Malé víťazstvo, ale predsa

Minulý týždeň rozhodovalo Mestské zastupiteľstvo Hlavného mesta Slovenska Bratislava o návrhu vraj Bratislavského okrášľovacieho spolku na odstránenie súsošia Štúrovcov z námestia Ľudovíta Štúra a jeho nahradením milenárnym súsoším maďarských husárov a Márie Terézie, ktoré zavádzajúco označovali ako sochu Márie Terézie. S potešením som zobral na vedomie, že väčšina mestských poslancov ešte nestratila normálne národné povedomie a návrh onej maďarónskej organizácie poslala tam, kam patril od samého začiatku – do horúcich pekiel. Potešenie bolo dvojnásobné, keď som počul primátora M. Ftáčnika, ako zdôvodňoval, prečo sa mestské zastupiteľstvo odmietlo zaoberať otázkou, kam to maďarónske monštrum postaviť. Zdôvodnenie bolo vecné a jasné: Mesto záležitosť neiniciovalo a ani sa ňou nebude zaoberať. nech si spolok nájde pre súsošie miesto sám. Pri dobrej vôli by sa to dalo interpretovať aj tak, že ono milenárne obludárium do Bratislavy nepatrí. A to ma uspokojuje.

Rozhodnutie mestského zastupiteľstva chápem ako drobné, ale potešujúce víťazstvo tých Slovákov, ktorí si vážia sami seba, vážia si národnú históriu a nestratili historickú pamäť. Veď to súsošie bolo postavené ako symbol utláčateľského režimu, na oslavu tisícročného panovanie „uri népu“ v „karpatskej kotline“. Kto si pozorne prečíta tento blog, zistí, že je to aj tak trošku moje osobné víťazstvo, pretože som proti tomuto zámeru vystúpil už roku 2007 a vyrvalo som bránil na stránkach slovenskej tlače i televízie česť našich predkov, ktorí ono súsošie nezrúcali z rozmaru a v záchvate iracionálnej vášne ako v súčasnosti napr. fanatici v Timbuktu, ale na základe jeho neakceptovateľnosti ako symbolu útlaku slovenského národa.

Nuž a čo na záver? Odporúčal by som každému, aby sa započúval do argumentov istého Mačuhu čoby reprezentanta oného „okrášľovacieho spolku“. Hovorí sa, že koho chleba ješ, toho pesničku spievaj. Nuž a keď sa človek započúva do pesničky pán Mačuhu, tak sa nemôže ubrániť dojmu, že tú pesničku na Slovensku v posledných desaťročiach počúvame takmer pravidelne. Vraj otázku niekto spolitizoval. To nás má skutočne za hlupákov, ako by výsostne politickou otázkou nebolo odstránenie sochy zakladateľa moderného slovenského národovectva a jeho nahradenie súsoším oslavujúcim naše najväčšie národné poníženie?!?! Ale tieto argumenty počúvame veľmi často: Slováci ilegálne prehradili Dunaj, nie že niekto ilegálne odstúpil od zmluvy; Slováci prijali protiústavný zákon o zamedzení dvojitého občianstva, nie žeby tu niekto chcel ukradnúť slovenských občanov atď., atď. Veru, veru, vtáka poznáš po perí, človeka po reči.

No a na záver, ako ďalej. Osobne som presvedčený, že onen monštruózny pamätník útlaku nepatrí na verejné priestranstvo hocikde v Slovenskej republike. Na druhej strane si myslím, že Mária Terézia by si v Bratislave zaslúžila dôstojný pamätník, ktorý by vyjadroval náš zvnútornený vzťah k tejto osvietenej panovníčke. A nad tým by sme mali začať rozmýšľať – kde, kto a kedy!

143 Responses

 1. Pomocník 8. júla 2012 / 22:07

  To sa ale samozrejme týka len modernej spoločnosti.

 2. Metod J. Sláv 8. júla 2012 / 22:12

  Janko Jesenský napísal aj múdrejšie vety:

  17.07.1929

  V tých voľbách demokratických je predsa čosi novô,
  a to je, že hlas národ má a vyvolený slovo.

  Pred dažďom rastú oblaky, pred voľbami zas sľuby,
  po daždi rastu rýdziky, po voľbách – prázdne huby.

  Pri voľbách národ vyberie si stranu milovanú,
  po voľbách strana milovaná ho odloží – na stranu.

  A pravda pravdou zostáva pod potmehúdskym slncom:
  voličia prídu ku urnám a vyvolení – k hrncom.

 3. Milan2 8. júla 2012 / 22:17

  A ešte doplním smerom k maďarčine, že práve absorbovanie množstva vplyvov od mnohých vstrebaných národov (a maďarskí historici tu spomínajú aj Hunov a Avarov) iste pomáhalo maďarčine podobne ako angličtine.
  Maďarčina je jedným z mála jazykov, ktoré umožňujú písať básne v hexametroch , má širokú slovnú zásobu a tí čo ju ovládajú, oceňujú jej exelentné vyjadrovacie možnosti. Problémom je len jej osamotenosť a samozrejme na európske pomery pomerne malý počet jej používateľov.

 4. Anton Hrnko 8. júla 2012 / 22:17

  Milan2,
  tak je to možno nedorozumenie, ale tu sa vyskytujú aj také názory, akoby maďarčina bolo niečo umelé, vzniklé v 18. st. atď. No a čo sa týka tureckých vplyvov na Maďarov, je všeobecne známe, že vedúca vrstva v kmeňovom zväze nomádskeho ľudu, ktorý označujeme ako starí Maďari bola turkitského pôvodu. Maďari ako jednotné etnikum skutočne vzniklo až 10. – 11. storočí vnútornou asimiláciou vedúcej turkitskej vrstvy, masy uhrofínskej populácia a domáceho, zväčša slovenského obyvateľstva. Táto amalgácia sa uskutočnila na báze aglutinujúceho uhrofínskeho jazyka. Ale je úplne normálne, že termíny súvisiace s kočovníctvom sú turkitsko-uhrofínske a s poľnohospodárstvom, kresťanstvom a verejnou správou zväčša slovenské. Vplyv ďalších tureckých invázií je už menší a dá sa porovnať s vplyvom týchto invázií na slovenský jazyk.

 5. Tučko Bombička 8. júla 2012 / 22:41

  P. Pomocník, tá súvislosť ma vôbec neprekvapuje, skôr by ma prekvapilo, keby nebola. K politickej korektnosti, pamätám si, že pred niekoľkými rokmi prišli vedci v Európe s nápadom vytvoriť európsku genetickú banku, ktorá mala zhromažďovať DNA európskeho obyvateľstva pre výskum a zrejme aj uchovávanie (myslím, že sa tam spomínalo aj zachovanie diverzity európskeho genetického „dedičstva“). Samozrejme všetci tí „antirasisti“ spustili totálnu štvanicu a čisto vedecký (a podľa mňa rozumný projekt) zrejme potopili, už som o ňom potom viac nepočul.

  P. Hrnko, prosím vás, ale veď nerobte zase z Maďarov a maďarčiny chránenú zver. Viete, ja sa pohybujem dosť po fórach internetových, a poviem vám, že Slováci sú teraz pod takým tlakom doslova maďarských internetových „úderiek“ znevažujúcich úplne všetko, čo má nejaký súvis so slovenskou zemou, históriou, osobnosťami, atď., že ja osobne, by som ľuďom, ktorí spochybňujú maďarčinu a maďarské dejiny, dal metál za ich činnosť. Klin klinom ako sa vraví!!! Ja im fandím.

 6. Petr Kropáček 8. júla 2012 / 22:55

  Pane Hrnko,
  zase se mýlíte a hrubě se ztrácíte na časové ose této naší zcela zbytečné debaty o „nesmrtelnosti chrousta“. Vy jste nejprve užil demagogický, nebo „nejapný, historicky nekorektný a nepravdivý“, chcete-li, výrok na adresu Moravanů a já si jej dovolil jen parafrázovat a následně uvést historické reálie na pravou míru (ještě dodám že Morava samozřejmě měla své hranice jak před, tak i v době údělů 1061-1197, „kupodivu“ dost podobné těm dnešním). Nehodlám to s váma dál rozpitvávat a demagogicky srovnávat nesrovnatelné. Nicméně pro zajímavost nějakou mapu „ducatus Slovensko“ byste sem mohl připíchnout. Já si jen matně vybavuju jednu mapu Nitranského a Bihárského knížectví v rámci Uherska v 11. stol. a celé Nitransko na ní zabírá cca 1/4 dnešní SR. No a následné „chápání hranic Tatra-Matra-Fatra“ je už víc než jen trochu mimo mísu…je to už zcela mimo, podobně jako rozebírání „praotce Čecha“.

  P.S.: 2. osoba množného čísla je v češtině samozřejmě: „vy jste byli/y“, pouze při vykání jedné osobě se mění na: „vy jste byl/a“. To jen pro pořádek až budete zase někomu kázat o volech, pane Hrnko.

 7. Pomocník 8. júla 2012 / 23:57

  Excelentné vyjadrovacie možnosti…a uviesť ako príklad práve maďarčinu…no vy máte dosť…to s akým nacionalistom ste sa bavili? A samozrejme, že je maďarčina (všetky tie zložené slová a podobne) umelý výtvor konca 18. storočia (aj sa to dá presnejšie personifikovať, ale to meno si už nepamätám)… a Maďari toto všetko veľmi dobre vedia, nie je to žiadna tajnosť. A pán Hrnko, mýlite sa, maďarčina na tom proste nie je tak isto ako ostatné jazyky, pretože mať napríklad všetky názvy dni v týždni, názvy časti domu (okno, stôl a podobne) a podobne, proste všetko čo súvisí s civilizáciou, (v našom prípade) slovenského pôvodu a celý vyšší jazyk kalky z nemčiny zas až také normálne nie je…možno v Afrike.

 8. Pomocník 9. júla 2012 / 0:19

  Mimochodom k tým úderkám. Na internete sú jedni kritické cudzojazyčné maďarské noviny a redakcia tam má zaujímavý zvyk, že občas v diskusnej časti pod článkami pod hlavičkou kvázi odhalí, čo im tam Maďari stvárajú. A takto sa dozviete, že zo stránok typu kuruc.info a podobne im tam posielajú vyhrážky zabitím a to pravidelne (to je dnešné Maďarsko!) a okrem toho – a teraz sa podržte – pravidelne im tam píšu akože náhodní diskutujúci, ktorí akože nesúhlasia s článkami, ktoré sa tam píšu, a po analýze ich IPčiek zistili, že to sú ľudia z rôznych maďarských ambasád po svete a ľudia z centrály Fideszu a podobne. To, že sa toto deje, vidí aj bez toho, aby mu to niekto výslovne povedal, kto si pozrie čokoľvek na internete o Maďarsku. Oni proste už roky robia a financujú masívnu propagandu, ktorá samozrejme zahŕňa aj ohováranie Slovenska. Okrem týchto oficiálna financovaných vecí sa samozrejme Maďari pridávajú iniciatívne aj sami, lebo byť nenacionalista je tam cudzí pojem. Kto tvrdí, že to tak nie je a ide proste o normálnu susednú krajinu, je proste nekonečne naivný (ja som tiež taký kedysi bol). A teraz sa zamyslite, čo proti tomuto stavia napr. na internete Slovensko? Ja vám odpoviem, absolútne nič.

 9. Pomocník 9. júla 2012 / 0:21

  …pod hlavičkou redakcie

 10. Pomocník 9. júla 2012 / 0:28

  A to som vám ešte nepovedal všetko, čo v tejto oblasti viem. Snažím sa to dávkovať, to na Slovensku treba.

 11. Tučko Bombička 9. júla 2012 / 0:40

  P. Pomocník, ono je to podstatne horšie (ale to vy viete). V nejakej televízii bola reportáž o tých nacionalistických pnutiach v Maďarsku (Maďari versus menšiny). A urobili tam výpočet (dosť dlhý) prehreškov za posledné 2 roky. Potom zašli za predstaviteľom Európskej komisie v Maďarsku (Maďarom) a pýtali sa, čo urobilo Maďarsko pre zlepšenie situácie (EK tam totiž mala vraj nejaké výhrady k niektorým kauzám). A teraz dobre počúvajte: tento predstaviteľ EK v Maďarsku (ktorý má vlastne zastávať argumentáciu EK v danom prípade) im povedal:“Maďarská vláda robí všetko, čo môže a viac sa robiť nedá!!!“.

  Viete si predstaviť, že by takýmto spôsobom niekto z európskych úradníkov na Slovensku (slovenskej nárostnosti) držal stranu vlastnej krajine???

  P. Pomocník, tam úplne všetci ťahajú totálne za jeden koniec povrazu!!!

 12. zaznamnik 9. júla 2012 / 7:36

  Este k tym vztahom Madari verzus Turci

  V Kulture isiel velmi dobry serial o prave tejto kapitole uhorskych dejin…

  autor tam velmi fundovane vyvracia tvrdenia, ze Madari boli rytiersky a krestansky narod, ktory branil prieniku osmanskych mohamedanov do Europy a prave naopak, ze svojimi nadstandartnymi vztahmi /dnes by sme to tak nazvali/ s Osmanskou risou a madarsko-osmanskym spojenectvom proti Habsburgovcom prave pritiahol do strednej Europy turecku okupaciu.

  mena Betlen, Bockaj, Batory su synonymami zradcov krestanstva a civilizovanej Europy, ktori taktizovanim a spajanim sa s Turkami v mene kalvinizmu v boji proti katolickym Habsburgovcom vyvolavali v Uhorsku a hlavne na Slovensku vojny, ktore mali za nasledok pustosenie a hromadne vrazdenie obyvatelstva a turecke najazdy z uzemia budinskeho pasaliku do vtedajsieho Uhorska /Slovenska/.

 13. Milan2 9. júla 2012 / 11:37

  Pán Pomocník, ja s Vami vo všetkom čo píšete ohľadom maďarského jazyka súhlasím.
  Nikto tu ale nezareagoval na analógiu vzniku angličtiny a maďarčiny.
  angličtina za Rimanov neexistovala.Na keltský základ s vplyvom latiny sa navrstvila reč Normanov, Sasov, Dánov…..a vznikla nakoniec dnešná angličtina. Celkom dobrá (až na to že sa ináč píše a ináč vyslovuje)
  Podobne vznikla maďarčina na ugrofínsky zklade sa navrstvilo množstvo vplyvov od rôznych národov a dnes je takáto reč celkom funkčná. Ale nevidím zmysel, aby sa ju kvôli tomu okolité národy učili.Dnes skôr vidíme pokles počtu jej používaeľov a tomu do budúcnosti nezabránia ani tie spomínané príspevky na internete.
  A o tom vplyve Tukov na maďarstvo sa u nás málo vie a hovorí. Sa to začína turkickými Chazarmi , z 10 kmeňov čo pritiahli do Uhorskej nížiny boli 3 kmeňe Kabzarov (Chazarov) dokonca ich predstaviteľ Samuel Aba sa stal 3. kráľom Uhorska, Pečenehovia, Kumáni…, Ján Zápolský pozval Turkov oficiálne do Uhorska, prijal vazalstvo k sultánovi a ako ďalej píšete všetci povstaleckí velitelia počnúc Bočkajom, ktorý dokonca dostal korunu od sultána, po oddiely zo Sedmohradska, čo bojovali po boku Turkov, až po Kossúta, ktorý ušiel po 1848 do Turecka a odtiaľ ďalej, ukazujú, že turecký prezident asi ozaj oprávnene povedal , čo povedal. Turecký vplyv je skutočne dlhá červená niť maďarskej histórie.Otázka len je, či sa k nej maďarská politika začne hlásiť, alebo nie, resp. je divné, prečo sa k tomu nehlásia.

 14. Pomocník 9. júla 2012 / 12:07

  V Turecku sa to – ako tu už bolo naznačené – naozaj učia tak, že Maďari (takisto) ich v 16. stor. vítali ako svojich, že takmer išlo o návrat do tureckej vlasti alebo niečo podobné. Celkom pravda to nie je, ale zas je na tom viac pravdy, ako si myslíme my. Okrem toho si podľa mňa málokto uvedomuje, že keď si porovnáte etnickú mapu Uhorska tých čias s hranicami Osmanskej ríše v Uhorsku tých čias, tak vidno, že Turci (samozrejme len pokiaľ sa to dalo) považovali za potrebné/vhodné obsadiť práve etnicky maďarské územie, ostatným sa „venovali“ až druhotne.

 15. Pomocník 9. júla 2012 / 12:10

  Vplyv latinčiny na angličtinu je až cez francúzštinu a nie skorší.

 16. Pomocník 9. júla 2012 / 12:13

  A ešte k tým Turkom: Pletiete si Turkov v pravom slova zmysle (t.j. osmanských Turkov) s „Turkami“ (národmi hovoriacimi turkickými jazykmi), ktorých tak voláme len preto, že nemáme lepšie podstatné meno. Ak nejaké národy patria do rovnakej skupiny jazykov, neznamená to, že sú to isté.

 17. Milan2 9. júla 2012 / 12:48

  ale však u nás doma vidíme to isté – slovanské obyvateľstvo v povodí Dunaja, v Mikulčiciach ste si mohli vyskúšať slovanský spôsb života, misia C+ M ku Slovanom….
  Azerbajdžanci vraj boli po otvorení hraníc po roku 1990 po rokoch izolácie od Turecka veľmi prekvapení, že Turkom rozumejú.
  By sa tu zišli nejaké bližšie pohľady na túto problematiku z Turecka.
  Možno na rakúskych stránkach by sa niečo našlo , u nich žije veľa Turkov čo ovládajú dobre nemčinu.

 18. yoss 9. júla 2012 / 12:50

  historicky je dokazany fakt, ze turci to s madarmi „vedia“, to je jedna z veci, ktore drzali a drzia na uzde ich rozpinavost. pisat o madarskom jazyku ako o excelentnom je ponekud prehnane vzhladom na mnozstvo homonym v jazyku, ako aj diakritiky v pisanom texte…

  tiez potvrdzujem skusenost, ze na internete sa cielene pohybuju madarofilne uderky diskuterov, ktore manipuluju s nazormi naivnejsich diskuterov. ich vyskyt bol mimoriadny napriklad za cias madarmi ovladanej Pravdy.sk v rokoch 2007-2010, kde v podstate ovladli cely diskusny priestor. akonahle sa voci nim clovek ohradil, nasledovali nadavky a ataky ktore obvykle viedli k vymazaniu nepohodlneho diskutera a zablokovaniu jeho IP…

 19. Milan2 9. júla 2012 / 13:02

  No malý odskok na web a je tam toho fakt spústa. Napríklad stranky Gemeinsame Wurzel Turken und Magyaren:
  Etwas zur Sprachverwandschaft ( ungarisch-türkisch ) :

  Mutter: Türkisch: Anne
  Ungarisch: Anya

  Vater: Türkisch: Ata ( aba )
  Ungarisch: Apa

  Baby: Türkisch: Bebek
  Ungarisch: Baba

  Messer: Türkisch: Bicak
  Ungarisch: Bicska

  Wolle: Türkisch: Pamuk
  Ungarisch: Pamuk

  Was fehlt..? Türkisch: Ne mi eksik?
  Ungarisch: Na mi hiányzik?

  Apfel: Türkisch: Elma
  Ungarisch: Alma

  Ich habe einen kleinen Apfel in meiner Tasche.
  Türkisch: Cebimde çok küçük elma var
  Ungarisch: Zsebemben sok kicsi alma van

  Blau: Türkisch: Kök
  Ungarisch: Kék

  Takže je to asi zrejmé, že pre Maďarov je naučenie sa po turecky určite ľahšie ako pre nás. Aj tie prehlasované samohlásky ü,e i… oveľa lepšie zvládnu.

 20. Tučko Bombička 9. júla 2012 / 14:44

  Pán Yoss, naši domáci „maďarofili“ to je jedna vec (o ktorej by sa dalo rozprávať veľmi dlho). Ja som mal na mysli to, čo sa dá pozorovať na medzinárodných fórach. Bez ohľadu na tému, zameranie… Ľudia, čo to trocha sledujú, každý vám povie, že prituhuje. Oni už absolútne nevyberajú priestor, je úplne jedno, či sa niekde diskutuje o sochách na Slovensku, ekonomických pomeroch či čomkoľvek inom. Veď si len pozrite také youtube. Pomaly nenájdete klip, ktorého predmetom by boli krásy Slovenska, historické pamiatky, atď. pod ktorým by neexhiboval nejaký Maďar s ich verziou histórie. Tie útoky boli aj v minulosti, ale v poslednej dobe to tak naberá na intenzite, že je to ozaj na zamyslenie. Veď keď už sa to deje aj pod klipmi slovenských spevákov (čo má to spoločné s históriou, pre pánajána)? A potom človek príde na slovenské fórum, platené a vlastnené slovenským historikom a číta tu príspevky o „vatroskákačoch“!!! A namiesto toho, aby s takýmito šmejdmi bol vymetený koberec, tak sa to tu ešte obhajuje akýmsi „slobodným priestorom pre vyjadrenie názoru“. Tak ale čo potom s nami, keď na sebe necháme drevo rezať? P.S. Včera ma zase jedna televízia dojala, keď odvysielala infantilnú reportáž o sviečkach plávajúcich po Dunaji, ktoré priateľom Slovákom poslali priatelia Maďari (do toho jedna teta plakala:“Len nech to vidí celé Slovensko, ako sa my tu (rozumej na juhu) máme s Maďarmi radi…“). Takmer letel tanier do televízora…nám tuším fakt niet pomoci.

 21. yoss 9. júla 2012 / 16:57

  tucko,
  jedna vec su vykriky do tmy. ako napriklad co tuna napisal jeden nemenovany humorista spoza rieky Morava (alebo Dunaja?) o tych vatroskakacoch, na tom som sa zasmial, ked uz nema informacie o historii, ma aspon humor. druha vec su cielene a systematicke najazdy na diskusne fora s cielom ovplyvnovat. robia to tak niektore nase politicke strany a aktivisti 3. sektora pred volbami. staty a ambasady v EU sa tomuto nevenuju, nesimol som si to aspon, s vynimkou madarska, ktore to robi cez zahadne organizovane skupiny, co ste zrejme postrehol aj vy…

  exoti su vsade a najviac ich je dnes asi v HU, netreba sa znepokojovat, pokial sa to nerobi cielene a systemovo. vtedy sa s tym treba zaoberat prinajmensom na rovine SIS – zber ipeciek, adries, protiopatrenia (predvolat si velvyslanca) a ine…

 22. Milan2 9. júla 2012 / 17:41

  maďarské nárečia – zo šiestich základých typov slovenskí Maďari spadajú pod dve skupiny západné a stredomaďarské , oddelené sú na Slovensku riekou Váh. Keďže chazarské kmene sa usadili pod Matrou a aj Kumáni sa usídlili pod Matrou – medzi Dunajom a Tisou dá sa predpokladať, že práve Maďari na východ od Váhu sú potomkami týchto turkických kmeňov Chazari boli židovského vierovyznania – je to ešte aj dnes označenie človeka židovskej viery v maďarčine. Maďari na západ od Váhu zase patrili ku kmeňu Magyar, ktorému dominoval Arpád, takže tí sú asi potomkami tohoto kmeňa.
  Na základe faktov by sa maďarčina technicky skôr označovať ako ugrofínsko-turkická reč so slovnými prebratiami zo slovanských a germánskych jazykov – čiže je to niečo ako stredoeurópska angličtina ale bola úspešná určite niekde u Kaukazu. aj Alani – či lepšie Oseti boli vraj ostavšou časťou Avarov.

 23. Tučko Bombička 9. júla 2012 / 17:49

  Nemáte celkom pravdu, pán Yoss. Ja rozumiem tomu, čo píšete, viem, že nie všetky tie protislovenské výpady sú organizované, ale iné si treba všimnúť: ak sa postavíte k tomu, čo sa dnes deje na internete, ako k špičke ľadovca, tak čo to potom vypovedáva o maďarskej spoločnosti? Ak vám stúpa počet individuálnych Maďarov na internetových fórach prezentujúcich sa tak, ako som uviedol, tak to nie je izolovaný jav v Maďarsku, ale je to odraz stúpajúcich nacionalistických nálad v maďarskej spoločnosti ako takej. Áno, dokiaľ sú to individuálne „výčiny“, niekto by povedal, že sa niet čoho obávať. Ale ak týchto individuálnych výčinov rapídne pribúda, znamená to, že sa mení maďarská spoločnosť ako celok, a ak sa mení spoločnosť ako celok, tak zakrátko čakajte zmenu aj v politike, atď. Veľké zmeny prichádzajú v malých sústach…

 24. Pomocník 9. júla 2012 / 18:43

  1. „ugrofínsko-turkická reč so slovnými prebratiami zo slovanských a germánskych jazykov“ je absolútne presný popis maďarčiny.

  2. Tučko, len myslite napríklad aj na tie ambasády, ktoré majú pracovníkov špeciálne sa venujúcich internetovej propagande…ich prítomnosť , resp. prítomnosť ľudí, ktorí sa na internete vytváraniu správneho obrazu Maďarska a jeho susedov dlhodobo, premyslene a takpovediac viditeľne „stojčostoj“ venujú, je vidno v diskusiách k všetkých význačnejším zahraničným novinách. Je to veľmi závažné, pretože veci neznalí ľudia v zahraničí nechápu, že to sú zmanipulované diskusie…a dokonca novinári v jedných prestížnych anglických novinách sú už takí tupí, že raz takto do článku citovali obsah diskusie k jednému svojmu článku (zrejme nevediac, kto im tam v skutočnosti „diskutuje“ a nechápajúc, že nie všetci na svete sa snažia tam písať pravdu). Maďari sa k Slovensku vyjadrujú už aj keď sa text netýka Maďarska, ale konkrétne vám môžem povedať, že ak bola téma Maďarsko a Slovensko, tak prakticky vždy to dopadlo tak, že sa objavil nula/jeden/dvaja (očividne náhodný) obhajca Slovákov a potom asi desať Maďarov diskutujúcich spôsobom hlavne to tam zasypať, niečo sa už nalepí. A bohužiaľ, ono sa nalepí, ja sám (a kopa ďalších) v novinách niekedy čítam len diskusiu a z článku len nadpis; lenže ja viem, ako to treba brať, bežní ľudia to proste berú ako fakty.

 25. Pomocník 9. júla 2012 / 18:55

  Ešte dodávam, že jediná záchrana je, ako som tu už raz dávno spomenul, že tie maďarské príspevky majú aj v prestížnych novinách často takú fašistickú príchuť, že u vnímavejších ľudí (takých nie je veľa) je otázne, či si pomáhajú alebo škodia, ale aj tak sa niečo z toho nalepí.

 26. Milan2 9. júla 2012 / 19:19

  príspevky na internete sú skutočne také ako sa hore píše. Viď náhodný výber, potvrdzujúci aj predchádzajúcu tureckú tematiku priamo od maďarských prispievateľov na už uvedené stránky:
  …Die offizielle Versionen der ungarischen Kultus und Ausenministerien ist,
  daß die Ungarn sprachlich zu dem Ugor Zweig der Ural-altaischen
  Sprachen und ethnisch überwiegend zu den Turk Völkern gehören.
  …Für mich der wichtigste Turkologe des 19.Jahrhunderts, ist der
  jüdisch stämmige, hochbegabte VAMBERY, der mehrer Turksprachen
  sprach und auch in der Türkei lebte. Vambery sagte die ungarische
  Sprache ist „turkicid“. Über 1700 Worte sind von alttürkischer
  Herkunft.
  ….Im Jänner 2011 hatte der Anführer der Rechten partei Jobbik, Herr Gabor Vona folgende Aussage gemacht: „Auch wir sind Nahcfahren von Atilla dem Hunnen, sie können von uns nicht erwarten, dass wir gegen die Türken vorgehen!“ Diese Aussage des ungarischen Parteichefs sagt so ziemlich alles aus.
  …die Volkstradition/Kultur und die Sprache passen
  nicht in das von Slawen und Germanen beherrschte Gebiet. Im Prinzip geht es um das Überleben seit der Ankunft vor 1000 Jahren. Früher gab es Nachschub von Kazaren, Kumanen, Petschegenen, die das
  Ungarntum auffrischte , die stest loyal zum Land waren (Geschichte der Kunen)…
  pre tých čo rozumejú nemecky lepšie vystihujúce príspevky tu diskutujúci nie sú schopn napísať – úplne postačuje preberať maďarské….

 27. zaznamnik 9. júla 2012 / 20:17

  Este k tym „turkom“ a Turkom…

  niekde som cital, ze etnicita vacsiny azijatskych kocovnych kmenov, ktore prikvitli do Panonie v 9 a 10 storoci sa skor zhoduje s dnesnymi Turkmenmi ako s Turkami…

  ale tych 160 rokov rozsievania tureckeho semena do lona madarskych zien, ked Budin bol sidlo tureckeho pasaliku tiez zanechalo svoju stopu 🙂

  co sa tyka madarskych stvacov na internetovych forach, mozno by to chcelo zalozit databazu nickname a IP adries, ked je viditelna a zistitelna, plus prislusne komentare a dat ju verejne k nahliadnutiu…

  je potrebne ist na nich ich vlastnou zbranou.

  Najhorsie na tom vsetkom je, ze v Madarsku sa ozaj vyucuju v podstate madaronske baje a povesti, ktorym oni na 100% veria ako Pismu Svatemu a maju z toho este povinnu maturitu. A co mna osobne najviac dorazilo, bez hanby a zacervenania tie svoje zvasty a vymysly prezentuju aj cudzincom, ako sa to stalo mne v muzeu Jana Amosa Komenskeho v Blatnom Potoku.

 28. Pomocník 9. júla 2012 / 20:48

  IP sa dá zmeniť (zakryť) a to veľmi ľahko, treba sa tomu len aspoň deň venovať. Maďarské ambasády si ten čas donedávna nenašli, po odhalení v maďarských novinách si ho už určite našli. Ak píšu aj nejakí členovia tajnej služby (čo je v prípade Maďarska takmer isté), tak u tých by ste IP samozrejme správne identifikovať nevedeli. A každý mladší nacionalista tiež vie, ako sa to skrýva.

 29. zaznamnik 9. júla 2012 / 21:59

  samozrejme, ze sposoby, ako sa meni IPcka poznam a ovladam 🙂 a obcas pouzivam….:)

 30. yoss 9. júla 2012 / 22:05

  na nete jestvuju anonymizery (tisice), problem je vsak najst nejaky vhodny. aby sa webova stranska spravne nacitala, potrebuje urcite podprogramy (skripty), ktore sa cez kazdy anonymizer nedostanu, pripadne to dost zdrzuje. na skryvanie adresy treba mat rychle pripojenie a urcite znalosti, ktore vacsina ludi nema. nie je problem najst majitela IP napriklad tu:

  http://leader.ru/secure/who.html

  zaroven si kazdy moze pozriet, co sa o nom webova stranka dozvie, ked sa na nu pripoji…

 31. Milan2 9. júla 2012 / 22:17

  No aby sme sa aj vrátili aj soche Márie Terézie, po istom priblížení sa teda môžeme oprávnene domnievať, že tie dve postavy pod MT sú vlastne po informáciáchz webu čiastočne turkického pôvodu – s týmto sa dá s maďarskými prispievateľmi súhlasiť.
  Ešte ku Kumánom – podľa maďarských prispievateľov vraj prežili až dodnes – nazývajú sa Palóczy (pôvod slova je od slovanského Plavci) a žijú v Novohradskej a Gemerskej stolici a južnejších župách a spisovateľ Miksáth o nich napísal aj nejaký román..

 32. Metod J. Sláv 9. júla 2012 / 22:29

  Vážení páni,
  ak sa chcete posunúť od domnienok a mýtov k pravde
  o blízkosti maďarčiny a turečtiny, či fínčiny, tak je najlepšie si porovnať
  v prvom rade ČÍSLA napríklad tu:
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_numbers_in_various_languages

  Ja sem dám, „vypichnem“ čísla (v zátvorke je výslovnosť)

  maďarské:
  1 egy(eď), 2 kettő, 3 három, 4 négy(néď), 5 öt,
  6 hat, 7 hét, 8 nyolc(ňolc), 9 kilenc, 10 tíz

  turecké:
  1 bir, 2 iki, 3 üç(üč), 4 dört, 5 beş(beš),
  6 alti, 7 yedi(jedi), 8 sekiz, 9 dokuz, 10 on – toť to ON v On-ogur ???

  fínske:
  1 yksi(üksi), 2 kaksi, 3 kolme, 4 neljä, 5 viisi(vísi),
  6 kuusi(kúsi), 7 seitsemän (ts = c), 8 kahdeksan, 9 yhdeksän(ü…),
  10 kymmenen(kü…)

  Zhody („cez hony“ 🙂 ):
  1 m a f
  2 m, t, f
  3 m a f
  4 m a f
  5 m(?), t a f (pritom turecké „beş“ je bližšie k nášmu „päť“)
  6 m, t, f,
  7 m a t, (pritom fínske „seitsemän“ je blízke nášmu „sedem“)
  8, 9, tu treba mať „veľkú fantáziu“ na nájdenie zhody medzi t a f, m je „mimo“
  10 totálna nezhoda (pritom maďarské „tíz“ je blízke nášmu „des-ať“)

  Vypadá to, akoby ich spoloční predkovia vedeli narátať do „5 + 1“ ???

 33. yoss 9. júla 2012 / 22:33

  milan2,

  som sa stretol s teoriou, ze nasi zahoraci su povodne Polovci, odtial nazov ako Plavecky Mikulas, Plavecky Peter, hrad Plavec, atd. Belo IV. ich mal vojensky porazit a dat im za ulohu strazit zapadnu hranicu Uhorska pred nasimi zapadnymi bratrami, ktori neboli vzdy taki mierumilovni ako dnes…

  zaujimave je, ze rusi ich nazyvali Polovci, Madari Kumanmi a Byzantinci ich oznacovali za Uhrov

 34. zaznamnik 9. júla 2012 / 23:14

  mimochodom aj pri Starej Lubovni mate Plaveč, Plavnicu……tam mohli strazit uhorsko-polsku hranicu.

 35. Milan2 10. júla 2012 / 14:44

  Plavnica je pomenovaná od slova plaviť – mestá na brehu Popradu mali právo slobodnej plavby. Nie všetky podobnosti názvov treba vzťahovať na Polovcov – Kumánov. Na hrade Plaveč teoreticky nejaký Polovci umiestnení mohli byť, ale v tejto studenej oblasti a kopcovitej oblasti zvyknutí na roviny a teplo z toho asi veľkú radosť. Proto si ani nemyslím, že tam vôbec boli . Na rovinatom Záhorí ale o posádkach Plavcov nepochybujem.

 36. Anton Hrnko 10. júla 2012 / 21:12

  Yoss,
  tak proti tomu sa ohradzujem. Je síce pravda, že na Záhorie boli nasťahovaní Polovci (Plavci), Sikuli (Sekule), Kumáni (Kuklov) i Maďari (Leváre, Uhorská Ves), ale Záhoráci (Slováci) ich zhltli za dve generácie a zostali po nich iba tie názvy.

 37. yoss 12. júla 2012 / 10:40

  pan Hrnko,
  tiez si myslim, ze Polovci boli postupom casu asimilovani. svedcia o tom stare dedinske cintoriny, kde sa nenachadzaju ziadne inokrajne mena az na drobne vynimky. dnesni zahoraci nie su specificki ani vyzorom, ani jazykom, tj nelisia sa od ostatnych slovenov. tema vsak bola o Polovcoch za Belu IV. a tam sedi, co bolo napisane. snad s upresnenim, ze zahoracki Polovci boli takzvanymi Bielymi kumanmi/kunmi, cize nehovorili turkickym jazykom, prisli niekde z volzskych stepi a dost mozne, ze to boli slovania. ako ovplyvnili DNA sucasnych zahorakov to exaktne upresni rozbor haplogrup, snad sa v nejakom realnom case urobia nejake vyskumy…

 38. Milan2 12. júla 2012 / 16:23

  Polovci boli strážne – teda vojenské posádky jazdcov, ktoré podľa potreby mohli byť kedykoľvek prevelené na iné – aktuálne ohrozené časti hraníc. Istú dobu mohli byť tam, potom ich presídlili inde. Tí istí Polovci mohli teda dať mená aj viacerým lokalitám.

 39. yoss 21. júla 2012 / 18:25

  este poznamka k tym husarom:

  malokto vie, ako vznikol pojem „husarsky kusok“. pod husarskym kuskom (hussarenstuck) sa rozumie dobytie Berlina v roku 1757, ktore uskutocnene marsalom Marie Terezie, slovenskym rodakom Andrejom Hadikom, ktory na cele 3500 husarov necakane napadol a dobyl Berlin. mesto sa v dalsom vykupilo sumou 300000 toliarov, ktore boli rozdane medzi husarov. Andrej Hadik bol neskor nieco ako minister vojny CK monarchie, slovaci sa vsak k nemu nijako nehlasia, takze madari z neho velmi vdacne urobili madara a ako madara ho aj oslavuju a ucia sa o nom v skole. je to jeden z mnohych dokladov toho, ako lacno a hlupo sa vzdavame svojich osobnosti a historickych narokov…

 40. Marcel 24. júla 2012 / 20:28

  p.yoss
  Husársky kúsok sme tu už mali (niekde v staršom blogu),neskromne, načrtol som to ja a myslím,že reagoval aj p. Hrnko.

 41. zaznamnik 24. júla 2012 / 22:00

  Nuz Milan2

  Nechcem nic hovorit, ale na rieke Poprad prave niekde medzi plavcom a plavnicou som chytaval za onych cias ryby, popradsku kotlinu dost doverne poznam, pochybyjem, ze okrem laminatovych kajakov a kanoe by bolo sa schopne po rieke Poprad v tychto koncinach plavit….a to nehovorim, ze su tam miesta, kde aj tieto treba prenasat……ked mas pod sebou 20 centi vody, tak si rad…….ano v meandroch je aj 2 metre ale Poprad na nasom uzemi nie je rieka, kde by sa nieco dalo vozit na clnkoch….nakoniec rieka Poprad sa vlieva do Dunajca v polsku a aj na tom Dunajci okrem plti nic vacsie sa neda plavit…..

 42. Milan2 27. júla 2012 / 16:39

  Zaznamnik – ja som sa na rozdiel od iných tu prispievajúcich po rieke Poprad splavil osobne – od Popradu až do Poľska.
  Musím vás technicky usmerniť – na slovenských riekach je počas roka premenlivý stav vody.
  Rieky sa splavovali na jar, keď sa topili snehy – vtedy výška vody dosahovala aj na perenjnatých úsekoch dostatočnú výšku.
  Ináč v stredoveku si vedeli pre prípad nízkych hladín a plaveniaa, či splavovania pomáhať pomocou kláuz = priehrad, odkiaľ vypúšťali vodu za účelom dočasného zvýšenia hladiny. Nehovorím, že to bol ale prípad Popradu – chcelo by to tematicky sperovanú knihu odborník historika.
  Ale mám fotografiu pltí pod hadom Šášov na Hrone a taký Hronsek má v erbe plť – Hron v lete ako viete ledva tečie a moc sa od Popradu prietokom nelíši..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *