Malé víťazstvo, ale predsa

Minulý týždeň rozhodovalo Mestské zastupiteľstvo Hlavného mesta Slovenska Bratislava o návrhu vraj Bratislavského okrášľovacieho spolku na odstránenie súsošia Štúrovcov z námestia Ľudovíta Štúra a jeho nahradením milenárnym súsoším maďarských husárov a Márie Terézie, ktoré zavádzajúco označovali ako sochu Márie Terézie. S potešením som zobral na vedomie, že väčšina mestských poslancov ešte nestratila normálne národné povedomie a návrh onej maďarónskej organizácie poslala tam, kam patril od samého začiatku – do horúcich pekiel. Potešenie bolo dvojnásobné, keď som počul primátora M. Ftáčnika, ako zdôvodňoval, prečo sa mestské zastupiteľstvo odmietlo zaoberať otázkou, kam to maďarónske monštrum postaviť. Zdôvodnenie bolo vecné a jasné: Mesto záležitosť neiniciovalo a ani sa ňou nebude zaoberať. nech si spolok nájde pre súsošie miesto sám. Pri dobrej vôli by sa to dalo interpretovať aj tak, že ono milenárne obludárium do Bratislavy nepatrí. A to ma uspokojuje.

Rozhodnutie mestského zastupiteľstva chápem ako drobné, ale potešujúce víťazstvo tých Slovákov, ktorí si vážia sami seba, vážia si národnú históriu a nestratili historickú pamäť. Veď to súsošie bolo postavené ako symbol utláčateľského režimu, na oslavu tisícročného panovanie „uri népu“ v „karpatskej kotline“. Kto si pozorne prečíta tento blog, zistí, že je to aj tak trošku moje osobné víťazstvo, pretože som proti tomuto zámeru vystúpil už roku 2007 a vyrvalo som bránil na stránkach slovenskej tlače i televízie česť našich predkov, ktorí ono súsošie nezrúcali z rozmaru a v záchvate iracionálnej vášne ako v súčasnosti napr. fanatici v Timbuktu, ale na základe jeho neakceptovateľnosti ako symbolu útlaku slovenského národa.

Nuž a čo na záver? Odporúčal by som každému, aby sa započúval do argumentov istého Mačuhu čoby reprezentanta oného „okrášľovacieho spolku“. Hovorí sa, že koho chleba ješ, toho pesničku spievaj. Nuž a keď sa človek započúva do pesničky pán Mačuhu, tak sa nemôže ubrániť dojmu, že tú pesničku na Slovensku v posledných desaťročiach počúvame takmer pravidelne. Vraj otázku niekto spolitizoval. To nás má skutočne za hlupákov, ako by výsostne politickou otázkou nebolo odstránenie sochy zakladateľa moderného slovenského národovectva a jeho nahradenie súsoším oslavujúcim naše najväčšie národné poníženie?!?! Ale tieto argumenty počúvame veľmi často: Slováci ilegálne prehradili Dunaj, nie že niekto ilegálne odstúpil od zmluvy; Slováci prijali protiústavný zákon o zamedzení dvojitého občianstva, nie žeby tu niekto chcel ukradnúť slovenských občanov atď., atď. Veru, veru, vtáka poznáš po perí, človeka po reči.

No a na záver, ako ďalej. Osobne som presvedčený, že onen monštruózny pamätník útlaku nepatrí na verejné priestranstvo hocikde v Slovenskej republike. Na druhej strane si myslím, že Mária Terézia by si v Bratislave zaslúžila dôstojný pamätník, ktorý by vyjadroval náš zvnútornený vzťah k tejto osvietenej panovníčke. A nad tým by sme mali začať rozmýšľať – kde, kto a kedy!

143 Responses

 1. yoss 6. júla 2012 / 10:45

  Ach jeje.Co ja jsem se nacetl treba poznamek o skaredych Madarech,kteri ani neumeli mluvit,snad jen vydavali nejake skreky atd atd.

  coopy, ved tvrdite ze ste sliezsky poliak a nie madar (z coho vas uz dlhsiu dobu podozrievam). tak ako je to vlastne, nemate to este vysporiadane? :o)

 2. Metod J. Sláv 6. júla 2012 / 11:21

  Pán Záznamník, nechal ste sa uniesť proti zdravému rozumu idúcimi
  pavedeckými pazávermi „keltomanov“ vezúcich sa na ešte stále „coolovej“
  „keltskej vlne“.
  Veď už len „neuveriteľná“ blízkosť češtiny, ktorá v minulosti bola ešte viac
  „neuveriteľnejšia“ viď „buoh“ = „bôh“ (dnes „bůh“), SVEDČÍ proti „moderným“
  drístom o „géne cystickej fibrózy“, ktorý údajne „Čechov robí Keltmi“.

  Všimnite si tú „poznámku“ vo Vami citovanom, že idú preverovať možnosť
  „slovanského pôvodu“ tej mutácie (asi aby Slovani mohli za „všetko zlo“
  v Európe, ešte aj za tú cystickú fibrózu 🙁 ) !!!

  Páni Kelti „sú naši“, veď prečo ináč by ich kmene nosili tie isté mená ako my:
  Veneti, Ruteni, Boii (od nášho „boj“ a to tvrdí anglický lingvista, keď už hádam
  prekutral všetky jazyky na svete, a nič „vhodnejšie“ nenašiel) !!!

 3. Milan2 6. júla 2012 / 13:04

  Starí Česi mohli obsadiť Českú kotlinu iba z dvoch prevažujúcich smerov – zo severovýchodu smerom na Hradec Králové a zo severozápadu proti toku Labe od Drážďan smerom na Terezín.
  Tieto 2 hlavné smery neskôr kopírovali z rovnakých smerov po 12. stor. aj Nemci – a mapa Protektorátu Č+M nakoniec to dobre ukazuje kam došli a kde boli výhodné možnosti prenikania a usídlenia. To že hranice P Č+M boli už kúsok za Roudnicí na Polabskej nížine – čo bolo ozaj na skok od Prahy, ale na druhej strane až v podhorí Krkonôš, a ďalekom Náchode hovorí o týchto možnostiach jednoznačne – prenikaniu bránili hory a uľahčovali rieky. Nič nového pod slnkom, skôr axióma.
  Obyvatelia Čiech s obyvateľmi Moravy pôvodne teda moc spoločného nemali – východzie pozície predkov oboch pri vydaní sa na kolonizačné cesty boli od seba dosť vzdialené – ale samozrejme nie zase až natoľko, aby nepatrili do tej istej západoslovanskej skupiny jazykov.
  To že predkovia Slovenov – Slovákov a Moravanov sú tí istí vyplýva z vtedajšiej situácie – priestor Moravy obývali Longobardi príduci sem zo Sliezka, ktoré predtým uvoľnili. Územie Moravy – zvlášť južnej mohol byť osídlený tak logicky až potom, keď sa Longobardi zase zodvihli a presídlili za teplom južnejšie – do Panónie. Toto je všeobecne z dejín Lombardanov známe. Treba to teda rešpektovať aj v súvislostiach.

 4. Tučko Bombička 6. júla 2012 / 13:34

  Ja snáď len k tej nenápadnej poznámke pána K. Plne s vami súhlasím, profesor teológie, politických a ústavných dejín východoeurópskych krajín a doktor politických vied M. Ďurica (emeritný profesor univerzity v Padove) a vyštudovaný archivár M. Vlk – to sú skutočne dve tak odlišné kvalifikácie pre výklad (akejkoľvek) histórie, že sa ani netreba o tom ďalej rozpisovať…
  P.S. Aj keď je pravdou, že Ďurica asi neovláda esperanto…

 5. Metod J. Sláv 6. júla 2012 / 14:30

  Páni, pošlite tých „Longobardov, Quadov, Suevov, Lugiov, … “
  na „smetisko“ dejín!!!

  Všetko sú to len PATVARY, VYTVORENÉ
  CUDZINCAMI S „LENIVÝM JAZYKOM“
  a odcudzenými z našich(?) radov, ktorí sa tak ako dnes opičia po tom,
  čo je „cool“ !!!

  Quad = CHrvát !!!
  Suev = Slev/Släv/Slav
  Lug = Luž-ičan

  Tí „horlivci“ z našich(?) radov dokonca akceptujú mená Moravanov
  v podobe
  Merehani či Marahani, AJ KEĎ KAŽDÉMU SÚDNEMU ČLOVEKU JE JASNÉ, ŽE
  TO SÚ ZLE PREČÍTANÉ, a potom zle zapísané, PODOBY
  MEREBANI A MARABANI (viď podobu „b“ a „h“ !!!)
  čo sú grékojazyčníkmi „spotvorené“ mená MEREVANI, MARAVANI !!!!!!!!!!

 6. Petr Kropáček 6. júla 2012 / 15:44

  Záznamníku, přečtěte si odkaz. který jste sem sám (bůh ví proč) připíchl, znova a lépe, ať ze sebe (zbytečně) neděláte … . Pár podstatných „detajlů“, včetně několika zmínek o „keltské“ Moravě a Rakousku vám i po upozornění stále uniká. Vaše vývody jsou pak zcela mimo.

  Pane Milane, zjistěte si směry a postup první i druhé vlny slovanského osídlování Moravy a Čech (z dnešního Polska Moravskou branou na střední Moravu a pak na západ do Čech, respektive z Panonie proti toku Dunaje na Moravu, do jižních a východních Čech) a neplácejte tady takové do nebe volající kraviny o příchodu Slovanů na základě německého dosidlování respektive mapy protektorátu přes Hradec Králové a proti toku Labe (sic!)

  Pane TB, kardinál Vlk historii nikdy, natož pak včera v Mikulčicích, nepřekrucoval. Ostatně málokterému historikovi se opakovaně daří tak profesinálně se znemožňovat jako právě demagogovi, mytologizátorovi a pouťovému vypravěči Ďuricovi… Kaj ne konduku nin en tenton,
  sed liberigu nin de la malbono. Amen.

 7. yoss 6. júla 2012 / 16:57

  pan Kropacek, je dolozene, za Stalina dosahoval kult osobnosti take rozmery ze ludia verili, ze ak by Stalin zacal skladat hudbu, onedlho by bol najlepsim skladatelom na svete. ak by zacal operovat, ludia verili, ze coskoro by bol najlepsim svetovym chirurgom. kardinal Vlk je cirkevnym hodnostarom, nie historikom, netreba mu prisudzovat nadprirodzene vlastnosti. a ked konecne najdete bajny Velehrad, mozno prestanete mat strach z profesora Milana Duricu…

 8. Marcel 6. júla 2012 / 16:58

  p.Coopy
  Aj som sa zasmial…Konštantín pri svojej misii ku Chazarom, pri stretnutí s maďarskými kmeňmi,prirovnával ich reč ku zavíjaniu vlkov…ale to len na okraj. Kľudne zameňme slovo „krásna“ za „zaujímavú“, nemám s tým problém. Ale upozorňujem na fakt,že to pozlátko, Vami spomínané:bolo spečatené aj krvou našich bojovníkov a to nie bezvýznamne…len boli súčasťou mnohonárodostného celku…(podotýkam, myslím obdobie po VM. v skratke…)

 9. Petr Kropáček 6. júla 2012 / 20:00

  Pane Yossi, a co tím chtěl básník říct? Tak jen pro váš klid a klidný spánek. Kardinál Vlk odsloužil 5.7. bohoslužbu v Mikulčicích, nic víc. Přednášku o historii opravdu neměl. Já se nepovažuju za katolíka a za člověka podléhajícího kultu (Stalinovi, či jiné) osobnosti už vůbec ne. O nějakých nadpřirozených vlastnostech ani nemluvě. Jinak my už 800 let jeden Velehrad máme a jestli ten původní velkomoravský stál o 4 km na JV, nebo 40 km na JZ mi žíly netrhá (na tom velkomoravské dědictví opravdu nestojí a nepadá), podobně jako co si o tom (vy)myslí Ďurica, ostatně ze kterého jde „strach“, jak z papírového draka. 😉

  Zdravím na Slovensko, dnes po slovanských věrozvěstech pro změnu slavíme zas jednoho katolického reformátora.

 10. Anton Hrnko 6. júla 2012 / 21:15

  Páni,
  bol som na vandrovke a nejako ste sa roztatárili. Ale vidím, že jedni hromadia materiály pre katedru klinickej psychiatrie na Lomonosovej univerzite a druhí paušálne odsudzujú niekoho, koho poznajú len z komentárov zo SME. Ale aj tak, súc si vedomý, že vám stále dlžím nejaké odpovede, pán Kropáček, predsa sa vás chcem len opýtať: Koľko prác profesora Ďuricu ste prečítali, keď tak presne viete, aké sú jeho teórie. Dovolím si povedať, že určite žiadnu. Viete, v Padove sa profesúra nedáva ako v Plzni!

 11. Petr Kropáček 6. júla 2012 / 21:31

  Pane Hrnko,

  (rádoby)vtipný jako vždy, že? Tak i pro váš klidný spánek. Četl jsem „Dějiny Slovenska a Slovákov“, a pak několik publikovaných článků, například ten o zaručeném „původu“ Masaryka, (ten byl obzvlášť zábavný.) Ve SME jsem od něj bohužel/bohudík nečetl nic. 😉 Takže se opět mýlíte.

  Zdravím a příjemný návrat z vandrovky a zažití svátku Cyrila a Metoděje. (A konec konců i Husa, vždyť to byl také katolík.)

 12. Coopy 7. júla 2012 / 0:59

  Yoss,
  prominte ale vase zmatene,radobyvtipne vyvody postradaji jakoukoliv logiku.
  Muzete deklarovat,kde jsem o sobe tvrdil,ze jsem ,,sliezky Poliak,, a ne Madar???
  Kde jste do toho namotal Madary? Chapu,ze spravny roduverny vatroskacacsky rodolub nemuze usnout drive ,nez pet krat prokleje Madary.Ale videt je ve vsem a vsude uz opravdu zavani schizofrenii.

 13. Coopy 7. júla 2012 / 1:16

  Pane Marcel,
  pro spasu Vasi duse Vam radim oprostit se od tech primitivnich nacionalistickych schemat typu: Slovaci/Sloveni= kultivovany,mirumilovny,pracovity,pohostinny narod a naopak Madari=krvelacne primitivni bestie na urovni zvirat atd.atd.
  Tyto uvahy jsou obrazem toho nejnizsiho,nejprimitivnejsiho a nejvulgarnejsiho nacionalismu a sovinizmu jaky vubec existuje.

  Plati jedna zasada! A tu by si meli pamatovat vsichni zdejsi soviniste,ti ruzni zaznamnici a podobna celed.

  KDO NEMA V UCTE CIZI NARODY.NEMUZE MIT V UCTE ANI SVUJ VLASTNI!!

  Mym dlouhodobym presvedcenim je to,ze prave ti nejexponovatejsi vatroskacaci,ti ruzni zaznamnici a pod. skodi svemu narodu merou neskutecnou a hrozivou.Prave diky temto arogantnim,nesnasenlivym a nenavisti prolezlym individuim jsou zde tendence nahlizet na slovensky narod jako na spolecenstvi zaostalych,agresivnich sovinistu.Nastesti,takovych zaznamniku je ve slovenskem narode mensina a s postupem casu,jak doufam,vychcipaji jak krysy.
  Kdyz to reknu zjednodusene,Slovensko potrebuje vice Valusku a mene,respektive zadneho zaznamnika!Zaznamnici= pravi a ucinni skudci vsetkeho slovenskeho a Slovaku obzvlaste!

 14. Coopy 7. júla 2012 / 1:30

  Pane Metod J.Slav
  jiz delsi cas sleduji vasi cinnost v oblasi propagace,ci jak to nazvat,ohledne slovanskeho puvodu podstatne casti Evropy.
  Jak sam vite,ziju na Isle of Man,kde tradice vyvozuje puvod obyvatelstva od puvodniho? gaelskeho etnika,ktere se smisilo se skandinavskymi,prevazne norskymy dobyvateli.
  Zajimalo by mne,zda mate nejakou vizi ci teorii o slovanskem puvodu ci aspon o silnem slovanskem vlivu na zdejsi obyvatelstvo.
  Dekuji predem za odpoved.
  P.S. Obvykle s Vasimi vyvody nesouhlasim,ale myslim,ze blahovy ten,jenz smahem odmita vse,co nelahodi uchu jeho.
  Co se tyka knih ohledne ,,Manx celtic language,, dodrzim,co jsem slibil.

 15. Tučko Bombička 7. júla 2012 / 8:26

  Patrí sa našich miestnych cudzojazyčných humoristov oceniť, takže pre vás chlapci:

  🙂

 16. Metod J. Sláv 7. júla 2012 / 15:58

  Pán Coopy, vďaka za ochotu, a keďže, predpokladám, nemáte vyštudovanú
  lingvistiku, tak Vám pripomínam, že optimálne pre moje „štúdium“ by bolo
  dačo také ako „The Concise Dictionary of Manx(ish) Etymology“ alebo aspoň
  „The Concise Dictionary of Gaelic/Gaulish ((Celtic) alebo (Old) Irish alebo
  Welsh alebo Scotish alebo Britonic)) Etymology“,
  ale aj slovníček Mančiny poteší. 🙂

  Čo sa týka Gaelov (Írov, Škótov, Velšanov, Mančanov, Bretóncov),
  tak z genetického hľadiska sú to naši „prvo-kolenový“ bratranci (koleno ako
  pokolenie). To sa v ich jazyku odráža napr. na číslovke štyri/čtyri, ktorá
  v írčine je „ceithre“ = „štyri (veci)“ a „ceathrar“ = „štyria (ľudia)“.
  K dnešnej vzájomnej nezrozumiteľnosti (na rozdiel od slovanskej
  zrozumiteľnosti) došlo pravdepodobne tým, že haploskupina R1b „obehla
  svet“ cez dnešnú Ameriku, lebo v krvi domorodých Američanov „koluje“
  haploskupina R1, ktorá je haploskupinou našich spoločných predkov.
  Tomuto „obehu okolo sveta“ napovedá aj klesanie prevahy R1b
  od Atlantiku (Írsko cca 80%) k Strednej Ázii.

 17. Marcel 7. júla 2012 / 19:58

  p. Coopy
  To snáď nemyslíte vážne…(primitívne nacionalistické schémata)???
  kde podľa Vás som niečo také napísal…myslíte to zavíjanie vlkov? ale to som si nevymyslel ja…(ráčte si naštudovať) , skáčete z extrému do extrému,raz napíšete niečo, s čím sa dá súhlasiť a potom…až sa mi zježili všetky…Coopy, Coopy som jeden z tých, čo prijímajú informácie, (hlavne tie nové a na tomto blogu), striedmo a aj kritickým postojom, keď treba. Ale aby ma niekto označil za nacionalistu…to teda neviem celkom stráviť. Pozdrav na ostrov…Dúfam, že Vám s takýmto postojom nezostane len tá povestná, z mora vylovená fľaša…

 18. Anton Hrnko 7. júla 2012 / 21:22

  Mám rád ľudí, ktorí radi usilujú o blaho druhých národov, len ten svoj zanedbávajú. Bol by som veľmi vďačný, keby pán Coopy išiel zachraňovať od protinárodnej činnosti zablúdile ovečky českého národa a naša nechal nám. My si s takými Metodmi, ktorých najväčším nepriateľom je vedecká metóda, vieme poradiť aj sami. nemusí nám v boji proti ním pomáhať nejaký nedouk zo Sliezska. keby sa tak venoval tým zblúdilým Moravanom, ktorí na sviatok Cyrila a Metoda vyťahujú moravské vlajky. Tie by sa tak hodili na narodeninovú párty Fridricha Barbarossu.

 19. Tučko Bombička 7. júla 2012 / 21:45

  Pán Metod, nerozumiem ani slovo z toho, čo tu vy zvyknete vypisovať, ani tým haplo veciam ani tým lingvistickým záležitostiam (skrátka na to nemám), ale poviem vám, potom, čo som dnes videl na Viasat History, plne zdieľam váš hlboký skepticizmus voči kvalite anglickej historiografie. Dnes odvysielal tento kanál historický „dokument“ o období rímskej nadvlády nad Britániou. Vyjadrovali sa tam profesionálni anglickí historici. Ja viem o histórii Británie len veľmi málo, ale prosím vás, čo by ste si mysleli o tomto:
  – hneď na úvod rozjímala jedna pani, aké ťažké psychologické traumy spôsobili Rimania domorodému obyvateľstvu tým, že ho nútili namiesto jeho dovtedajšieho dedinského spôsobu života žiť v mestách s infraštruktúrou,
  – potom pritvrdila a na základe nálezov kovových tabuliek s kliatbami písanými v latinčine, kde pisateľ preklínal hlavu, srdce a pečeň nejakej osoby, vyvodila ťažký záver o absolútnom zlyhávaní administratívnych orgánov rímskych miest v Británii, keďže (poda nej očividne) neboli schopné potrestať zločiny,
  – ďalším dôkazom o „neschopnosti“ Rimanov vládnuť (rozumej ovládať, kontrolovať) Britániu bola ich neschopnosť zastaviť koordinovaný trojitý útok nájazdníkov z územia dnešného Nemecka a Švédska, ktorý bol úspešný pri prelomení Hadriánovho valu len preto, že zradili samotní rímski vojaci,
  – argumentom v prospech nerozumného vládnutia Rimanov bol ten fakt, že, aby si udržali moc, museli sa dohodnúť s časťou náčelníkov domorodých kmeňov, čo spätne spôsobilo, že si udržali moc nad Britániou ešte veľmi dlhú dobu (táto „logika“ ma skutočne dojala),
  – dokladom o hlbokom, priam neodolateľnom vzdore Britov voči rímskej nadvláde bolo kratučké obdobie vlády akéhosi rímskeho dôstojníka pôvodne z územia Belgicka, ktorý razil strieborné mince, aby ukázal, akí sú Rimania v Ríme chudáci, keď strieborné mince nerazia, čo na tom, že tohto britského „hrdinu“ krátko na to nechal zavraždiť jeho vlastný minister,
  – no a „vrcholným“ kúskom bolo, že po odchode Rimanov, sa Briti opäť rozpadli na mnoho malých kmeňov, ALE to dlhokánske obdobie krutej britskej tyranie a útlaku sa prejavilo v tom, že EŠTE AJ DNES sú Briti tak hrdý národ, že neznesú diktatúru a cudziu nadvládu!!!

  A my sa tu, na Slovensku, obzeráme cez ľavé plece, cez pravé plece, či náhodou nie sme príliš nacionalistickí??? Pre pána jána…

 20. Tučko Bombička 7. júla 2012 / 21:53

  …krutej rímskej tyranie a útlaku sa prejavilo v tom…

 21. Milan 7. júla 2012 / 22:16

  Chcem len poukázať na jednu vec – fresky v znojemskej rotunde.
  konkrétne obrázok oráča za ktorým stoja dve postavy.
  Kým pán historik Třeštíka kľudne kradne Moravanom im históriu v prospech Čechov a vyhlasuje túto fresku ako poddanosť – symbol Přemyslovcov – teda obrázok Přemysla Oráča, v reále je to ale kráľ Rastislav, možno Svetopluk ktorému Cyril a Metod dávajú orať rolu kresťanstva.
  Ako vidno, Sloveni na Morave ešte okolo roku 1050 si uvedomovali svoje vlastné dejiny.Dnes sa ale Moravanom – Slovenom ich dejiny vysvetľujú cez české záujmy.
  Vôbec sa pri takomto tlaku nedá čudovať, že nie len že hovoria po česky, ale sa za Moravanov takmer nehlásia, ako bolo spomínané v iných príspevkoch.

 22. Milan 7. júla 2012 / 22:37

  Pán Kropáček, z vašeho príspevku rozumiem, že Slovania do Čiech teda prišli z juhu či juhovýchodu – od Dunaja – cca niekde od Linzu – toto by bol v Európe asi unikát, že niektorý národ by dobrovoľne presídľoval z juhu na sever. Jedine že pred niekým utekai. Možno ale nemám kompletné informácie. Máte nejaké pararely ?

 23. Milan 7. júla 2012 / 23:31

  A ešte tu zareagujem k Maďarom – áno, Uhorsko bolo pokladané dlho cudzincami za slovanskú zem. Kedy toto označenie stratila?
  Osobne sa domnievam, že príchodom Kumánov. Kumáni v podstate zachránili Maďarov pred splynutím so Slovanmi.
  Kumáni prišli vo významnom množstve.Z uvedeného dôvodu treba považovať maďarčinu ani nie za ugrofínsky, ale skôr za ugorsko – kumánsky jazyk, ktorý tu udržal tradíciu kočovníkov. Odborníci veľmi dobre vedia, že dnešná maďarčina je súhrn vplyvov a slov pochádzajúcich z mnohých aj exotických jazykov, pričom turecké slová tvoria významnú časť slovnej zásoby. Koniec koncov na uhorskej korune je po grécky napísané – Gejzovi, vernému kráľovi turkov-a byzantské pramene bežne označovali starých Maďarov ako Turkov asi z osobného kontaktu vedeli prečo. Kumánske „naliatie kočovníckej krvi“ znovu zdvihlo kočovnícke tradície staromaďarov . A život kráľa Ladislava Kumánskeho je len toho dokladom. To sa prejavilo zmenou pôvodnej formy maďarčiny a rozšírilo počet jej užívateľov. Osobne považujem tento proces za podobný vzniku angličtiny – vlastne umelého jazyka vzniknutého z 3 odlišných jazykov.
  Maďarčinu navyše ovplyvnili aj kočovní Jasi, Pečenehovia a iní kočovníci, najímaní kráľom ako jeho účinná jazda.
  Osobne teda doporučujem pozerať na maďarčinu novými očami.

 24. Pomocník 7. júla 2012 / 23:34

  Tučko, Američania a Angličania sú z vedeckého hľadiska stručne povedané väčšinou hlupáci. To vidí každý starší človek, ktorý si bližšie pozrie napr. ich vysokoškolské učebnice v oblasti, v ktorej sa vyzná. Bohužiaľ Slovensko za posledných cca. 15 rokov razantne kleslo na túto úroveň a ešte ju aj podlieza (paradoxne je to prejav modernizácie). Svoju hlúposť vo vede kompenzujú kvantitou a dostatkom peňazí, a veľa ľudí si toto neuvedomuje a pletie si to s kvalitou. Tá kvantita znamená, že pri tom veľkom množstve, čo vychádza po anglicky (keďže je to svetový jazyk a je ich veľa), sa naozaj kde-tu nájde aj niečo vynikajúce, čo ale pri tom veľkom základe štatisticky nie je nič zvláštne. Ale jedno sa im musí na druhej strane nechať…snažia sa v dejinách často – nie vždy- ako tak byť objektívni; to na Slovensku podľa mňa nie je zvykom dodnes. Nejaké TV relácie nie sú v tomto práve reprezentatívne. A či sú v priemere nacionalisti…samozrejme, že sú, tak ako celá Európa okrem väčšiny Slovákov.

 25. Pomocník 7. júla 2012 / 23:49

  Doklady maďarčiny sú ešte spred príchodu Kumánov a nezdá sa, že by boli iné, než neskoršie, ak odhliadneme od nahradenia slovanských výrazov (napr. to typické milost-ben v Halotti beszéd) umelými od konca 18. storočia. Turkické vplyvy tam samozrejme boli. Ale to, čo dnes považujeme za maďarčinu, teda celý ten vyšší jazyk, je umelý výtvor podľa vzoru nemčiny z 18. storočia; a to umenie umelého vytvárania maďarských slov radi aplikujú dodnes.

 26. Tučko Bombička 8. júla 2012 / 8:18

  Vďaka za objasnenie, p. Pomocník. Rád by som sa vás opýtal ešte na niečo z Viasatu. Prípadne p. Hrnka, ktorý z vás si nájde čas. Raz som tam videl dokument, kde nejaký americký profesor/historik/bádateľ rozjímal nad tým, prečo to bola práve Európa a Európania, ktorí získali v istom období svetovú dominanciu a nie napríklad obyvatelia amerického kontinentu. On tú záhadu rozlúskol tak, že rozhodujúcou skutočnosťou bolo to, že zatiaľ čo v Eurázii sa inovácie mohli šíriť v rovnakej zemepisnej šírke (východ – západ), americký kontinent je situovaný tak, že šírenie inovácií muselo prekonávať rôznu zemepisnú šírku (sever – juh) – a teda rôzne klimatické pásma, vegetačné zóny, atď. Takže Amerika nemohla napredovať tak, ako Európa. Odhliadnuc od toho, že z toho čiší komplex voči starému kontinentu (ako aj z viacerých iných amerických dokumentov o histórii), to podľa mňa neodpovedá na otázku, prečo práve Európania nadobudli tú svetovládu. Čo si o tom, páni, myslíte?

 27. Milan2 8. júla 2012 / 9:59

  Halotti beszéd – Najstarší zachovaný súvislý text v maďarčine (1192 – 1195) je Halotti beszéd, pričom nie dlho na to prijal Kumánov Belo IV (pred rokom 1240), takže tých písomných porovnávacích pamiatok nie je veľa, takmer nič. Zo zloženia maďarčiny: 21% je ugrofínskych slov, 20% slovanských ,10% turkických, 31% je slov neznámeho pôvodu…..
  Hovoril som práve o týchto 31% slov neznámeho pôvodu. ,9% nemeckých 3% románskych
  Ako vidno -21% ugrofínskych slov je veľmi veľmi málo – napovedá to, že maďarčina je v Európe skôr kompilátny ako aglutinuzujúci jazyk.

 28. Petr Kropáček 8. júla 2012 / 10:42

  Pane Milane, jestli jste skočil na ty prostoduché pohádky o „galerii Mojmírovců“ ve znojemské rotundě, tak mi vás začíná být trochu líto. Na druhou stranu to vysvětluje vaše popletené postoje a názory i k jiným tématům. No a pokud nemáte „kompletní“ informace, tak si je doplňte.

  Pane Hrnko, nějak mi to nedá nereagovat na vaši poznámku, přestože nebyla směřována mně, o „zbloudilých Moravanech a jejich vlajce, hodící se tak na narozenivou párty Fridricha Barbarossi.“ Kdybych chtěl být „ftipný demagog“ jako vy, hned bych vám hned opáčil, že nechápu proč „zbloudilí Slováci na svátek Cyrila a Metoděje vytahují své vlajky, když ty by se leda tak hodili na narozeninovou párty Adolfa Hitlera.“ Ale já opravdu nemám něco takového zapotřebí…

  Tak jen pro doplnění vašich znalostí o dějinách Moravy vás upozorním na to, že vznik Markrabství moravského býval s aktem Fridricha Barborossi na říšském sněmu v Řezně roku 1182 spojován nejspíš neoprávněně. Ostatně toto rozdělení Čech a Moravy mezi Bedřicha a Konráda Otu rozhodně nelze chápat jako osamostatnění Moravy a ani jako její přímé podřízení Říši. Rozhodující pro uznání „alespoň“ markrabství (naoplátku za potvrzení svrchovanosti českého knížete) bylo až jednání po bitvě u Loděnic 1185 (Bedřich Konráda sice porazil, ale sám se pak stáhl zpět do Čech) mezi Přemyslovci Bedřichem (český kníže) a Konrádem Otou (moravský markrabě). Říšská kancelář pak tituluje Konráda jako markraběte až v letech 1186-1189. Titul poté zanikl, aby jej („definitivně“ do roku 1918) obnovila až další „rodinná dohoda“ z roku 1197 mezi Přemyslem I. (český kníže a 3. král) a Vladislavem Jindřichem (moravský markrabě, mimochodem také spoluzakladatel kláštera na Velehradě, jenž také ustanovil jako hrobku moravských markrabat a kde byl nakonec také pohřben. Proč zrovna tam, si jistě domyslíte i bez nápovědy…)

  Více např:
  WIHODA, Martin. Morava v době knížecí 906–1197
  KEJŘ, Jiří. O tzv. bezprostřední podřízenosti Moravy říši.

 29. Milan2 8. júla 2012 / 11:45

  Kropáček, nie, ja hovorím iba o najstaršom páse malieb – nie o neskorších maľbách a neskoršej histórií o ktorej obšírne píšet .
  Dúfam ale že študujete históriu a hľadáte tie európske národy, čo putovali za novou vlasťou na sever….

 30. Pomocník 8. júla 2012 / 12:07

  Milanx (Takže Milan a Milan2 je tá istá osoba?), len som napísal, že práve tí Kumáni to jednoducho byť nemôžu, nakoniec na to sú odborníci. Tá Halotti je dostatočne súvislý text na to, aby každý videl, že jadro jazyka bolo už vtedy zhodné s dnešným. Prvé, čo vám napadne, nemusí byť hneď pravda.

  Tučko, to je otázka podobného typu ako otázka, čo si „odborne“ myslím o tom, že existuje Boh, alebo aký je zmysel života. Ale k veci: Môj názor na to závisí hlavne od toho, o ktorých storočiach sa bavíme. Teda či o mezoamerických kultúrach (a kedy presne?) alebo o čom presne, v zásade však s ním rozhodne nesúhlasím a dôvody sú v tomto prípade bez ohľadu na storočie vždy jasne buď ekonomické alebo náboženské.

 31. Metod J. Sláv 8. júla 2012 / 13:14

  Pán Bombička, to, čo ste počul a videl na Viasat History
  je výsledkom „morózneho“ uplatňovania onej „vedeckej metódy“,
  ktorú mi tu pravidelne otĺka o hlavu pán Hrnko, keď nestíha chápať
  moje vedecké postupy, lebo sa nevyzná v latinčine, v gaelských jazykoch,
  …, tak ako sa anglickí, nemeckí, maďarskí, … historici nevyznajú ešte aj
  v jazykoch slovanských.

  Z ich „vedeckých“ záverov, doslova na hony trčí to, že ako študenti histórie
  odflákli štúdium klasických jazykov – latiny, gréčtiny, …

  Práve som dopočúval Viasat History o vzbure „Keltky“ menom BUDICA,
  ktorej Rimanmi zabitý manžel sa volal PRA-SUTAG -us ??????????????

  Pán Bombička, aby ste pri Vašom rozhľade nemusel hovoriť, že nerozumiete „lingvistickým záležitostiam“, by ste si mohol zohnať
  dačo o skutočnej etymológii. Dobrý rýchlokurz
  Vám môže poskytnúť na stranách 17 až 65:
  Josef Holub, Stanislav Lyer: Stručný etymologický slovník jazyka českého,
  Státní pedagogické nakladatelství, Praha 1978 (je to druhé vydanie).

  No to „haplo“ si nájdite na wikipedii, verím, že Vy základy genetiky
  zvládnete, veď ich už dávno dokázal „zvládnuť“ starý Mendel 🙂 !

 32. Milan2 8. júla 2012 / 14:02

  Pán Metod Sláv – trochu mi proipomínate našich misionári – vidia Afriku, či Oceániu, ale rómske osady na východnom Slovenska nevidia.
  Aj vy si všímate stále len ďaleké severské a západné kraje, ale blízky juh si vôbec nevšímate. Mali by ste ale vaše znalosti presunúť konečne aj týmto smerom. Ako mi prosím vysvetlíte slová z obchodu z Vesprému – kde sme si kúpili chutné tvárog kalacz, lekvar kalacz a mákos kalácz a k tomu klobasz a palinku. Ako to môže súvisieť s prapôvodom prapredkov Arpádovcov?

 33. Milan2 8. júla 2012 / 14:31

  Pán Pomocník, Halotti a porovnanie s dnešnou maďarčinou som zatiaľ nevidel. Rozumiem tomu dobre, že teda vylučujete vplyv Kumánov na maďarský jazyk? Ja pozerám na dnešnú maďarčinu čiste technicky, ako prekrývanie sa ďaľších a ďaľších plátkov vplyvov mnohých prichádzajúcich etník na pôvodný základ.
  Matematicky – % podiel pôvodu slov v dnešnej maďarčine pre mňa hovorí že vznikala podobne, ako angličtina.

 34. Milan2 8. júla 2012 / 14:56

  Pre Pomocníka – ale ešte dve modlidby na porovnanie z hesla Kumáni na Wikipedií:
  Bezén attamaz kenze kikte
  szenlészen szen adon
  dösön szen küklön
  niciegen gerde, ali kikte
  bezen akomezne oknemezne
  bergezge pitbütör küngön
  ill bezen menemezne
  neszen bezde jermez
  bezge utrogergene
  illme bezne al gyamanna
  kutkor bezne al gyamanna
  szen börsön bo kacsalli
  bo cson igye tengere.
  Ámen.

  – –

  A kun Miatyánk helyreállított változata mai magyar helyesírással

  „ bizim atamiz kim-szing kökte
  szentlenszing szening ading
  düs-szün szening könglügüng
  necsik-kim dzserde alaj kökte
  bizing ekmegimizni ber bizge büt-bütün künde
  ilt bizing minimizni
  necsik-kim biz ijermiz bizge ötrü kelgenge
  iltme bizni ol dzsamanga
  kutkar bizni ol dzsamannan
  szen barszing bu kücsli
  bu csin ijgi tengri amen.

 35. Pomocník 8. júla 2012 / 15:24

  Netuším, čo to má byť kunský jazyk alebo maďarský text Kunov (oni sa totiž pomaďarčili) alebo čo presne (nestojí mi to za to to teraz hľadať), ale Kumáni jednoducho nemohli mať podstatný vplyv na niečo, čo už dokázateľne existovalo pred tým, ako vôbec prišli. Na to nepotrebujete doklady, stačí sedliacky rozum. Že mali neskôr nejaký menší vplyv je samozrejme možné. Takže tých 30% či koľko neznámeho pôvodu bude všeličo iné a je tam toho dosť, čo ich mohlo ovplyvniť medzi Uralom a Uhorskom.

 36. Pomocník 8. júla 2012 / 15:27

  Halotti: Akoto že nevidel, máte to na internete x-krát, použite wikipédiu, keď už inak nemôžete. Pri Kumánoch vidíte, čo tam chcete mať, ale pri ostatnom máte selektívny výpadok?

 37. Metod J. Sláv 8. júla 2012 / 16:07

  Nuž, pán Milan2, aj tí naši misionári sa opičia po amerických
  „evanjelizátoroch“, ktorí nosia „nažhavených psov“ (hot-dog)
  do oblastí, kde ešte žijú „čisté duše“, aby im tú „čistotu“ vybili
  z hlavy von. §§§
  Je smutné, že sa nestarajú o zapisovanie toho,
  „čo si tieto čisté duše pamätajú o svojich predkoch“, a tým naďalej
  zabíjajú naše historické poznanie – viď májske knihy, ktoré spálil
  istý kresťanský „horlivec“ §§§ 🙁

  Čo sa týka „tvárog kalács-a“, „pálinky“, …, to som ja preberal
  „v materskej škôlke“ 🙂

  Tak ako nikdy neexistovali dajakí Merehani či Marahani

  (čo sú zle prečítaní Merebani = „pogréčtení“ Merevani
  a Marabani = „pogréčtení“ Maravani, lebo gréčtina nemá „v“,
  a v podstate nemá ani naše „b“ lebo má „betu β“, ktorá znie
  „medzi“ našim „b“ a „v“ !!!),

  TAK NIKDY NEEXISTOVALI arpádovci = „jačmienkovci“, LEBO TO BOLI

  K A R P A T o v c i, RUTHENI,

  viď titulovanie kráľoviča Imricha dux Ruziorum !!!

  To „K“ na začiatku ich mena „prežrel“ v zápale „vriťpchajstva“ sa cudzincom
  možno ten náš „horlivec“, ktorí „spískal“ tú „hrobovú besedu“
  (Halotti Beszéd) spomínanú vyššie, kde si vypomohol našim „milost“,
  „bratim“, …

 38. Petr Kropáček 8. júla 2012 / 16:35

  Hmm, tak „Milane 1 či 2“ nebo jak všelijak si příležitostně říkáte. Pohádky o malbách ve znojemské rotundě fakt nemám potřebu dál komentovat. A ke Slovanům v Čechách vám jen zopakuju. 1. vlna v 2. pol. 6. stol. ze SV šla logicky nejspíš tou nejschůdnější cestou (přes Moravskou bránu na střední Moravu a pak dále na Z do Polabí, jen tak se šlo vyhnout těžko prostupnému pásu severních hor) 2. (pravda ne všemi bezvýhradně přijímaná) vlna v 1. pol. 7. stol. ze středního Podunají se pak odvozuje od některých archeologických nálezů. Doufám, že si pak uvědomujete, že nejen Slované tedy určitě neputovali přímočaře jen kdy a kam se jim zrovna „chtělo“… přestože výsledný převažující směr byl JZ respektive Z.

 39. Milan2 8. júla 2012 / 18:31

  Pomocník – pozrel som si na webe – Kumáni boli vlastne kipčatskí Turci ( zachovala sa v Benátkach tkz. Kumánska biblia z 13. stor aj s ich slovníkom – turecký jazyk Kumánov je jednoznačne preukázaný.) Kumáni mali na maďarčinu nie nový, ako som sa domnieval, ale len ďaľší – turecký vplyv, takže čiastočne vám dávam za pravdu.
  Ich počet pri ich príchode do Veľkej uhorskej nížiny bol podľa zpráv značný – a asi plne porovnateľný s počtom starých Maďarov 340 rokov pred tým ( len si priviedli aj ženy, deti a starcov, ktorých starí Maďari veľa nemali – po ich vybití Pečenehmi v táboroch Etelkozu .
  Vplyv množstva Kumánov teda vysvetľuje , prečo Turci po vpáde do Uhorska Maďarom čiastočne rozumeli

  Kropáček – rozumiem vašim informáciám tak, že po príchode do Čiech – (rozumej Polabia) praotec Čech Polabskú nížinu najprv celú krížom prešiel, až kým došiel k hore Říp. Keď potom vystúpil na horu
  Říp a sa zhora na okolie pozrel, zistil že je úrodné a rozhodol sa tu zostať. Zaujímavý prvok histórie – odporúčam tento nový výklad zaradiť do učebných osnov , len neviem, či deti túto logiku prijmú. Nie že by som som povesti o Praotcovi Čechovi veril, ale tu nejaké zdravé jadro aj má (príchod osadníkov proti toku Labe).

 40. Anton Hrnko 8. júla 2012 / 20:41

  Metod, že vraj Sláv,
  tie vaše k.k.t.n. skutočne dosahujú astronomické výšky. Jedno ma však zaráža. Oháňate sa tu znalosťou bohviečoho, dávate nám tu lekcie z latiny, tramtariačiny a bohvie ešte z akého jazyka a neovládate ani slovenčinu. Odporúčal by som vám prihlásiť sa až keď zvládnete elementárnu formu spisovnej slovenčiny a prestanete tu používať onen nepodarený slovensko-český pidgin.

 41. Pomocník 8. júla 2012 / 20:52

  Vy to celé nechápete, Milan. Vyliezol hore na Říp a „pravil“: „Dosť sme sa nachodili, už ma bolia nohy, takže odtiaľto ma už nik nedostane.“ A tak vznikli Čechy. 🙂

 42. zaznamnik 8. júla 2012 / 20:56

  Este k tym Kumanom a turkickym vplyvom na Madarov a madarcinu….

  Nedavno cca 10 rokov dozadu, ked bol na statnej navsteve turecky prezident v Madarskej republike, tak recnil v parlamente a prihovor zacal so slovami, ze sa velmi tesil na tuto navstevu, lebo Turci a Madari su bratske narody…..

  ako odmena od parlamentu za tento prihovor bolo – hlboke ticho 😀

 43. Anton Hrnko 8. júla 2012 / 20:57

  Milan2 a ostatní púťoví národovci,
  to, že hľadáme korene svojho národa a snažíme sa objasniť jeho históriu, vôbec neznamená, že máme popierať históriu niekoho iného. Nemôžeme nevidieť, že Maďari sú prítomní v oblasti stredného Dunaja od 10. st., že hrali významnú úlohu pri tvorení dejín tohto priestoru a je to určite znakom výraznej sily ich biologickej a kultúrnej podstaty, že sa v cudzom priestore neasimilovali a neskončili podobne ako Huni alebo Avari. Žiaden jazyk nie je imúnny pred inými jazykmi. Š. Ondruš identifikoval mnoho slov, ktoré Maďari určujú ako neznámeho pôvodu ako slová slovenského pôvodu. Ale máte predstavu, koľko slov v slovenčine je českého pôvodu, maďarského, latinského a nemeckého, dokonca tureckého pôvodu? Keby sme slovenčinu obrali o prevzaté slová, nevedno aká ostrva by nám zostala. Jazyk netvoria len slová! Jazyk je komplexný fenomén, preto spochybňovať maďarčinu len preto, že má pôvodne len 30% uhrofínskych slov nie je poctivé.

  Kropáček,
  vaše prirovnanie je nejapné a historický nekorektné a nepravdivé. Odhliadnuc od toho, že Slovensko malo až do r. 1110 (ducatus) svoje administratívne hranice (aj s Matrou) a aj neskôr bolo chápané v rámcoch oných administratívnych hraníc (Tatra – Matra – Fatra), akt ktorý stvoril modernú administratívnu Moravu je totožný s rozšírením krajinského zriadenia Republiky česko-slovenskej na Slovensko a Podkarpatskú Rus od 1. 1. 1927. Ako uznáte, tento akt nemal nič spoločné so zriaďovateľom Protektorátu Čechy a Morava.

 44. Metod J. Sláv 8. júla 2012 / 21:10

  Pán Hrnko, ako vždy, zas po mne hádžete „skvostne vedecké argumenty“.
  Tak Vám odpoviem írečito: PRAVDA OČI KOLE !!!

 45. Anton Hrnko 8. júla 2012 / 21:18

  Metod,
  a aspoň viete, prečo som to napísal?

 46. Tučko Bombička 8. júla 2012 / 21:28

  Páni, ďakujem za odpovede a len dodám, že pár posledných príspevkov stálo za to (p. Pomocník a p. záznamník palec nahor) 🙂

 47. Metod J. Sláv 8. júla 2012 / 21:42

  Nuž, ak chodíte „na hodiny“ spisovnej slovenčiny k takým tupcom,
  ktorí presadili do spisovnej normy spojenie „napomáhať koho, čo“, a pritom
  tých „alogikov“ nese…, že tak vznikajú nelogické vety, pretože slovenčina
  nemá pevný slovosled, tak ma vôbec netanguje, čo si Vy myslíte
  o spisovnosti mnou používanej slovenčiny.
  Arrivederci, a nie Ali vederci, ako ste Vy napísal vo „vytretí“ môjho príspevku,
  keď už sa máme ťahať „kto dalej doš..“ §§§

 48. Anton Hrnko 8. júla 2012 / 21:51

  No vidíte, aký ste nedovzdelaný. Vy ani neviete, že v slovenčine – podobne ako vo všetkých normálnych jazykoch s výnimkou češtiny – je v druhej osobe množného čísla jednoducho množné číslo. (vy ste hovorili, vy govorili, Sie sprechen, you are…..). Nuž ale človek odchovaný na českých seriáloch pokojne povie vy ste bol … ale tak, ako hovorí Jesenský, vraví každý vôl. A mali by vedieť už aj voly, že správne po slovensky je, pane, vy ste boli!

 49. Milan2 8. júla 2012 / 22:01

  Pán Hrnko, to je ale nedorozumenie, ja našim susedom a priatelom Maďarom nič neupieram, naopak, snažím sa dobre spoznať ich históriu – a to aj menej známe podrobnosti . Čo je na tom zlé, že som spomenul to, že Kumáni sa medzi Maďarmi asimilovali – na webe je o tom aj na maďarských stránkach množstvo detailných informácií. To sa nesmie z nejakých politických dôvodov spomínať?
  Na iných stránkach sa Maďari dôrazne ohradzujú, aby ich spájali s Mongolmi a ja im v tom dávam za pravdu. To že Byzantínci pomenuvávali starých Maďarov ako Turci je historický fakt a skutočne často mali Maďari s Tureckom korektné vzťahy. Niečo na tom bude, že aj Rákoczi II zomrel vo vyhnanstve v Turecku – možno hlavne na to poukazoval turecký prezident.
  Osobne si myslím, že vplyv tureckých a turkických národov na dejiny strednej Európy je neznámy – mne chýba k tomu špecializovaná kniha Takže nebyť dnešných príspevkov, do dnes ani len netušil, že Kumáni boli vlastne kipčatský Turci, myslel som, že to boli nejaké iné etnikum. Možno aj Pečenehovia hovorili turkickými jazykmi aj Jasi a iní…ktorí sa rozplynuli v maďarskom ale možno aj slovenskom etniku.
  Teraz, keď Turecko s 75 mil obyvateľmi chce vstúpiť do EU sa nám to možno aj hodí.

 50. Pomocník 8. júla 2012 / 22:04

  Inak ešte niečo Tučko, pre zaujímavosť. Ak vás zaujíma otázka, ktoré štáty sú vyspelé a prečo, tak si niekde zožeňte Jones, G: IQ and national productivity z roku 2011. Odpoveď znie: Čím inteligentnejšie obyvateľstvo (samozrejme priemerne), tým bohatšia krajina. Zistená korelácia je tam veľmi silná. Podozrenie, že to je takto, mali ľudia už dávnejšie, lenže toto zistenie bolo – hlavne vo vzťahu napríklad k Afrike – veľmi politicky nekorektné. Zdá sa, že v roku 2011 už je povolené aj celkom oficiálne a seriózne vypustiť aj niečo takéto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *