučko Bombička 24. januára 2013 / 9:54

  Koniec koncov, aj súčasnú obhajobu prezidenta SR I. Gašparoviča Smerom, možno kľudne považovať za prejav národnej politiky, pretože na obhajobe osoby I. Gašparoviča sa určite politické body získať nedajú. Takže ide naozaj o inštitút prezidenta, nie o osobu.

 45. Tučko Bombička 24. januára 2013 / 11:18

  Ešte jednu vec musím spomenúť: veľmi ma R. Fico potešil, že v novom roku niekoľkokrát pri rôznych príležitostiach pripomenul opozičným darebákom z 90. rokov tú skutočnosť, že tu boli takí, ktorí osamostatnenie podporovali a takí, ktorí robili všetko proti nemu (skvelé boli tie podráždené reakcie trafených husí, ktoré sa nazdávali, „že toto rozlišovanie, už máme za sebou.“. Nie, nemáme, modrá darebač. A ešte dlho mať nebudeme. S potešením vám to vždy pripomenieme…

 46. Metod J. Sláv 24. januára 2013 / 12:54

  Pán Tučko,

  musím Vás zas pochváliť, dobre ste zhodnotil reálnu politiku Smeru,
  Smeráci robia, čo im „modrými rozdávačmi za babku“ „dojednané“ zmluvy
  umožňujú – napr. keby chceli dať „Slovenské“ elektrárne naspäť pod štát,
  museli by „TALIANSKEJ ŠTÁTNEJ SPOLOČNOSTI“ ZAPLATIŤ 30-ROČNÝ
  UŠLÝ ZISK !!! = toto je to „národné dobro“, ktoré nám tu modrí „demokrati“
  zanechali (a čuduj sa svete ešte stále nechodia kanálmi).

  No, a „co se hříba týče“,
  tak takýto ľudia sa nám budú snažiť nahlodávať národné sebavedomie,
  kým ich „neubijeme“ argumentami vyslovovanými veľkou občianskou
  autoritou, lebo títo „papagájici“, len papagájujú „trendy doby“, ktorými
  sú „svetoobčianstvo“, „nadnárodnosť“, „nadprovičnosť“, …

  Nuž, a o vytvorení takejto veľkej občianskej autority, som tu už pár krát
  hovoril – skrátka to staré: v jednote je sila, stále platí.

  Ako by pozdvihnutiu nášho národného sebavedomia pomohlo,

  keby naši genetici urobili tiež testy tomu Vändälovi od Popradu;

  keby sa našiel Atilov hrob PRI Atilovej mohyle pri Martine;

  keby sa potvrdilo toto, čo som si posledne uvedomil:

  ZISTIL SOM , ŽE Pribinu BY SME MALI VOLAŤ !!! P R V I N A !!! , LEBO NA TO POUKAZUJÚ
  STARÉ ZÁPISY JEHO MENA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  A AK ZOBERIEME V ÚVAHU, ŽE V 10. STOROČÍ ZASAHOVAL DO DEJÍN CHORVÁTOV !!! BÁN PRIBINA !!!,
  TAK MUSÍME MENO PRVINA BRAŤ AJ AKO MOŽNÉ !!! RODOVÉ MENO !!! DYNASTIE PANÓNSKYCH „BÁNov (PÁNov???)“,
  LEBO NÁŠ PRVINA ZOMREL ROKU 861, TEDA V 9. STOROČÍ !!!!!!!!!!!!!

  POTOM VYVSTÁVA OTÁZKA: „KTO BOL ZAKLADATEĽOM DYNASTIE PRVINOVCOV, PÁNOV PANÓNIE?

  AK SI PREČÍTAME NÁPIS NA NÁHROBNOM KAMENI ZAMUROVANOM V STENE KOSTOLA V BOLDOGU,
  TAK TÝM ĽUĎOM, KTORÍ SÚ ZNALÍ BEHU HISTÓRIE, „SVITNE“ PRI ČÍTANÍ MENA „RÍMSKEHO“ TLMOČNÍKA A „NA STARÉ KOLENÁ“ OBCHODNÍKA:

  Q. ATILius PRIMus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  MÁME TU :

  ATILU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  A

  PRVINU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Nuž, znajúc beh našej histórie, vieme si dať odpoveď na otázku:
  „Prečo bolo meno PRVINA „degradované“ na Pribina ?“

  A znajúc beh šialenej maďarizácie môžme „tušiť“, kde sa u uhorskej šľachty nabrali rodové mená PÁLFFY i PÁRVY §§§

 47. Metod J. Sláv 24. januára 2013 / 14:42

  A ešte dovetok:

  V druhej Zoborskej listine si odrodilý opát God-fried ( = BOGO-MÍR )

  sťažuje na vzburu vedenú vodcom „!!! ATHA !!! dux Moraviensium“

  proti Kolomanovi (ktorého Kozmas nazýva panónskym kráľom)
  v prospech Kolomanovho brata Almoša,
  ktorý sa nechcel vzdať svojho Nitrianska a Biharska.

 48. Anton Hrnko 24. januára 2013 / 23:42

  Metod,
  už som vám povedal, aby ste na mojom blogu neuvažovali, zakaždým to vyzerá tragicky. Čo slovo, to perla.

  Ale k téme národovectva.Národovec nie je ten, čo sa búcha do pŕs. Podľa ovocia poznáš strom, sa hovorí v Biblii. Teda rozhodujúce sú činy. Politika a národovectvo sú dve rozdielne veci. Národovectvo je predovšetkým úcta k sebe samému a cez seba úcta k svojej rodine, obci národu. Človek, ktorý nie je národovec, si vlastne sám seba neváži, neváži si svoju rodinu, neváži si obec a ani štát. A opäť opakujem. Národovectvo nie je o vysokých čižmách, o pochodovaní, o rozbíjaní cudzích hláv. Len skutočný národovec, len človek, ktorý si váži sám seba, si môže vážiť aj druhých, aj druhé obce, aj druhé národy. Človek odcudzený od svojho bytia len nenávidí. Nenávidí seba, nenávidí svojich spoluobčanov a hľadá si druhých, s ktorými môže tiež len nenávidieť. Pozrite sa okolo seba, nemusím ani prstom ukazovať, koľko je medzi nami nenávisti!
  Politika je o inom. Politika je o záujmoch. Záujmy sú obyčajne hmotné alebo dajúce sa zhmotniť. Politikov musíme hodnotiť podľa toho, koho záujmy reprezentujú. Ten, kto obhajuje v politike len svoje záujmy, alebo záujmy úzkych skupiniek, je politikár. To je hlavná osoba, ktorá sa dnes premáva na slovenskom politickom javisku. Preto aj slovenská politika vyzerá tak, ako vyzerá. Sú aj takí, ktorí vedie obhajovať a presadzovať záujmy širokých skupín. Tým ľuďom sa hovorí politici. Pozrite sa okolo seba, komu by ste takú charakteristiku dali. No a hlavné roly v divadle zvanom politika by mali dostávať štátnici. Sú to ľudia, ktorí dokážu skupinové záujmy presadzovať v súlade s celospoločenskými záujmami. Slovensko v minulosti malo zopár skutočných štátnikov, ale po roku 1989 sa tento druh zveriny v slovenskom lese ešte nevyskytol. Škoda!
  Nuž a nakoniec politik a národovec. V národnej politike by sa nemali vyskytovať ľudia, ktorí si nevážia sami seba. Tým si nemôžu vážiť ani tých, ktorých zastupujú. Príslušnosť k určitej strane, napr. k SNS, ešte nehovorí, že daný človek je národovec. Myslím si, že väčšina ľudí pohybujúcich sa na slovenskej politickej scéne nikdy neboli národovci. Boli len politikári. Aj väčšina členov SNS. Slovensko by potrebovalo v politike národovcov vo všetkých politických stranách, aby ich nesubstituovali tí, čo sa len na národovcov hrajú. Len z nich môžu vyrásť politici a daj Boh, niekedy aj štátnici. A nemusia sa búchať do pŕs, len by mali konať ako národovci. Ak počuješ slovo Slovan, nech sa ti ozve človek (J. Kollár). A tak by to malo byť.

 49. Metod J. Sláv 25. januára 2013 / 1:27

  Pán Hrnko,

  vždy je lepšia „perla“, ako nič, alebo ako Pietov Vandal spod Uralu §§§

  Ináč Ruttkay to „upresnil“, že „z Ukrajiny a možno až od Uralu“. 🙁

  To som strašne zvedavý, k akej to čudnej haploskupine toho „Prapopradčana“
  tí maďarskí „kumštíři“ zaradili. ??????????????????????????

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *