Tak už iba jeden deň a pripomenieme si 20. výročie vzniku nezávislej a suverénnej Slovenskej republiky. Prvýkrát v modernej histórii si Slováci mohli zobrať slobodne do svojich rúk svoj vlastný osud a usporiadať si veci podľa vlastnej vôle a vlastných potrieb. Nebolo to jednoduché roku 1992, keď si predstavíme, koľko bolo medzi nami máloduchých, neveriacich a pochybovačov. Našli sa však odvážni, ktorí prevzali zodpovednosť na svoje plecia a posunuli Slovensko tam, kam patrí každý slobodomyseľný a sebavedomý národ – k národnej nezávislosti a samostatnej štátnosti. Ako všetci Slováci v minulosti, ktorí sa dali na „cestu tŕnistú“ zápasu za slovenské národné záujmy, ani oni si za svoj počin nevyslúžili vavrínové vence slávy. Tie si pokúšajú nasadiť na svoju hlavu tí, ktorí urobili všetko proti tomu, aby samostatné Slovensko vzniklo, lebo vraj až oni, keď sa dostali k moci, posunuli Slovensko na správnu cestu. Nuž asi spolu s básnikom treba povedať, že tí, čo skoro vstali, musia ísť aj skoro spať. Teda do zabudnutia. Žiaľ, na Slovensku je to tak!
Ale nie to ma trápi. Nevďačnosť vládne svetom a treba povedať, že nielen slovenským. Prekáža mi a priam ma vytáča, keď sa pozriem okolo seba a vidím, ako si „oficiálne“ Slovensko pripomína dvadsať rokov svojho najúspešnejšieho príbehu od nástupu národa na modernú medzinárodnú scénu v revolúcii 1848 – 1849. Namiesto hlaholu zvonov a trúbenia fanfár mi pripomenutie tohto najvýznamnejšieho dátumu v najnovších slovenských dejinách pripomína skôr funus za bývalým spoločným štátom. Žiadne veľké konferencie s medzinárodnou účasťou, ktoré by analyzovali, čo sa to v rokoch 1989 – 1993 udialo v strednej Európe, aký to malo súvis s minulosťou a ako to poznamenalo našu budúcnosť. Žiadne debaty v rozhlasoch a televíziách, kde by účastníci, historici i politológovia rozoberali tieto dejinné udalosti, len kde tu nejaká pripomienka vyznačujúca sa svojou nesmiernou „objektivitou“ už dôsledne vybranými termínmi. Stále sa hovorí, o „rozpade Československa“, hoci žiadne Československo roku 1993 neexistovalo, ale už skoro dva roky existovala Česká a Slovenská Federatívna Republika, z názvu ktorej sa ani pri najlepšej vôli nedá vytvoriť skrátený názov Československo, ale jedine Česko-Slovensko, čo je sankcionované aj pravidlami slovenského pravopisu. A už vôbec nešlo o žiaden rozpad, teda nekontrolované, neželané rozloženie, ale o riadené a kontrolované rozdelenie spoločného štátu, resp. oddelenie dvoch vtedy už viac – menej osobitne sa spravujúcich národných republík. No a to nespomínam rôzne počiny čechoslovakistických plačiek, ktoré – kde môžu – tam nariekajú, o čo všetko vraj prišli. Všetci vieme, že prišli len o chomút, ktorý niesli na krku, ale stále im asi chýba.
Nuž takí sme my Slováci. Neviem si vážiť, čo sme získali svojou slobodou. Ale čo vlastne chceme, keď sa tu stále oplatí na Slovensko nadávať, hovoriť, ako sa zaň hanbíme, slúžiť cudzím pánom, ako si vysúkať rukávy a niečo pre svoju vlasť urobiť. Mojžiš asi vedel, prečo židov nepustil hneď do zasľúbenej zeme, ale nechal ich 40 rokov putovať po púšti. Možno aj naši potomkovia, keď si budú pripomínať 40. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky, k tomu pristúpia ináč. Táto panychída sa mi nepáči. Verím, že väčšine normálne mysliacim Slovákom.
Celkom dobre napisane pán Hrnko. Slávme slávne slávu Slávov slávnych! 🙂 Ale v minimalnej miere to plati pre nasich dnesnych politikov. 🙁
Mam na Vás jednu otazku . Poznate maďarského politika z cias Uhorska druhej polovice 19.st., Lajosa Mocsáryho zo strany Nezavislosti? Ak ano, aky mate na neho nazor, hlavne co sa tyka spolunazivania Maďarov s inymi narodmi v Uhorsku? Ďakujem.
K tomu Kalinovi za šéfa ÚPN.
Podľa informácií ten Kalina vystupoval za zbúranie sochy kráľa Svätopluka. Ten SMER tým pádom sa stáva nekonzistentným.
Ako takého mohli nominovať ? Kto im ho nanútil ? Snáď takého nehľadali ?
Podľa rôznych komentárov sa už dávno chystali vyhnať ľudákov, ako ich nazývajú, z ÚPN. ÚPN má zrejme byť front na politické krágľovanie nepohodlných Slovákov.
Podľa rozhovoru v SME je ten Kalina na to určený.
Tučkovi: Zbytočne veľa ste toho popísali o Smere. Ja predsa nespochybňujem jeho zásluhy o Slovensko. Ale o tom ÚPN ste napísali úplnú volovinu. Práveže to už dlho nie je žiadna „Langošova trafika“, ale jedno z posledných miest slobodného nadýchnutia sa, čo sa týka výskumu moderných slovenských dejín. Keď sa tam vrátia modrí krágľovači s boľševickým zatmením mysle, čo sa týka dejín Slovenska v 20. storočí, zasa z toho bude presne to, pred čím Michelko varuje. Ideologický grc. A zodpovedný je podľa mojich vedomostí jednoznačne Čaplovič a smeráci sú s prepáčením blbí, keď mu to umožnia. Uprednostnil politiku pred rozumom a slušnosťou. Zrušiť ÚPN bez náhrady, ako píšete? Znamená to povyhadzovať proslovenských historikov, ak viete, čo to znamená. Už dnes ich je na Slovensku ako šafranu. Aj tak bohvie, čo bude, keď sa riaditeľom stane ten Kalina. Rád by som sa mýlil, ale buďte si istý, že potom nebudú tirády v médiách o útokoch na slobodu myslenia ako prednedávnom, keď Srholec vyskakoval, že súčasný riaditeľ z ÚPN prepústil 9 ľudí. Neviem, či si spomínate, nebolo to tak dávno.
Štúrovec,
občas sa aj v kŕdli vrán vyskytne albín.Ľudovíta Mocsáryho si vážili doboví slovenskí národovci a boli ochotní s ním spolupracovať. Avšak jeho náhľady v strane nezávislosti neboli určujúce: keď porovnáme ďalšieho politika „nakloneného národnostiam“ O. Jásziho, tak vidíme, že tá afinita bola „odtiaľ – potiaľ“. Myslím si, že aj v prípade Mocsáryho išlo o taktiku, nie o stratégiu: Maďarská spoločnosť od polovice 18. storočia bola už tak pobláznená, že to muselo skončiť tak, ako to skončilo. Veď poslední, ktorým išlo o zachovanie Uhorska v podobe, ako pretrvalo takmer 900 rokov, boli Slováci. Myslím si, že na dejinách sa podobne ako na smrti už nedá nič zmeniť. Mocsáry možno chcel viac, ako mohol, ale spravodlivým bol len Finis Hungariae. Pán Boh zaplať!
Ja predsa nikde neobhajujem nominovanie Kalinu, alebo niekto niečo také v mojom príspevku našiel? Ja len píšem, že keď sa znemožníte takým spôsobom, ako to urobil Kolesík (tam boli predsa iní nominanti), tak si tým len oslabujete vlastnú pozíciu a ťažko sa potom možno čudovať, že sa to prejaví aj v nominácii. Že sú v Smere 2 krídla (pronárodné a zvyšok) je predsa dobre známe. ÚPN: veď ten úrad vznikol s jasným (politickým) zadaním: vyšetrovať zločiny komunizmu a fašizmu, teda programovo verejne dehonestovať 2 obdobia v slovenských dejinách: 1939 – 1945 a 1948 – 1989. Snáď si nemyslíte, že takej genetickej záťaže sa možno zbaviť? Opakujem ešte raz: zrušil by som to a bez náhrady. Myslite si, čo chcete. P.S. Zaujímalo by ma, koľko z toho, čo som „zbytočne“ o Smere napísal, ste vedeli, Paľo.
Tučko,
s týmto názorom nesúhlasím. Vždy som bol proti tomu, aby sa zriaďovali politické inštitúcie na hodnotenie (kriminalizáciu) dejín! takouto inštitúciou bol aj Langošov ústav. Ak sa ten ústav má vrátiť späť do Langošových čias, tak je lepšie, keby zanikol. Lenže pod Petranského vedením sa ÚPN stal v rozpore so zámerom zakladateľa miestom – povedané slovníkom F. Gála – „pozitívnej deviácie“. Vypracoval sa na alternatívnu inštitúciu voči HÚ SAV, v ktorej sa začali moderné slovenské dejiny skúmať zo slovenskej optiky. To je dôvod, prečo sa Petranský stal terčom nevyberaných útokov zo strany smetiarskej žurnalistiky. Konečne niekto neskúmal moderné slovenské dejiny z pozície (českého) prokurátora, ale zo slovenskej optiky. Preto vydanie tejto inštitúcie SMER-om bývalým Langošovcom (ale aj Kolesíkovým hlupákom) by bol strašný krok späť. ÚPN nepotrebuje zrušenie, ale transformáciu. Mal by sa zmeniť na Ústav moderných slovenských dejín. Vykopnúť z neho by sa mali darmožráči, ktorí sa nazývajú správnou radou, a mali by byť nahradení vedeckou radou. Ak by sa toto stalo, tak tým, ktorí by sa o to zaslúžili, by som navrhol postaviť pomník.
„Poslanci budú v utorok voliť predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa. Opozícia podporuje kandidatúru exposlanca Františka Mikloška. Smer navrhol Juraja Kalinu. Časť poslancov Smeru má však k nemu výhrady, lebo podporoval odstránenie sochy Svätopluka spred Bratislavského hradu.
„Na ďalšom postupe sa dohodneme na poslaneckom klube,“ komentoval osud Kalinu poslanec Smeru Ján Podmanický. Ďalší poslanec tvrdí, že Kalinu mnohí v Smere vôbec nepoznali. Viac sa o ňom dozvedeli až po jeho mediálnych vyjadreniach, ktoré vnímali viacerí poslanci s rozpakmi.“ – dnešná Pravda
Kvitujem, pán Hrnko, že aj mne sa zdá, akoby sa vôbec neriešilo vznik SR, ale rozdelenie ČSFR. Ale predsa sa mi zdá, že článok je príliš pesimistický.
Povedal vám niekedy nejaký mladý Slovák, že Česko-Slovensko bolo lepšie a chcel by v ňom žiť znovu? Ja medzi mojimi rovesníkmi som nikdy niečo také nepočul. To že za ním žiali generácia, ktorá sa v ňom narodila, chápem. Omnoho menej „chápem“ ľudí žialiacich za súdruhmi.
No a že sa veľmi neďakuje Mečiarovi, to sa nemôžete čudovať. Ja mu nikdy nepoďakujem, chcel si z res publiky, veci verejnej, urobiť vec súkromnú. Tým by mi ale republiku zobral. Som rád, že Slovensko je republika a nie Mečiarovo domínium. A smerom k demokracii ho nepohli len pravicové strany, ale aj SDĽ, takže spoluzakladateľmi Slovenskej REPUBLIKY sú aj oni.
Dve tretiny života som prežil v tomto štáte, a som naň hrdý! Je to aj môj štát, a dosť mi vadia niektoré komentáre, ako keby ten, čo nevolí Fica a Mečiara ani nebol Slovák. Tak sa odsťahujte a vytvorte si republiku SMER. Toto je Slovensko, a je tu doma každý Slovák, bez ohľadu na politické presvedčenie. Musíte sa jednoducho zmieriť s tým, že tu žijú Slováci, ktorí mali radi ČSR. Aj oni sú tu doma.
Samozrejme, ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na vzniku samostatnej SR a nemali s Mečiarovými maniermi nič spoločné. Na nich sa naozaj zabúda. Bohužiaľ, je to ten Mečiarov tieň, ktorý je nad rokom 1993, ktorý akosi pridáva trpkú pachuť víťazstvu, a ktorý nás uvádza do rozpakov. Ale mnohé veci nezačali najlepšie, no skončili dobre! Nech je pre vás, p. Hrnko, tou najlepšou odmenou to, čo som povedal na začiatku: Je tu nová generácia, ktorá nežiali za ČSR, ktorá si váži svoj štát. Štát, na ktorého vytvorení ste sa podieľali.
P.S.: Metod, prosím vás, prečo ste znovu vysadili lieky?! 😀
Trafená hus zagágala…(sťahovať sa zakaždým preč chcú tí tvoji Ďuri, takže tlápeš zase tak, ako to máš vo zvyku).
Tučko, Slováci sú známi (a nielen oni), že viac rozprávajú, ako robia. Voliči pravicových strán sklamaní z výsledku žundrali, že sa odsťahujú. Ale neodsťahovali sa. Takže ak neodlíšiš krátkodobé citové nálady od dlhodobého postoja, tak nemudruj.
No a nečuduj sa, že reakcia je „sťahovanie sa“. Keď sa ti bude hovoriť, že nie si dobrý Slovák, lebo si nevolil HZDS alebo SNS alebo Smer, tak sa tu asi nebudeš cítiť dobre. Keby nacionalistickí Slováci nerobili zo seba jediných pravých, tak ostatní by sa tu cítili lepšie.
Mňa tiež uráža taký postoj nacionalistov, ale na rozdiel od tých, čo sa „sťahujú“, ja sa z VLASTNÉHO domova nikým vyštvať nedám. 🙂
Tučko, upokojte sa, my nie sme protivníci, s väčšinou vašich názorov súhlasím, aj na Smer, len o ÚPN ste napísali hlúposť, radšej sa nad tým ešte raz zamyslite, pán Hrnko má pravdu. Howgh k téme 🙂
Jurkovi: Ale, ale 🙂 Neobviňuj z antagonistických postojov tebe podobných ľudí voči SR, ktoré ich chytajú zakaždým, keď vyhrá voľby iná garnitúra než tá „správna“, tých ľudí, ktorí sa tak nesprávajú. Toto totiž nie je o krátkodobých citových náladách či dlhodobých postojoch, to je o tom, že by sa to vôbec nemalo objavovať. Chcete, aby vás považovali ostatní za Slovákov? Tak sa tak správajte. (Momentka: Čechov po prezidentskej voľbe chytá to isté, a je to v podstate ten istý typ ľudí, ako na Slovensku).
Na Slovensku máme verejný spor: tí, ktorí boli za samostatné Slovensko versus tí, ktorí boli proti (mimochodom by ma zaujímalo, či by ten z Lampy mal odvahu prezentovať to na Slovensku verejne ako spor tupcov (zástancov samostatnosti) versus „pokrokových“ (odporcov) ešte aj dnes, podľa tej jeho šablóny z toho článku na idnes). Takýto verejný spor, Ďuri, sa dá vyriešiť jediným spôsobom. Vieš ako? Tak, že vtedajší odporcovia samostatnej SR (dodnes v politike činní) predstúpia pred verejnosť a povedia jednoduché a stručné:
PREPÁČTE, MÝLILI SME SA!
Do momentu, než sa toto stane (alebo do momentu, než obe naše názorové skupiny vymrú), máme plné právo (hocikedy) otrieskať im ich postoje z 90. rokov o hlavu. Pretože nikto nie je povinný trpieť situáciu, keď sa likvidátori pokusov o samostatnosť vyhlasujú dnes za záchrancov Slovenska, a nikto nie je povinný ani trpieť, keď sa pokúšajú prekrútiť dejiny tým, že akýmsi prečudesným spôsobom (o ktorom nikto vtedy ani potom nechyroval, ani oni sami) vlastne vtedajším odmietaním samostatnosti SR za ňu bojovali. Ak by boli vyhrali, tak tu dnes samostatná SR NIE JE!!! To je treba si uvedomiť.
Paľovi: Až budem podráždený, tak to bezpečne spoznáte, to mi verte 😉 . Svoj názor o ÚPN si ponechávam, podľa mňa inštitúcie na momentoch, na ktorých vznikli, aj pretrvávajú. ÚPN je omyl, nikdy nemal vzniknúť a dúfam, že raz zanikne.
nadavat na meciara moze len niekto malo kompetentny. cehuni nas oebabrali pri rozdeleni, to je pravda, nasledujuce roky mali prebytkove rozpocty, nevedeli co z peniazmi, zivotna uroven „pre nic za nic“ kulminovala ako keby objavili tajomstvo vyroby zlata z olova. otazka je, ako by sme dopadli, keby nebol meciar meciarom, keby sa ho cehuni nebali, alebo aspon by pred nim nemali respekt…
ak by som mal porovnavat tu dnesnu generaciu s tou predoslou, tak predosla je na tom lepsie lebo automaticky pochybuje o vsetkom co je medialnym trhom predhodene ako informacia, chvilu trva kym si informaciu overi, plus to zname „citanie medzi riadkami“, ktore vtedy kazdy ovladal. dnesnej generacii chyba ten potrebny odstup od citanej, videnej, pocutej informacií a to sposobuje mylne posudzovanie reality aj co sa tyka posobenia Vladimira Meciara…
Tučko a Yoos, „moja reč“!!!
P. S.:
Valúšek, Vy ste jasnovidec. Skutočne som vysadil lieky proti vysokému
krvnému tlaku,
KTORÝ MI ZODVIHLI VÁM PODOBNÍ „FRÍ-KÚL-ÍN-I“ NOVEJ GENERÁCIE,
ktorí sa v školských laviciach prenáramne nudia,
a potom z ich „stále otvorených chlebární“
nemôže človek počuť jedno rozumné slovo§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
P. P. S.:
Keďže sa sem nedajú vkladať obrázky, tak tí „gebírovci“, ktorí si chcú
pohnúť žlčou, nech si kliknú tu:
http://ramiannka.jecool.net/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=24&id=9256&Itemid=54#9594
Je tam môj nový objav týkajúci sa paralel
MEDZI LATINKOU A INDICKÝM PÍSMOM DÉVANÁGARÍ, I PÍSMOM VLES KNIGY!!!
Pán Metod, k tým
FRIKULÍNOM 🙂
gratulujem, presne moja šálka kávy, výborné…a súhlasím s p. yossom.
Pán Metod J. Sláv,
pridávam sa k Vášmu hodnoteniu príspevkov Tučka a Yoosa:
MOJA REČ!
Metod,
to som sa zas zasmial. na to je len jedno vysvetlenie: Sancta stultitia et simplicitas.
Pozerám, pán Hrnko, že robíte pokroky v latinčine.
Dúfam, že raz sa od Vás dočkám gebírovského stanoviska
k tej zaklínacej tabuľke z Bath-u. 😀
P. S.:
Máte tam chybu: … simplicitas !!! (nie simplicita §§§ )
ďakujem za upozornenie. aj majster tesár sa utne.
Asi je po Kalinovi:
http://aktualne.atlas.sk/smer-prenasleduje-nocna-mora-kalina-pamati-naroda-sefovat-nebude/slovensko/politika/
Tonko, ten článok je asi fakt trochu pesimistický, ale úplne súhlasím s Tvojím názorom na ÚPN !!!
p.Hrnko! Nevadí Vám únik ľudí z blogu? Napr. Rimiannka, alebo sclabonia robia pre nás Slovákov pokroky v uvedomovaní si vlastných dejín. Nedá sa lipnúť len na tom čo je dochované, napísané…existujú pravdy na papieri nedochované, ale v mysliach zapísané..a vo, vo tom to je!!! To na odľahčenie:-)
Pán Oravec, nemám dojem, že mi ubúda čitateľov. Je o tom každodenná štatistika. Odo mňa nemôžete čakať, že budem niekoho „uvedomovať“ tým, že mu budem húsť ľúbivé pesničky o tom, aký je dokonalý, keď je kalika.
V žiadnom prípade nechcem, aby sa húdli ľúbivé pesničky, ale bol by som rád, keby sa fakty dali v prospech Slovákov, aby neostali visieť v lufte…no, národný výraz! Čiže, dejiny interpretovať tak, aby boli voči nám, Slovákom(Slovenom)prajnejšie interpretované a nieilen suchým jazykom vedy! Život je o inom, potrebujeme povzbudenie, nie len suchú konštatáciu…neviem už ako to vysvetliť!