Info pre priateľov

Včera moju stránku napadol haker a totálne ju rozbil. Môjmu administrátorovi trvalo viac ako 6 hodín, kým ju rekonštruoval. Po napadnutí trójskym koňom je to druhý útok na moju stránku za posledný mesiac. Vyhlasujem, že moja stránka je slobodnou doménou, kde môže o veciach slovenskej histórie a súčasnosti debatovať každý, kto dodržiava elementárne pravidlá slušnosti a úcty k druhým. Hakerské napadnutie na takúto doménu pokladám za primitívny útok na slobodnú výmenu názorov a postojov, za úbohý čin skrachovanca, ktorý nevie pozitívne myslieť a vie len deštruovať. Takáto ľudská úbohosť ma nemôže odradiť od toho, aby som naďalej udržoval túto doménu. Dovolím sa aj pochváliť, že moja doména má od 300 do 700 klikov denne a práve pre tých ľudí, ktorým prináša niečo, kvôli čomu sa im oplatí prísť na moju stránku, sa takýmito podlosťami nedám odradiť.

 

Anton Hrnko

241 Responses

 1. vilyo 12. apríla 2012 / 8:13

  Pán Hrnko, ja o Fredegarovej kronike viem, že bola písaná v tom čase, keď Samo žil. Len ma zarazilo, ako nepresne sa v tej dobe niektoré udalosti zaznamenávali. Viem, že spis Convesio bol písaný hlavne proti Byzantskej misii na Veľkej Morave, lebo zasahovala do záujov Franskej cirkvi, teda ich biskupstiev a vykonávala svoju misijnú činnosť na územiach, na ktoré mali právo Franskí kňazi.
  Len som chcel vedieť, či sa aj práve týmto údajom o danom Samovi zaoberala história.
  Pokiaľ viem, Českí historici skalopevne tvrdia, že Samova ríša sa rozpriestierala výlučne na území ČR a neskôr, keď sa k ním pridal aj Dervan, tak na území lužických srbov. Takéto mapy som videl aj pred pár rokmi v Národnom múzeu v Prahe na Václavskom námestí. Dosť ma to vtedy zarazilo, nakoľko viem, že ani jeden avarský hrob sa nenašiel na území ČR. Veľa Avarských hrobov sa nachádza práve v priestore Bratislavskej brány a dokonca nejaký hrob Avara sa našiel aj na Zemplíne, jeho pozostatky sú uložené v Múzeu v kaštieli v Michalovciach, ktoré som taktiež navštívíl.
  Mám pán Hrnko na Vás tak isto jednu otázku v súvislosti s Michalovcami. Čo hovoríte na pozostatky rotundy v areáli kaštieľa v Michalovciach. Archeológovia ju datujú do 11. storočia. Ale jej rozmery sú plne totožné s rozmermy pozostatkov rotundy na hradisku Kostelec v Ducovom. Osobne by som rotundu v Michalovciach datoval do obdobia 9.storočia. Však v Michalovciach tak isto boli nájdene stopy po osídlení z čias Veľkej Moravy. Však veľký priestor Sloveni osídlený mali aj v priestore Brekovského hradu (našla sa tam dokonca aj jedna sekerovitá hrivna), ďalej v oblasti kameňolomu, dediny Brekov a aj na opačnej strane na Krivoštianke, teda v priestore pod ňou. Bolo to husto osídlené územie, tak isto okolie Michaloviec… Celú lokalitu poznám, nakoľko bývam v okrese Michalovce.

 2. vilyo 12. apríla 2012 / 8:20

  Milan2
  Boli teda v lokalite mesta Carnunta vykonávané aj archeologické výskumy?
  Tak Dunaj bola dôležitá obchodná cesta, v oblasti Bratislavy tam bol na Dunaji určite dosť veľký a dôležitý prístav. Odtiaľ určite putoval tovar suchozemskou cestou ďalej do vnútrozemia, alebo po ďalších riekach ako Morava, Váh…atď.
  Preto je aj podľa mňa dosť pravdepodobné, že hlavné centrum Samovej ríše bol zrejme v lokalite Bratislavy, alebo v jej tesnej blízkosti. Ale nie v ČR, ako sa to silou mocou snažia dokázať Českí historici a archeológovia.
  Inak ďakujem pán Milan2 za tu vyčerpávajúcu odpoveď ohľadom Sama. Pre mňa je história iba koníček, vyštudoval som úplne niečo iné, ale história ma bavila od základnej školy.

 3. Coopy 12. apríla 2012 / 9:29

  Je zajimave sledovat,jak si nekteri prispivajici pestuji kult ,,zlych Ceskych historkov,, a vubec vseho zpoza rieky Moravy.
  Myslim,ze ruznych knih a materialu o Samove risi jsem precetl vic nez prumerny obcan CR ale v drtive vetsine ceskych publikaci je uvadeno jadro Samovy rise nekde v prostoru jihovychodni Morava-zapadni Slovensko-severovychodni Rakousko.O tom,ze by centrum rise melo byt v Cechach jsem se nedocetl.Snad jen o Wogastiburgu panuji dohady.
  Ale na druhou stranu chapu,ze spravny nacionalista MUSI mit nepritele sveho vyvoleneho naroda a obraz tohoto nepritele se musi porad udrzovat a demonizovat az do absurdnosti.Jinak by prece nemohli ten svuj ubohy,vecne vsemi otloukany narod chranit.

 4. Coopy 12. apríla 2012 / 9:40

  Mozna by pan Vilyo mohl uvest,kolik ceskych historiku zna,jake publikace o Samove risi od nich cetl,ktery konkretni cesky historik nebo archeolog mermomoci a skalopevne tvrdi,ze jadro Samovy rise bylo v Cechach a jaky je podil ceskych historiku a archeologu s timto nazorem mezi vsemi ceskymi historiky.
  Pokud pan Vilyo prokaze,ze vsichni[jak tvrdi on] nebo aspon vetsina ceskych historiku a archeologu prosazuje centrum Samovy rise do Cech,verejne se mu omluvim a uz ani nepipnu.
  V opacnem pripade bych byl nucen povazovat jeho tvrzeni za bohapuste,nacionalisticke placani.

 5. vilyo 12. apríla 2012 / 9:48

  Pán Coopy, ak ste si nevšimli, píšem o ČR, ako o Českej republike, do ktorej patrí aj Morava, len aby ste boli v obraze a takúto mapu, kde veľká časť Samovej ríše tvorí Česká republila, teda vrátane Moravy som videl v múzeu na Václavskom námesti v Prahe.

 6. vilyo 12. apríla 2012 / 10:19

  Ešte pán Coopy, a čo tak porozprávať nám o bájnej českej postave, praotcovi Čechovi?..DDDDDD

 7. zaznamnik 12. apríla 2012 / 19:31

  re: vilyo

  Kupy ma praotca Sleza :-))))

 8. Coopy 13. apríla 2012 / 0:08

  Mili panove Vilyo a zaznamnik,
  pekne poporade,
  nejdrive humorista zaznamnik.Bohuzel Slezane,stejne jako Slovaci si neuchovali zadne stare povesti o nejakych praotcich.
  Ted druhy pan na holeni,pan Vilyo.Jen se nevykrucujte.Jasne jste napsal,ze cesti historici a archeologove,rukou spolecnou a nerozdilnou prohlasuji skalopevne,ze Samova rise se rozkladala VYLUCNE na uzemi CR!!
  Ja tvrdim,ze to neni pravda a ze si vymyslite!
  Co se tyka nejakeho praotce Cecha,nevim co jste tim chtel rici ale troufnu si odhadnou,ze vy asi verite tomu ze ti hloupi a namysleni Cesi zcela vazne tvrdi,ze nekdo takovy skutecne existoval jako realna historicka postava.
  Musim vas poucit,ze praotec Cech je v CR u vetsiny obyvatel vniman a prezentovan jako nejaky bajny symbol neceho co asi s realitou ma malo spolecneho.Jedna se spise o kulturni zalezitost,neco co nas odkazuje hluboko do minulosti,neco jako tajemne mysterium davno zaslych casu a odkaz nasich predku.Pouhy odlesk nekaych davnych udalosti.Ne realny pribeh.
  Podobne stare myty maji treba i Polaci napr. o knizeti Popielovi nebo Chorvati.To,ze Slovenske stare povesti bud upadly v zapomenuti nebo vubec nevznikly neni mou vinou.Takze vase, tim myslim oba pany,povysenecke vysmivani se takovemu kulturnimu dedictvi jako jsou stare ceske povesti nakonec vyznelo velmi hloupe a nekulturne.
  Ted mne tak napadlo,ze je to podobne jako ja bych zesmesnoval Slovaky,ze veri tomu,ze v hore Sitno je skutecne nejake vojsko.Kazdy mormalni clovek vi,ze se jedna o povest a ze je to ze zlateho kulturniho fondu slovenskeho naroda.Vysmivat se tomu muze jen barbar nebo nacionalista.Coz casto splyva v jedno.Popremyslejte nad tim a zaroven i nad sebou.
  Preji dobrou noc a loucim se oblibenym slezskym pozdravem : Czolem do pnia i dupom do pokrzyw.
  Paprsek osvety v temnotach-Coopy.

 9. zaznamnik 13. apríla 2012 / 10:11

  Kupy kupy a ktori Sliozoncy ???? Polski, nemecki, ceski ???? Slovaci nemaju povesti, lebo im ich netreba….. mame svoju historiu.

  Povesti maju etnika, ktore vznikli umelo a ziadnu historiu nemaju..typicky priklad je madarske jazykove spolocenstvo…. madarske baje a povesti ich sprevadzaju od zaciatku 19.storocia…kedy si zacali uvedomovat svoju europsku osamotenost.

 10. miro 13. apríla 2012 / 20:02

  Pan Coopy,
  nemalo to byt „dupou“? 🙂

 11. Milan2 13. apríla 2012 / 20:53

  České pověsti sú pekná kniha a rád som ju čítal. Pán Jirásek spravil pre svoj národ veľa. V názve na úvod sa ani za nič neskrýval….

  Vilyo, nielenže v lokalite mesta Carnunta sú už 100 rokov vykonávané obrovské archeologické výskumy, ale sú tam aj 2 veľké múzeá, to staršie otváral ešte sám Frant. Jozef. V tomto meste, ktoré je cca 10 km povyše Devína, sú 2 amfiteátre, gladiátorská škola, palác miestodržiteľa , kúpele – ktoré sú dnes už plne zrekonštruované a funkčné (vyhrievané podlahy, funkčné rímske toalety…), 3D mapa (12 m dlhá a 4m široká) tohoto bývalého 65.000 mesta, cintroríny, kvadrilión, kasárne – celý legionársky tábor…
  Ešte ste tam neboli?- Však je to turistický cieľ dolného Rakúska č.1….

  Ešte k trefnému príspevku pána Hrnka k moravským Slovákom (menšia časť by sa rada etablovala ako moravská národnosť bez ašpirácie stať sa samostatným národom, t.j. vytvoriť vlastný štát. Teda zostáva na úrovni etnografickej skupiny.) doplním:
  Typickým moravským etnografickým regiónom je ,všakže, Slovácko. Pokiaľ sa pozriete na oficiálne webové stránky Slovácka a porovnáte jeho hranice s posledným sčítaním ľudu ČR , zistíte, že vlastne ono tvorí tvrdé jadro občanov hlásiacich sa k moravskej národnosti.
  Do Slovácka patria také okresy ako Strážnice, Uherský Brod, Uherské Hradište, Břeclav, či 2 okresy s vôbec najvyšším 30% prihlásených k moravskej národnosti – Hustopeče a Kyjov.
  Moravania na blogoch odmietajú priraďovanie k Slovenom (chybne k Slovákom), je tu však otázkou, prečo ale zároveň neodmietnu aj názov Slovácko?
  Je zrejmé, že Slovácko bolo pomenované už dávno podľa národa tu žijúceho.
  Podobne ako Slezan – Slezko, Čech – Česko, vzniklo zo Slovák – Slovácko.
  Práve koncovka ácko dokladá, že pôvodný názov musel byť Sloven, pretože v češtine došlo k zmene koncovky en u okolitých národov na ák.
  Zo Slovena bol zrazu Slovák a z územie Slovácko.
  Minimálne na území dnešného Slovácka pôvodne žili (a stále aj žijú )geneticky Slováci= či správnejšie Sloveni.
  To že nepoužívajú k názvu regiónu korektné počeštené slovo Slováci a nazývajú sa Moravané je už ich vec, ale z pohľadu cudzinca je to možno niečo podobné, ako keď je niekto pri pôrode označený ako ako muž a prehlasuje sa neskôr za ženu, so zdôvodnením, že to tak cíti.
  Vyše 70% obyvateľ Slovácka nie len že nehovorí (aj keď sú zo Slovácka) že som Slovák (pôvodne Sloven) , ale pri sčítaní ľudu nehovorí ani že som Moravan ale hovorí, že som Čech.
  Neviem či to je smutné, či poučné.
  V každom prípade stále vidno, že rozpúšťanie pôvodne veľkého národa Slovenov ešte nie je ukončené.
  Zo Slovenov ostali 2 časti koláča – zostali Slovenci (Slovinci) a Slováci a nejaké odrobinky sú na Morave.
  Na Slovensku a v Slovinsku žijúce obyvateľstvo malo ale nakoniec predsa len šťastie – po 1000 rokoch sa im dala možnosť rozhodovať sami o sebe – a zrazu celkom dobre prosperujú – oba prijali Euro, sú v Europarlamente, vztyčujú ich vlajky, ich mužstvá sú na majstrovstvách sveta. reprezentujú sami seba a nie iné vlajky, ako to bolo predtým.
  Spomínam si na rok 1988 a nemecké veľvyslanectvo v Prahe, kde mi úradníčka pri prepážke svojho času ( aby som to mladým blogerom ako príklad dokladoval) povedala -: „Dejte mi český pas“
  Tak som to zažil ja.
  Pán Hrnko za takúto slobodu nás Slovenov – Slovákov (ktorí pred svetom boli iní) spravil veľmi veľa a za túto slobodu mu aj ďakujem…

 12. Coopy 13. apríla 2012 / 21:48

  Tedy pane zaznamnik,vase vysvetleni k starym narodnim povestem mi vyrazilo dech!
  Myslel jsem ze i extremni nacionalismus a sovinismus ma jiste mantinely ale vidim ze je bezbrehy.

 13. Coopy 13. apríla 2012 / 21:55

  Pro jana,
  Muzete vysvetlit proc pro mne?
  To jsou obecne zname informace.
  A pokud narazite na to,ze je tam uvedeno,ze Samova rise byla prvni statni utvar na ceskem uzemi,tak je to pravda.Chybi tam totiz to sluvko ,,VYLUCNE,, na ceskem uzemi.Nebo specialne pro vas se musi vypsat ze tato rise zahrnovala i uzemi Moravy,Slovenska a dalsich?
  Ale mozna jsem nepochopil co jste tim chtel povedet.Kdyz tak upresnete.

 14. Coopy 13. apríla 2012 / 21:59

  Pane Miro,
  vyraz dupou uz je pocesteny.Dupom nebo taky dupum,podle oblasti,je spravne.Tesinsky slezsky jazyk nema ustalenou spisovnou formu a ma asi 13-14 lokalnich subdialektu.

 15. Anton Hrnko 13. apríla 2012 / 22:03

  Súdruh Coopy,
  bol by som rád, keby ste tu sústavne nenálepkovali ľudí, ktorí majú iný názor ako vy, rôznymi epitetami, ktoré mi tak sviežo pripomínajú bývalý komunistický režim. Tam, kto mal len trochu odlišný názor bol klérofašista, buržoázny nacionalista, imperialistický agent………………. Vidím, že niektoré výchovné metódy majú dlhú tradíciu a tendenciu uchovať sa ako základný štýl myslenia. Ste tým trápny ako traktor na streche, pretože na vás stačí len jedno slovo – šovinista. Ja vám však váš názor neberiem, ale prívlastky ktoré používate už odumreli roku 1989.

 16. miro 13. apríla 2012 / 22:44

  Pan Coopy,
  hm, nehadam sa s Vami, ale nemaju to aj v Polsku v zenskom rode? (napr. aj na Slovensku sa v blizkosti hranice s Polskom pouziva z.r.)

 17. miro 13. apríla 2012 / 22:52

  Pan Coopy,
  dakujem Vam za odpoved a sucasne sa ospravedlnujem aj ja za to, ze pisem az teraz. Ocenujem aj to, ze ste odolali nutkaniu popretkavat prispevok nacionalistickymi narazkami 🙂
  Povodne som chcel napisat nieco ine, ale potom som si spomenul na jedneho prispievatela na „moravskej Sclabonii“ (dalsimoravak), ktory spomenul Igora Gavrituchina. Podme sa teraz pozriet na to, co si pan Gavrituchin mysli a co tvrdi (uryvky z rozhovoru):

  – „Был конкретный народ, который так и назывался «славяне». Он так назывался в письменных источниках, греко- и латиноязычных (в соответствии с их произношением – «склавены», «стлавины» и т.п.), и, что очень важно, – из этих же письменных источников следует, что представители этого народа сами себя называли славянами.“

  – toto Vas bude zaujimat asi este viac (hlavne 4. slovo od konca):
  „…и есть один древний народ, который именно так и назывался – «славяне». Название которого сохранилось у дальних потомков – словаков, словенцев, словен новгородских.“

  – do tretice: „С моей точки зрения, народ славяне, по-видимому, в IV веке уже сформировался.“

  Cely clanok najdete tu: http://www.rus-obr.ru/idea/1148

  Existoval NAROD Slovania/Sloveni, clenovia ktoreho SA SAMI nazyvali Sloveni – povedzme, ze cast z nich mozeme dnes nazvat stari Slovaci. Co z toho teda vyplyva? Podla mojho nazoru to, ze pan Hrnko a ostatni „romantici“ (ako ich nazyvate) maju pravdu a to v tom, ze islo o zjednocovanie.
  Preto som Vas ziadal, ci ste si isty, ze samo obyvatelstvo sa volalo Moravania. Tak este raz, (podla mojho nazoru), najlepsiu odpoved nam da: „…my, Sloveni, prosta cad…“. O tom, ze by sa niekto, kto sa povazoval za etnickeho Moravana chcel zapacit podmanenym Slovenom, dost pochybujem…
  Zo Sloven-Slovenka-slovensky (v zmysle konkretni Slovania) vznikli sucasni Slovaci-Slovenky-slovenky (no nielen Slovaci). Netreba na to velmi krkolomne teorie, prave naopak.

  Pozrime sa na to teraz z opacneho uhla pohladu. Dajme tomu, ze pan Hrnko, Gavrituchin, ale aj slovenski historici (ktori zastavaju tuto teoriu) su romantici. Povedzme, ze uz v 9.st. (ci skor na prelome 8. a 9.st.) naozaj existovali Moravania, ako narod a porazili Nitravanov (nazvime ich tak). Potom prisiel rok 894 a hlavne 907. Nitravania sa dostali do krajiny, ktora sa neskor nazyvala Uhorsko (o ktorom ste napisali, ze to bolo Madarsko) a az potom vtedajsie obyvatelstvo horneho Uhorska (dnesne Slovensko), ziskalo narodne povedomie, ako Slovaci (tusim, ze to tvrdi aj Dusan Kovac). Teraz prichadza otazka, na ktoru by som rad vedel odpoved:

  Ako „Nitravania“, ktori nemali slovenske povedomie uz za cias VM, ziskali toto povedomie v Uhorsku, kedze ako spravne tvrdite, Slovensko neexistovalo a teda podla krajiny Slovensko si ho osvojit nemohli (spominate si na Zilincanov)? 🙂

  PS: este nieco pre pana Bombicku a ciastocne aj pre Vas, pan Coopy:
  „moravský národ neexistuje“ – fiha, to som netusil, ze cca pol miliona ludi na Morave si pocas scitania ludu uhla, ci nebodaj potiahla…
  Ako to bolo v 8. a 9. storoci, to tazko presne zistime (svoj nazor som vyjadril), ale tvrdit toto v 21. storoci? To uz hej!
  Asi mi neuverite, ale den pred Vasim prispevkom, som sa rozpraval s niekym, kto na Slovensku zije viac, ako polstorocie a asi neuverite, ale ani po tolkych desatrociach nestratil svoje povedomie a povazuje sa za Moravana! Nuz a vdaka Vam som zistil, ze vlastne ani neexistuje 🙂
  Pan Coopy a preco je to aj pre Vas? Ten pan pochadza „od vas“, ma pribuznych aj v Polsku, ale netvrdi, ze je Slezan.

 18. Marcel 13. apríla 2012 / 23:30

  Mna ale trochu zarazil nazor p. Zaznamnika. Slovaci predsa maju svoje myty, povesti, baje, legendy… Okrem notoricky znamych o Svatoplukovi a Janosikovi.Boli spisane napr. Jaromirom Slusnym – „Najstarsie myty a baje.., Jozefom Horakom – „Slovenske povesti I.II.III. a.i. Vypichnem: „spod Sitna,povest o Panenskej vezi, o Ctiborovi a Beckove,legenda o pustovnikoch Svoradovi a Benadikovi, bielej pani, sasovi Wigandovi atd.A co takto myty pretavene do rozpravok, kde su aj podla ich zberatela P. Dobsinskeho, akymsi druhom basnictva, zobrazujuci davny zivot ich tvorcov (nasich predkov), vzniknutych v davnych dobach ranej historie slovakov.Takze mylim sa,alebo som len nerozumel prispevku?Ci?

 19. Tučko Bombička 15. apríla 2012 / 20:31

  Pán Miro, asi mi neuveríte, ale nič z toho, čo ste uviedli, nedokazuje existenciu moravského národa. Niečo už tu naznačil p. Hrnko, omnoho viac by však bolo treba napísať, no nemalo by to význam, pretože by to skončilo tak, že by som nerobil nič iné, len každú chvíľu vyvracal nejaký vami predložený „zásadný“ dôkaz existencie moravského národa, o ktorom by ste boli skalopevne presvedčený, že tento je už veru naozaj ten, ktorý dokazuje, že máte pravdu. P. S. p. Hrnko, zase ste mali niečo s blogom.

 20. zaznamnik 15. apríla 2012 / 20:41

  re: Marcel

  Jasne ze mame povesti a baje, ale nenahradzame nimi historicke udalosti a nebudujeme z nich vedne odbory…. napriklad co sa o nasich juznych susedoch celkom povedat neda…..

  klasicky priklad madarskej mytologie / resp. mytologie madarskeho jazykoveho spolocenstva/ prezentovanej ako historicka pravda je – Zaujatie vlasti cize honfoglalas a jeho zobrazenie v obraze v pestianskom parlamente, ktory Svetozar Hurban Vajansky prihodne nazval Malovana loz..

  Takych prikladov povysenia baji a povesti na historiu by sme v madarskej mytologii nasli kvanta akvata

 21. zaznamnik 15. apríla 2012 / 20:43

  oprava :

  kvanta a kvanta.

 22. Coopy 15. apríla 2012 / 21:07

  Pane Miro,
  zacnu od konce.Ten pan ktery se povazuje za Moravana a pritom je ze Slezska neni bohuzel nic vyjimecneho.Mnohym lidem zijicim ve Slezsku chybi elementarni vedomosti o Slezsku,jeho historii,hranicich atd.
  Velkou roli sehralo take to,ze Slezsko bylo nekolik desetileti zahrnuto do Severomoravskeho kraje a je rozdeleno mezi dva staty.I dnes,kdyz treba poslouchate TV NOVA tak muzete slyset napr. zpravy ze severni Moravy….. v Trinci doslo k havarii……!Netroufam si odhadnout kolik lidi v CR by spravne odpovedelo na otazku,co znamena ta cerna orlice ve statnim znaku CR. Nedelam si iluze.
  Takze ten pan,ktery pochazi od nas a sam se oznacuje za Moravana je v podstate neuvedomely,odrodily Slezan.Je to vlastne to same jako kdyz se dneska nekdo oznacuje za Slovaka a je to v podstate neuvedomely,odrodily Moravan 😀
  Ohledne Vasich otazek ohledne udajneho velkokmene Slovenu mne zarazi prave ta jeho udajna velkost.Byla by to anomalie ve slovanskem svete.Podivejte se na mnozstvi ruznych kmenu a kmenicku v ceske kotline,Polsku,Rusku,Ukrajine i u jiznich Slovanu.A najednou prask! Nejaky superkmen Slovenu,ktery ovlada obrovske uzemi ale o kterem nejsou zadne jasne pisemne zaznamy,nepocitame li ovsem sporna oznaceni Slovan/Sloven.
  Vase otazky si vsak zaslouzi obsahlejsi odpoved ale jsem dnes trochu unaven tak prosim o odklad.
  Jo jeste k te ,,dupe,,. Mate pravdu,tento vyraz se uziva i v polstine a dupa je rodu zenskeho. Vyraz ,,dupom nebu dupum do pokrzyw znamena cesky – prdeli do kopriv.
  Jinak mne tesi Vas zajem o nejpotlacovanejsi jazyk v byvale CSSR,v soucasne CR to neni lepsi.Jo kdybychom mivali takove vyhody jako Slovaci to bychom si vejskali,jak rikaji Cesi. Ale na druhou stranu,co si kdo nevykrici a nevytrucuje,tak to nema. Vlastni chyba.

 23. Coopy 15. apríla 2012 / 21:21

  Byvaly nomenklaturni sudruh a sucasny predny Hejslovak Hrnko,
  vite,vy nemate zadny moralni kredit mne napominat.Zrovna vy,ktery sve oponenty nazyvate MCC,cechacky,vrahy sudetskych Nemcu a s nebyvalou aroganci se vyjadrujete o jejich udajne snizene inteligenci a neschopnosti ,,pochopit suvisly text,,.
  Samozrejme,pokud na vasem webu plati pravidlo,ze invektivy jsou mozne a tolerovane z te slovenske strany vuci prislusnikum ,,umelo vytvorenych narodov,, a opacne to neni mozne, tak se omlouvam za svou drzost vuci herrenvolku.

 24. Milan2 15. apríla 2012 / 21:38

  Miro, Gavrituchinov názor je len jednou z teórií.
  A mám dôvod si myslieť, že sa mýli.
  Kvôli podobnosti slov Sloveni (Slovaci) a Sklavini nemôže byť dôvod na spojenie dvoch etnických skupín. A čo ak v skutočnosti starí Slovenci patrili pod Slovenov a ich susedia – starí Chorváti už patrili pod Sklavínov?
  Samozrejme, mnohí chcú jednotný pôvod Slovanov .Nebudem nikoho presviedčať – nech si každý sám odpovie na otázku: – prečo potom chorvátska Slavonia sa nevolá tiež Slovenia a naopak, prečo sa Slovenia nevolá tiež Slavonia? Pri Gavrituchinovej logike by totiž rovnako Slovenia/Slavonia mohli aj to isté – …. Ale vieme, že to vôbec nie je to isté -hovoria tu úplne odlišnými jazykmi- chorvátsky a slovinsky. Aj keď sú slovanské. Podobne nemôžeme klásť rovnítko medzi Sklavoniou a Slavianstvom?
  Čo sa týka Slovinska – v 6. storočí medzi nimi bola a dodnes sa udržala veľmi ostrá etnická hranica .Vedci zo Slovinska sami sa stále viac prikláňajú k názoru v k severnému (západoslovanskému ) pôvodu a nie južnému pôvodu Slovincov. Jazyk z Brižinských zápiskoch z 10. storočia to nakoniec potvrdzuje.
  Názvy Slovenia a Slavonia nám historicky zachovali informáciu o odlišnom pôvode oboch etník.

 25. miro 15. apríla 2012 / 21:40

  Pan Bombicka,
  ak sa na to pozerame cisto „technicky“, moze to byt pravda, ale potom sme vsetci Africania, vsakze?

  Pan Coopy,
  presviedcat o tom, ze on aj cela jeho rodina su Slezania, ho radsej nebudem 🙂
  Este nieco, o tych Moravanoch – „odrodilych“ aj „skutocnych“ – rad pockam a verim, ze sem date svoj nazor/teoriu na to, ako a kedy vlastne Moravania „vznikli“, uvediete nejaku listinu, kde sa sami za Moravanov oznacuju, ci aspon prvu pisomnu zmienku slova Moravan v moravskom jazyku apod.

  PS: prekladu rozumiem, po polsky sice nehovorim, ale rozumiem dost dobre 🙂

 26. Anton Hrnko 15. apríla 2012 / 21:48

  Milan,
  už som vám povedal, že žiadni Sklavíni neexistovali. To, že vy nájdete v modernej gréčtine nejaké slovo, neznamená, že to bolo aj v starej! Boli len Sloveni, ktorých Gréci v svojom jazyku pomenovali sklavenoi, pretože ich jazykový princíp to tak vyžadoval. vezmite si také anglické slovo softwer – v angličtine sa vyslovuje ako softuuer, slovenčina ho však prevzala v podobe softvér, lebo náš jazyk nepozná výslovnosť uuer, ale len vér. To však neznamená, že Slováci nevedia vysloviť ono slovo aj v angličtine, ale vo vlastnom jazyku, ktorý má inú dynamiku, to robí problémy a preto sa to prispôsobuje. Š. Ondruš dokazuje svoje tvrdenie celým súborom slov, ktoré boli týmto spôsobom prevzaté do gréčtiny. Preto by som bol rád, keby ste tu svoje pomýlené názory sústavne neproducírovali. Ja ich neberiem. Dávam prednosť erudovaným slavistom!

  PS
  Problém súvisel s úpravou servera, kde hosťujem. Nemalo to žiadne nekalé pozadie.

 27. Milan2 15. apríla 2012 / 21:53

  K veľkosti kmeňa Slovenov – určite nebol najväčší – kmeň Poľanov bol určite väčší.Aj kmeň Sklavínov bol dokonca neporovnateľne väčší.
  Jeho veľkou šancou iba bolo, že sa pred ním po roku 500 zrazu vyprázdnili veľké teritória na teplom juhu (čo asi považovali za zázrak!) a oni to využil – po príchode k Dunaju tam ešte stáli opustené, síce bez striech, ale ešte zachované rímske usadlosti a mestá opustené ledva 100 rokov.
  V ich rujinách teraz objavujú archeologovia ich skromné príbitky.
  Využili tiež – určite – vtedy ešte dobre zachované cesty smerom na juh – Sabariu , Ebonu , ako aj pori Dunaji – na Viedeň a ďalej (bavorskí Slovania)
  Ja ich počet odhadujem ledva na 400.000.
  Len si nepredstavujte, že všetci sa zdvihli naraz – na juh sa presunuli postupne, počas 1 -2, možno aj 3. generácie.

 28. Milan2 15. apríla 2012 / 22:43

  Pán Hrnko, tu sa nezhodneme.
  Zemepisný atlas si môže pozrieť každý . Ja som si chcel len potvrdiť, že pre Grékov je skutočne vyslovenie SL také krkolomné.
  To ja za to fakt nemôžem, že som našiel niečo, čo to v gréčtine vôbec nepotvrdzuje.
  Ja si radšej všetko preverujem . Mne by sa tiež páčilo, keby Sklavoi bol zároveň Sloven . Ale postupne, ako som čítal staré texty, tým menej sa mi to zdá reálne.

 29. Anton Hrnko 15. apríla 2012 / 22:51

  Nuž, to ste vy. Veda v svojej väčšine je iného názoru. Je jeden archeológ na Slovensku, ktorý tiež pozná „sklavínsky“ prúd osídlenia Slovenska, ale všeobecne to nie je prijímané. Najmä preto, že sa nevoláme Sklováci, ale Slováci.

 30. Tučko Bombička 15. apríla 2012 / 23:18

  Keď je tu na pretrase to všakovaké etymologizovanie, vybavilo sa mi (ani neviem prečo) čosi, čo som kedysi počul od jedného Trenčana. Mnohí o tom ani netušíte, ale prastarý rímsky nápis na trenčianskom hradnom brale (LAUGARICIO) nie je v skutočnosti rímskeho pôvodu, ale slovanského. Má to súvis s jednou tragickou udalosťou, ktorá sa stala veľmi dávno, keď naši dávni predkovia prechádzali cez Váh, pravdepodobne cez nejaký mostík, visutú konštrukciu skrátka cez nejakú lávku. Náhle sa vraj prihnala veľká voda, lávku strhla a naši predkovia ostali odrezaní od druhého brehu. Celí nešťastní začali horekovať:“Lávka v rici, ó…lávka v rici, ó…“. No a keďže bol medzi nimi nejaký dobrotník vládnúci umením písať, zvečnil túto tragédiu do skaly oným povestným: LAUGARICIO.

 31. Milan2 15. apríla 2012 / 23:20

  Nerozumiem – ja na rozdiel od toho archeológa nepredpokladám že Sklavíni osídlili Slovensko – len čiastočne zasiahli južnú časť stredného Slovenska – kam boli z veľkej Uhorskej nížiny vytlačení buď Avarmi, alebo Maďarmi – pri ich príchode.
  Za potvrdenie, že to asi tak bolo potvrdzujú južné prvky v stredoslovenských nárečiach.
  A čo to je veda – neodlučne k nej patria aj pokusy a omyly a v historických vedách aj záujmy.

 32. zaznamnik 16. apríla 2012 / 19:26

  pani, mam jednu otazku…niekde som cital nazor nejakeho pana docenta /podobnu tezu vyslovil aj profesor Polakovic v svojich esejach o Europe/, ze na Slovensku obyvatelstvo Velkej Moravy tvorili aj Bieli Chorvati /sever Slovenska/ a ich pozostatkami su dnesni gorali /ci uz slovenski, alebo polski/…nakolko polovicu rodiny mam goralskej /po matke/ tak goralcinu pocuvam od malicka a pocul som aj nazor, ze v goralcine je zakonzervovana podoba jazyka, ktory je najblizsie jazyku, ktorym sa rozpravalo na Velkej Morave … je to odpocuty nazor, len by ma zaujimal nazor ludi ktori sa viac zaoberaju skumanim podobnym smerom, co by na to povedali……nakoniec v goralcine je kopec slov a slovnych zvratov, ktore sa nevyskytuju ani v polstine, ani v slovencine, ale napodiv podobne, resp. totozne clovek najde v starych textoch z Velkej Moravy.

 33. Marcel 16. apríla 2012 / 21:43

  p.Zaznamnik, OK. Asi som Vas zobral doslovne…no nakoniec som to vyjadril v poslednej vete. A co sa tyka nasich juznych susedov, ich “ umenie “ (zavadzat) je chronicky zname..s pozdravom…

 34. Anton Hrnko 16. apríla 2012 / 23:29

  Marcel.
  Bieli (Severní) Chorváti sú len hypotetickí. Nie je to ničím dokázané, ani vyvrátené. Goralské nárečia sú tzv. prechodné. Niečo podobné je aj na menecko-holandskom pomedzí. Jednoducho príbuzné jazyky vytvárajú celú škálu prechodných dialektov, ktoré vykazujú prvky oboch základných jazykov.

  Milan2,
  ja úplne irelevantné, čo si myslíte alebo o čom ste presvedčený. Relevantné sú len dôkazy a tie sú jasné. Antickému svetu boli známe len dve (poťažne tri) veľké skupiny Slovanov – Sloveni, Anti (a Spori). Gréci tých, čo sa volali Sloveni v svojom jazyku zaznamenali ako Sklavenoi (čítaj Sklavené). Nestor tiež pozná len Slovänov (Slovenov) a používa ich v dvoch významoch – ako všeobecné pomenovanie Slovanov a pomenúva nimi ešte Slovenov pri Štetíne (dnes už vymierajúci) Slowinzen (baltskí Slovinci), Slovenov pri Dunaji a v Alpách (Slovákov a Slovincov) a Slovenov pri Novgorode (dnešná ruská etnoskupina Slavencov). Slovenmi sa nazývali aj tí Slovania, ktorí sa spojili s Asparuchovými turkitskými Bulharmi a vytvorili moderných slovanských Bulharov. Aj v Solúne sa hovorilo jazykom, ktorý Moravsko-panónske legendy nazývali jenzykom slovänským, nie sklavónskym. Takže sorry, ubrať plynu a naspäť do kasárni. Cyril a Metod priniesli jazyk, ktorým sa rozprávalo v oblasti Solúna nazvali ho jazykom slovänským (dlho sa mu hovorilo staroslovenský, potom ho prekrstili na staroslově(ie)nsky, a opäť mu časť vedcov hovorí staroslovenský). Žiaľ, Cyril a Metod nepoznali na rozdiel od vás žiadnych Sklavínov, ale vy asi poznáte vtedajšiu situáciu lepšie ako oni. Aspoň ste o tom presvedčený. Čo to je veda a pravda proti vášmu presvedčeniu.

 35. Pomocník 16. apríla 2012 / 23:42

  -Bieli Chorváti nie sú hypotetickí, len nie je isté kde presne boli a či ich bolo veľa alebo málo.
  -oi sa v Byzantskej ríši do 10. storočia vyslovovalo ako ü (nie é), neskôr ako i

 36. Metod J. Sláv 17. apríla 2012 / 10:49

  Molodci posmotrite, 🙂
  što napisal odin Rus(kij) živuščij v sovremennoj Germanii:

  Metod,
  stačí, keď nám tu dáte link. Zbytočné je prepisovať a blokocať priestor, keď je to na webe.

  Autor: Andreas (na http://www.ramiannka.jecool.net)

  ON „KU MNE DO ŠKOLY NECHODIL“ A VEĽMI PRAVDEPODOBNE
  „NECHODIL DO ŠKOLY“ ANI U NÁŠHO ZAZNÁVANÉHO SASINKA !!! 🙂

 37. Metod J. Sláv 18. apríla 2012 / 11:49

  A ešte dôvažok „k práci amatérskych historikov“:

  Analysis of associated STR diversity profiles revealed that among the R1a1a*(xM458) chromosomes the highest diversity is observed among populations of the Indus Valley yielding coalescent times above 14 KYA (thousands of years ago), whereas the R1a1a* diversity declinestoward Europe where its maximum diversity and coalescent times of 11.2 KYA are observed in Poland, Slovakia and CRETE.

  TAKŽE EŠTE AJ „kameraman“ A. HORÁK BUDE MAŤ VIAC PRAVDY,
  ako slovutní dejespytci a jazykospytci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 38. Marcel 9. mája 2012 / 19:50

  Smiem sa opytat? Kde prebieha diskusia,nakolko je tu akosi mrtvo uz dlhsiu dobu. Alebo diskutujuci maju dovolenku?

 39. Marcel 12. mája 2012 / 16:58

  Ospravedlňujem sa, prehliadol som prvý príspevok…Mea culpa…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *